Blogi DinoAnimals

Dołącz do zespołu DinoAnimals

Jeśli chcesz tworzyć blog (naukowy / popularnonaukowy / poważny / z humorem :)) i dotrzeć do 400 tysięcy czytelników DinoAnimals, napisz do nas – Kontakt
Masz już blog, przenieś go do nas i dołącz do naszego zespołu. Razem zbudujemy coś fajnego – Kontakt

Napisz:

  1. Kilka słów o sobie
  2. Jaką tematyką chcesz się zająć na blogu (przyroda / zwierzęta / rośliny / paleontologia / dinozaury / człowiek / podróże / nauka / ciekawostki naukowe / fotografia natury / zwierzęta w mitach, legendach, filmie / inna tematyka – zaproponuj)

 

Redakcja
DinoAnimals.pl





Artykuły z blogów

Mary Anning – pierwsza kobieta paleontolog

W XIX wieku niewiele kobiet stało się tak sławnych w świecie naukowym, jak brytyjska kolekcjonerka skamieniałości i amatorska paleontolog Mary Anning. O jej znaczeniu świadczy również fakt, że w 2010 roku – 163 lata po jej śmierci, komisja Brytyjskiego Towarzystwa Królewskiego umieściła ją na prestiżowej liście dziesiątki kobiet, które wywarły największy wpływ na historię nauki. Współcześnie postać Mary Anning jest bohaterką spektakli i filmów, otwierane są wystawy sygnowane jej nazwiskiem czy nazywane ulice….

 

Oko teropoda

Jak widziały teropody? Czy podobnie jak współczesne ptaki? Czy widziały stereoskopowo, czy raczej nie? Na te i szereg innych pytań, Krzysztof odpowiada w swoim wpisie na blogu, poświęconym budowie oczu oraz sposobie widzenia drapieżnych dinozaurów…

 

Trzy gigantyczne zauropody o których nigdy nie słyszeliście

Dzisiaj znamy wiele ogromnych zauropodów. Niemal każdy pasjonat dinozaurów słyszał o takich gigantach jak Argentinosaurus, Patagotitan, Puertasaurus czy Ruyangosaurus, mimo iż były one ogromne, do dziś nie wiadomo gdzie leży granica jaką te niesamowite zwierzęta osiągnęły. Dziś poznamy trzy, niemal nieznane, ogromne zauropody…

 

10 największych odkryć i osiągnięć paleontologii ostatniej dekady

Choć dinozaury wymarły 66 mln lat temu, wciąż odkrywamy ich sekrety. Paleontolodzy nieustannie odkrywają i opisują dziesiątki gatunków ujawniając nam sekrety tych prehistorycznych stworzeń. Przyjrzyjmy się 10 najistotniejszym odkryciom dokonanym przez paleontologów w minionej dekadzie…

 

W poszukiwaniu gigantycznych pliozaurów i ichtiozaurów wielkości największych współczesnych wielorybów

Wielkość mezozoicznych gadów morskich sprawia, że są bardzo popularne wśród fanów wymarłych gadów. Sprawdźmy jak wielkie naprawdę były ichtiozaury oraz pliozaury. Czy największe z nich mogły się równać ze wspólczesnie zyjącymi wielorybami?

 

Odkrycie zarodków tyranozaura

Skamieniały materiał skalny piskląt lub bardzo młodych osobników teropodów jest niezwykle rzadkim znaleziskiem w paleontologii. Dziś możemy mówić o przełomie w tym zakresie. Po raz pierwszy zbadano bowiem dwie skamieniałości bardzo małych i młodych osobników tyranozaurów, znalezionych w Montanie oraz w 2017 roku w Albercie…

 

Tyrannosaurus rex „Stan” sprzedany

Czy licytacja T. rexa „Stan” to porażka dla nauki? Jak powszechnie wiadomo, skamieniałość została sprzedana na aukcji w październiu 2020 roku przez dom aukcyjny Christie’s w Nowym Jorku za rekordową kwotę. „Stan” kilkakrotnie pobił rekord „Sue” swoją ceną. Zapraszamy do poznania szczegółów aukcji oraz związanch z nią tajemnic…

 

Największy znany ślad teropoda

Jednym z najbardziej znanych śladów dinozaura jest odkryty przez geologa Chalesa Pillomera w 1983 roku a formalnie opisany przez Martina Lockleya i Adriana Hunta w 1994 roku – Tyrannosauripus pillmorei. Ten ślad kopalny z północnego Nowego Meksyku ma 86 cm długości, datowany jest na 66 mln lat i najprawdopodobniej należał do dużego drapieżnika z nadrodziny Tyrannosauroidea. Wielkość „twórcy” odcisku oszacowano na…

 

Nowe spojrzenie na dilofozaura

Dilophosaurus został po raz pierwszy odkryty w 1940 roku przez Jessa Williamsa z plemienia Navajo. Materiał kopalny tego teropoda wydobyty został natomiast dwa lata później. Jego wczesne odkrycie miało ogromne znaczenie dla naszego zrozumienia ewolucji pierwszych dużych teropodów, mimo to dilofozaur nigdy nie został dokładnie opisany naukowo – aż do tej pory. Przez ostatnie sześć lat współpraca dwóch naukowców Adama D. Marsha oraz Timothego B. Rowa zaowocowała szczegółowym opisem tego dinozaura…

 

Prognatodon (Prognathodon)

Prognathodon to wymarły rodzaj jaszczurki morskiej należący do rodziny mozazaurów. Prognathodon jest znany z masywnie zbudowanych szczęk i zębów. Odkąd odkryto, jego odmienne adaptacje żywieniowe wzbudziły duże zainteresowanie jego ekologią. Prognathodon jest jednym największych znanych mozazaurów, z największą znaną czaszką (należącą do P. currii ) przekraczającą 140 cm długości…

 

Bruhathkayosaurus…. never ending story?

Jak duży był Bruhathkayosaurus? Mam na myśli realnie… Pominę tutaj wstęp o kontrowersjach znaleziska, o tym, że opisano go jako teropoda a nie zauropoda oraz o tym, że nie wykonano żadnych dobrej jakości zdjęć a materiał kopalny zaginął… Cóż, mamy to już za sobą. Przejdźmy zatem do analizy wielkości…

 

Gigantyczny teropod – MB R2352

Na początku XIX wieku, w Południowej Afryce (RPA) odnaleziono fragment korony ogromnego zęba. Ząb ten był porównywalnych rozmiarów do zębów tyranozaura lub nawet większy. Jak się okazuje szerokość korony jest większa niż u wielu innych gigantycznych teropodów i wynosi 52,8 mm, dla porównania zęby Carcharodontosaurus są mniejsze, również zęby Torvosaurus są mniejsze…

 

Jaszczury gromu – największe z największych dinozaurów

Zestawienie i charakterystyka największych zauropodów. Zestawienie powstało w oparciu i najnowsze analizy oraz szacunki AD 2020. Sprawdźmy zatem, jakie ogromne dinozaury znalazły się w pierwszej dwudiestce, jaka jest ich waga oraz długość i które z nich znajdują się na podium TOP 20…

 

Największy znany teropod

Najnowsze analizy i badania, pozwalające ocenić, który z wielkich teropodów był największy. Pretendenci do tytułu największego teropoda: Spinozaur, giganotozaur, tyranozaur, mapuzaur, megalozaur, karcharodontozaur. Jaki zatem drapieżny dinozaur był największym teropodem? Zapraszamy do artykułu…

 

Mozazaury (Mosasauridae)

Mozazaury to rodzina dużych morskich gadów, obecnie zawierająca 39 rodzajów, stanowiących bardzo wyspecjalizowaną grupę jaszczurek, które wybrały morski styl życia. Pośród mozazaurów można znaleźć takie giganty jak Mosasaurus hoffmanni / Mosasaurus lemonnieri, Tylosaurus proriger / Tylosaurus pembinensis, Hainosaurus bernardi, Prognathodon saturator / Prognathodon currii czy Mosasaurus beaugei…

 

O kolcogłowach słów kilka…

Pasożyty mają bogaty repertuar przystosowań, które mają pomóc im przedłużeniu gatunku np. substancje hamujące krzepnięcie krwi u hematofagów, dobry węch pomagający lokalizować potencjalnych żywicieli kleszczy, zdolność do unikania układu odpornościowego żywiciela itp. Najbardziej medialne jednak są te organizmy, których infekcja powoduje zmiany w zachowaniu lub morfologii swoich gospodarzy….

 

Handel dinozaurami

Skamieniałości dinozaurów stały się poszukiwanym dobrem luksusowym. Każdego roku niezwykle cenne znaleziska prehistorycznych zwierząt są nielegalnie wydobywane i przemycane z krajów takich jak Mongolia, Kazachstan czy Chiny i często trafiają na aukcje w Japonii lub rynkach zachodnich…

 

Bistahieversor sealeyi

Bistahieversor miał stosunkowo duży mózg z wielkimi płatami węchowymi i innymi cechami, które wyraźnie kojarzyły go z Tyrannosaurus rex. Pierwsze szczątki kopalne tego teropoda odkryto na terenie Nowego Meksyku w 1940 roku, po raz pierwszy jednak opisano je dokładnie pięćdziesiąt lat później jako skamieniałości szkieletowe wątpliwego rodzaju Aublysodon mirandus…

 

Mimikra, czyli wilki w owczych skórach

Pośród licznych adaptacji, jakie występują u zwierząt, jednym z najciekawszych jest mimikra. W dużym skrócie jest to zjawisko polegające na upodabnianiu się jednego gatunku zwierząt do innego poprzez przyjmowanie ich kształtu, barwy, zapachu lub innych właściwości. Najczęściej mówiąc o tym zjawisku mamy na myśli…

 

Wielkość narządów wewnętrznych zauropodów

Jak duże były narządy wewnętrzne zauropoda? Gdy rozpatrujemy majestat dinozaurów, nie sposób nie wspomnieć o zauropodach, gdyż to one były przedstawicielami największych zwierząt lądowych w dziejach Ziemi zarówno w kategorii długości ciała, masy jak i wysokości. Patrząc na szkielety lub obrazowe rekonstrukcje tych tytanów, nie można jednak nie zastanowić się jak duże były serca, płuca, wątroba czy żołądek tych zwierząt lub jaki był ich puls, czy też ile kilogramów pokarmu dziennie spożywały…

 

Smutna historia „pięknej” syreny

Gdyby hipopotam i krowa mieli wspólne dziecko… Syrena morska, zwana również krową morską Stellera (Hydrodamalis gigas) należała do rodziny diugoniowatych. Była jednym z największych ssaków morskich, osiągała do 9 metrów długości i mogła ważyć nawet 10 ton. Olbrzymi pływający buldożer, wyspecjalizowany w konsumpcji ogromnych ilości morskich roślin…

 

Nie żyje królowa, niech żyje królowa, czyli jak przejąć tron

Życie władcy nie jest usłane różami. Zawsze znajdzie się ktoś, kto uzna, że jemu będzie bardziej do twarzy w koronie. Zamachy jednak nie są wyłącznie domeną ludzi. Owadzie królowe również muszą uważać, by ich panowanie nie zakończyło się zbyt wcześnie. Pora zajrzeć do akt jednego z zamachowców…

 

Leptoptilos robustus – bocian który zjadał dzieci

Flores – wyspa rozregulowanych rozmiarów. Pierwsze wzmianki o bocianie w zapisie kopalnym datowane są na 2.5 mln lat, natomiast szacuje się, że gatunek zniknął z wyspy Flores około 11 tys. lat temu. Przetrwał zatem dłużej niż stegodony i hobbici, ale ostatecznie też nie jest nam dane już go oglądać. Unikalna fauna traciła po kolei wszystkich swoich przedstawicieli.

 

Prehistoryczny koronawirus dziesiątkujący Tyranozaury

Ogólnoświatowe rozprzestrzenienie się koronawirusa SARS-CoV-2 w ostatnich tygodniach, stało się inspiracją do stworzenia publikacji dotyczącej problemu epidemii, która mogła przyczynić się do znaczącej redukcji tyranozaurów. Sam Tyrannosaurus rex podobnie jak inni przedstawiciele tyrannosauroidae dość często wykazują ślady uszkodzeń mechanicznych w odrębnie pyska a nawet samej czaszki. Te patologiczne zmiany przypisywane są ugryzieniom jednego osobnika wobec drugiego. Jednak niektóre klasyfikacje tych obrażeń można interpretować w całkowicie odmienny sposób…

 

Jak wytresować trzmiela?

Trzmiele nie mają w życiu lekko. Od lat obserwujemy spadek zagęszczenia oraz różnorodności gatunkowej tych pożytecznych owadów, za które winą obarczana jest intensyfikacja rolnictwa (np. nieodpowiednie stosowanie pestycydów) oraz ocieplenie klimatu. Co więcej, jak na złość ludzie mylą trzmiele z bąkami (które z kolei bywają niekiedy błędnie nazywane gzami). Ludzka działalność nie jest jedynym zagrożeniem, ponieważ jak każdy organizm posiadają swoich naturalnych wrogów, na których tle swoich niezwykłym cyklem życiowym wyróżnia się pewien niepozorny…

 

Leviathan melvillei

Livyatan – najgroźniejszy waleń w historii. Biblijny lewiatan istniał naprawdę! Baśnie, legendy, podania i pieśni o morzach i oceanach przesycone są motywami zawierającymi morskie potwory. Można usłyszeć o potwornych kałamarnicach zdolnych do przewrócenia statków, krwiożerczych rekinach ludojadach, długich na kilkanaście metrów wężach morskich, czy olbrzymich wielorybach, w których brzuchach można spędzić wiele lat, a nawet rozpalić ogień…

 

Zabójczy duet

W przyrodnie nie brakuje interesujących przykładów współpracy. Dzisiaj przybliżamy Wam niezwykle zabójczy duet, zupełnie odległych od siebie grup organizmów – nicieni oraz bakterii. Przejdźmy zatem do akt naszych delikwentów…

 

Alamotyrannus brinkmani

Przez dziesięciolecia badań naukowych na temat różnych aspektów biologii i ekologii gatunku Tyrannosaurus rex, otrzymaliśmy od paleontologów wiele odpowiedzi na temat tego niezwykłego prehistorycznego drapieżnika. Wiemy już jakie funkcje pełniły jego zredukowane kończyny przednie, czy był przynajmniej częściowo upierzony, czy było to zwierzę stałocieplne, czy w jego materiale kopalnym zachowały się jakieś tkanki miękkie i białka lub które z osobniki były najstarsze i największe. Jednak pomimo upływu lat do tej pory nie zostaje rozwiązana jednak z tajemnic – czy istnieje możliwość egzystencji innej jeszcze nieopisanej, ale nieformalnie nazwanej odmiany Alamotyrannus brinkmani…

 

Lew workowaty (Thylacoleo carnifex)

Król torbaczy był tylko jeden! Lew workowaty miał ciało długości 1,5 m i ważyć mógł nawet 160 kg. Te wymiary czynią go największym mięsożernym torbaczem wszech czasów. Nie jest to jedyna przewaga tego zwierzęcia nad pozostałymi drapieżnikami Australii w plejstocenie. Kluczem do sukcesów tego ssaka była specjalizacja. W czym thylacoleo był unikalnym torbaczem…?

 

Tyranozaur – niezwykła regeneracja organizmu

Tyrannosaurus rex najgroźniejszy prehistoryczny drapieżnik lądowy, ogromny, wyposażony w groźną broń w postaci szczęk, bezwzględnie zabijał i pożerał do woli. Lecz nie każda z jego ofiar poddawała się bez walki, nie każde starcie przebiegało ‘’po jego myśli’’, a każda z potencjalnych ran odniesionych w potyczkach z ewentualną zwierzyną łowną mogła okazać się śmiertelna. Niektóre z odniesionych obrażeń mogły by doprowadzić do zgonu każde inne zwierzę, więc tym bardziej niewiarygodnym wydaje się, że T.rex potrafił odzyskać siły pomimo potencjalnych śmiertelnych ran. Paleontolodzy przy użyciu nowych technik naukowych coraz częściej odsłaniają przed nami niesamowite zdolności przetrwania Tyranozaurów…

 

Szringazaur – sympatyczny diabeł z triasu

Diabeł? Nie – gad 🙂 Najbardziej charakterystyczną cechą szringazaura były rogi. Nie było to wówczas szczególnie popularne. Na rozpowszechnienie rogatych gadów należało poczekać jeszcze wiele milionów lat do epoki zwanej kredą, gdzie swój prawdziwy rozkwit przeżywały ceratopsy, w tym popularny triceratops. Później tradycję rogaczy przejęły ssaki, które żyją współcześnie…

 

Fororak, Kelenken i Titanis – ptaki terroru

Ptaki terroru to nazwa jedynie potoczna. Naukowe nazewnictwo jest o wiele mniej łaskawe dla czytelników. Mówimy o grupie drapieżnych ptaków, które aktywnie polowały lub żywiły się padliną. Myśliwych, którzy przez długi czas znajdowali się na szczycie południowoamerykańskiego łańcucha pokarmowego. Wyobraźmy sobie strusia z ogromną orlą głową. Tak właśnie wyglądali omawiani zabójcy. Przydomek „ptaki terroru” nie mógł wziąć się znikąd…

 

Entelodont – terminator z przeszłości

Czy można było niegdyś być zjedzonym przez świnię? A jakże! Pierwszy rzut oka na któregokolwiek z członków rodziny Entelodontiae i wnioski nasuwają się same. Przed naszymi oczami stoi olbrzymia, monstrualna i przerażająca świnia. Ewolucja jednak lubi wprowadzać w błąd pobieżnie spoglądających na jej dzieła. Czy potoczne miano „piekielne świnie”, które nadano entelodontom, rzeczywiście znajduje odzwierciedlenie w rzeczywistości? Sprawdźmy…

 

Największe krokodyle ery mezozoicznej

Charakterystyka, opis i analiza największych krokodyli żyjących w erze mezozoicznej. Giganty takie jak Sarcosuchus imperator, Deinosuchus hatcheri, Machimosaurus rex, Stomatosuchus inermis, Chalawan thailandicus, Aegisuchus witmeri, Lemmysuchus obtusidens. Zapraszamy na spotkanie z gigantycznymi krokodylami mezozoiku…

 

Największe płazy w historii Ziemi

Pięć potworów, które zmienią Twoje myślenie o żabach. Powszechnie uważa się, że płazy to nudna gromada zwierząt. Czy aby na pewno?  Niewiele osób zdaje jednak sobie sprawę z faktu, iż gromada tych zwierząt kiedyś zdominowała Ziemię, krewni ropuch osiągali znaczne rozmiary i niejednokrotnie znajdowali się na szczycie łańcucha pokarmowego. Zapraszamy na tekst o pięciu niesamowitych płazach, dzięki którym zaczniemy bardziej szanować żaby…

 

Platybelodon – słoń z Mordoru

Platybelodon – najprzystojniejszy wśród słoni. Ziemię przemierzało kiedyś wiele ciekawych krewnych słoni. To jeden z nich – niekwestionowany przystojniak. Rozmiary platybelodonów raczej wykluczały, by znalazły się na szczycie listy życzeń okolicznych drapieżników…

 

Największe stawonogi w historii Ziemi

Jeśli przeraża Cię wszystko, co pełza, posiada szczękoczułki, może użądlić lub szybko przebiera nóżkami, to jest to ostatni moment, żeby wycofać się z czytania niniejszego artykułu 🙂 Pająki, skorpiony, szerszenie, skolopendry czy modliszki straszą ludzi swoim przerażającym wyglądem od początku istnienia naszego gatunku. Potężne szczękoczułki, kolce jadowe, szczypce czy owłosione odwłoki nie są najlepszą reklamą i, co za tym idzie, niewielu jest sympatyków stawonogów na świecie…

 

Największe kenozoiczne krokodyle i krokodylomorfy

Charakterystyka, opis i analiza największych krokodyli żyjących w erze kenozoicznej. Giganty takie jak Crocodylus thorbjarnarsoni, Rimasuchus lloydi, Purussaurus brasiliensis, Euthecodon brumpti, Gryposuchus spp., Astorgosuchus bugtiensis, Crocodylus bugtiensis. Zapraszamy na spotkanie z gigantycznymi krokodylami kenozoiku…

 

 


Chalikoterium, czyli efekt romansu konia z gorylem

Kim były i skąd wzięły się koniogoryle? Chalikoteria pojawiły się na Ziemi około 28.4 mln lat temu, a zniknęły około 3.6 mln lat temu. Uważa się, iż chalikoteria wywodzą się od małych zwierząt, które przypominały wczesne konie. Tym samym możemy je zakwalifikować do rzędu nieparzystokopytnych. Krewnymi chalikoteriów były zatem współcześnie żyjące konie, nosorożce, tapiry oraz wymarłe brontoteria…

 

Velocikłamstwo, czyli mity o najsłynniejszym z „raptorów”

Welociraptor, jaki był naprawdę? Nie da się ukryć, że obraz dinozaurów, który istnieje w naszych głowach w dużej mierze opiera się na filmach z serii „Park Jurajski”. Podobnie jak większość dzieciaków urodzonych na początku lat dziewięćdziesiątych byłem olbrzymim fanem tych filmów (w sumie dalej jestem). Do tej pory, gdy myślę o którymś z występujących w nich gatunków, to przed moimi oczami od razu stają ich wersje stworzone przez Stevena Spielberga…

 

Niedźwiedź Pizzly – Hybryda niedźwiedzia polarnego i grizzly

Wyjątkowy przedstawiciel niedźwiedziowatych, będący krzyżówką niedźwiedzia brunatnego i polarnego. W odróżnieniu od lygrysów (krzyżówki lwa i tygrysicy) pizzly występuje na wolności…

 

Mosasaurus hoffmanni – gigantyczny mozazaur

71 milionów lat temu lądami władały dinozaury, podobnie jak współcześnie większość planety pokrywały morza i oceany. Olbrzymie oceany to królestwa przemocy – w głębinach było bardziej niebezpiecznie niż na lądach. W tym brutalnym świecie narodził się jeden z największych drapieżników morskich w dziejach  – Mosasaurus hoffmanni. Najgroźniejsze stworzenie, w najbardziej okrutnym okrutnym oceanie wszech czasów…

 

Tygrys balijski, tygrys z wyspy Bali (Panthera tigris balica)

Tygrys balijski – najmniejszy ze znanych podgatunków tygrysów. Zamieszkiwał indonezyjską wyspę Bali. Był pierwszym współcześnie żyjącym przedstawicielem tygrysiej rodziny, który wyginął….

 

Największe teropody – walka o tron

Na przestrzeni ostatnich kilku lat dane na temat szacunków masy oraz długości ciała największych dinozaurów mięsożernych jakie zamieszkiwały niegdyś naszą planetę zmieniały się jak w kalejdoskopie. W dzisiejszym artykule prezentujemy najaktualniejsze dane dotyczące masy ciała i długości największych teropodów w historii Ziemi.

 

Oftalmozaur (Ophthalmosaurus) – ichtiozaur z ogromnymi oczami

Ophthalmosaurus był, który był na swój dość wyjątkowy – zamiast smukłej sylwetki, jaką zazwyczaj wyobrażamy sobie w przypadku zwierząt morskich, Ophthalmosaurus był zwierzęciem o beczkowatym ciele i szerokim tylnym rejonie czaszki. To co go wyróżniało od innych prehistorycznych zwierząt morskich, to olbrzymie oczy – jedne z największych w świecie fauny w proporcji do wielkości ciała (ok. 23 cm). Większymi mogą się poszczycić jedynie…

 

Wszystko co chcielibyście wiedzieć na temat Tyranozaurów

Tyranozaury należały do ostatnich i najbardziej wyspecjalizowanych grup teropodów, jednak zanim stały się drapieżnikami zajmującymi szczytową pozycję w łańcuchu pokarmowym same stanowiły zwierzynę łowną. W dzisiejszym artykule pragnę wam przybliżyć chyba najbardziej fascynująca zwykłych ludzi jak i krąg naukowców nadrodzinę teropodów…

 

 

Rekiny ludojady i katastrofa okrętu USS Indianapolis

26 lipca 1945 rok. Do brzegów wyspy Tinian dotarł ciężki krążownik liniowy USS Indianapolis. Jego misja zakończyła się sukcesem. Dostarczył on tajemniczą przesyłkę, której zawartość była ściśle tajna. Jak się później okazało, były to elementy bomby atomowej Little boy, który już za kilka dni obróci Hiroszimę w pył… Dla 900 marynarzy którzy znaleźli na tym okręcie, misja ta była początkiem koszmaru…

 

Król Przestworzy! Azhdarchidae są cool!

Azhdarchidae – to nazwa która przeciętnemu człowiekowi niewiele mówi. Aczkolwiek oczy wielu badaczy święcą się jaśniej na dźwięk tego słowa, chodzi o klad (rodzinę) latających gadów – pterozaurów. Szczególny to klad, bowiem skupia on największe latające organizmy jakie kiedykolwiek istniały na Ziemi. Azhdarchidy pochodzą z okresu Kredy, wtedy to prawdopodobnie pojawiły się po raz pierwszy… Ogólnie badacze wyróżniają 3 ogromne gatunki pterozaurów – są to najbardziej znany Quetzalcoatlus northropi, masywnie zbudowany Hatzegopteryx thambema i być może jeszcze większa Arambourgiania philadelphiae. Jednak mało kto wie, że gigantycznych pterozaurów jest znacznie więcej..

 

Prehistoryczne monstra – Xiphactinus

Kreda 80 mln. lat temu, Morze Środkowego Zachodu w Ameryce Północnej. Pośród otwartej toni morskiej przepływa ławica niemal dwumetrowych ryb z gatunku Gillicus arcuatus. Dziś tak duże ryby ławicowe nie miałyby zbyt wielu wrogów. Ale w tamtym prehistorycznym akwenie, uważanym za prawdopodobnie najniebezpieczniejszy w dziejach ziemi, musiały być zapewne łakomym kąskiem. Nagle pod ławicą pojawia się cień. Dzięki ciemnemu ubarwieniu z góry jest on prawie niewidoczny. Zaraz za nim pojawiają się kolejne. Po chwili zaczynają one błyskawicznie przyspieszać w stronę ławicy. Teraz można przyjrzeć się lepiej temu drapieżnikowi: łeb przypominający buldoga, długie ostre zęby, oraz ciało zbliżone pokrojem do dzisiejszego tarpona. Tak właśnie wyglądał xiphactinus, jedna z największych drapieżnych, kostnoszkieletowych ryb okresu kredy…

 

Nanuqsaurus hoglundi – prehistoryczny niedźwiedź polarny

Kiedy myślimy o dinozaurach prawdopodobnie najczęściej wyobrażamy sobie jak przemieszczają się przez gęstą, tropikalną dżunglę lub wędrują po ciepłym mglistym bagnie. W rzeczywistości niektóre gatunki dinozaurów żyły na bardzo wysokich szerokościach geograficznych. Jednym z takich dinozaurów był należący do rodziny tyranozaurów Nanuqsaurus….

 

Tyrannosaurus rex – Stan BHI 3033

W dzisiejszej odsłonie artykułu pragnę przedstawić wam informację na temat okazu Tyrannosaurus rex skatalogowanego jako BHI 3033, który otrzymał nazwę Stan. Stan był w swoim czasie najbardziej kompletnym okazem tyranozaura jaki kiedykolwiek znaleziono z zachowanymi 199 kośćmi co dawało ok. 63 % kompletności szkieletu, dopóki w 1990 roku nie odnaleziono jeszcze bardziej kompletnego szkieletu, któremu później nadano nazwę Sue. Poznajmy 12-metrowego kolosa, którego waga przekraczała 7 ton…

 

Kronozaur (Kronosaurus)

Okres wczesnej kredy był królestwem morskich gadów, jednym z nich był kronozaur, który w tym czasie znajdował się na szczycie łańcucha pokarmowego. Według pomiarów okazu z Harvard Museum of Natural History, Kronosaurus w osiągał ok. 13 metrów długości…

 

Czy Tyranozaur „Celeste” (MOR 1126) był największy?

W 2000 roku Jack Horner informował o osobniku tyranozaura oznaczonym jako MOR 1126 („Celeste”) , który miałby być o 10% większy od słynnego okazu „Sue”. Od tamtego czasu minęło już 18 lat a ciągle nie ukazała się publikacja z pomiarami i opisem tego osobnika. Jednak w 2010 roku w jednej z prac pojawiło się zdjęcie wraz ze skalą paliczka należącego do MOR 1126. Na podstawie tego w internecie stwierdzono, że jest on większy o około 5% od tego samego u „Sue”. Dziś postanowiłem przeanalizować tę kwestię…

 

Mande Burung (Humanoid / Małpa człekokształtna)

Mande Burung, jak wynika z opisów, jest nieznaną formą humanoida lub małpy człekokształtnej podobnie jak Yeti lub Wielka Stopa. Widywany był w Indiach w trudno dostępnej dżungli stanu Meghalaya. Według relacji miał mierzyć około 3 metrów. Pojawiał się rzekomo w okolicach gór Garo nieopodal Bangladeszu. Istnieją też relacje świadków, którzy twierdzili, że nocą widywali go w pobliskich miastach.

 

Liaoningozaur (Liaoningosaurus) – rybożerny ankylozaur

Liaoningosaurus Paradoxus, ankylozauryd z formacji Yixian przyciągał uwagę paleontologów z całego świata niezwykle małymi rozmiarami holotypu. Mierzył on bowiem około 50 centymetrów. Stwierdzono jednak, iż był to po prostu młody okaz. Po dokładniejszym badaniu, w 2016 roku, Liaoningosaurus zaskoczył ponownie, okazało się bowiem, że mógł być rybożernym ankylozaurem….

 

Ludojady: Tygrysy z Chowgarh

Tygrysy bengalskie z Chowgarh przez pięć lat siały grozę wśród tubylczej ludności. Po raz pierwszy w Indiach oraz drugi w historii po ludojadach z Tsavo, na obszarze liczącym tysiąc pięćset mil kwadratowych w północnych Indiach, pojawiły się dwa ludojady które można określić mianem mistrz i uczeń…

 

Mastif pirenejski – strażnik Pirenejów

Miano strażników Pirenejów zyskały dzięki skutecznej ochronie stada przed drapieżnikami. Patrząc na ich wygląd, nie ma co się dziwić – spora masa, duża głowa, silne i grube łapy sprawiają, że mało kto zaryzykowałby wtargnięcie na posesję, na której znajduje się mastif pirenejski. Jednocześnie świetnie nadają się dla rodzin z małymi dziećmi, ponieważ są wobec wszystkich członków rodziny bardzo łagodne i przyjaźnie nastawione…

 

Pies Sulimova – puszukiwacz narkotyków

W latach 60 Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Związku Radzieckiego poruszyło kwestię opracowania techniki poszukiwania narkotyków (w tym głównie pochodzenia roślinnego) za pomocą specjalnie wyszkolonych psów. Klim Sulimov (Клим Тимофе́евич Сули́мов) – biolog i kynolog otrzymał zadanie stworzenie właśnie rasy psa, która spełni oczekiwania władz…

 

Magnapaulia laticaudus – jeden z największych hadrozaurów

Magnapaulia to bardzo duży lambeozaur z okresu późnej kredy. Występował 73 mln lat temu na terenie dzisiejszego Meksyku. Pomimo tego, że Magnapaulia prawdopodobnie nie dorównywał rozmiarami azjatyckiemu szantungozaurowi (Shantungosaurus giganteus), to nadal pozostaje on na liście największych hadrozaurów Ameryki Północnej…

 

Hołd dla Barosaurus lentus

W 2016 roku pewien artykuł zadziwił paleontologiczny świat. Paleontolodzy Mike Taylor i Matt Wedel przypisali kręg szyjny superzaura do rodzaju Barosaurus lentus. Kręg oznaczony numerem BYU 9024 jest największym (najdłuższym) kręgiem szyjnym jaki kiedykolwiek odnaleziono. Wcześniej przez wiele lat był on uważany za kręg Supersaurus vivianae. Osobnika tego szacowano na około 35 metrów długości i 40 ton. Jednak w 2016 roku paleontolodzy stwierdzili, że ten kręg jest nieodróżnialny od 9 kręgu Barosaurus lentus. I tutaj od razu zrodziła się kwestia jak duży mógł być właściciel…

 

Sue – najsłynniejszy tyranozaur

Choć w epoce dinozaurów rozwinęły się najrozmaitsze rodzaje teropodów to jednak żaden z nich nie uzyskał takiego rozgłosu jak Tyrannosaurus rex. Na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci odnaleziono wiele bardziej lub mniej kompletnych okazów tego mięsożercy jednak żaden z nich nie stał się tak sławny jak okaz odnaleziony w 1990 roku skatalogowany jako FMNH PR 2081, który otrzymał ksywę ”Sue”.

 

Śmiertelne sfory dinozaurów

Zakładając, że przynajmniej niektóre z drapieżnych dinozaurów polowały w sforach, to należy zadać pytanie do jakiego stopnia takie wspólne polowanie miało miejsce. Jedną z możliwości jest to, że nie było określonych grup jako takich, a raczej był to zbiór drapieżników, które krążyły po obrzeżach stada, a niektóre z nich przypuszczały atak na grupy roślinożerców próbując odseparować starsze i schorowane lub młode osobniki, które stanowiły łatwiejszy łup…

 

Ile ważyły największe tytanozaury?

Na to pytanie nie ma i pewnie nigdy nie będzie dokładnej odpowiedzi. Szacunki masy dla dinozaurów bywają skrajnie różnie. Dziś postaram się za pomocą matematycznej analizy ustalić szacunkową masę dla dwóch gigantycznych tytanozaurów – argentynozaura (Argentinosaurus) i puertazaura (Puertasaurus). Wcześniej wiele razy podawałem dane na ich temat ale nie przedstawiłem w żadnym artykule szczegółowej analizy na ten temat…

 

Starcie tytanów: Pojedynek Tyranozaur vs Spinozaur

Szczegółowa analiza pojedynku tyranozaura ze spinozaurem. Kto zwycięży w starciu tytanów? Zapraszamy na spotkanie gigantycznych drapieżników, których hipotetyczny pojedynek od lat pobudza wyobraźnię wszystkich fanów dinozaurów…

 

Najjadowitsze pajęczaki Europy: Top 5

Europa podobnie jak pozostałe kontynenty (za wyjątkiem Antarktydy) jest zamieszkała przez różne gatunki pajęczaków. Część z nich dysponuje jadem który umożliwia im zdobywanie pożywienia czy obronę przed napastnikami. Które z tych stworzeń mogą być niebezpieczne dla człowieka? Czy powinniśmy się ich obawiać nie mniej niż tych spotykanych w tropikalnej części świata? Najwyższy czas przedstawić pięć gatunków pajęczaków które lepiej mieć na uwadze…

 

Szantungozaur (Shantungosaurus giganteus)

Kiedy zerkamy na majestat dinozaurów, niemal praktycznie zawsze na myśl przychodzą nam zauropody, gdyż to one były przedstawicielami największych zwierząt lądowych w dziejach Ziemi.W dzisiejszym artykule chce wam jednak przedstawić Szantungozaura (Shantungosaurus giganteus) oraz okazy uznane za synonimiczne względem niego, które choć nie należały do zauropodów, to osiągały rozmiary i masę, która również zadziwia…

 

Edmontozaur (Edmontosaurus)

Jeden z największych hadrozaurów. Był lądowym roślinożercą i posiadał… setki zębów, tworzących baterie zębowe. Podobnie jak inne hadrozaury, Edmontosaurus uważany był za zwierzę poruszające się głównie na czterech kończynach, ale w razie potrzeby mógł przyjąć również postawę dwunożną…

 

 

Nowo odkryte i opisane dinozaury

Kacper przygotował dla czytelników charakterystykę burianozaura (Burianosaurus), pierwszego czeskiego dinozaura, oraz kilku innych drapieżnych i roślinożernych dinozaurów odkrytych lub opisanych w 2017 roku…

 

Shastasaurus

Morskie głębiny w czasach dinozaurów były ”domem” dla rozmaitych podwodnych istot zarówno pod względem wielkości jak i kształtów. Nic jednak nie mogło się równać z Szastazaurem (Shastasaurus), największym przedstawicielem ichtiozaurów…

 

 

Godzilla – Król Potworów

Godzilla (Gojira) – najsłynniejszy filmowy potwór Kaiju. Od jego stworzenia w 1954 roku przedstawiany był jako zło wcielone pragnące zniszczyć cały świat oraz jako obrońca ludzkości chroniący Ziemię przed najeźdźcami z kosmosu lub przyszłości. Oglądając filmy z jej(jego) udziałem, łatwo jest zrozumieć, że Godzilla jest przede wszystkim alegorią ludzkiej pychy i zachłanności…

 

Hatzegopteryx – dominujący drapieżnik wyspy Hateg

Podczas ery dinozaurów to teropody stały na szczycie łańcucha pokarmowego w środowisku lądowym, a w wodach panowały prehistoryczne morskie bestie. Pterozaury, pomimo różnorodności gatunków, raczej nie miały szans w konfrontacji z nimi o miano szczytowego drapieżcy. Jednak na wyspie Hateg znajdującej się na prehistorycznym oceanie Tetyckim, to Hatzegopteryx stał się dominującym drapieżcą, który w ekosystemie wyspy nie miał sobie równych…

 

Prehistoryczne monstra – Megantereon

Za plecami czuł już ciepły, cuchnący oddech bestii, która zamierzała go pożreć. Włosy na karku zjeżyły mu się ze strachu. Wreszcie rycząc, szablastozębny kot sięgnął pazurami boków praczłowieka, który runął na ziemię wydając żałosny krzyk…

 

Spinozaur vs Akrokantozaur

Kacper w krainie dinozaurów 😉 Dziś pierwszy artykuł z nowej serii (możecie to nazywać jak chcecie) czyli pojedynków dinozaurów i innych stworzeń mezozoiku. Zapraszam do czytania i wyrażenia własnego zdania w komentarzach…

 

Stygimoloch – ciernisty diabeł

Stygimoloch był niewielkim dinozaurem roślinożernym żyjącym na terenie Ameryki Północnej w okresie kredowym. Jego cechą charakterystyczną była twarda kopuła czaszki, na której znajdowały się rogi upodabniające go do… diabła :)…

 

Prehistoryczna Mona Lisa – Borealopelta markmitchelli.

Nazwa rodzajowa Zull pochodzi od demona będącego strażnikiem bramy światów, który pojawił się w filmie „Pogromcy Duchów” (ang. Ghostbusters) z 1984 roku. Crurivastator zaś, odnosi się do potężnego ogona zakończonego kostną buławą o niszczycielskiej sile i oznacza w dosłownym tłumaczeniu „niszczyciela goleni”…

 

Lew wschodnioafrykański – król zwierząt

Lew wschodnioafrykański jest najliczniejszym podgatunkiem lwa żyjącym na wolności i to właśnie dzięki niemu posiadamy większość wiedzy na temat lwów…

 

Patagotitan – (Nie) Największy znany dinozaur

Patagotitan mayorum to opisany w 2017 roku gigantyczny dinozaur. Od odkryciu informowano już w 2014 roku, podając różne dane na ten temat. Odkrycie było o tyle istotne, że odnaleziono bardzo dużo materiału kopalnego – szczątki co najmniej 6 osobników. Autorzy opisu podają, że Patagotitan jest największym znanym dinozaurem, większym od Argentynozaura i Puertazaura i prawdziwym rekordzistą jeśli chodzi o rozmiary. Ale czy na pewno tak jest? Porównajmy wszystkich pretendentów do tytułu…

 

Borealopelta markmitchelli – Mona Lisa pośród dinozaurów

Borealopelta markmitchelli to dinozaur, który określany jako „prehistoryczna Mona Lisa”. Jego materiał kopalny jest bowiem najlepiej zachowany ze wszystkich znalezisk w ogóle – utrwalone zostały nawet trójwymiarowe kształty zwierzęcia. Przechodzi do historii nauki również jako jeden z najpiękniejszych dinozaurów…

 

Największe raptory – TOP 5

Zestawienie i charakterystyka największych dromeozaurów powszechnie nazywanych raptorami. Ich nazwa pochodząca z greki, oznacza „biegające jaszczury”…

 

Anzu – piekielny kurczak!

Anzu był dość dużym dinozaurem z rodziny owiraptorów. Wyglądem przypominał ogromnego kurczaka z grzebieniem na głowie, potężnym dziobem i ostrymi pazurami. Całe stworzenie było najprawdopodobniej pokryte piórami. Dziś Anzu by Kacper – na wesoło 😉

 

Nasutoceratops – ceratops z unikalnymi rogami

Nasutoceratops był średniej wielkości dinozaurem roślinożernym. Charakteryzował się krótkim pyskiem oraz unikalnymi, zaokrąglonymi rogami. Żył 75 mln lat temu, na terenach Ameryki Północnej…

 

Prehistoryczne monstra – Kulazuch

Kulazuch (Koolasuchus) to ogromny kredowy płaz. Ważył pół tony i mierzył ponad 5 metrów. Był dominującym drapieżnikiem w swoim środowisku…

 

Raptorex – król rabusiów

Niezwykła historia kuzyna tarbozaura. Raptorex został opisany jako rodzaj niewielkiego i wczesnego, ale zaawansowanego teropoda z grupy tyranozaurów. Żył w okresie kredowym na terenach obecnej Azji. Choć znacząco mniejszy od innych przedstawicieli tyranozaurów, wykazywał wszystkie cechy adaptacyjne typowe dla nich…

 

Tylozaur – postrach morskich głębin

Olbrzymie oceany późnego okresu kredy to królestwa przemocy. W tym brutalnym świecie narodził się tylozaur – postrach morskich głębin. Drapieżnik osiągający 15 metrów długości i wagę 15 ton…

 

Polacanthus – „żółwik” z Wielkiej Brytanii

Młode pokolenie, do którego należy Kacper, zaprasza na artykuł na temat ankylozaura z wczesnej kredy.
„Polakanta chyba znamy 🙂 Na pewno każdy fan dinozaurów oglądał „Wędrówki z Dinozaurami” a polakant właśnie tam występował. Zapraszam na artykuł o tym pancernym roślinożercy z Wielkiej Brytanii….”

 

Kajman szerokopyski

Niewielki kajman z Ameryki Południowej wyróżnia się niezwykle szerokim pyskiem oraz zdolnością do życia zarówno w słonej jak i słodkiej wodzie…

 

Kriolofozaur (Cryolophosaurus) – dominujący drapieżnik Antarktydy

Cytując słynną kwestię Jeffa Goldbluma z kultowego ”Parku Jurajskiego”, że ”życie zawsze znajdzie sposób”, nie sposób się z nim nie zgodzić. Podczas swego panowania na błękitnej planecie, dinozaury opanowały jej wszystkie zakątki, nawet tak „niegościnne” jak Antarktyda. Kriolofozaur jest jednym z największych znanych teropodów żyjących we wczesnej jurze. Był dominującym drapieżnikiem na Antarktydzie…

 

Polskie niedźwiedzie

Niegdyś występowały w całym naszym kraju, od Pomorza po góry beskidzkie. Jednak polowania i niszczenie środowiska naturalnego spowodowały, że niemal wyginęły. Były największymi drapieżnikami i postrachami wiosek, a obecnie są kojarzone z pluszowymi zabawkami dla dzieci…

 

Ornitolest (Ornitholestes hermanni) – ptasi zabójca

Ornitholestes był rodzajem niewielkiego celurozaura żyjącego podczas późnego okresu jurajskiego około 155 –150 mln lat temu na terenach obecnych Stanów Zjednoczonych. Pomimo niewielkich rozmiarów ze względu na swoją szybkość i zwinność stanowił zapewne śmiertelne zagrożenie dla małych leśnych ssaków, jaszczurek, ptaków a także małych dinozaurów. Niewykluczone, że w celu uzupełnienia diety rabował również gniazda innych dinozaurów…

 

Guniak czerwczyk – chrabąszcz, który chrabąszczem wcale nie jest

Oto chrząszcz, który w okresie czerwcowo-lipcowym staje się bardzo, ale to bardzo popularny. W jego zwyczaju leży bowiem odbywanie dość licznych rójek, mających miejsce w czasie ciepłych wieczorów oraz nocy. Wtedy właśnie fruwa pośród drzew oraz krzewów, a do tego zdarza mu się również przylatywać np. do ulicznych latarni. Niestety, odbywanie lotów godowych nie idzie w parze z umiejętnościami lotniczymi, dlatego zdarza mu się po drodze wpadać na różne obiekty, chociażby na przypadkowych spacerowiczów…

 

Kot czarnołapy – najmniejszy dziki kot afrykański

Mimo, iż wyglądem przypominają zwykłe koty domowe, koty czarnołape dzikimi drapieżnikami Afryki. Nie można odmówić im oryginalnego wyglądu – niewielkie rozmiary i wyjątkowe umaszczenie powodują, że koty czarnołape sprawiają wrażenie bardzo uroczych i przyjaźnie nastawionych do człowieka. W rzeczywistości są bardzo nietowarzyskie, a spotkanie ich w warunkach naturalnych graniczy z niemożliwym…

 

Deinocheirus mirificus – niezwykły dinozaur

Deinocheirus był jednym z najbardziej niezwykłych dinozaurów. Kredowy gigant mierzył 11 metrów i ważył ponad 6 ton. Cechował się potężną budową ciała, jednak jego kości szkieletowe były wydrążone co zmniejszało ogólną masę. Potężne kończyny przednie, zakończone 30-centymetrowymi pazurami, wzbudzały respekt u największych drapieżców.

 

Skowronek zwyczajny – ptak zwiastujący wiosnę

Polskę zamieszkuje ponad 11 milionów par skowronków, co stanowi ok. 25% populacji zamieszkującej kraje Unii Europejskiej. To zatem liczny ptak lęgowy, który pojawia się w naszym kraju wczesną wiosną i kojarzy się głównie z krajobrazem rolniczym. Powstało nawet powiedzenie, że „rolnik wychodzi na pole ze skowronkiem i ze skowronkiem kładzie się spać”. Na terenie Polski skowronek zwyczajny objęty jest ścisłą ochroną ze względu na malejącą z roku na rok liczebnością.

 

Owady uznawane za wymarłe w Polsce oraz te odkryte po latach na nowo

W ostatnich latach wiele się słyszy o nowych gatunkach owadów, które pojawiają się w naszym kraju, a to za sprawą człowieka, a to dzięki działalności matki natury. Mało kto jednak wspomina o tych, które niestety już zniknęły z naszego krajobrazu. Istnieje całe mnóstwo gatunków, które były obecne chociażby w ubiegłym wieku, a które teraz można znaleźć jedynie daleko za naszą granicą. Z drugiej strony, poszukiwanie ich w Polsce wcale nie musi być skazane na porażkę…

 

Kilka ciekawych gatunków pająków spotykanych w Polsce

Polskę zamieszkuje około 800 gatunków pająków. Część z nich jest nam dobrze znanych. W tym artykule skupimy się jednak na gatunkach które należą do mniej znanych, rzadziej widywanych oraz wykazujących różne ciekawe zachowania.

 

Wierzchołówka żółtowłosa (Laphria flava) – sok z żuka

Ta ogromna, potężnie zbudowana muchówka prezentuje się równie okazale, co przede wszystkim groźnie. Choć ludzie nie muszą się jej obawiać, to inne owady muszą się mieć przed nią na baczności. Wierzchołówka, jest bowiem naprawdę groźnym drapieżnikiem, który nie przepuści żadnej okazji, by upolować jakiegoś tłustego chrząszcza, czy innego owada…

 

Elasmozaur (Elasmosaurus platyurus)

Podczas gdy powierzchnią lądów władały dinozaury a niebo ” przecinały” pterozaury, głębiny wód opanowane były przez niemniej fascynujące zwierzęta. W dzisiejszym artykule przedstawiam jedno z nich – przed wami Elasmosaurus, rodzaj plezjozaura o wyjątkowo długiej szyi, fenomenalnie przystosowany do życia i łowów pod powierzchnią wody…

 

Szpak zwyczajny – pożyteczny szkodnik

Szpak zwyczajny jest pospolitym, towarzyskim ptakiem, którego często mylimy z kosem. Posiada zdolności mimetyczne, co oznacza, że potrafi naśladować odgłosy innych ptaków, a nawet ludzi po częstym kontakcie z nimi. Zazwyczaj możemy spotkać je w parkach i ogrodach, gdzie swoim pięknym śpiewem umilają czas odpoczywającym…

 

Lew Azjatycki – król indyjskich lasów

Ze względu na siłę i odwagę to właśnie on, a nie tygrys został narodowym symbolem Indii. Te groźne bestie walczyły niegdyś z gladiatorami i pożerały Chrześcijan w rzymskim Koloseum. Niestety jest jednym z najrzadziej występujących kotów i można go spotkać tylko w jednym miejscu w Indiach.

 

BalaurBalaur – kredowy ptak czy dinozaur?

Balaur był rodzajem niewielkiego teropoda żyjącego w późnym okresie kredowym na terenie obecnej Rumunii. Tereny obecnej Rumunii były wówczas wyspą. Balaur jest o tyle interesujący, iż nie do końca wiadomo czy był roślinożernym ptakiem czy też drapieżnym dinozaurem.

 

Parazaurolof (Parasaurolophus) – najbardziej rozpoznawalny hadrozaur

Ze wszystkich hadrozaurów, nazywanych także dinozaurami kaczodziobymi, parazaurolof (Parasaurolophus) jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych.

 

Orlik grubodzioby – tajemniczy mieszkaniec bagien

Orlik grubodzioby to niezwykle rzadko występujący ptak, który często mylony jest z orlikiem krzykliwym. Jest jednym z najsłabiej poznanych ptaków drapieżnych.

 

„Lwy z Mapogo”

Historia niezwykłego sojuszu 6 samców lwów, które zdobyły większe terytorium niż jakikolwiek inny osobnik ich gatunku i stały się najbardziej zabójczą grupą lwów w Afryce.

 

Iguanodon bernissartensis – pierwszy odnaleziony roślinożerny dinozaur

Niezwykła historia odkrycia pierwszego roślinożernego i drugiego w historii dinozaura.

 

Troodon formosus – jeden z najmądrzejszych dinozaurów

Troodon był rodzajem ptakopodobnego dinozaura z rodziny Troodontidae żyjącego pod koniec okresu kredowego. Przypisuje się miano jednego z najinteligentniejszych dinozaurów.

 

Tyrannosaurus rex – Aleja gwiazd

Charakterystyka najbardziej kompletnych okazów tyranozaurów – opis najsławniejszych skamieniałości.

 

Anzu wyliei – kurczak z piekła rodem

Anzu był gatunkiem dużego owiraptorozaura zamieszkującego tereny dzisiejszej Ameryki Północnej w okresie późnej kredy. Był największym znanym owiraptorozaurem zamieszkującym Amerykę Północną, choć jego azjatycki kuzyn Gigantoraptor był od niego blisko dwa razy większy…

 

Wszystko co chcieliście wiedzieć o spinozaurze a baliście się zapytać

Spinozaur to obok Tyranozaura najbardziej rozpoznawalny teropod ery dinozaurów i pomimo, iż badania z ostatnich lat wskazują, że nie był on tak wielki jak wcześniej sądzono, to nadal pozostaje on w ścisłej czołówce największych dinozaurów mięsożernych jakie stąpały po naszej planecie…

 

Tapeżara (Tapejara)

Tapejara – niewielkim pterozaur, o wielkim strojnym czubie na głowie i dziwacznym dziobie. Cechy te służyły do wabienia samic i odstraszania rywali. Tak jak u innych pterozaurów ich skrzydła były pokryte błoną skórną…

 

Tyranozaur Trix – królowa okresu kredy

Tyrannosaurus rex o imieniu Trix, to trzeci najbardziej kompletny szkielet tyranozaura, który został dotychczas odnaleziony. Wiek Trix szacuje się na ponad 30 lat, jest to więc jednocześnie najstarszy odnaleziony osobnik tyranozaura i jedyny, który wystawiany jest ciągle w Europie. Zapraszamy na spotkanie z gigantycznym jaszczurem i poznanie historii jego odkrycia…

 

Pterozaur Pterodaustro – jeden z największych dziwolągów

Pterodaustro to pretendent do miana największego dziwoląga w dziejach ziemi. Pterozaur ten miał jedne z najdziwniejszych zębów w świecie zwierząt o unikatowej niespotykanej budowie, za pomocą których latający gad odcedzał z wody pożywienie…

 

Alioramus stalker ”mniejszego” formatu

Spektakularne skamieniałości odkryte w 2001 roku pokazują nam, że istnieje o wiele więcej odmian tyranozaurów, niż sądziliśmy wcześniej. Nie wszystkie były megadrapieżnikami przystosowanymi do ”nękania ” i ”ćwiartowania” dużych zdobyczy. Niektóre tyranozaury były mniejsze, smuklejsze i bardziej wyspecjalizowane w stalkingu mniejszych ofiar – oto jeden z nich Alioramus, tyranozauroid który różnił się od innych budową ciała i nawykami…

 

Nowe gatunki zwierząt w Polsce

W ciągu ostatnich kilku stuleci do Polski zawitało wiele nowych gatunków zwierząt oraz roślin. Szacuje się, że może być ich nawet ok. 1500. Warto jednak wiedzieć że ogromna większość z tej liczby to tzw. gatunki inwazyjne, które zostały wprowadzone celowo bądź przez przypadek przez człowieka…

 

Qianzhousaurus sinensis

Qianzhousaurus czyli tyranozaur długopyski jest rodzajem celulozaura. Obecnie istnieje tylko jeden gatunek o nazwie Qianzhousaurus sinensis. Pieszczotliwy przydomek ”Pinokio” zyskał dzięki charakterystycznemu wydłużonemu pyskowi, który był o 35% dłuższy w porównaniu do innych przedstawicieli tyranozauroidów o podobnej wielkości – stanowił on aż 70% długości czaszki. Qianzhousaurus nie był jednak drewnianą kukiełką lecz brutalnym drapieżnikiem…

 

Tarchia gigantea

Tarchia miała szerokie, nisko osadzone ciało wsparte na silnych nogach. Było ono chronione przez osady skóry zwane osteodermami. Całość ”arsenału” dopełniał ogon zakończony kostną buławą zdolny ostudzić zapał najzacieklejszych oponentów…

 

Najjadowitsze węże Europy: Top 5

Zwykle kiedy mamy do czynienia z jadowitymi gatunkami węży, na myśl przychodzą nam gatunki zamieszkujące Afrykę, Azję, Australię, Amerykę środkową i południową (Amazonię) oraz obszary USA. Większość źródeł w tym różne czasopisma, programy telewizyjne czy artykuły w Internecie, utwierdzają nas w przekonaniu że niebezpieczna jest cieplejsza „tropikalna” część świata, natomiast Europa jest uważana za stosunkowo bezpieczną. Nic bardziej mylnego…

 

Yutyrannus huali

Yutyrannus huali to 9 metrowy drapieżny krewniak mocarnego T. rexa i zarazem największy opierzony dinozaur występujący we wczesnej kredzie na terenach dzisiejszej Azji…

 

Król jest tylko jeden!

Od dawna szykowałem się na napisanie tego artykułu. Jak wiemy w ostatnich latach 99% źródeł w Internecie jak i w książkach uznaje spinozaura za największego znanego teropoda, który jak większość fanów uważa zmiażdżył by słynnego tyranozaura, który już ma nie zasługiwać na tytuł króla dinozaurów. Jednak jaki teropod jest największy? Czy Spinozaur aby na pewno przewyższał wielkością wszystkie inne teropody? Dziś postaram się odpowiedzieć na pytanie nurtujące tysiące fanów dinozaurów…

 

Microraptor – mały rabuś

Poznajcie dinozaura, który jest jednym z całej serii przełomowych znalezisk z Liaoning. Jego odkrycie pozwoliło nie tylko lepiej zrozumieć przemianę bazalnych maniraptorów w ptaki, lecz postawiło także nowe pytania o genezę lotu…

 

Argentinosaurus – „beton pośród kawałków drewna”

Wszyscy fani dinozaurów znają tego zauropoda. Mowa o Argentinosaurus huinculensis. Wiele osób w tym również paleontologów uważa go za największe lądowe zwierzę w dziejach naszej planety. Opisany w 1993 roku gigant został nazwany na cześć kraju w którym odnaleziono jego szczątki. Przez wiele lat za największego zauropoda uchodził brachiozaur i to właśnie pod koniec 20 wieku kilka odkryć zmieniło ten pogląd. Zauropody były ogromne nawet jak na dinozaury czasem wydają się nam tak gigantyczne, że aż trudno je sobie wyobrazić…

 

Regaliceratops czyli „Dino – Hellboy”

Kolejny dinozaur „bohater”, kolejne zeszłoroczne odkrycie (lub nie, o czym niżej), kolejny dziwak w naszym świecie. Tak jak w poprzednim poście omówię dinozaura, który otrzymał przydomek po bohaterze komiksów. Tym bohaterem był Hellboy. A dinozaurem jest Regaliceratops

 

Yi qi – czyli prawdziwy „dino – batman”

Rok temu odkryty został niezwykły dinozaur. Wygląda na to, że dinozaury miały swojego „własnego batmana”. Tym „batmanem” nie jest jednak multimilioner, z jaskinią ukrytą pod wodospadem na działce, lokajem prowadzącym „zaplecze techniczne” i pomocnikiem w postaci dzieciaka w piżamie. To dinozaur wielkości gołębia przypominającego skrzyżowanie nietoperza i papugi…

 

Mechowce

Zwykle spacerując po lesie nie myślimy o tym ile życia kryje się pod naszymi nogami. Ściółka jest rajem dla tysięcy organizmów. Przede wszystkim saprofagów czyli zwierząt, które odżywiają się martwymi lub rozkładającymi się szczątkami innych organizmów np. owady, skoczogonki, roztocze. W tym artykule chcielibyśmy przybliżyć jedną z najliczniejszych grup jakie zamieszkują leśną ściółkę. Mowa o roztoczach zwanych Mechowcami (Oribatida)…

 

Puertasaurus – „Thunder Lizard King”

Pisząc na blogu o gigantycznych dinozaurach trudno nie wspomnieć o opisanym w 2005 roku tytanozaurze z mastrychtu. Jeszcze ciągle stosunkowo mało znany szerszej publiczności Puertasaurus reuili. Nie pojawia się praktycznie w książkach popularnonaukowych w Polsce, aczkolwiek w internecie uzyskał już rozgłos. Artykuł nosi nazwę „Thunder Lizard King”, zauropody to bowiem „jaszczury gromu” – największe zwierzęta jakie kiedykolwiek chodziły po naszej planecie, który z nich był jednak największy?…

 

Mit o Dreadnoughtus

Największy znany dinozaur! Rekordzista!, najcięższy dinozaur!- takie nagłówki można zobaczyć czytając o wielkim zauropodzie z Argentyny- Dreadnoughtus schrani, ile w tym jest prawdy ? Dreadnoughtus został odnaleziony już 10 lat temu w 2005 roku. Od dawna słyszano o wielkim zauropodzie opisywanym przez Lacovarę, wreszcie w 2014 roku pojawił się opis i wywołał spore zamieszanie. Nazwa tego zauropoda ma bardzo ciekawą etymologię, albowiem znaczy- „nie bojący się niczego”, ale nawiązuje także do słynnych pancerników mających taką samą nazwę….

 

„Ultrasaurus”… nie przepraszam – Ultrasauros!

Wiele osób być może zastanawia się co się „stało” z tym jakże popularnym kiedyś ultrazaurem, zauropodem rzekomo większym niż brachiozaur. Historia tej nazwy jest dosyć ciekawa, a nawet powiedziałbym nieco zabawna. W roku 1985 Jensen opisał nowego gigantycznego zauropoda którego nazwał Ultrasaurus. Zwierzę szacowano bardzo różnie, jednak zazwyczaj dawano mu długość 30 metrów a masę od 60 do nawet 180 ton. Co ciekawe jednak okazało się, że w roku 1983 Kim nadał taką samą nazwę dla zauropoda odnalezionego w Korei Południowej…