MENU

by • 9 czerwca 2017 • Ssaki, Zwierzęta13 komentarzy39279

„Lwy z Mapogo”

Kiedy myślimy o lwach, to przychodzi nam do głowy obraz dumnych i mądrych władców Afryki. I nic dziwnego, bowiem taki właśnie obraz ukształtowały nam wszelkie filmy i opowieści. W tym artykule opiszę wam historię niezwykłego sojuszu 6 samców lwów, które zdobyły większe terytorium niż jakikolwiek inny osobnik ich gatunku.

„Dzieciństwo”

5-cioro młodych „Mapogo”

Przyszli Cesarzowie „Sabi-Sand” urodzili się w stadzie „Sparta” w 2002 r a ich ojcowie to samce z „zachodniej ulicy”(najprawdopodobniej pochodziły z rezerwatu Mala-Mala). Mimo iż jako kocięta nie posiadały imion, to później stały się znane jako:

– Krzywy Kręgosłup albo Blizna
– Laluś
– Rasta lub Dred
– Krzywy Ogon
– Mr.T lub Mohawk albo Szatan

Ponieważ stado „Sparta” posiadało wiele młodych i dorosłych osobników, było one wyspecjalizowane w polowaniu na duże ofiary (bawoły, żyrafy itp). Niektórzy badacze twierdzą (m.in. Prof Craig Packer) że to właśnie dlatego „Mapogo” wyrosły na silne i zdrowe lwy.

Ze wszystkich 10 młodych wychowywanych w tamtym czasie wyróżniały się 2 najmłodsze i najbardziej ciekawskie: Mr.T i Krzywy Ogon. Mniej więcej w połowie 2003 r. życie młodych lwiątek było zagrożone. Podczas polowania na bawoły zginęły 2 siostry samców „Mapogo” a Krzywy Ogon zyskał swoje imię.

„Dorastanie”

Makhulu przyszły lider Mapogo

Pod koniec roku 2003 nieznany samiec wszedł na terytorium stada „Sparta”. Wbrew przewidywaniom badaczy, 4-letni samiec nie został ani zabity, ani przegoniony ze stada, lecz został zaakceptowany. Pierwszy raz na świecie udokumentowano taki przypadek.

Według naukowców (m.in. Dr Amy Dickman) był to najprawdopodobniej przyrodni brat „Mapogo”. Nowego brata „ochrzczono” imieniem Makhulu.

W 2004 r badacze zaobserwowali wzmocnienie więzi pomiędzy Mr.T i Krzywym Ogonem. Mr.T stał się dominującym osobnikiem a Krzywy Ogon jego zastępcą. Gdy wszystkie samce łącznie z Makhulu osiągnęły dojrzałość seksualną, zostały wygnane z ich matczynego stada. W trakcie koczowniczego okresu życia młode lwy „Mapogo” polowały na wszelką zwierzynę od nosorożców i hipopotamów po bawoły i żyrafy. Jednak równie wiele razy pożywiały się padliną i uciekały przed dominującymi samcami.

„Powstanie Królestwa”

Prawdopodobnie najsłynniejsze zdjęcie sojuszu, które pokazuje je tuż przed zdobyciem 1 terytorium-Słowa Leona Van Vyka.

W 2006 r. prowadzeni przez Makhulu bracia rozpoczęli tyranię której nigdy nie widziano w „Sabi-Sand”. Inwazję rozpoczęły od północy, gdzie pokonały 4 dominujące samce. Jednak na tym nie poprzestały – do końca 2008 roku „Mapogo” walczyły z każdym samcem, a we władaniu posiadały niemal cały rezerwat (przed inwazją znajdywało się tam 5 osobnych rewirów), czyli blisko około 70 tyś hektarów (7 razy więcej niż powierzchnia Manhattanu).

W tym okresie również znacząco zmniejszyły populację lwów w „Sabi-Sand”. Zabiły 40 samic i samców, a wliczając lwiątka zabiły ponad 100 lwów. Pod koniec inwazji koalicja posiadała 8 stad.

„Rozłam Sojuszu i Początek Końca”

Makhulu, Laluś, Blizna i Rasta po rozłamie przymierza i podziale królestwa.

Pod koniec 2008 roku doszło do rozłamu sojuszu po walce którą stoczyli Makhulu i Mr.T. Nigdy przed tem nie słyszano o podziale sojuszu na 2 grupy. Mr.T i Krzywy Ogon zajęli północno-centralną część rezerwatu, a pozostała czwórka zarządzała zachodem.

Mimo tego, iż parokrotnie widziano wszystkie samce razem, to badacze (m.in. Paddy Hagelthorn) uważali, że mają osobne terytoria.

Po rozpadzie na 2 grupy można było uważać, że życie tych lwów to była sielanka bowiem obydwie grupy miały duże stada z licznym potomstwem, lecz mimo wszystko nadal musiały patrolować terytoria i pilnować granic.

Mr.T i Krzywy Ogon mieli te zadania o wiele trudniejsze, bowiem od wschodu ich terytorium graniczyło z Parkiem Narodowym Krugera, skąd przychodziło wiele silnych samców, ale za każdym razem Mr.T i Krzywy Ogon je przeganiali. A przynajmniej tak było do roku 2010, kiedy do północnego „Sabi-Sand” zawitało 5 samców lwów zwanych jako „Majingilane”. Mimo tego, iż przeciwnicy mieli przewagę liczebną to Krzywemu Ogonowi i Mr.T udało się oddzielić 1 samca od pozostałej czwórki i go zabić.

„Upadek Imperium”

Mr.T i Krzywy Ogon zabijający bezimiennego samca z „Majingilane”.

Jeszcze tego samego wieczora przewodnicy safari odnaleźli pozostałą czwórkę „Majingilane”, kiedy rozrywały Krzywy Ogon na strzępy. Według strażników parków było słychać dźwięki miażdżonych kości.

Po tym wydarzeniu naturalną rzeczą, którą zrobił Mr.T był powrót do przymierza Makhulu. Pomimo 2 lat separacji został przyjęty z powrotem do sojuszu. Z początku przewodnicy sądzili, że całe wydarzenie obyło się bez rozlewu krwi. Zaskoczeniem dla wszystkich było to, iż po paru dniach Mr.T zaczął zabijać swoich bratanków i bratanice, a jego bracia czyli ojcowie młodych nic z tym nie zrobili. Mr.T chciał w ten sposób najprawdopodobniej kopulować z samicami.

„Majingilane” zabijający lwa o imieniu Krzywy Ogon.

Przez następna 2 lata „Majingilane” sukcesywnie zajmowały terytoria i stada „Mapogo”. Dodatkowo w tym czasie zniknęły Laluś i Rasta, podejrzewano że zabiły ich lwy „Majingilane”. Kiedyś potężny sojusz „Mapogo” rządził całym rezerwatem lecz obecnie ledwo utrzymywał się przy władzy. Przez 6 lat „Mapogo” były królami „Sabi-Sand”.

16 marca 2012 r kiedy Mr.T i Blizna mieli 10 lat a Makhulu lat 12, na terytorium „Mapogo” przywędrował nowy sojusz 5 samców zwanych jako „Selati”. Następnego dnia z rana odkryto że „Mapogo” zostawiły swe terytorium i uciekły. A przynajmniej tak myślano, bowiem jak się okazało Mr.T bronił resztki swego terytorium, mimo braku wsparcia ze strony braci. Szatan najprawdopodobniej zginął od wielkiej rany z tyłu na kręgosłupie.

Mr.T chwilę przed swoją śmiercią.

Dwa dni po tym okropnym wydarzeniu odnaleziono Makhulu bez Blizny, ale co jest jeszcze dziwniejsze wraz z Lalusiem. Ostatni królowie zginęli 26 kwietnia 2013 r. podczas swej wędrówki do Parku Narodowego Krugera.

„Dziedzictwo”

Mimo tego, iż potomkowie „Mapogo” byli zabijani kolejno przez: Mr.T, „Majingilane”oraz „Selati” to jakimś cudem przetrwały 3 dorosłe córki „Mapogo” (najprawdopodobniej Makhulu). Obecnie (czerwiec 2017 r.) lwice te tworzą nowe stado nazwane „Othawa” i mają parę kilkutygodniowych kociąt a ich ojcami są samce z „Majingilane”).

Córka, zięć oraz wnuki „Mapogo”.

Podobne artykuły

13 odpowiedzi do: "„Lwy z Mapogo”"

 1. Michał napisał(a):

  O nowy blog i fajna historia o lwach, nie znałem jej. Dzięki za artykuł 🙂

 2. Olaf napisał(a):

  Czadowa historia! też jej nie znałem

 3. Wiktor napisał(a):

  Niezwykła historia to przymierze samców. Mapogo dały nieźle popalić innym lwom!

 4. Achyt napisał(a):

  Fajny, bardzo ciekawy artykuł. Dobrze że pojawił się kolejny bloger 🙂 Podsumowując… jest 8 blogów z czego 4 aktywne.. i 4 „wymarłe” 😛

 5. Krzysztof Soiński napisał(a):

  Świetny ”start ” nowego blogu z naprawdę ciekawym artykułem , oby tak dalej 🙂

 6. Achyt napisał(a):

  Taka mała sugestia do autora: spróbuj dodać więcej tagów do artykułu, dzięki czemu będzie łatwiej dostępny. Pzdr.

 7. aaa napisał(a):

  Dred i Rasta to nie czasem dwa inne lwy? Jaki jest angielski odpowiednik imienia Blizna? Nie potrzebnie tłumaczyliście te imiona bo człowiek tylko się gubi 😛

 8. aaa napisał(a):

  Trochę poczytałem na temat Mapogo i z tego co wyczytałem wnioskuje że w artykule się błędy.
  1.Imiona Mapogos to: Makhulu, Mr t, Kinky Tail, Rasta, Dredlock i Pretty Boy.
  2.W 2010 zniknęli Rasta i Dredlock. Dredlock padł ofiarą kłusownika, natomiast co do Rasty nie do końca wiadomo. Najprawdopodobniej padł ofiarą Majingilane gdy 5 Mapodos wróciła do wschodniej części Sabi Sands. Co za tym idzie dwoma ostatnimi żywymi spośród Mapogos byli Mak i PB (nie było żadnego Blizny)

  • Tsavoren napisał(a):

   Zamieszanie z imionami jak i Lalusiem i Blizną weszło przez film dokumentalny, gdzie skorzystałem z niepoprawnych informacji. Przyznaje się tu do błędu, gdzie jednocześnie też zawiodła mi pamięć. „Najprawdziwsze” informacje na temat Mapogo najlepiej jest czerpać z WideoRelacji Safari z kanału „Rob the Ranger”.
   Obecnie na jego kanale możemy śledzić losy stada Othawa i samców Majingilanie.

 9. Szymon napisał(a):

  Świetna historia i równie fajny artykuł 🙂

 10. Janusztracz napisał(a):

  powinni nakręcić ekranizację tej historii w stylu króla lwa. Tylko dla dorosłych. Mroczną i brutalną. Oglądałbym 🙂

Dodaj komentarz

Pokaż, że jesteś człowiekiem * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

DinoAnimals.pl - Dinozaury, animals, świat zwierząt i roślin