MENU

by • 20 sierpnia 2019 • Ssaki, Zwierzęta5 komentarzy7666

Tygrys balijski

Tygrys balijski – najmniejszy ze znanych wszystkich 9 podgatunków tygrysów, zamieszkujący indonezyjską wyspę Bali. Był pierwszym przedstawicielem tygrysiej rodziny, który wyginął.

Klasyfikacja:
-Królestwo: Zwierzęta
-Gromada: Ssaki
-Podgromada: Żyworodne
-Rodzina: Kotowate
-Rodzaj: Lampart
-Gatunek: Tygrys azjatycki (Panthera tigris)
-Podgatunek: Tygrys balijski (Panthera tigris balica)

Charakterystyka:
Wielkość:
Na podstawie wielkości skór i czaszek szacuje się iż samce ważyły zwykle 90-100kg, a samice 65-80kg. Długość samców to 220-230cm, a samic 190-210cm. Był najmniejszym ze wszystkich tygrysów.

Wygląd:
Tygrysy balijskie posiadały krótkie, ciemno pomarańczowe futro z mniejszą ilością pasów i pojawiającymi się niekiedy między nimi kropkami. Na głowie pasy układały się w tabliczkowy kształt. Białe futro na ich podbrzuszu również bardziej wystawało niż u innych podgatunków.

Środowisko i dieta:
Większość osobników z ogrodów zoologicznych pochodziła z zachodniej części wyspy, gdzie występują lasy, drzewiaste sawanny jak i wydmy chociaż mało prawdopodobne żeby tygrys żył na tych ostatnich. Polował na sambary, dzikie świnie, makaki, warany i dzikie ptactwo. Był przykładem typowego mięsożercy stojącego na szczycie łańcucha pokarmowego.

Spadek populacji i wymarcie:
Ze względu na powierzchnie wyspy populacja tygrysa balijskiego nigdy nie mogła być wielka. Pod koniec XIX wieku na Bali zaczęto zakładać plantacje palm i pola ryżowe ze względu na żyzną wulkaniczną glebę. Polowania na tygrysa zaczęły się gdy Holendrzy przejęli kontrole nad wyspą. Podczas ich panowania europejscy myśliwi którzy przybyli z Jawy zaczęli w brutalny sposób zabijać tygrysy. Ich ulubionym sposobem była zasadzka. Wykorzystywano kozę jako przynętę, dodatkowo rozstawiano ukryte sidła, po czym gdy tygrys się złapał strzelano do niego z bliskiej odległości. Najsłynniejszym myśliwym polującym na tygrysy był E.Munaut który zabił ponad 20 tygrysów w kilka lat. Ostatnim potwierdzonym osobnikiem tego gatunku była samica zastrzelona 27 września 1937r. Jej skóra znajduje się w Muzeum Zoologicznym w Bogor w zachodniej Jawie. Powszechnie się uważa iż tygrys balijski wyginął wraz z końcem II wojny światowej, być może parę osobników przetrwało ale jest to mało prawdopodobne. Mimo tego niektórzy oficerowie twierdzili iż widzieli tygrysy w latach: 1952, 1970 i 1972 ale za każdym razem brakowało dowodu. W 1941 roku założono nawet rezerwat ale było już za późno.

Ciekawostki:
-Tygrysa balijskiego nigdy nie udało się uwiecznić na filmie video
-W 1910 roku holenderscy myśliwi pojmali 2 młode tygrysy balijskie, niestety obydwa osobniki zostały sprzedane do cyrku „Ringling Brothers Circus”.
-Po tygrysach balijskich zostało tylko kilka sztuk skór i czaszek, a największa kolekcja nich znajduje się w Londynie (2 skóry i 3 czaszki).
-W języku balijskim słowo tygrys to samong.

Podobne artykuły

5 odpowiedzi do: "Tygrys balijski"

  1. Michał napisał(a):

    O, świetnie że wróciłeś na blogi. Fajny artykuł.

  2. knurzak666 napisał(a):

    ludzka zaraza wszystko potrafi zniszczyć, ach gdyby tak mozna było wyplenić część tego obrzydliwego gatunku

  3. Gnom napisał(a):

    A zrobisz o innych wymarłych tygrysach? Kaspijskim na przykład?

Dodaj komentarz

Pokaż, że jesteś człowiekiem * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

DinoAnimals.pl - Dinozaury, animals, świat zwierząt i roślin