MENU

by • 17 czerwca 2017 • Ssaki, Zwierzęta6 komentarzy17068

Lew Azjatycki – Król Indyjskich Lasów

Lew azjatycki/ indyjski/ perski – ze względu na siłę i odwagę to właśnie On, a nie Tygrys został narodowym symbolem Indii. Te groźne bestie walczyły niegdyś z gladiatorami i pożerały Chrześcijan w rzymskim koloseum. Niestety jest jednym z najrzadziej występujących kotów i można go spotkać tylko w jednym miejscu w Indiach.

Klasyfikacja:

– Królestwo: Zwierzęta
– Gromada: Ssaki
– Podgromada: Żyworodne
– Rodzina: Kotowate
– Rodzaj: Lampart
– Gatunek: Lew Afrykański ( Panthera Leo)
– Podgatunek: Lew Azjatycki (Panthera Leo Persica)

Lwica z Lwiątkami

Występowanie:

Lwy Perskie niegdyś występowały w Indiach, Arabi Saudyjskiej, Iranie, Palestynie i wshodniej Europie. Obecnie osobniki występujące na wolności żyją tylko w jednym miejscu na Ziemi. Jest to Rezerwat Gir Forest na skrajnym zachodzie Indii. Wbrew pozorom Las Gir nie jest dżunglą . Gir jest suchym lasem liściastym bardziej podobnym do drzewiastej sawanny czy skrubu.
Ponieważ w przeciągu ostatnich lat zaczyna brakować miejsca dla królów Azji w rezerwacie Gir, naukowcy planują stworzyć 2 populacje lwów w Parku Narodowym Kuno WildLife Sanctuary. Drugim powodem poszerzenia ich królestwa jest również obawa przed epidemią lub naturalnym kataklizmem, który zniszczyłby populacje.

2 wędrowne samce

Populacja:

Na początku XX w z powodu polowań i utraty siedlisk liczba lwów azjatyckich spadła do 13 osobników, przez co stał się gatunkiem krytycznie zagrożonym wyginięciem. Jednak dzięki intensywnym wysiłkom na rzecz ich ochrony liczebność populacji stale rośnie. W 2010r żyło 411 lwów, a w maju 2015r 523 osobniki.
W niewoli w ogrodach zoologicznych żyje około 100 lwów perskich. Jest to zasługa jednego człowieka, wieloletniego dyrektora Zoo w Junagadzie, pana Paraduma Rawala.

Rysunek lwa azjatyckiego

Charakterystyka:

Wygląd:

Lew Indyjski nie różni się zbytnio wyglądem od afrykańskiego kuzyna. Sierść jest koloru płowego, a od spodu biała. Grzywy samców mają standardowy ciemny kolor, a młode osobniki są pokryte cętkami, które zanikają z wiekiem. Mimo tego wszystkiego około 50tyś lat separacji zrodziło parę różnic i oto one:

– Lwy afrykańskie są większe
– Samce lwów azjatyckich mają mniejsze i mniej-gęste grzywy
– Lwy azjatyckie mają dłuższe kępki włosów na końcu ogona
– Lwy azjatyckie posiadają fałd skóry na brzuchu.

Lwia Rodzina

Dieta i sposób polowania

Mimo iż grupa potrafi powalić bawoła, to rzadko na nie poluje. Podstawę jego diety (około 60%) stanowi jeleń aksis. Poza jeleniami lwy polują na dziki i antylopy. Jak widzimy jego dieta jest mało zróżnicowa w porównaniu do jego afrykańskiego krewniaka. Polując tropi swoje ofiary, a następnie atakuje je z zaskoczenia.

Ze względu na swoje duże rozmiary nie posiada zbyt wiele naturalnych wrogów. Obserwowano „walki” o padlinę z krokodylami ale nic ponad to. Nie jest również w konflikcie z ludźmi, mimo sporadycznych ataków na zwierzęta hodowlane. Dzięki hinduistycznym zasadom nakazującym szanowanie wszelkiego życia, a także tego że jest „maszynką” do zarabiania pieniędzy miejscowa ludność go chroni. Wiadomo iż w przeszłości konkurowały z tygrysami bengalskimi.

Maluchy 🙂

Rozmnażanie:

Lwy azjatyckie żyją w rodzinnych stadach , w których spotyka się od 1-3 samic oraz młode. Samce dołączają do stada tylko na czas godów i polowań na dużego zwierza.
Młode rodzą się od 2-4 osobników o każdej porze roku i ciąży trwającej około 110 dni. Lwiątka stają się samodzielne po ukończeniu 3 roku życia.

Lwica Azjatycka

Dane i Wymiary:

 • Podobnie jak u lwów afrykańskich samce są większe od samic
 • Długość ciała: Samce: 170-200cm, Samice: 140-170 cm
 • Długość ogna: 70-100 cm
 • Wysokość w kłębie: 70-100 cm
 • Masa ciała: samce: 170-220kg samice: 120-140 kg

Lew Azjatycki w krakowskim zoo

Ciekawostki:

– Lwy Azjatyckie w Polsce żyją w zoo Łodzi i Krakowie.
– W 2015r widziano lwa perskiego pływającego w morzu.
– W latach 70 ubiegłego wieku stworzony hybrydy lwów azjatyckich i afrykańskich. Mimo stworzenia setki hybryd większośc z nich zmarła w wyniku chorób w przeciągu 3 lat od urodzenia. Szacuje się że ostatnie hybrydy umrą do 2020r.
– W języku tureckim słowo „lew” to „aslan”.

Podobne artykuły

6 odpowiedzi do: "Lew Azjatycki – Król Indyjskich Lasów"

 1. Kuba napisał(a):

  Spoko artykuł.

 2. Mikołaj napisał(a):

  Świetny artykuł. Brakowało opisu lwa azjatyckiego. Dzięki!

 3. Marcin Gizara napisał(a):

  „pożerały Chrześcijan w rzymskim koloseum” – Na poparcie tego twierdzenia brak twardych dowodów. Mamy bardzo mało źródeł odnośnie Koloseum i brak tam jakichkolwiek powiązań z chrześcijanami. Damnatio ad bestias miało miejsce, ale lwy raczej były rzadkością przy tej karze i nie ma podstaw do stwierdzenia, że działo się to w Teatrze Flawiuszów. Dopiero w XVI wieku zaczęto utożsamiać Koloseum z miejscem kaźni wczesnych chrześcijan.

  • Alex napisał(a):

   Sądzę, że Kacper raczej koncentruje się na opisaniu podgatunku lwa azjatyckiego, a kwestia obecności lwów w Koloseum występuje tu jedynie jako wstęp do artykułu. Niemniej to interesujące spostrzeżenie i choć nie ma ku temu twardych dowodów to powszechnie występujące w kinematografii lwy na arenie Koloseum czy w Quo vadis Sienkiewicza traktujemy jako pewnik. Z chęcią poczytam na temat Damnatio ad bestias.

 4. vorgi napisał(a):

  spoko artykuł

 5. Bebok napisał(a):

  Obecnie lew azjatycki nie ma styczności z tygrysem bengalskim. W odległej przeszłości było inaczej. Pytanie- czy są źródła mówiące o rywalizacji obu gatunków? Czy któryś wyraźnie dominował?

Dodaj komentarz

Pokaż, że jesteś człowiekiem * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

DinoAnimals.pl - Dinozaury, animals, świat zwierząt i roślin