MENU

by • 22 września 2019 • Ssaki, Zwierzęta8 komentarzy18696

Niedźwiedź Pizzly – Hybryda niedźwiedzia polarnego i grizzly

Niedźwiedź Pizzly/ Grolar/ Nanulak – Wyjątkowy przedstawiciel niedźwiedziowatych będący krzyżówką niedźwiedzia brunatnego i polarnego. W odróżnieniu od legrysów (krzyżówki lwa i tygrysicy) pizzly występuje na wolności.

Klasyfikacja:
-Królestwo: Zwierzęta
-Gromada: Ssaki
-Podgromada: Żyworodne
-Rodzina: Niedźwiedziowate
-Rodzaj: Niedźwiedź
-Gatunek: Niedźwiedź brunatny/ polarny

Występowanie:
Czysto teoretycznie mogą żyć we wszelkich miejscach gdzie niedźwiedzie polarne i grizzly mogą się spotkać, w praktyce jednak zostało potwierdzone 8 przypadków „spotkania” hybryd. Poszczególne osobniki występowały na Wyspie Banksa, Wyspie Wiktorii, a nawet na zachodniej części wybrzeża Zatoki Hudsona. Pizzly doskonale sobie radzą w środowisku występowania obydwu rodziców. Wraz z postępem nauki i badań nad genomem niedźwiedzi, naukowcy uważają iż Pra-Grolary mogły się pojawiać już w czasach Plejstocenu.

Charakterystyka:

Wygląd:
Z wyglądu przypomina obojga rodziców. Futro w większości jest białe, lecz w okolicach oczu, pyska, grzbietu i nóg porasta ciemniejsza sierść. Włos jest dłuższy od tego grizzly, ale krótszy od polarnego, posiada właściwości obydwu gatunków. Podobna sprawa jest z pazurami. Te mogą służyć zarówno do chodzenia po lodzie niczym u niedźwiedzia polarnego, jak i do kopania w ziemi niczym u grizzly. Oprócz tego od niedźwiedzi brunatnych odziedziczyły: większą głowie i budowę barków, z kolei od drugiej strony uzyskały: owłosione podeszwy stóp i dłuższą szyję.

Dieta i sposób zachowania:
Zachowaniem przypominają raczej niedźwiedzie polarne. Ich sposób poruszania się i leżenia jest charakterystyczny dla „polarczyków”. Ze względu na to iż osobniki zaobserwowano w zimę, kiedy niedźwiedzie brunatne hibernują oraz pełny brzuch u jednego z osobników, który w trakcie tej pory roku ciężko byłoby napełnić pokarmem roślinnym, możemy przypuszczać iż ich dieta składa się przede wszystkim z mięsa fok. Jak jednak wygląda ich dieta w trakcie lata? Póki co możemy tylko zgadywać. Być może wtedy dietą bardziej przypominają wszystkożerne grizzly?

Rozmnażanie:
Zaobserwowano również hybrydy drugiej generacji, dzięki czemu wiemy że przynajmniej jedna z płci potomstwa zachowuje płodność. Dokładnego czasu ciąży hybrydy nie znamy, jest on jednak pewnie podobny do niedźwiedzi polarnych i grizzly.

Rozmiary:
Rozmiarami stanowią coś pomiędzy niedźwiedziem brunatnym i polarnym. Zaobserwowane osobniki były większe od tych pierwszych ale mniejsze od drugich.

Ciekawostki:
-Pierwszego osobnika zastrzelono w 2006r. Historia ta została przedstawiona w jednym z odcinków serialu: „Kryminalne zagadki ze świata zwierząt”.
– Wszystkie nazwy tego niedźwiedzia są połączeniem nazw gatunkowych grizzly i niedźwiedzia polarnego: Pizzly ( Polar+Grizzly), Grolar (Grizzly+Polar), Nanulak (Nanuk – w języku inuitów niedźwiedź polarny i Aklak – niedźwiedź grizzly).
-Uważa się iż wraz z topnieniem pokrywy lodowej hybrydyzacja obydwu gatunków będzie coraz częstszym zjawiskiem.

Podobne artykuły

8 odpowiedzi do: "Niedźwiedź Pizzly – Hybryda niedźwiedzia polarnego i grizzly"

 1. Maciek napisał(a):

  Nie wie działem że takie hybrydy istnieja na wiolności. Ale super.

 2. Wiktor napisał(a):

  A ten niedźwiedź na drugim zdjęciu, to żywy jest, czy nie?

 3. Alan napisał(a):

  Ale to jest ciekawe, że tak różne gatunki mają się ku sobie.

 4. Kozi0099 napisał(a):

  Takie hybrydy są fascynujące?

Dodaj komentarz

Pokaż, że jesteś człowiekiem * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

DinoAnimals.pl - Dinozaury, animals, świat zwierząt i roślin