MENU

by • 29 października 2017 • Dinozaury5 komentarzy10273

Godzilla – Król Potworów

Godzilla/Gojira-Najsłynniejszy filmowy potwór (Kaiju). Od jego stworzenia w 1954 był zarówno przedstawiany jako: Zło wcielone pragnące zniszczyć cały świat, jak i Obrońca ludzkości chroniący Ziemię przed najeźdźcami z kosmosu lub przyszłości. Oglądając filmy z jej udziałem łatwo jest zrozumieć iż Gojira jest przede wszystkim alegorią ludzkiej pychy i zachłanności.

Powstanie Postaci
Autorem potwora, którego dziś wszyscy znamy i kochamy był Ishiro Honda. Godzilla po raz pierwszy zadebiutowała w filmie z 1954 wytwórni filmowej Toho pt: „Gojira” i jak można się domyślać film był sukcesem, a tym samym rozpoczął powstanie wszystkich filmów o Kaiju (wielkich potworach). Samo słowo „Gojira” jest połączeniem 2 słów: „Gorilla-Goryl” oznaczające silę i dzikość potwora oraz „Kujira-Wieloryb” oznaczające rozmiar i wodny tryb życia.

Orginalna Godzilla
Jak już wyżej wspomniałem Godzilla swój pierwszy debiut miała w 1954. W filmie jest ogromnym gadem z czasów Dinozaurów, który został przebudzony i zmutowany przez wybuch bomby atomowej. Po raz pierwszy pojawiła się przy wyspie „Ohdo” gdzie była czczona jak bóg. Po tym jak bohaterowie filmu wracają do Tokio ( a Godzilla przybywa za nimi) Potwór zaczyna siać spustoszenie w stolicy kraju Kwitnącej Wiśni. Jedynym ratunkiem przed potworem jest gaz „niszczyciel tlenu” stworzony przez naukowca doktora Serizawe. Mimo początkowych niechęci do użycia swego wynalazku Serizawa w końcu zabija potwora, jednocześnie odbierając sobie życie.

Godzilla Heisei (1984-1995)
Po 30 Latach nie obecności pojawia się drugi Godzilla co oczywiście jest problemem dla japońskiego rządu. Cała seria filmów jest jak ludzie tworzą coraz to silniejszych przeciwników dla Króla Potworów. Od jego genetycznie zmodyfikowanych klonów, przez super bronie ,po inne potwory stworzone przez promieniowanie lub….. niszczyciel tlenu. W tej serii poznajemy również dokładniejszą wersje narodzin Godzilli.

Gojira pierwotnie była dinozaurem należącym do gatunku „Godzillosaurus” gdzie żyła na wyspie „Lagos” do czasów 2 wojny światowej, a następnie pod wpływem bomby atomowej przemieniła się w bestie. Poza Godzillą w tej serii mamy jeszcze 2 stałych bohaterów: Godzillę Juniora (Przybranego Syna) oraz jego przybraną Matkę Miki Seguse. Obydwie z tych postaci ewoluują: Junior nazywany na początku maleństwem z części na część staję się coraz bardziej większy, aż pod koniec ostatniego filmu sam staję Królem. Natomiast panna Segusa z tchórzliwej paleontolożki i telepatki staje się ważnym członkiem G-Force organizacji mającej powstrzymać Godzilla. Seria jest uważana przez większość fanów Godzilli ( w tym we mnie) za najlepszą serie o królu potworów.

Godzilla Legendary (2014)
Godzilla z 2014 jest pierwotnym drapieżnikiem z epoki prekambru (brzmi znajomo?), kiedy promieniowanie było 10 razy silniejsze niż w czasach obecnych. On i jemu podobne stworzenia żywiły się nim, a kiedy promieniowanie opadło potwory zapadły w hibernację do czasów testów atomowych.

Z komiksu „Godzilla Awekening” wydanego jako oficjalny dodatek do filmu dowiadujemy się że Godzilla (Inna niż występująca w Filmie) po raz pierwszy pojawiła się 1945 po ataku na Hiroshimę. Po tym wydarzeniu pojawiła się (Ta z Filmu) w 1954 gdzie pożywiła się bombą atomową a następnie przeżyła kilka zamachów na swoje życie. Jej kolejny występ odbył się w wydarzeniach z filmu, a zatem nie będę ich opisywał.

Shin Godzilla (2016)

Godzilla z 2016 posiada rekordową wysokość (ale nie wage) która wynosi aż 118 metrów. Tym samym pokonała dotychczasowych mistrzów Godzille Heisei i Final Wars (100m) i Godzille Legendary (108 m). Cały film jest swego rodzaju reebotem lub remake”iem orginału z 1954 r.

Rozmiary:
Chociaż rozmiary Godzilli zmieniały się na przestrzeni wieków postaram się je przedstawić
-Oryginalna Gojira: 50 m wysokości oraz 20 tyś ton wagi
-Showa (1955-1975) Godzilla: 50 m wysokości oraz 20 tyś ton wagi
-Heisei Godzilla:
-Oryginalnie: 80 m wysokości i 50 tyś ton wagi
-Po wydarzeniach z filmu (Godzilla vs King Gidorah): 100m wysokość i 65tyś ton wagi
-Millenium/Shinsei (1999-2004) Godzille (Bez Final Wars):
Ponieważ każda Godzilla w tej serii ma inne rozmiary zaokrąglę je:
-Wysokość 60 m oraz do 35 tyś ton wagi
-Legendary Godzilla: 108 m wysokości i 90 tyś ton wagi
-Shin Godzilla: 118 m wysokości i 92 tyś ton wagi
-Final Wars Godzilla: 100 m wysokości i 60 tyś ton wagi.


Umiejętności:
-Regenerator G1: Zwiększona regeneracją pozwalająca się wyleczyć z niemal każdej rany. Razem z Ogromną wytrzymałością potwora robi go niemal niemożliwym do zabicia.
-Pochłanianie Radiacji: Wszystkie Godzillę żywią się radiacją, a co za tym idzie, dzięki niej stają się potężniejsze
-Absorpcja Piorunów: Początkowo w serii Showa była to 1 z niewielu słabości napromieniowanego gada, jednak wraz z nadejściem serii Heisei i Millenium/Shinsei poprawiono je. W serii Heisei elektryczność dalej powoduje ból o Godzilli, ale potrafi ona zaabsorbować je i odesłać przeciwnikowi. W serii Shinsei Godzilla już nie otrzymuje obrażeń od impulsów elektrycznych tylko się nimi doładowuje.
-Telepatia: Tak wiem dziwne. W serii Heisei Godzilla Junior potrafi telepatycznie komunikować się z Miki Sagusą, Rodanem i swoim Ojcem.
-Atomowy Puls: Godzilla wypuszcza ze swego ciała promieniowanie w postaci kuli która niszczy lub odpycha wszystko wokół siebie.
-Atomowy Oddech: Jest to nawiązanie do smoczego ognia. Oryginalnie był to gaz który wszystko stapiał i podpalał, i podobnie jak w wielu innych rzeczach zostało to zmienione w serii Heisei. Gaz został zamieniony czymś co działa na zasadzie podobnej do lasera który w zetknięciu z jakąś rzeczą wybucha i podpala.

Osobowość:
Godzilla na początku może wydawać się bezmyślną maszyną destrukcji, ale wraz z postępem filmów widzimy że jest to nie prawda. Mimo, iż jest symbolem wojny i terroru potrafi wybaczać. Ze swojego zwierzęcego zachowania najbardziej jest podobna do Tyranozaurów. Podobnie jak one jest największym i najgroźniejszym drapieżnikiem Alfa w swoim środowisku, a także troskliwie opiekuje się potomstwem.


Haruo Nakajima (aktor grający pierwszego i większość Godzilli z serii showa).

Ciekawostki:
-Oryginalnie Godzilla miał być ogromną ośmiornicą
-Jeżeli policzymy wszystkie filmy to Godzilla miał aż 6 klonów:
-3 Mechagodzille
-Biollante (Hybryda Godzilli i Rośliny)
-Kosmogodzille
-Orge
-Początkowo Godzillosaurus miał być zwykłym tyranozaurem
-Oryginalnie ostatnim filmem z serii Heisei miał być „Godzilla vs GhostGodzilla” gdzie Godzilla walczyła by z duchem oryginalnej Gojiry. Projekt zmieniono ponieważ nie pasował on do stylu serii Heisei.
-Pierwszy Kostium Godzilli ważył ponad 100 kg ponieważ w powojennej Japonii brakowało dobrej jakości Materiałów
-Godzilla vs Mothra 2 (z serri Heisei) była 2 najbardziej dochodowym filmem w Japonii, ustępując tylko Parku Jurajskiemu
-W przeciągu 6 dekad filmów o Godzilli tylko 3 Godzille miały skrzela: Były to Godzilla Showa, Legendary i Shin
-Skrzele Godzilli w kostiumach z serii Showa było w rzeczywistości otworem, przez który aktor miał oddychać.
-Godzilli z 2014 roku nakręcono nowy ryk i inną muzykę ponieważ „Legendary” nie chciało wydawać pieniędzy na oryginalny ryk i muzykę Akiry Ikufube.
-W 2015r Godzilla uzyskała oficjalne japońskie obywatelstwo
-Shin Godzilla to pierwsza japońska Godzilla do której nie zrobiono całego kostiumu, tylko maskę i ogon a resztę zrobiono efektami komputerowymi
-Podczas premiery Gojiry (1954r) prawie cała Europa dostała amerykańską przeróbkę, podczas gdy Polska posiadała wersje Japońską.
-Zilla czyli Godzilla z 1998 r jest uznawany za 2 najgorszy film o Godzilli. Gorsze recenzje ma tylko Godzilla Revenge z serii Showa (Jeżeli możesz nie oglądaj NIE WARTO).
-Haruo Nakajima (koleś w kostiumie) sam głównie decydował jak będą wyglądały walki Godzilli, ponieważ miał czarny pas w Judo. Można zatem stwierdzić że Godzilla jest takim samym mistrzem walki jak Jackie Chan czy Bruce lee.
-Pierwowzorem Godzilli który zainspirował Ishiro Hondę była amerykańska „Bestia spod głębokości 20 tyś sążni”.
-We wszystkich filmach wykorzystano prawie 19 kostiumów (Shin Gojira nie miała pełnoprawnego kostiumu)
-Za arcywroga Godzilli uznawany jest Król Gidorah.
-Początkowo zamiast King Konga w „King Kong vs Godzilla” miał występować Frankenstein, który urósł do gigantycznych rozmiarów podczas incydentu na Hiroshimie.
-Zilla była potworem najszybciej pokonanym przez Godzillę, Walka nie trwała nawet minuty. Było to swego rodzaju puszczenie oczka dla Hejterów Zilli.
-W sumie wyprodukowano 31 filmów o Godzilli
-Za „ Najlepszych Kumpli” Godzilli uznawani są Anguirus i Rodan.
-W 31 Filmach o Godzilli tylko 5 filmów odcina się od Oryginału są to: „Godzilla vs Megaguirus”, „Godzilla Revenge”, „Godzilla Final Wars” i „Godzilla z 2014 r” oraz „Shin Godzilla 106r”
-Mimo iż początkowo Godzilla z 1998 r miał być samodzielnym dziełem to Japończycy włączyli go do linii czasowej filmu „Godzilla, Mothra, King Gidorah Wielkie Potwory atakują”
-W niedługim czasie ma zostać wydane Anime z Godzillą inspirowane innym tytułem Anime Kaiju „Atak Tytanów’. Nowa Godzilla ma być ………. Rośliną.
-Godzilla Jest Najbardziej rozpoznawalną fikcyjną postacią na świecie.

Podsumowanie:
W artykule celowo pominąłem opisywanie serii Showa, ponieważ uważam ją za zbyt dziecinną (Co nie oznacza że jej nie lubię) oraz Millenium ponieważ tylko 2 filmy są tam połączone ze sobą (za dużo opisywania).

Ulubiona Godzilla:
A wam która Godzilla się nabardziej podoba? Smocza z 2003? Realistyczna z 2016? Symbolizujący Wojne Orginał? A może tak jak mi z serii Heisei?

Podobne artykuły

5 odpowiedzi do: "Godzilla – Król Potworów"

 1. Bartek napisał(a):

  Wiecie co, ja zupełnie nie rozumiem dlaczego większość ludzi uważa, ze Godzilla z 1998 roku to jedna z najgorszych ekranizacji. Dla nie właśnie ten film wydaje się najlepszy. Godzilla jest tu jakaś bardziej realistyczna (o ile w ogóle można mówić o czymś takim jak realizm w przypadku Godzilli). Pozostałe Godzille, a zwłaszcza ta ostatnia, chodzące na tych dwóch łapach i wlokące ogon po ziemi są dla mnie jakieś dziwaczne.

 2. Tsavoren napisał(a):

  Samemu nie jestem fanem Zilli ale też jej nie bardzo nie hejtuje. Powodów dla których ludzie jej nie lubią jest kilka:
  -Efekty specjalne: Kiedyś największy plus filmu, Obecnie wyglądają gorzej niż koleś w kostumie.
  -Fabuła: Nie będę kłamać że wszystkie filmy z Godzillą są mroczne i poważne bo tak nie jest. Jedynymi filmami mającymi poważne przesłanie są orginał, Powrót godzilli z 84 i GMK. A fabuła samego filmu nie trzymała się kupy momentami była gorsza niż w niektórych częściach z serii Showa.

 3. JBon PTronic 137 napisał(a):

  BARTEK
  29 października 2017 o 12:25
  Myślę,że Godzilla dzieli i łączy fanów 🙂 Są zwolennicy tej czy innej serii i to chyba jest fajne.
  JBON PTRONIC 137
  7 listopada 2017 o 16:31
  No bartek,całkiem imponujący komentarz żeś tu wstawił 🙂 .

Dodaj komentarz

Pokaż, że jesteś człowiekiem * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

DinoAnimals.pl - Dinozaury, animals, świat zwierząt i roślin