MENU

by • 10 listopada 2017 • Dinozaury, Teropody, Zauropody12 komentarzy9694

Dino Newsy#1 Mnóstwo nowych dinozaurów!

Witajcie!

Sądze, że już trochę przesadzam, ale macie kolejną serię artykułów.

-”Dino-Newsy”

Jak nazwa wskazuje będę wam przybliżał tutaj nowo odkryte dinozaury oraz inne ciekawe informacje odkryte przez badaczy.

Tak więc, zacznijmy!

LAIYANGOSAURUS

Laiyangosaurus to nowo odkryty hadrozaur pochodzący z osadów kopalnych grupy Wangshi. Nie wiadomo dokładnie jakich rozmiarów był dinozaur, lecz skąpy materiał kopalny zwierający między innymi lewą kość szczękową widocznie wystarczył do opisania Laiyangozaura 🙂 Według swoich odkrywców nasz dinozaur może być synonimem Kerberosaurusa manakini.

Rekonstrukcja głowy Laiyangozaura.

ZHUCHENGTITAN

Zhuchengtitan, zauropod również odkryty w osadach grupy Wangshi był zapewne jednym z większych tamtejszych roślinożerców. Nie znamy jego rozmiaru, jednak Azjatyckie Zauropody mają przed nami jeszcze dużo do ukrycia, więc nie liczmy na rewelacje w rozmiarze „zuczengtytana” Mamy jednak pewne wskazówki na przykład bliskie pokrewieństwo zuczengtytana z opistocelikaudią (12 metrów) więc być może rozmiar jest do tej jego „krewniaczki” podobny 🙂

Mamy jednak jeszcze prawie kompletną kość ramienną, lecz na jej podstawie możemy tylko stwierdzić, że zuczengtytan był masywnie i silnie zbudowany…

Rekonstrukcja ophistocelicaudii. Podobnie mógł wyglądać Zhuchengtitan.

POWELLVENATOR

Powellvenator to celofyzoid żyjący w Późnym Triasie na terenach Argentyny, a bliżej w formacji Los Colorados. Koegzystował tam między innymi z prymitywnymi zauropodami Riojazaur i Lessemzaur oraz większym celofyzoidem, drapieżnym Zupajzaurem. Powellvenator był pewnie dość małym drapieżcą polującym na małe stworzenia na przykład jaszczurki.

CHOCONSAURUS

Kolejny zauropod odkryty w formacji Huincul zamieszkanej przez słynnego argentynozaura i groźnego mapuzaura.

Po raz kolejny nie znamy rozmiarów choconzaura lecz jego kości były dość słabo rozwinięte, więc być może nie był to dorosły osobnik. Żył około 94 milionów lat temu.

Przypuszczalny rozmiar Choconzaura. Porównanie z człowiekiem.

BURIANOSAURUS

Burianozaur, pierwszy dinozaur odkryty w Czechach (tak jest, nasi sąsiedzi wreszcie doczekali się pierwszego dinozaura! 🙂 )

Był prawdopodobnie iguanodontem. Nie wiadomo dokładnie kiedy żył, ale ja myślę, że we wczesnej kredzie jak inne iguanodonty.

Jego odkrycie musiało być sensacją XD

Rekonstrukcja wyglądu Burianozaura.

MATHERONODON

Dinozaur z rodziny rabdodonów, odkryty we Francji.

Spośród tych nowo odkrytych dinozaurów, które teraz prezentuję, o nim chyba wiemy najwięcej. Materonodon miał ciekawie ułożone zęby w działaniu przypominające nożyczki. Dzięki takim „ostrzom” mógł zjadać nawet najtwardsze rośliny. Jego długość została oszacowana na 5 metrów. Dodam jeszcze odnośnie zębów, że miały około 5-ciu centymetrów, a sama rodzina rabdodonów charakteryzowała się właśnie dziwnymi zębami i była unikalna pod wieloma względami między innymi dlatego, że przetrwała do końca kredy jako dość prymitywna rodzina dinozaurów.

Klucz był raczej w tym, że dzięki zębom zdołały się przystosować do spożywania nowych rodzajów roślin.

Rekonstrukcja Matheronodona. Widzimy tu jego zęby 🙂

MIERASAURUS

Znowu zauropod, tym razem z kladu Turiazaurów ciekawy o tyle, że dotychczas dinozaury z tego kladu były znane jedynie z przełomu Jury i Kredy z Europy, ale ten tutaj żył w Ameryce Północnej w formacji Cedar Mountain w przedziale czasowym:
142 miliony lat temu-typowy dla turiazaurów, 125 milionów lat temu już bardziej „nietypowy” czas dla nich. Wiemy jednak, że mierazaur jakoś się dostał do Ameryki. Bliżej na ten temat nie wiele już wiemy…

Rekonstrukcja wyglądu Mierazaura.

No to koniec tych nowych dinozaurów 🙂 Przedstawiłem wam to co wiemy, być może tego jest mało i napisałem bardzo krótko ale naprawdę, nowo odkryte dinozaury nigdy nie są bardzo szczegółowo opisane, bo po prostu ciężko jest znaleźć mnóstwo kości i od razu oszacować dobry rozmiar 😉

Mimo to dziękuje, że przeczytaliście i zachęcam do zostawienia komentarza 🙂

Możecie napisać jaki dinozaur najbardziej się Wam spodobał 😛

Podobne artykuły

12 odpowiedzi do: "Dino Newsy#1 Mnóstwo nowych dinozaurów!"

 1. Higgs napisał(a):

  No Kacper, nie próżnujesz. To się chwali!

 2. PaleontologiaTV napisał(a):

  Może nie pisz „nowo odkryte dinozaury”, a „nowo opisane dinozaury”, bo niektóre są opisywane lata po ich odkryciu 😉

  • Higgs napisał(a):

   PALEONTOLOGIATV – robisz fajne filmy na tematy związane z paleontologią. Napisz do redakcji i uruchom blog. Fajnie się to uzupełni.

   • PaleontologiaTV napisał(a):

    HIGGS – Właśnie ostatnio zastanawiałem się, czy właśnie tak nie zrobić, jednak musiałbym pomyśleć jak zrobić, by blog uzupełniał kanał na yt, a nie był dla niego konkurencją 😉

    • Higgs napisał(a):

     Sądzę, że to są elementy komplementarne.
     Artykuły na blogu mogą być inne, albo co moim zdaniem ciekawsze, czasami ilustrowanie filmami z kanału.

 3. Alex napisał(a):

  Kacper, fajnie, że zrobiłeś przegląd nowych dinozaurów.

 4. Krzysztof Soiński napisał(a):

  Swoje oficjalne nazwy otrzymały również dwa teropody mianowicie oceniany na 9 metrów długości i 3 metry wysokości Kayentapus ambrokholohali ( ok. 200 mln lat temu ), znanego jedynie z odcisków łap odnalezionych w Lesotho ( 2016) w rejonie Meseru – południowa Afryka, oraz teropoda z grupy megaraptora mianowicie Steroponychus „Lightning Claw” (110 mal lat temu ), ocenianego na 6 -7 metrów, który był największym drapieżnikiem Australii w tym czasie.

 5. Anonim napisał(a):

  e ten 3

 6. JBon PTronic 137 napisał(a):

  No siemka paleontologiatv,widziałem twój odcinek o nadziwniejszych kręgowcach 🙂 .

 7. Kacper napisał(a):

  Meh…
  Proszę o uwagę.
  Zdecydowałem się zaprzestać umieszczania artykułów na moim blogu, ponieważ zauważyłem, że moja seria „MEZOZOICZNE STARCIA” nie umywa się, że tak to określę do „Starcia Tytanów” Krzysztofa Soińskiego…
  Jednak mój „styl” nie jest taki super jak mi się wydawało… W dodatku szkoła daje mi za duży wycisk, a czas na komputerze wolę poświęcać na animowanie.
  Nie jest tajemnicą, że zaniedbałem bloga ale jakoś tak wyszło.
  Chciałem teraz wszystkim powiedzieć przepraszam…
  W sumie to tyle
  Pozdrawiam jeżeli w ogóle jeszcze to kogoś obchodzi.

 8. Kacper napisał(a):

  Krótko mówiąc straciłem motywację ?

  • Higgs napisał(a):

   Kacper, nie przeginaj. Każdy ma słabsze chwile. Ja by m się nie zrażał. moim zdaniem fajnie piszesz, tylko potrzebujesz więcej wprawy. Tylko trening czyni mistrza, a jak odpuszczasz trening to słabo.

Dodaj komentarz

Pokaż, że jesteś człowiekiem * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

DinoAnimals.pl - Dinozaury, animals, świat zwierząt i roślin