MENU

by • 24 września 2017 • Dinozaury2 komentarze2030

Machairoceratops – kolejny amerykański rogacz!

Cześć! Nareszcie znowu piszę 🙂 Dziś zapraszam Was na artykuł o machairoceratopsie czyli jednym z wielu Amerykańskich ceratopsów. Mimo, iż było ich wiele to, niektóre są bardzo ciekawe jak ten tutaj 😉 Moi drodzy poznajcie bohatera artykułu!

ODKRYCIE

Odkryto go w 2006 roku w górnych warstwach formacji o nazwie Wahweap. W 2016 roku opisało go czterech paleontologów, w których skład wchodzili m.in. Eric Lund czy Mark Loewen.

WYGLĄD I BUDOWA

Machairoceratops był rogatym dinozaurem, ceratopsem o typowej dla tej grupy dinozaurów budowie. Mowa tu o krępym, beczkowatym tułowiu dużej głowie z kryzą i rogami ułożonymi w taki sposób 🙂

Głowa machairoceratopsa 🙂
Jaki tam lythronax to machairoceratops jest królem dzielni 😉

Zwierzę posiadało również ostry dziób przydatny do ścinania roślin. Kilka ciachnięć i ceratops ma „napchany” pysk roślinami 😉

Miał dość krótki ogon i łapy. Na właśnie tych łapach musiał się opierać dość duży ciężar zwierzęcia być może nawet 2 ton.

ROZMIARY

Machairoceratopsa rozmiarów nie znamy do końca. Możemy się jednak oprzeć na rozmiarach jego bliskiego krewnego, z którym ten dinozaur mógł się spotkać z diabloceratopsem.

Ups, jednak jego rozmiary też nie są pewne 🙁 Dobra. W każdym razie na rozmiarze jego czaszki możemy ustalić, że miał ok. 4-5 metrów. W takim razie machairoceratops też mógł mieć podobny rozmiar. Jeśli tak przypuszczalnie mógł ważyć 1,5 lub 2 tony.

PALEOEKOLOGIA I PALEOBIOLOGIA

Machairoceratops był roślinożercą, jak wspomniałem i jak PEWNIE wszyscy się domyślają… XD Za pewne chodził sobie, być może w grupach, być może sam i zajadał rośliny. Typowy ceratops 🙂 Powiedziałem też, że żył w formacji Wahweap, w której występowały też takie zwierzęta jak krokodylomorfy czy małe ssaki. Były oczywiście też dinozaury, jak na przykład diabloceratops, kuzyn naszego machairoceratopsa czy hadrozaury acristavus i adelolofus a także groźne drapieżniki – lythronax, wielki „apex predator” w tej formacji (tyranozauryd) czy znane ze skamieniałych tropów maniraptory. No i to taki ekosystem 😉

Zapraszam na następne artykuły będę się starał żeby pojawiały się częściej…

Machairoceratopsy przekraczają rzekę.

Machairoceratops obok dwóch innych gatunków dinozaurów 🙂

Fajny machairoceratops.

Głowa machairoceratopsa.

Podobne artykuły

2 odpowiedzi do: "Machairoceratops – kolejny amerykański rogacz!"

  1. Max napisał(a):

    Kacper, gdzie ty byłeś, jak ciebie nie było :)?

  2. JBon PTronic 137 napisał(a):

    Chyba go przekonałem 😀 .

Dodaj komentarz

Pokaż, że jesteś człowiekiem * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

DinoAnimals.pl - Dinozaury, animals, świat zwierząt i roślin