MENU

by • 14 lipca 2017 • Dinozaury3 komentarze1500

Barsboldia – duży hadrozaur z Mongolii

Barsboldia rekonstrukcja

Nieczęsto słyszy się o hadrozaurze długości 14 metrów! A tutaj właśnie tak jest. Zapraszam na słowo o… …barsboldii 🙂

ODKRYCIE

Opisu i odkrycia dokonały dwie znane Polskie badaczki-Teresa Maryańska i Halszka Osmólska. Odkrycie nastąpiło w 1972 roku a opis w 1981. Gradziński i Jerzykiewicz przypisali szczątki do Zaurolofa, ale autorki opisu przypisały barsboldię do lambeosaurinae. Jednak późniejsza analiza w 2011 roku wykazała, że barsboldia była Zaurolofinem.

WYGLĄD I BUDOWA

Barsboldia wyglądała tak jak zwyczajny hadrozaur. Nie wiadomo tylko czy miała grzebień czy nie. Ponadto miała coś na kształt garba czy żagla. W końcu żyła na gorących terenach Mongolii a wiemy jakie dinozaury miały takie garby (jeśli nie to patrz tu –> deinocheirus z jej środowiska, spinozaur, uranozaur i rebbachizaur).

ROZMIARY

Barsboldia była bardzo dużym hadrozaurem. Osiągała długość od 12 do 14 metrów i wagę ponad 5 ton. Mogła się jednak i tak obawiać drapieżców a w jej środowisku było ich trochę…

PALEOEKOLOGIA I PALEOBIOLOGIA

Barsboldia miała jedzenia pod dostatkiem. Żyła na równinie zalewowej, z podziałem na porę suchą i mokrą. Było to 68 milionów lat temu u schyłku Kredy. Mongolia mogła się wtedy poszczycić paroma dziwnymi dinozaurami oraz groźnymi drapieżnikami. Terizinozaur, deinocheirus, gigantoraptor to te dziwne dinozaury 🙂 Z drapieżców największym był tarbozaur – krewny tyranozaura nie mniej wielki i groźny.

Były to także niewielki dromeozaur adazaur, który mógł stać się groźny nawet dla wielkich roślinożerców jeżeli polował stadnie, czy alioram-taki Mongolski nanotyran 🙂

Z roślinożerców były tam hadrozaur zaurolof, ceratops protoceratops, ankylozaur tarchia, zauropod opistocelikaudia i ornitomim galimim. Ponadto występowało jeszcze dużo owiraptorów i alwarezaury.

No to koniec.

Pozdrawiam

Kacper 🙂

Garb barsboldii

Rekonstrukcja barsboldii

Podobne artykuły

3 odpowiedzi do: "Barsboldia – duży hadrozaur z Mongolii"

  1. Olaf napisał(a):

    Prawie jak Shantungosaurus giganteus 🙂

  2. JBon PTronic 137 napisał(a):

    WOW dużo tych dinozaurów z żaglami,może będzie jeszcze więcej :).

Dodaj komentarz

Pokaż, że jesteś człowiekiem * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

DinoAnimals.pl - Dinozaury, animals, świat zwierząt i roślin