MENU

by • 11 maja 2018 • Dinozaury5 komentarzy6001

Liaoningosaurus (Liaoningozaur)-wodno-lądowy mięsożerny ankylozauryd?!

Liaoningosaurus Paradoxus, ankylozauryd z formacji Yixian przyciągał uwagę paleontologów z całego świata szczególnie małymi rozmiarami holotypu. Mierzył on około 50-ciu centymetrów. Stwierdzono, iż był to po prostu młody okaz, jednak po dokładniejszym badaniu w 2016 roku Liaoningosaurus zaskoczył nas, ponieważ mógł być prawdopodobnie rybożernym ankylozaurem.

Niezwykłego ankylozauryda odkryto we wspomnianej formacji Yixian, położonej w Chinach i datowanej na ok 129-122 milionów lat temu. Holotypem jest prawie kompletny szkielet, ukazujący szereg cech wskazujących na możliwie wodny tryb życia tego dinozaura. Pierwszym dowodem jest obecność szczątków ryb i gada wewnątrz klatki piersiowej jednego z osobników (szkielety Liaoningozaurów były trzy) Kolejnym dowodem jest pancerz na brzuchu, który o ile mi wiadomo nie występuje u żadnego innego ankylozauryda. Miałaby to być ochrona przed atakiem z dołu zbiornika wodnego. Specyficznie zbudowane zęby służyłyby do łapania ryb a na każdej kończynie Liaoningozaura znajdowały się ostre pazury. Cóż, dowody mówią same za siebie, ma to sens, prawda?

Niezwykłe jest jak wiele paleontologia jeszcze przed nami kryje, kto by się spodziewał wodno-lądowego mięsożernego Ankylozaura? W dodatku był najmniejszym ich przedstawicielem, a może nawet najmniejszym dinozaurem ptasiomiedniczym.

 

 

Rekonstrukcja Liaoningozaura

To w sumie tyle jeżeli chodzi o informację o nim.

Zachęcam do polubienia artykułu i zostawienia komentarza 🙂

Zapraszam także na mój kanał YouTube– https://www.youtube.com/channel/UC_yzRM16Lqt7UatUmFlNbCA/featured?view_as=subscriber

Żegnam się z wami i do następnego artykułu 😛

 

Podobne artykuły

5 odpowiedzi do: "Liaoningosaurus (Liaoningozaur)-wodno-lądowy mięsożerny ankylozauryd?!"

  1. Max napisał(a):

    Kacper is back 🙂

  2. Higgs napisał(a):

    Kacper, twoje wpisy stają się coraz bardziej profesjonalne.

  3. Alex napisał(a):

    Muszę się przychylić do komentarza Higgsa, coraz lepsze opisy zamieszczasz. Tak trzymaj!

Dodaj komentarz

Pokaż, że jesteś człowiekiem * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

DinoAnimals.pl - Dinozaury, animals, świat zwierząt i roślin