MENU

by • 5 września 2020 • Dinozaury, Teropody9 komentarzy560

MB R2352 – gigantyczny teropod?

Na samym początku XIX wieku w Południowej Afryce (RPA) odnaleziono fragment korony ogromnego zęba. Ząb ten był porównywalnych rozmiarów do zębów tyranozaura lub nawet większy.

Jak się okazuje szerokość korony jest większa niż u wielu innych gigantycznych teropodów i wynosi 52,8 mm, dla porównania zęby Carcharodontosaurus są mniejsze, również zęby Torvosaurus są mniejsze jak i nawet gigantyczny należący do taksonu opisanego jako „Megalosaurus”ingens. Ząb pochodzi prawdopodobnie z formacji Kirkwood datowanej na Wczesną Krede, aczkolwiek nie jest to pewne.

Tak czy inaczej teropod ten prawdopodobnie osiągał gigantyczne rozmiary. Molina Perez i Larramendi oszacowali go aż na 13 m długości (aczkolwiek w innym miejscu w tej samej książce podawają 12,5 m) i 7 ton. Według pracy w której go opisano (Galton i Molnar patrz niżej) zasugerowano że ząb prawdopodobnie należał do karcharodontozauryda i tak też obliczono jego rozmiary.

Galton i Molnar w swojej pracy – „An unusually large theropod dinosaur tooth from the Kirkwood Formation (Lower Cretaceous) of South Africa” podają jednak, że fragment korony był podobny do tego u „Megalosaurus” ingens. Niedawno autorzy innej pracy naukowej (Soto i inni 2020) uznali jednak „M”. ingens za przedstawiciela Megalosauride podobnego do Torvosaurus, zatem być może ogromny fragment zęba MB R2352 również należał do megalozauryda a nie przedstawiciela Carcharodontosauridae. Jak duże rozmiary wówczas by osiągał?

Oczywiście musimy pamiętać, że istnieje tutaj ogromny margines błędu, bo szacowanie rozmiarów na podstawie zaledwie jednego zęba jest jak wróżenie z fusów, nie mniej jednak skalowanie da wynik 13 m długości i 6,2 tony, co sprawia, że był to teropod gigantycznych rozmiarów.

MB R2352

Bibliografia

 • Soto i inni (2020). A large sized megalosaurid (Theropoda, Tetanurae) from the late Jurassic of Uruguay and Tanzania.
 • Galton & Molnar (2011) An unusually large theropod dinosaur tooth from the Kirkwood Formation (Lower Cretaceous) of South Africa.
 • Molina Perez i Larramendi (2019) Dinosaur Facts and Figures: The Theropods and Other Dinosauriformes.

Podobne artykuły

9 odpowiedzi do: "MB R2352 – gigantyczny teropod?"

 1. Wild Animal napisał(a):

  Kolejny gigant
  Spodziewałem się jednak jeszcze większego

 2. Wild Animal napisał(a):

  Ma jakąś naukową nazwę?

 3. Wild Animal napisał(a):

  Słyszałem co nie co jakimś nowym kuzynów tyranozaura,wiesz cos moze na jego temat?
  Ps jaki będzie kolejny artykuł?

 4. Deltadrom napisał(a):

  Południowa część Afryki na pewno skrywa niejedną paleontologiczną sensację i zagadkę.
  Oprócz tego, są też na przykład odciski stóp „Kayentapus ambrokholohali”, datowane na przełom triasu i jury.

 5. Wild Animal napisał(a):

  Zna ktoś może siłę szczęk Karcharodontozaura t.rexa spinozaura mapuzaura i giganotozaura

Dodaj komentarz

Pokaż, że jesteś człowiekiem * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

DinoAnimals.pl - Dinozaury, animals, świat zwierząt i roślin