Na samym początku XIX wieku w Południowej Afryce (RPA) odnaleziono fragment korony ogromnego zęba. Ząb ten był porównywalnych rozmiarów do zębów tyranozaura lub nawet większy.
Jak się okazuje szerokość korony jest większa niż u wielu innych gigantycznych teropodów i wynosi 52,8 mm, dla porównania zęby Carcharodontosaurus są mniejsze, również zęby Torvosaurus są mniejsze jak i nawet gigantyczny należący do taksonu opisanego jako „Megalosaurus”ingens. Ząb pochodzi prawdopodobnie z formacji Kirkwood datowanej na Wczesną Krede, aczkolwiek nie jest to pewne.
Tak czy inaczej teropod ten prawdopodobnie osiągał gigantyczne rozmiary. Molina Perez i Larramendi oszacowali go aż na 13 m długości (aczkolwiek w innym miejscu w tej samej książce podawają 12,5 m) i 7 ton. Według pracy w której go opisano (Galton i Molnar patrz niżej) zasugerowano że ząb prawdopodobnie należał do karcharodontozauryda i tak też obliczono jego rozmiary.
Galton i Molnar w swojej pracy – „An unusually large theropod dinosaur tooth from the Kirkwood Formation (Lower Cretaceous) of South Africa” podają jednak, że fragment korony był podobny do tego u „Megalosaurus” ingens. Niedawno autorzy innej pracy naukowej (Soto i inni 2020) uznali jednak „M”. ingens za przedstawiciela Megalosauride podobnego do Torvosaurus, zatem być może ogromny fragment zęba MB R2352 również należał do megalozauryda a nie przedstawiciela Carcharodontosauridae. Jak duże rozmiary wówczas by osiągał?
Oczywiście musimy pamiętać, że istnieje tutaj ogromny margines błędu, bo szacowanie rozmiarów na podstawie zaledwie jednego zęba jest jak wróżenie z fusów, nie mniej jednak skalowanie da wynik 13 m długości i 6,2 tony, co sprawia, że był to teropod gigantycznych rozmiarów.
Bibliografia
- Soto i inni (2020). A large sized megalosaurid (Theropoda, Tetanurae) from the late Jurassic of Uruguay and Tanzania.
- Galton & Molnar (2011) An unusually large theropod dinosaur tooth from the Kirkwood Formation (Lower Cretaceous) of South Africa.
- Molina Perez i Larramendi (2019) Dinosaur Facts and Figures: The Theropods and Other Dinosauriformes.
Podobne artykuły
Jaszczury gromu – największe z największych! Następny artykuł:
Bruhathkayosaurus…. never ending story?
Kolejny gigant
Spodziewałem się jednak jeszcze większego
Ma jakąś naukową nazwę?
Nie ma. Dzisiaj nie opisuje się już nowych gatunków na podstawie samych zębów.
Słyszałem co nie co p jakimś nowym kuzynów tyranozaura,wiesz cos moze na jego temat?
Słyszałem co nie co jakimś nowym kuzynów tyranozaura,wiesz cos moze na jego temat?
Ps jaki będzie kolejny artykuł?
Nie wiem jakim nowym 😉 konkretniej? A jaki byście chcieli (nie gwarantuje że taki napisze :D)
Bo gdzieś przeczytałem nowy kuzyn tyranozaura Żniwiarz Śmierci chyba tak?
Podczas gdy Tyrannosaurus rex polował na swoje ofiary ok. 66 mln lat temu, Thanatos żył co najmniej 79 mln lat temu. Okaz został znaleziony przez dr Jareda Vorisa w Calgary i jest pierwszym nowym gatunkiem tyranozaura znalezionym od 50 lat w Kanadzie. „Żniwiarz śmierci” miał długi pysk, podobny do bardziej prymitywnych tyranozaurów, które żyły w południowych Stanach Zjednoczonych. Naukowcy zasugerowali, że różnice w kształtach czaszek tyranozaurów mogły wynikać z różnic w diecie i zależały od dostępności ofiar. Thanatos to z mitologii greckiej bóg śmierci.
Południowa część Afryki na pewno skrywa niejedną paleontologiczną sensację i zagadkę.
Oprócz tego, są też na przykład odciski stóp „Kayentapus ambrokholohali”, datowane na przełom triasu i jury.
Zna ktoś może siłę szczęk Karcharodontozaura t.rexa spinozaura mapuzaura i giganotozaura
Tyranozaur 6 ton
Spinozaur 2 ton
Karcharodontozaur 3 ton
Giganotozaur 4 ton , tak myśle.
Mapuzaur 2 ton, chyba.
Bardzo proszę ?
Nie jestem pewny co do nacisku Mapuzaura i giganotozaura.
Tak myślisz… a na podstawie czego ? Jakieś źródło?
Nie mam żadnego źródła, pisałem że nie jestem pewny co do nacisku szczęk karcharodontozaura i mapuzaura. Giganotozaur mógł mieć podobne ugryzienie jak u t rexa bo miał większą czaszkę, ale napewno nie tak silne jak u tyranozaura.