MENU

by • 16 marca 2022 • DinozauryKomentarzy (0)1895

Taksonomia ty……… czyli update Bazy (Tribute to Dinosaurs)

Jedna rzecz od momentu kiedy powstała pierwsza wersja bazy była nietykalna, a mianowicie taksony w niej znajdujące się. Usuwałem z bazy je tylko wtedy kiedy wynikało to z filogenezy, a mianowicie dany gatunek został wykluczony z kladu Dinosauria lub poszedł za daleko w kierunku Avialae. Wszystkie nazwy przez 8 lat nie były usuwane.

W 2014 roku kiedy powstawała baza zbierałem masowo wszystkie nazwy z wielu prac jak i internetowych list, jednak pierwsza wersja nie miała kolumny z źródłami dla każdego gatunku. Problem pojawił się tego typu, że niektóre kombinacje nazw pochodziły prawdopodobnie tylko z internetu lub źródeł które nie jestem w stanie obecnie zweryfikować. W bazie były umieszczane z autorem i rokiem opisania w nawiasie – tzn tyle, że nawiązywały do pewnej nazwy nadanej dla tego samego zwierzęcia wcześniej. Ustalenie skąd pochodzi dana kombinacja bywało niemal niemożliwe, więc zostawiałem ją w bazie zapisaną z informacjami w nawiasach. Teoretycznie nowa kombinacja bazy nie jest jakimś problemem, nie jest to też nomen nudum czyli nazwa nieformalna, jednak mimo to generalnie nie chciałem by te kombinacje pochodziły tylko z mojej bazy bo zaginęły gdzieś wcześniej w internecie. W ostatnich dniach pracowałem przy bazie wiele godzin dziennie w celu dokładnej weryfikacji poszczególnych nazw, okazało się że wiele kombinacji znajdujących się w bazie nie ma żadnych źródeł, lub zwyczajnie nie jestem w stanie ich znaleźć. Postanowiłem zatem usunąć wszystkie tego typu nazwy z bazy.

Co to jest „kombinacja”

Być może kiedyś zetknęliście się gdzieś z napisem comb. nov. Skrót ten oznacza „nową kombinacje” (combinatio nova). Zastosowania tego bywają różne ale chyba najczęściej o nowej kombinacji mówimy wtedy kiedy dany gatunek zostaje przypisany do nowego rodzaju. Przykładowo w roku 1920 Janensch nazwał teropoda z Tendaguru- Megalosaurus ingens. Obecnie uważa się, że gatunek ten został nieprawidłowo zaliczony do rodzaju Megalosaurus. W roku 2020 Soto i współpracownicy przypisali zęby z tego gatunku do rodzaju Torvosaurus, a więc potencjalnie powstała nowa nazwa dla starej – Torvosaurus ingens – czyli właśnie nowa kombinacja.

 

Niestety na przestrzeni lat powstały dziesiątki tego typu różnych kombinacji i uporządkowanie tego przyprawia o ból głowy. Jak wspomniałem niektóre z nich pojawiły się w internecie ale nie mogłem ich zlokalizować nigdzie w danej publikacji. Obecnie w bazie stosowane jest kryterium do tego jakie nazwy będą się w niej znajdować a mianowicie:

– wszystkie nazwy pochodzące z publikacji naukowych jak i inne które ukazały się drukiem (nomina nuda itp).

– nazwy i kombinacje pochodzące z najwiarygodniejszych internetowych baz- Theropoddatabase, Paleofile, Thescelosaurus i Dinosaur Genera List.

Strona z pracy – Handbuch der Petrifaktenkunde, Vol. I. Ouedlinberg. autorstwa Friedricha Holla, który nadał nazwę gatunkową dla iguanodona w 1829 roku, później została ona przemianowana z anglicum na anglicus

 

Kombinacje to jeden problem a drugim są nazwy błędne tzw- sic names lul misspeling czyli nazwy które zostały w literaturze przekręcone. Niestety znowu podobnie jak z kombinacjami to na przestrzeni blisko 200 lat powstała cała masa tego typu błędów. Niektóre nazwy bywały przekręcane przez późniejszych autorów nawet i na kilka sposobów. Starałem się wyrzucić wszystkie tego typu błędne nazwy no chyba, że błąd był tak duży że ciężko nawet byłoby się domyślić, że to błędna nazwa a nie zwyczajnie odrębny gatunek. W większości przypadków była to jedna litera a wręcz klasykiem było dodawanie lub usuwanie na końcu nazwy literki i- np. foxiifoxi itd. Jeśli jednak istnieją warianty nazwy które zostały utworzone celowo to zostały w bazie. Czasem robi się tzw. emend – czyli poprawę nazwy. Klasyczny przypadek to jeśli autor nadał nazwę w odniesieniu np. dla miejsca odkrycia a użył końcówki odnoszącej się do osoby. Czasem też nazwa ma honorować daną osobę lub więcej osób. Jeśli honoruje jedną osobę to ma końcówkę – „i” natomiast jeśli więcej to „orum” i takim klasykiem jest tutaj np. Utahraptor.  Autorzy użyli nazwy Utahraptor ostommaysi jednak ponieważ nazwa honoruje dwie osoby to poprawna wersja powinna brzmieć – Utahraptor ostommaysorum. To są właśnie nazwy poprawiane.

 

Podsumowując

  • z bazy zniknęło wiele nazw (39) które były kombinacjami utworzonymi prawdopodobnie tylko w internecie lub przekręconymi nazwami innych.
  • pustka trochę się zapełniła bo do bazy dodałem w końcu Archaeopteryx plus jego aż 12 synonimów, do tego 5 synonimów dla Ostromia, Tanystropheus– 4 kombinacje, 2 kombinacje dla jednego z gatunków Hadrosaurus oraz pochodzącą z pracy von Huene z 1932 roku dla Camarasaurus
  • inne mniej znaczące zmiany, dodanie pewnych źródeł do bazy, przeniesienie niektórych gatunków do innych kombinacji.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Pokaż, że jesteś człowiekiem * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

DinoAnimals.pl - Dinozaury, animals, świat zwierząt i roślin