MENU

by • 22 kwietnia 2018 • Dinozaury, Zauropody4 komentarze6712

Hołd dla Barosaurus lentus!

W 2016 roku artykuł który ukazał się na blogu SVPOW zadziwił paleontologiczny świat. Paleontolodzy Mike Taylor i Matt Wedel przypisali kręg szyjny superzaura do rodzaju Barosaurus lentus. Kręg oznaczony numerem BYU 9024 jest największym (najdłuższym) kręgiem szyjnym jakiego kiedykolwiek odnaleziono. Wcześniej przez wiele lat był uważany za kręg Supersaurus vivianae, osobnika tego szacowało się na około 35 metrów długości i 40 ton. Jednak w 2016 roku paleontolodzy stwierdzili, że ów kręg jest nieodróżnialny od 9 kręgu Barosaurus lentus. I tutaj od razu zrodziła się kwestia jak duży mógł być właściciel.

Na zdjęciu kręg szyjny BYU 9024 (największy znany u dinozaurów)

Kręg BYU 9024 mierzy 137 cm długości (pomiar wzdłuż centrum- trzonu). Natomiast jego odpowiednik 9 kręg u Barosaurus lentus u osobnika AMNH 6341 jest dokładnie 2x mniejszy i ma 68,5 cm długości. Patrząc na to, że AMNH 6341 ma około 25 m długości i szyję o długości 8,5 m. Należy się spodziewać, że osobnik BYU 9024 będzie mieć szyję o niesamowitej długości 17 metrów a całe ciało miałoby 50 m!!! To niewyobrażalnie dużo, zdecydowanie więcej niż u jakiegokolwiek innego zauropoda. Co więcej masa 2x dłuższego zwierzęcia była 8x większa a wiec w tym przypadku sięgałaby pewnie około 100 ton!!!.

Na zdjęciu po lewej stronie kręgi szyjne barozaura AMNH 6341 (od 8-16), po prawej stronie kręg szyjny BYU 9024 także przypisany do rodzaju Barosaurus lentus.

Należy jednak zwrócić uwagę, że prawdopodobnie z wiekiem szyja rosła proporcjonalnie bardziej niż reszta ciała (chociaż opinie na ten temat są dalej podzielone). Jednak w 2006 roku Parrish i inni opublikowali wzór, według którego szyja rosła nieproporcjonalnie do reszty ciała- w proporcjach wymiar podniesiony do potęgi 1,35. Co znaczy, że jeżeli całe zwierzę miało tułów 2x dłuższy to szyja była dłuższa nie 2 razy a 2 razy podniesione do potęgi 1,35.

Idąc tym tokiem myślenia, można obliczyć całkowitą długość osobnika BYU 9024 na niemal 45 m. Tak czy inaczej byłby to najdłuższy znany dinozaur (ustępując ewentualnie jedynie legendarnemu Amphicoelias fragillimus). Jeśli AMNH 6341 ważył około 12 ton, to BYU 9024 był znacznie cięższy, ale prawdopodobnie nie 8 krotnie. Jeżeli policzymy z proporcji to masa nieco przekroczy 60 ton.

 

Tak czy inaczej zauropody nigdy nie przestają nas zadziwiać. Wygląda na to, że osobniki barozaura które do tej pory znaliśmy nie były jeszcze w pełni dorosłe. Paleontolodzy z SVPOW napisali, że przez to odkrycie wierzą w istnienie Amphicoelias fragillimus jak i Bruhathkayosaurus matleyi oraz ich ogromne rozmiary.

Podobne artykuły

4 odpowiedzi do: "Hołd dla Barosaurus lentus!"

  1. Michał napisał(a):

    Podobno barozaur miał aż 8 serc, czy to prawda?

  2. Anchiornis :) napisał(a):

    To nie jest kreg 9, to jest 14

Dodaj komentarz

Pokaż, że jesteś człowiekiem * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

DinoAnimals.pl - Dinozaury, animals, świat zwierząt i roślin