MENU

by • 9 marca 2021 • Zauropody5 komentarzy3922

Trzy gigantyczne zauropody o których nigdy nie słyszeliście

Dzisiaj znamy wiele ogromnych zauropodów, niemal każdy pasjonat dinozaurów słyszał o takich gigantach jak Argentinosaurus, Patagotitan, Puertasaurus czy Ruyangosaurus, mimo iż były one ogromne, do dziś nie wiadomo gdzie leży granica jaką te niesamowite zwierzęta osiągnęły. W tym artykule omówimy sobie trzy niemal nieznane ogromne zauropody.

Gigantyczny zauropod z Maroka

W marokańskiej formacji Douira datowanej na środkowy Cenoman odnaleziono fragment ogromnej kości łokciowej (UCRC PV9), a konkretnie jej proksymalny koniec. Szerokość tego fragmentu to aż 51 cm, co jest wynikiem dosyć niesamowitym, cała kość prawdopodobnie miała co najmniej 1 m długości (w zależności jakie miała proporcje).

Autorzy opisu podają, że kość przypomina tę u Isisaurus, jednak tak naprawdę nie wiadomo, kto był najbliższym krewnym tego giganta. Ponieważ materiał kopalny jest wyjątkowo ubogi, określenie rozmiarów całego zwierzęcia jest niezwykle trudne, może ono być większą wersją Isisaurus (i ważyć ponad 30 ton) a może to być też zauropod o rozmiarach zbliżonych do Argentinosaurus, dopóki większa część materiału nie zostanie odnaleziona, oszacowanie rozmiarów będzie niezwykle trudne.

Fragment kości łokciowej

Gigant z Candeleros (MOZ-Pv 1221)

Na początku 2021 roku ukazała się praca opisująca szczątki ogromnego zauropoda, żyjącego w tej samym czasie i miejscu co słynny teropod- Giganotosaurus. Formacja Candeleros skrywała niesamowite znalezisko. Odnaleziono spory fragment ogona , bo aż 24 kręgi, kość biodrową, kości kulszowe, kości łonowe i lewą łopatkę.

Autorzy opisu nie ustanowili jednak nowej nazwy dla tego tytanozaura, ponieważ niebyli pewni czy nie chodzi o jakiś znany już gatunek, jedna z ich hipotez jest taka, że może to być kolejny osobnik Argentinosaurus huinculensis, jednak na razie nie można tego stwierdzić, a paleontolodzy liczą na to, że uda się wydobyć jeszcze inne szczątki.

Duże wrażenie robi kość łonowa o długości aż 166 cm oraz łopatka, które są większe od wielu innych zauropodów w tym także Patagotitan. Jedynie ogon wydaje się być nieco krótszy, ale prawdopodobnie wynika to z innej morfologii. Na podstawie porównań z innymi zauropodami oszacowałem wstępnie tego giganta aż na 32 m długości i 70 ton a więc jego rozmiary byłyby zbliżone do holotypu Argentinosaurus.

Miejmy nadzieje, że w niedalekiej przyszłości uda się odnaleźć jeszcze inne fragmenty, które umożliwią dalsze porównania.

Gigant z Plottier (MCF-PVPH-889/02)

Nie od dziś wiadomo, że Argentyna jest miejscem w którym paleontolodzy odnajdują szczątki gigantycznych zauropodów. Blisko 100 lat temu w formacji Plottier odnaleziono kości ogromnego tytanozaura, który znany jest dziś pod nazwą Antarctosaurus giganteus, chociaż przypisanie go do rodzaju Antarctosaurus jest zapewne błędne.

W 2018 roku po raz kolejny w tej samej formacji skalnej odnaleziono ogromne kości. Największe wrażenie robi niekompletna kość udowa, fragment ma 190 cm długości i aż 41,3 cm szerokości wału. Jest teoretycznie możliwe, że jest to ten sam dinozaur co wspomniany wyżej A. giganteus, co ciekawe kości udowe odnalezione kiedyś miały odpowiednio 231 i 222 cm długości, ale nowo opisany gigant bije i ten wynik.

Kiedy przeskalowałem kość okazało się, że gdyby była kompletna mogła by mierzyć nawet 270 cm długości, co jest wynikiem niesamowitym i prawdopodobnie tylko przypisana kość do Argentinosaurus mogła być podobnych rozmiarów. Szerokość wału 41,3 cm to więcej niż u innych tytanozaurów (za wyjąkiem jedynie niepewnego Bruhathkayosaurus – 45 cm i przypisanej do Argentinosaurus 43 cm) w tym nawet Patagotian mayorum. Jeżeli opisywany tytanozaur był większym osobnikiem „Antarctosaurus” giganteus to prawdopodobnie mierzył aż 36 m długości i ważył 72 tony.

Fragment ogromnej kości udowej

 

  1. Bruhathkayosaurus matleyi 80-95 t ?
  2. cf. Argentinosaurus 80 t ?
  3. Argentinosaurus huinculensis 75 t
  4. Gigant z Plottier (MCF-PVPH-889/02) 72 t
  5. Gigant z Candeleros (MOZ-Pv 1221) 70 t

 

Bibliografia

Ibrahim, N.; Sereno, P.C.; Varricchio, D.J.; Martill, D.M.; Dutheil, D.B.; Unwin, D.M.; Baidder, L.; Larsson, H.C.E.; Zouhri, S.; Kaoukaya, A. (2020). „Geology and paleontology of the Upper Cretaceous Kem Kem Group of eastern Morocco”.
Bellardini, F; Baiano, MA; Barrios, F; Holgado, B; Coria, RA (2018) New Titanosauria (Dinosauria, Sauropoda) remains from the Upper Cretaceous (Plottier Fm) of the southern Neuquen Basin (Patagonia, Argentina)
Alejandro Otero (2021) Report of a giant titanosaur sauropod from the Upper Cretaceous of Neuquén Province, Argentina.

Podobne artykuły

5 odpowiedzi do: "Trzy gigantyczne zauropody o których nigdy nie słyszeliście"

  1. Barionyks napisał(a):

    Świetny artykuł 🙂

  2. Alejuk napisał(a):

    Paes z discorda Sauropodomorphs oszacował UCRC PV9 tak, zacytuję
    ,,the 44cm measurement is -90.5% Patagotitan, the 51cm measurement is -97.1% Patagotitan, and the 54cm measurement is -102.8% Patagotitan” to nadal dużo, chociaż SIW mówi ,że ten 54cm to co innego

  3. Shahen napisał(a):

    UCRC PV9 z wyglądu bardzo przypomina Dreadnoughtus, ale jest większa o jakieś 21%, co dałoby dla tego zauropoda ~30 m i ~62 tony

  4. Alejuk napisał(a):

    Czy myślisz , że strzałka MCF PVPH 900 należy do tego samego tytanozaura co MCF PVPH 899?

Dodaj komentarz

Pokaż, że jesteś człowiekiem * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

DinoAnimals.pl - Dinozaury, animals, świat zwierząt i roślin