MENU

by • 20 kwietnia 2024 • Dinozaury, Teropody3 komentarze3045

„Umarł król, niech żyje król?”

Od dłuższego czasu za największego znanego teropoda i jednocześnie największe drapieżne zwierzę lądowe wszechczasów uważany jest słynny Tyrannosaurus rex. Mimo najróżniejszych szacunków rozmiarów w przeszłości, dzisiaj zarówno metody wolumentryczne (oparte na modelach) oraz allometryczne (oparte na obwodach kości udowej i ramiennej) potwierdzają taki stan rzeczy. Jednak oczywiście, jak to w paleontologii bywa zawsze nowe odkrycia mogą prowadzić do innych wniosków. Publikacja z 11 kwietnia 2024 roku daje nam nowe informacje na temat rozmiarów jakie mogły osiągać dinozaury drapieżne. Można powiedzieć, że pewien gatunek w niej opisany zszokował Świat.

Kamila Bandeira i jej współpracownicy opisali kilka różnych dinozaurów z Brazylii. Szczególnie interesujące są dwa okazy. Pierwszy został odnaleziony w 1894 roku przez Josepha Mawsona na brazylijskiej plaży w pobliżu Itacaranha w formacji Marfim. Był to środkowy kręg ogonowy, prawdopodobnie należący do przedstawiciela Carcharodontosauridae. Drugi kręg odnalazł ten sam poszukiwacz kilka lat później na plaży pomiędzy Plataforma i Itacaranha. Tym razem był to niekompletny kręg grzbietowy. Oba pochodzą z tej samej formacji i oba prawdopodobnie mogą należeć do jednego gatunku, chociaż nie do tego samego osobnika (odnaleziono je w dużej odległości od siebie). Autorzy oryginalnego opisu nie odnieśli się w żaden sposób co do potencjalnej wielkości teropoda jakiego opisali. Jednak w publikacji można znaleźć pomiary kręgów. Okazuje się, że ogonowy o numerze katalogowym NHM-PV R.2129(b) mierzył aż 23.36 cm długości (trzon kręgu). Jest to o tyle interesujące, że znane kręgi z tej części ogona wielkich teropodów są znacznie mniejsze. Dla porównania największy kręg ogonowy Mapusaurus roseae mierzy 16.5 cm długości. U największego osobnika Acrocanthosaurus atokensis najdłuższy z kręgów ogonowych ma 16 cm. U innego wielkiego teropoda Meraxes gigas, środkowe kręgi ogonowe mają około 13.8-14.6 cm długości. Środkowe kręgi ogonowe u Neovenator salerii mierzą natomiast maksymalnie 10.3 cm długości. Można generalnie stwierdzić, że brazylijski teropod przewyższał zdecydowanie wszystkie blisko spokrewnione z nim taksony.

Na ilustracji ogromny kręg ogonowy NHM-PV R.2129(b)

Nawet zakładając, że nie jest przedstawicielem Carcharodontosauridae a należy do innego kladu np. Megaraptora to rezultat będzie taki sam (rekordowych wymiarów teropod). Nie znamy żadnego kręgu o nawet zbliżonych rozmiarach. Podobnie sprawa wygląda w drugim przypadku. Odnaleziony później kręg grzbietowy (NHM-PV R.2981(a)) również jest ogromny. Chociaż tutaj określenie dokładniejszego rozmiaru jest skomplikowane z uwagi na jego niekompletność. Nie mniej jednak zachowany fragment, który stanowi mniej więcej połowę rzeczywistego rozmiaru ma niemal 13 cm długości. Wskazuje to na podobne rozmiary ciała jego właściciela do tych jakie można oszacować na podstawie kręgu ogonowego. Tutaj pojawia się zasadnicze pytanie. Jak duży teoretycznie mógł być brazylijski teropod?. Porównania do jakiegokolwiek przedstawiciela Carcharodontosauria wskazują na wręcz gigantyczne niemal 17 m długości i masę w granicach 15-20 ton! Podobnie kwestia wygląda, gdyby kręgi porównać do przedstawicieli Megaraptora. Jeżeli wszystko to się potwierdzi, można rzec że opisywany tutaj teropod byłby zdecydowanie większy od wszystkich jakie do tej pory poznaliśmy. Teoretycznie istnieje jeszcze inne wyjaśnienie. Być może autorzy opisu pomylili się a kręgi w rzeczywistości nie należą do teropoda, a jakiegoś bliżej nieokreślonego przedstawiciela zauropodów lub jeszcze innego zwierzęcia. Temat na tej moment jest mało nagłośniony, ale niezwykle interesujący. Wydaje się, że tylko przyszłe badania mogą rozwiązać tę zagadkę.

Podobne artykuły

3 odpowiedzi do: "„Umarł król, niech żyje król?”"

  1. Artur napisał(a):

    A jak taki gigant w ogóle polował? 17 metrów i 20 ton wagi, byłby przeogromny. Jakoś nie czuję, że cokolwiek mogłoby o tej wadze poruszać się na dwóch nogach.

  2. Wiktor napisał(a):

    Może być tak, jak z tym wielorybem Perucetus colossus, którego opisali jako ważącego nawet 340 ton, a inni autorzy to zakwestionowali i stwierdzili, że raczej ważył tylko 60 ton.
    Shahen, a jako to jest z bruhatkajozaurem – to był ostatecznie zauropod, czy teropod?

    • Shahen napisał(a):

      To jest zupełnie co innego. Kręgi istnieją i są ich pomiary. Jedyne co może się zmienić to klasyfikacja na zasadzie że nagle się okaże np że to kręg zauropoda a nie teropoda. Bruhathkayosaurus to teropod

Dodaj komentarz

Pokaż, że jesteś człowiekiem * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

DinoAnimals.pl - Dinozaury, animals, świat zwierząt i roślin