MENU

by • 27 grudnia 2017 • Dinozaury, Zauropody4 komentarze8918

ILE WAŻYŁY NAJWIĘKSZE TYTANOZAURY?

Na to pytanie nie ma i pewnie nigdy nie będzie dokładnej odpowiedzi. Szacunki masy dla dinozaurów bywają skrajnie różnie. Dziś postaram się za pomocą matematycznej analizy ustalić szacunkową masę dla dwóch gigantycznych tytanozaurów- Argentinosaurus i Puertasaurus. Wcześniej wiele razy podawałem dane na ich temat ale nie przedstawiłem w żadnym artykule szczegółowej analizy na ten temat.

 

Do ustalenia szacunkowej masy tych dwóch zauropodów posłuży nam prawdopodobnie blisko spokrewniony z nimi Patagotitan. Trójwymiarowy model tego dinozaura spowodował, że można było obliczyć jego hipotetyczną masę, mnożąc objętość modelu przez szacunkową gęstość ciała. Wynik to około 55 ton (zgadza się z tym aktualnie większość paleontologów i amatorów będących w temacie).

Niestety szczątki argentynozaura i puertazaura są bardzo niekompletne w porównaniu do patagotytana. Dlatego aby obliczyć ich masę można jedynie porównywać pojedyncze kości z tymi u patagotytan i skalować w ten sposób całe zwierzę. Znamy kilka pomiarów u argentynozaura porównując je z tymi u patagotitan otrzymamy:

U patagotytana kość udowa ma 238 cm długości i obwód 101 cm, najszerszy kręg grzbietowy ma 138 cm, centrum największego kręgu ma 59 cm szerokości i 42,5 cm wysokości, a cała kolumna kręgów grzbietowych ma około 371 cm (kiedy doliczymy 4% na dyski).

W prawym górnym rogu drugi kręg grzbietowy Patagotitan 

U argentynozaura przypisana kość udowa ma szacunkowo ok. 265 cm (prywatna korespondencja z Asier Larramendi który mierzył kość na potrzeby swojej książki) i obwód 118 cm, najszerszy kręg grzbietowy ma 129 cm, centrum największego kręgu ma 60 cm szerokości i 47 cm wysokości, a cała kolumna kręgów grzbietowych ma około 418 cm (szacunkowo na podstawie obliczeń Franoys’a i kiedy doliczymy 4% na dyski).

Kręg grzbietowy Argentinosaurus

Tabela przedstawia współczynnik skalowania wymiarów argentynozaura z patagotytan.

Średnia z tych wymiarów podniesiona do potęgi 3 (tak aby obliczyć hipotetyczną objętość) da nam współczynnik 1,2516 który jeśli przemnożymy razy 55 ton da nam hipotetyczną masę dla argentynozaura niecałe 69 ton.

Inny ciekawy sposób zaproponował Franoys wraz z kolegą którzy obliczali masę mnożąc szerokość razy wysokość razy długość centrum kręgu i mnożąc jeszcze razy szerokość całkowitą kręgu. Bo wydaje się, że na całkowitą masę ciała wielki wpływ ma wielkość kręgów grzbietowych. Jednak popełnili oni pewien błąd, sam mnożąc w taki sposób otrzymałem masę dla argentynozaura nieco ponad 65 ton. Im wyszło 87 ton, ale to dlatego, że jak podejrzewam uzyskany współczynnik podnieśli jeszcze do potęgi 3 co jest nie logiczne. Bo już wcześniej mnożymy szerokość razy długość razy wysokość co już samo w sobie daje nam przybliżoną objętość.

Tabela przedstawia wynik mnożenia gdzie Cw- Centrum width (szerokość centrum kręgu grzbietowego) razy Ch-Centrum height (wysokość centrum kręgu grzbietowego) razy DSL- Dorsal Serie Length -(Długość kolumny kręgów grzbietowych) razy Di- szerokość całkowitą kręgu. W 2 kolumnie znajduje się stosunek wielkości a w 3 uzyskany wynik – Masa ciała uzyskana po przeskalowaniu masy patagotytana o uzyskany współczynnik.

Z wyliczeń wynika, ze argentynozaur ważył około 65-69 ton po skalowaniu. W bazie podaje wartość 65 ton, ponieważ po 1 przypisywana kość udowa nie musi należeć do argentynozaura po 2 nie jest kompletna i jej wysokość też jest tylko szacunkowa a to głównie jej skalowanie daje nieco wyższy wynik.

Drugi kręg grzbietowy Puertasaurus

Jeśli podanej metody użyjemy dla puertazaura gdzie centrum jego kręgu ma 60 cm szerokości i 43 cm wysokości, długość to 30,3 cm lub 29 cm (zależy jak mierzymy nie ma oficjalnego pomiaru więc sa 2 wersje, jeśli 29 cm to długość całego torsu można szacować na tyle samo co u patagotytana 371 cm – bo jego 2 kręg grzbietowy ma też dokładnie 29 cm, jeśli 30,3 cm to całkowita długość torsu może miała około 388 cm) a szerokość całkowita kręgu to aż 168 cm. Po przemnożeniu tych wartości otrzymujemy po skalowaniu masę 69-72 ton.

Dlatego wciąż uważam że puertazaur był większy od pozostałych. Franoys uważa, że przez to, że kręg puertazaura była znacznie krótszy od argentynozaura jego całkowita wielkość ustępowała mu. Jednak u wielu tytanozaurów 2 kręg jest po prostu najkrótszy w całej serii (np. u Patagotitan u Futalognkosaurus i Opisthocoelicaudia).

Co ciekawe kręg puertazaura jest najszerszym znanym ma niebotyczne 168 cm co świadczy o ogromnej szerokości klatki piersiowej, niektórzy sugerują, że może to być tylko inna morfologia i po prostu bardziej pionowe ustawienie żeber, ale patrząc na to że kręg nie jest wysoki (jak u wielu zauropodów z bardziej pionowym ustawieniem żeber)  ta opcja wydaje się chyba mniej prawdopodobna. Ogromną szerokość miał nie tylko kręg grzbietowy ale i szyjny puertazaura.

Niektórzy sugerują, że puertazaur był mniejszy bo przegrywa w 2 na 3 wymiarach z argentynozaurem bo jego kręg jest krótszy i niższy a tylko szerszy. To prawda, ale po 1 nie znamy drugiego kręgu grzbietowego argentynozaura (który również mógł być krótszy tak jak u innych zauropodów), po 2 wysokość całkowita kręgu nie ma za bardzo związku z całkowita masa ciała i rozmiarami wystarczy np. spojrzeć na przedstawicieli Diplodocidae czy Rebbachisauridae ich kręgi były wysokie ale ich właściciele dużo mniejsi od tytanozaurów.

Podsumowując:

Dalej uważam że Puertasaurus i Argentinosaurus to największe znane zauropody które ważyły odpowiednio 69-72 ton (70 ton w Tribute to Dinosaurs) i 65-69 ton (65 ton w Tribute to Dinosaurs). Równać z nimi mógł się prawdopodobnie jedynie Alamosaurus (też około 60-65 ton), który był prawdopodobnie bardzo masywny sądząc po kręgach grzbietowych znanych od młodych osobników.

Podobne artykuły

4 odpowiedzi do: "ILE WAŻYŁY NAJWIĘKSZE TYTANOZAURY?"

 1. Deltadrom napisał(a):

  Świetna analiza. Sam amatorsko próbuję robić coś podobnego, na początek z Tyrannosauroidea. Nie znam się na tym, ale próbuję oszacowywać rozmiary i masę tych zwierząt, o których można znaleźć niewiele informacji.
  Podsumowuję informacje, próbuję badać ontogenezę, ewolucję, pokrewieństwo i odrębność rodzajów. Może kiedyś sam napiszę coś na dinoanimals… póki co jestem amatorem 🙂

  • Krzysztof Stuchlik napisał(a):

   Jeśli potrzebujesz jakiś danych to daj znać 😉 mogę pomóc jeśli masz facebooka odezwij się mój profil Krzysztof Stuchlik Shahen tak mnie znajdziesz. Podeśle dane przydatne do tego typu analizy.

 2. Anchiornis napisał(a):

  Gdzie Franoys to obliczal?

 3. Shahen napisał(a):

  Pod jedną ze swoich wcześniejszych rekonstrukcji (a raczej do rekonstrukcji randomdinos) teraz to Ci tego nie znajde na szybko, zresztą to już nieaktualny artykuł.

Dodaj komentarz

Pokaż, że jesteś człowiekiem * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

DinoAnimals.pl - Dinozaury, animals, świat zwierząt i roślin