MENU

by • 25 stycznia 2015 • Dinozaury, Zauropody6 komentarzy12677

Mit o Dreadnoughtus

Największy znany dinozaur! Rekordzista!, najcięższy dinozaur!- takie nagłówki można zobaczyć czytając o wielkim zauropodzie z Argentyny- Dreadnoughtus schrani, ile w tym jest prawdy ? Dreadnoughtus został odnaleziony już 10 lat temu w 2005 roku. Od dawna słyszano o wielkim zauropodzie opisywanym przez Lacovarę, wreszcie w 2014 roku pojawił się opis i wywołał spore zamieszanie. Nazwa tego zauropoda ma bardzo ciekawą etymologię, albowiem znaczy- „nie bojący się niczego”, ale nawiązuje także do słynnych pancerników mających taką samą nazwę.

 

Oficjalnie nowy zauropod został oszacowany na 26 m długości oraz 59 ton wagi. I dzięki temu okrzyknięto go największym znanym zauropodem. Masa została oszacowaną metodą opisaną w Benson i inni (2014). „Rates of Dinosaur Body Mass Evolution Indicate 170 Million Years of Sustained Ecological Innovation on the Avian Stem Lineage i na jej podstawie uznano go za największe zwierzę chodzące po naszej planecie. Niestety sądzę, że to totalna bzdura. Metoda ta bazuję na stosunku kości udowej i ramieniowej (ich obwodów). Masę drednota podano na 59 ton, jednak nawet w przypadku tej samej metody- Benson i inni (2014) oszacowali argentynozaura wstępnie na 90 ton.

lacovara-dreadnoughtus-femur

Sama metoda alometrii kończyn jest mocno krytykowana przez wielu paleontologów- w tym Gregory Paul’a, Mike Taylor’a czy Matthew Wedel’a. Wydaje się, że w przypadku zauropodów ona kompletne nie działa.

Spójrzmy np na kręgi. U Dreadnoughtus kręgi krzyżowe od 4-10 mierzą ledwie ~188,5 cm, powiedzmy, że pierwsze 3 były wyjątkowo duże no i mierzyły po 40 cm (raczej były kilka cm mniejsze). To daje nam całkowitą długość torsu w okolicach 3 m, to region futalognkozaura np, który został oszacowany na 38 ton metodą wymienioną w Benson i inni (2014).

Druga sprawa to model, na skali ukazanej w opisie drednota, dinozaur mierzy 26 m długości, jednak jak porównamy dane z pracy z tymi na rysunku, okazuje się, ze tułów jest zdecydowanie za długi. Trzeba odjąć co najmniej 1 m. Tak więc długość tego zauropoda obniży się do 25 metrów (a może nawet mniej, bo ciężko jest precyzyjnie ustalić rozmiar szyi). Na svpow obliczono masę Dreadnoughtus metodą GDI (o której wspominałem już na blogu) na region 30 ton, co wydaje się o wiele bardziej realistyczne niż 59 ton.

Dreadnoughtus tors

Patrząc na kość udową drednota ma ona 191 cm , u argentynozaura (240-250 cm- szacunkowo), u rujangozaura (~230 cm) u Antarctosaurus giganteus (222-231 cm). Również jej obwód jest mniejszy od udowej rujangozaura i argentynozaura.

Jeśli chodzi o kręgi grzbietowe- u Dreadnoughtus najszerszy trzon kręgu mierzy ~46 cm szerokości, u rujangozaura (51 cm- a być może i więcej bo opisano tylko jeden kręg), u argentynozaura (ponad 60 cm), u puertazaura jedyny znany trzon kręgu ma średnicę ~58,5 cm (a zapewne dalsze mogły być jeszcze szersze).

Dreadnoughtus schrani był bardzo dużym zauropodem, ale w żadnym wypadku nie największym odnalezionym. Było mu daleko do rekordzistów. Puertasaurus i Argentinosaurus były zapewne o wiele większe, ale i kilka innych zauropodów najpewniej przewyższało go rozmiarami.

Prawdą jest jednak to, że jeśli chodzi o ogromne zauropody, to Dreadnoughtus jest najlepiej poznany odnaleziono aż ponad 70% kości (patrząc na typ kości), a cały szkielet jest kompletny w 45,5 %. Dzięki temu odkryciu wiemy obecnie sporo więcej na temat anatomii olbrzymich zauropodów.

model drea

 

 

 

 

Podobne artykuły

6 odpowiedzi do: "Mit o Dreadnoughtus"

 1. Robert napisał(a):

  Każdy z paleontologów chciałby aby jego nazwisko figurowało przy tym naj(większym), zatem będą sięgali nawet po kontrowersyjne metody badań, wyliczeń czy pomiarów, aby tego dokonać. Trudno wielu z nim się nawet dziwić, gdyż za tym idzie sława i pieniądze. Tyle tylko, czy to ma wiele wspólnego z rzetelnością naukową? Raczej nie. Syndrom czasów niestety…
  Fajnie, że blog ożył 🙂

  • Krzysztof Stuchlik napisał(a):

   Poczekajmy na tego zauropoda z Chubut, też z 2014 roku… jak go opiszą itd to może być prawdziwy hit, to może być naprawdę największe lądowe zwierzę wszechczasów!, ale znając życie na opis poczekamy jeszcze kilka lat….

   • Kris napisał(a):

    To opisywanie straszanie długo to trwa. Tam przecież znaleźli szkielety 7 dinozaurów, już mogliby coś napisać więcej.

   • Adam napisał(a):

    Cześć Krzysiek, ja wiem, że nie na temat, ale miałbym do Ciebie dwa pytania:

    1. Czy epanterias to nowy gatunek, czy allozaur fragillis?

    Wiem, ze fragillis miał niecałe 9 m długości, a epanteriasa to 12m więc uznano go za nowy gatunek. Jednak podobno na jakiejś podstawie uznano, że epanterias to allosaur fragillis mimo róznicy rozmiarów. Jak według ciebie to jest. Epanterias to nowy gatunek czy nadal fragillis?

    2. Na filmach widziałem jak wielkie pterozaury np. ornitocheirus startują w powietrze prawie bez żadnego rozbiegu. Jak to według ciebie możliwe skoro nawet albatros potrzebuje do tego sporego rozbiegu. Czy według Ciebie to możliwe, żeby gad o rozpiętości skrzydeł ponad 10m wzbija sie w powietrze prawie z miejsca, czy jest to tylko wymysł filmowców.

    • Krzysztof Stuchlik napisał(a):

     Cześć przepraszam, że dopiero teraz… ale jakiś czas miałem problemy i nie było mnie na blogu.

     1. Co do Epanterias to opinie są podzielone, to może być duży osobnik allozaura, ale może być też odrębnym rodzajem. Co do rozmiarów to nie do końca tak. Podaje się, często, że największy przedstawiciel allozaura to AMNH 680 – 9,7 m. Ale są pojedyncze albo niepewne szczątki sugerujące, że niektóre osobniki mogłybyć większe o ile należały do tego samego gatunku- np NMMNH 26083 miał większe kości kończyn tylnych niż AMNH 680- dlatego u siebie w bazie oszacowałem wielkość na 10,5 m długości. W monografii z 1976 James Madsen wspomina o kościach wskazujących na maksymalną długość dochodzącą do 12–13 metrów. Chodź wydaje się, że takie osobniki są bardzo rzadkie, zdecydowana większość allozaurów była w okolicach 7-8 m długości.

     2. Co do pterozaurów – http://www.livescience.com/24636-giant-pterosaurs-in-flight.html, ale musiałbym poczytać trochę, mam kilka ciekawych prac na temat ogromnych pterozaurów to w wolnej chwili postaram się podesłać.

Dodaj komentarz

Pokaż, że jesteś człowiekiem * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

DinoAnimals.pl - Dinozaury, animals, świat zwierząt i roślin