MENU

by • 27 kwietnia 2018 • Psy, Ssaki, Zwierzęta3 komentarze25607

Hybryda psa i szakala – kilka słów o rasie Pies Sulimova

Pierwszą wzmiankę o psie Sulimova (zwanymi też shalayka, shakalayka) znalazłam przypadkowo, czytając o innej rasie stworzonej w Związku Radzieckim. Zaintrygowało mnie w rasie nazywanej Psem Sulimova to, że jest to hybryda międzygatunkowa, powstała ze skrzyżowania psa rasy Lapinporokoira – jedna z ras psów, zaliczana do grupy szpiców i psów w typie pierwotnym i Szakala złocistego (Canis aureus) – gatunek drapieżnego ssaka.

Rasa psa została wybrana celowo ze względu na wełnisty podszerstek, przez co są bardzo odporne na niskie temperatury, wykorzystywane na północy Europy i Azji do pracy przy zaganianiu stad reniferów. Fotografia poniżej przedstawia przedstawiciela rasy Lapinporokoira

Szakal złocisty należy do zwierząt występujących w klimacie ciepłym i bardzo źle znosi niskie temperatury, za to natura wyposażyła go w genialny węch, co zadecydowało o wykorzystaniu tegoż gatunku. Oczywiście szakala wybrano min., dlatego że jest stosunkowo nieduży i jego dieta składa się w 60% z roślin.

Historia rasy:

W latach 60 Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Związku Radzieckiego poruszyło kwestię opracowania techniki poszukiwania narkotyków (w tym głównie pochodzenia roślinnego) za pomocą specjalnie wyszkolonych psów. Klim Sulimov (Клим Тимофе́евич Сули́мов) – biolog i kynolog otrzymał zadanie stworzenie właśnie rasy psa, która spełni oczekiwania władz.

Naukowiec jest lub jeszcze do niedawna był) czynny zawodowo i pozostaje jednym z największych autorytetów w dziedzinie kynologii. Ma 89 lat.

Poniżej na zdjęciu Klim Sulimov na terenie hodowli.

Pracę nad hodowlą rozpoczęto w 1975 sprowadzając szakale do Moskiewskiego instytutu. Aby otrzymać hybrydę dwóch gatunków zwierząt, które w środowisku naturalnym wykazują wobec siebie wrogość użyto metody imprintingu, czyli utrwalenia się wzorca swojego rodzica, rodzeństwa oraz typowych dla gatunku zachowań. Szczenięta szakala w wieku 3-4 dni zostały podstawione do karmienia suce Lapinporokoira.  Tak wychowane samce i samice dwóch gatunków wykazywały dopiero tolerancję wobec siebie. Tak socjalizowane dorosłe osobniki można było wzajemnie krzyżować, przy czym samicom szakala łatwiej akceptowały samca psa niż odwrotnie.

W 1977 otrzymano pierwszą krzyżówkę, niestety psy nie miały ustabilizowanego charakteru – niektóre były bardzo dzikie i nie poddawały się tresurze, były nazbyt niezależne. Część z nich zmarła z powodu ostrych przeziębień (odeszło 9 osobników spośród 24 potomstwa), co oznaczało, że nie wszystkie są odporne na zimno. Warto tutaj nadmienić, że potomstwo ich było płodne, co dawało szanse na powodzenie hodowli na przyszłość. Żeby zminimalizować te niepożądane cechy hybrydy z pierwszych miotów skrzyżowano raz jeszcze z psami rasy Lapinporokoira i w efekcie otrzymano miot z domieszką szakala w ilości 25%. Eksperyment powiódł się – psy wykazywały się nadal genialnym węchem oraz dużą podatnością na szkolenia, zwłaszcza, jeśli rozpoczynano je w młodym wieku. W 3 i 4 generacji otrzymano właściwe cechy, psy nie przejawiały też bojaźliwości, czy nawet strachu wobec człowieka, to spośród nich selekcjonowano osobniki przeznaczone do dalszej hodowli.Wygląd zewnętrzny

Psy Sulimova są stosunkowo małe i bardzo zwinne. Wzrost wynosi około 40-50 centymetrów, średnia waga to 14-15 kilogramów. Z wyraźnie zauważalne są cechy typowe dla husky i szakala – kufa jest wydłużona i spiczasta, kończyny tylne nieco krótsze od kończyn przednich, spiczaste uszy. Aparat mięśniowy mają doskonale uformowany i rozwinięty, więzadła są niesamowicie silne, podobnie jak cały układ mięśniowo-szkieletowy. Rasa wyróżnia się dość gęstą i mocną sierścią, zwykle ma brązowy kolor z lekkimi impregnacjami. Na klatce piersiowej znajduje się jasna plamka, końce łap są z reguły również jasne. W miocie zdarzają się szczenięta zarówno długo jak i krótkowłose umaszczone w różnych odcieniach brązu, a nawet domieszką czarnego.

Charakter i usposobienie

Pies Sulimova charakteryzuje się samodzielnością i niezależnością. Są nieustraszone i odważne, aktywne, bardzo mobilne i przy tym energiczne, szybko wykonują wszystkie polecenia.

 

Dzięki swoim cechom zwierzęta doskonale sobie radzą przy wykonywaniu zadań służbowych. Bardzo dobrze poddają się treningowi, gdy są nagradzane w formie smakołyków, nie wykazują agresji i nietolerancji podczas wykonywanie nowych zabaw treningowych.

 

Niestety jak podają źródła, z pewnością pies ten, nie stanie się prawdziwym przyjacielem i nie przywiąże się do swego pana, co spowodowane jest genami dzikich szakali.

Na dietę psów składają się warzywa, owoce, mięso, zboża, czyli to co jedzą psy i szakale. Czyni je to stosunkowo tanimi w utrzymaniu, na co składa się również łatwość w pielęgnacji i nieduży rozmiar.

 

Prace nad rasą były prowadzone przez kolejne lata.

Po dziś dzień psy te stanowią własność państwową Rosji i poza hodowlą prowadzoną na użytek służb nie są rozpowszechnione.

Przyznam się szczerze, że liczyłam na to, ze można znaleźć u hodowcy i zapewnić dom dla tego niezwykłego psa wyglądającego trochę jak „słodki lisek”. Marzył mi się taki spryciarz niezależny, energiczny, którego mogłabym mieć u siebie. Spotkało minie w tym względzie lekkie rozczarowanie. Z drugiej strony niekontrolowane rozpowszechnienie hybryd mogłoby mieć nieprzewidywalne skutki dla natury… Może lepiej, ze nie są powszechne?

W 2002 roku przeszły pod służbę Aerofłotu można je spotkać na lotnisku Moskwa-Szeremietiewo. Ich atutem jest to, że są nieduże i ruchliwe, przez co z łatwością i w szybkim tempie penetrują wszelkie zakamarki lotniska i samolotów w poszukiwaniu materiałów wybuchowych i narkotyków. Podobno z odległości 1 km są w stanie wykryć nielegalne i niebezpieczne substancje!

 

Film opowiada o pracy psów Sulimova na lotnisku Szeremietiewa w Moskwie. W filmie można zobaczyć dorosłego, wyszkolonego psa i ośmiomiesięcznego nastolatka, gotowego do zdania egzaminu. Twórca rasy Klim Sulimov udziela krótkiego wywiadu na terenie hodowli.

 

 

Źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Lapinporokoira#/media/File:Lapskvallhund.jpg https://pl.wikipedia.org/wiki/Szakal_z%C5%82ocisty#/media/File:Canis_aureus_1.JPG

http://vseprosobak.ru/porody/opisanie-porod/bezuprechnyj-nyux-sobaki-sulimova.html https://brjunetka.ru/a-vyi-slyishali-o-sobake-sulimova/

http://www.konura.info/sobaka-sulimova.html

http://pl.euroanimal.eu/Pies_Sulimowa

http://pl.wikipedia.org

http://ru.wikipedia.org

Podobne artykuły

3 odpowiedzi do: "Hybryda psa i szakala – kilka słów o rasie Pies Sulimova"

  1. Oliwia napisał(a):

    Brawo, świetny artykuł i interesujący opis!

  2. Psia mama napisał(a):

    Chce takiego piesa 😉

Dodaj komentarz

Pokaż, że jesteś człowiekiem * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

DinoAnimals.pl - Dinozaury, animals, świat zwierząt i roślin