MENU

by • 18 kwietnia 2018 • Zwierzęta3 komentarze4026

Słodkowodna Sardynka (Engraulicypris Sardella)

Słodkowodna Sardynka (Engraulicypris Sardella) jest rybą, która wygląda i żyje jak Sardynka.

Jednakże nie jest spokrewniona ze śledziem, należy bowiem do karpiowatych. Wygląd Sardynki Słodkowodnej stanowi przykład konwergencji, bo kształtem ciała o wiele bardziej przypomina morskie śledzikształtne, niż pozostałe gatunki karpiowatych. Właściwie nie jest to gatunek Sardynki tylko uderzający przykład ewolucji zbieżnej.

Jest gatunkiem endemicznym Jeziora Malawi znajdującego się w wielkim rowie Afrykańskim.

Jest to smukła ryba, z błyszczącymi łuskami koloru srebrnego. Posiada duże bezzębne usta. Jest to jedyna prawdziwa pelagiczna ryba jeziora Malawi. Żeruje w otwartej toni jeziora. Jej narybek jest często łowiony w pobliżu powierzchni w sieciach do odławiania planktonu. Dorasta do 13 cm, choć rzadko przekracza długość 10 cm. Stanowi ważny gatunek gospodarki rybackiej prowadzonej w wodach jeziora, przez co stała się też gatunkiem zagrożonym.

Jest bardzo cenionym gatunkiem tubylców zarówno w odniesieniu do walorów odżywczych, jak i jako przynęta do połowu większych ryb, których jest jednym z głównych źródeł pokarmu. Ławice ich są często tak gęste, że można je wyławiać za pomocą dużych sieci rybackich i koszy. Stanowi też dobrą przynętę wędkarska do różnych metod wędkarskich. Ich liczebność populacji w Malawi jest zmienna zależna od obfitości występowania zooplanktonu. Stanowi ona jedną z preferowanych przekąsek pielęgnic Utaka i Rhamphochromis jak też dla gatunków Opsaridium.

Mimo, że jest to komercyjnie odławiana ryba, to jest niewiele wiadomo o ich biologii. Miejsca ich tarła są do dziś tajemnicą, choć uważa się już, że nie są to przybrzeżne strefy pelagiczne.

Źródło: Informacje od akwarystów pielęgnic Malawi.

Podobne artykuły

3 odpowiedzi do: "Słodkowodna Sardynka (Engraulicypris Sardella)"

  1. Michał napisał(a):

    Hania, Tomek, może opiszecie Mokele Mbembe z Afryki? To stwór, który może być uznany za afrykański odpowiednik słynnego potwora z Loch Ness.

  2. Michał napisał(a):

    To świetnie!

Dodaj komentarz

Pokaż, że jesteś człowiekiem * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

DinoAnimals.pl - Dinozaury, animals, świat zwierząt i roślin