MENU

by • 13 kwietnia 2017 • Dinozaury9 komentarzy6958

MICRORAPTOR

MICRORAPTOR:
Poznajcie dinozaura, który jest jednym z całej serii przełomowych znalezisk z Liaoning. Jego odkrycie pozwoliło nie tylko lepiej zrozumieć przemianę bazalnych maniraptorów w ptaki, lecz postawiło także nowe pytania o genezę lotu.

Microraptor gui

KLASYFIKACJA:
Domena: eukarionty              Rząd : dinozaury gadziomiedniczne
Królestwo: zwierzęta             Podrząd : teropody
Typ :strunowce                      Infrarząd: tetanury
Podtyp: kręgowce                  Nadrodzina: deinonychozaury
Gromada: zauropsydy          Rodzina: dromeozaury
Podgromada: diapsydy         Rodzaj: mikroraptor
Nadrząd: dinozaury               Gatunki: M.zhaoianus/gui/hanqingi

NAZWA :
Mikroraptor oznacza ” małego rabusia ” nadana została przez Xu Xinga w 2000 roku.

DATOWANIE I WYSTĘPOWANIE :
Chiny – Liaoning ( formacja Jiufotang ) / 122 – 112 mln lat temu – wczesna kreda ( apt)

CHARAKTERYSTYKA :
Mikroraptor osiągał maksymalnie do metra długości , masę ok. 1,8/2 kg .
Rozpiętość skrzydeł ok. 1 metra

Microraptor w drzewostanie lasu kredowych Chin.

KONTROWERSJE /NAZWA PIERWOTNA :
Mikroraptor został pierwszy raz zaprezentowany światu jako kompozyt skamieniałości zwanej Archeoraptorem, gdzie ogon Mikroraptora został dodany do części ciała również znanego z formacji Liaoning Yanornisa. Archeoraptor okazał się być oszustwem, ale w następstwie tego Mikroraptor stał się znany nauce.

Ponieważ Archeoraptor został uznany jako fałszywy, zanim został oficjalnie nazwany, nigdy nie był oficjalnie uznanym rodzajem. W rzeczywistości jego pełne imię brzmiało Archeoraptor liaoningensis zanim anulowano go jako uznany okaz.

W wyniku odkrycia Archeoraptora, będącego fałszerstwem ptasi paleontolog Storrs L. Olson próbował uzyskać nazwę Archeoraptor przypisaną do części, która należała do Mikroraptora, aby usunąć skazę z archiwum Archeoraptora z paleontologicznego zapisu. Jednakże Xu Xiang jeden z paleontologów, który był częścią zespołu badawczego nad Archeoraptorem znalazł płytę skały z skamieniałością nazywając osobnika w niej zawartej Mikroraptor zhaoianus.

Choć Everett Claire Olson był pierwszy nazwał część Mikroraptora jako lekotyp, nazwę zaczerpniętą z grupy próbek okazów o tej samej nazwie. Pamiętać jednak należy,że nazwa Archeoraptor nie została nigdy oficjalnie uznana. Jako taka żadna część Archeoraptora nie mogła być uznana jako lekotyp i dlatego właśnie nazwa i opis Xu zyskały na szerszym zaakceptowaniu i są obecnie stosowane na całym świecie.

Skamieniały okaz Microraptor gui znajdujący się w Muzeum Nauki – Hong Kong.

UPIERZENIE :
Mikroraptor jest bardzo szczególny i często nazywany cztero skrzydlatym dromeozaurem. Dzieje się tak, ponieważ Mikroraptor ma obszerne pokrycie piór na kończynach przednich ( ok. 11 cm ), ale także w podobnym stopniu upierzenia na kończynach tylnych (od ok.11 do 15 cm ) jak i na ok. 24 cm długości ogonie.

Pióra były mocno wydłużone, przypominały lotki i sterówki współczesnych ptaków. Na końcu ogona znajdował się wachlarz który sprawował funkcję steru/stabilizatora podczas lotu. Badania skamieniałości ujawniły czarne ubarwienie piór Mikroraptora.

Badania wykazują czarne ubarwienie Microraptora.

TECHNIKA LOTU :
Mimo ,że nie potrafił latać jak prawdziwy ptak Mikroraptor mógł być w stanie wykorzystywać swój niewielki rozmiar i lekką konstrukcję, aby prześlizgiwać się lotem szybowym po drzewostanach lasów kredowych Chin. Jako dinozaur nadrzewny Mikroraptor mógł żyć jak ptak. Poruszanie Mikroraptora w powietrzu jest dość ciekawe.

Początkowo uważano,że kończyny przednie i tylne były trzymane na tym samym poziomie,a być może pokrywały się ze sobą. Jednak w 2005 roku paleontolog Sankar Chattrerjee stwierdził, że postawa ta nie była anatomiczna a zamiast tego zaproponował coś co zostało nazwane terminem metody dwupłaszczyznowej. Metoda dwupłaszczyznowa polega na tym ,że tylne nogi są trzymane na innej wysokości od ramion, tak że podczas oglądania z przodu Mikroraptor wyglądał jakby miał dwie pary skrzydeł.

Inni badacze przeprowadzili własne badania nad zdolnościami lotu Mikroraptora, niektórzy z nich uznają metodę dwupłaszczyznową za bardzo nieefektywną i sugerują, że Mikroraptor mógł nie mieć jednej metody szybowania i dostosowywał różne konfiguracje do zmieniających się potrzeb.

Przypuszcza się również, że Mikroraptor prawdopodobnie skakał z drzewa i opadał, następnie znów się wznosił i w końcu lądował. Potencjalna prędkość lotu wynosiła ok.12/15 metrów na sekundę.

Grafika przedstawiająca lot szybowy Microraptora.

METODA POLOWANIA/DIETA :
Część paleontologów uważa,że Mikroraptor używał skrzydeł do spadania z drzew na potencjalną zdobycz, która nie spodziewała się ataku przypuszczonego z powietrza. Jednak Chatterjee i Templin zakwestionowali ową technikę uznając powierzchnię skrzydeł Mikroraptora za zbyt małą, aby mogła pozwolić mu na technikę polowania wymienioną powyżej. Nie wykluczają natomiast jej skuteczności na mniejszych dystansach np. pomiędzy gałęziami i w przypadku lądowania na miękkim podłożu.

Zachowana zawartość żołądka ujawnia, że mniejsze ssaki stanowiły przynajmniej część diety Mikroraptora, ponad to żywił się ptakami , owadami/larwami a także rybami.

Microraptor polujący na stado Sinornisów.

Podobne artykuły

9 odpowiedzi do: "MICRORAPTOR"

  1. Michał napisał(a):

    Wygląda zupełnie jak ptak 🙂

  2. Alex napisał(a):

    Ciekawe jaką miały barwę upierzenia? Są jakieś przypuszczenia, czy ten czarny kolor to jedynie taka wizualizacja?

    • Paleontologia TV napisał(a):

      „Badania wykazują czarne ubarwienie Microraptora.” Czyli trudno by było, by była to tylko wizualizacja. A te badania z tego co wiem wyglądały w ten sposób – badano kształt i wielkość skamieniałych barwników i porównano z barwnikami ptaków i taki kształt, a jaki miały te barwniki odpowiadał czarnemu kolorowi.

  3. Achyt napisał(a):

    Fajny artykuł, ładne zdjęcia, tak trzymać 🙂
    Tak się zastanawiam.. jeśli faktycznie Microraptor chwytał ptaki, czyli zapewne ofiary małe, szybkie i bardzo zwrotne. Musiało to być nie lada wyzwanie dla drapieżnika który poruszał się lotem ślizgowym. Pozdr.

  4. RR RR napisał(a):

    Gdybym nie przeczytał tytułu artykułu myślałbym, że to Archeopteryks.

  5. Anonim napisał(a):

    te ha archeopteryx śmieszne

  6. Kacper napisał(a):

    Fajny artykuł.
    Nie wiedziałem, że raptory miały skrzydła. 🙂

Dodaj komentarz

Pokaż, że jesteś człowiekiem a nie spam botem * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

DinoAnimals.pl - Dinozaury, animals, świat zwierząt i roślin