14 09 2017


Tygrys syberyjski, amurski

Autor:

|

25 września 2013

|

Edytowany: 10 czerwca 2017

|

60 komentarzy

|

Kategoria: Azja / Kotowate / Ssaki / Tygrysy / Zwierzęta

Tygrys syberyjski, amurski

Tygrys syberyjski / tygrys amurski (Panthera tigris altaica)

Podobno piękno jest względne. Jak jednak odnieść to stwierdzenie do króla azjatyckich lasów, który swym majestatycznym wyglądem przyćmiewa inne dzikie koty?

Klasyfikacja

 • Gromada: ssaki
 • Rząd: drapieżne
 • Rodzina: kotowate
 • Rodzaj: Panthera
 • Gatunek: tygrys
 • Podgatunek: tygrys syberyjski

Tygrys syberyjski, tygrys amurski (Panthera tigris altaica).

Występowanie i siedliska

Zasięg tego rzadkiego podgatunku tygrysa rozciąga się na tereny gór fałdowych Sichote-Aliń w Kraju Nadmorskim – południowo-wschodniej jednostce administracyjnej Federacji Rosyjskiej w Dalekowschodnim Okręgu Federalnym. Przebywa głównie w lasach borealnych wschodniej Rosji, ale niewielkie populacje można znaleźć w Chinach i Korei Północnej.

Choć klimat, w którym przebywa jest znacznie ostrzejszy od siedlisk innych podgatunków, ma on swoje zalety. Północne lasy iglaste, liściaste i mieszane oferują bowiem bezludne lub słabo zaludnione obszary i stabilny ekosystem. Rozległe formacje leśne pozwalają mu na dłuższe wędrówki (przemysł drzewny Rosji nie jest tak ekspansywny w porównaniu do innych krajów).

Tygrys syberyjski, tygrys amurski (Panthera tigris altaica).

Tygrys syberyjski, tygrys amurski (Panthera tigris altaica).

Charakterystyka

Wygląd

Tygrys syberyjski słynie z pięknego, czerwonawo-brązowego lub rdzawo-żółtego futra pokrytego licznymi, wąskimi, poprzecznymi pasami w kolorze czerni lub ciemnego brązu. Długość ciała waha się między 150, a 208 cm, wysokość w kłębie mieści się w przedziale 90 – 106 cm, a masa ciała „dobija” do 200 – 300 kg.

Sylwetka jest majestatyczna i mocna, choć wsparta na stosunkowo krótkich, ale silnych kończynach, zakończona długim ogonem.

Jaipur tygrys

Jaipur – największy tygrys syberyjski w niewoli; waga – 465 kg, długość z ogonem – 390 cm, długość bez ogona 332,7 cm

Futro

Odcień futra jest często nieco wyblakły, zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy szata zmienia się na gęstszą; jej barwa jest zdeterminowana jednak najbardziej przez region występowania. Zwierzę może pochwalić się pięknym futrem, ale w porównaniu do innych kotowatych byłego Związku Radzieckiego nie jest aż tak grube. Zaobserwowano, że osobniki z populacji zachodnich były jaśniejsze i bardziej jednolite od osobników z Dalekiego Wschodu.

W zimie sierść przybiera na gęstości, latem – na grubości. W najzimniejszych miesiącach futro staje się dłuższe, bardziej miękkie i jedwabiście gładkie. Zimową porą kot jest bardziej kudłaty, a sierść na głowie porasta nawet uszy, podobnie wyglądają włosy z tyłu głowy i wokół szyi tworzące kołnierz, co jest znakiem rozpoznawczym tego podgatunku. Latem futro nasyca się barwami rdzy i pomarańczy, a pręgi są wyraźniejsze.

Tygrys syberyjski, tygrys amurski (Panthera tigris altaica).

Dieta i sposób polowania

Potrafi powalić niedźwiedzia himalajskiego (Ursus thibetanus) i niedźwiedzia brunatnego (Ursus arctos), jeśli populacja zwierząt kopytnych spadnie. W takiej sytuacji częściej jednak atakuje niedźwiedzie brunatne w pobliżu ich zimowisk. Tygrys poluje na nie chętniej, ponieważ nie potrafią wspinać się na drzewa, w przeciwieństwie do niedźwiedzi himalajskich, ponadto preferują bardziej otwarte przestrzenie, na których łatwiej je schwytać.

Na zwierzęta duże i niebezpieczne poluje z zaskoczenia – staje na wysokiej skale lub zasadza się na drzewie. Kiedy ofiara podejdzie, zeskakuje na nią wbijając pazury w gardło, a zęby w kark unieruchamiając ją, następnie przecina rdzeń kręgowy i gruchocze kręgosłup.

Tygrys syberyjski, tygrys amurski (Panthera tigris altaica) nie ma sobie równych drapieżników.

Po zabiciu niedźwiedzia drapieżnik zaczyna ucztę od grubej warstwy tłuszczu podskórnego znajdującego się na grzbiecie, górnych partiach nóg i w pachwinach.

Jak widać, choć tygrys może bardzo efektywnie polować na niedźwiedzie, istnieją jednak doniesienia o śmierci tygrysa z „ręki” niedźwiedzia, który w ten sposób broni się przed atakującym tygrysem.

Obserwatorzy zwierząt tajgi zauważyli niejednokrotnie, że niedźwiedź widzący tropy tygrysa zmieniał trasę podróży.

Dzięki ubarwieniu, tygrysowi bardzo łatwo przychodzi ukrycie się wśród traw i drzew. Jeśli w danym ekosystemie panuje harmonia, tygrys syberyjski chętnie poluje na łosie i dziki.

Tygrys syberyjski, tygrys amurski (Panthera tigris altaica) – matka z młodymi.

Tygrys syberyjski a wilk

Tygrys syberyjski obniża populację wilka szarego (Canis lupus), do tego stopnia, że w niektórych miejscach istnieje ryzyko całkowitego jego wyginięcia. Problemem jest bowiem wspólna nisza ekologiczna, przez co gatunki zwalczają się – interakcje między tymi zwierzętami dobrze obserwowano do początków XX wieku w Sichote-Aliń, gdzie liczba wilków zawsze była nikła.

Wraz ze zmniejszaniem populacji tygrysa syberyjskiego wzrasta populacja wilka szarego, dowodem na tę tezę są słowa mieszkańców regionu, którzy twierdzą, że w Sichote-Aliń nigdy wcześniej nie widziano wilków; wszystko zmieniło się w latach ’30-tych XX wieku, kiedy tygrys syberyjski stał się obiektem polowań i jego obszary zostały zajęte przez kolonizację tych terenów w końcu XIX i na początku XX wieku.

Konfrontacja tygrysa z wilkiem może skończyć się śmiercią jednego z przeciwników, ponieważ obaj mają wystarczająco dużo siły i umiejętności, aby zabić rywala. Oczywiście w przypadku wilków dotyczy to watahy, pojedynczy wilk nie jest w stanie sprostać w takiej walce królowi Syberii.

Warto wspomnieć, że tygrys nie ma w zwyczaju polować na wilki, choć istnieją 4 doniesienia o zabiciu Canis lupus bez zamiaru zjedzenia go.

Tygrys syberyjski, tygrys amurski (Panthera tigris altaica).

Usposobienie i stosunek do człowieka

Tygrys syberyjski żyje samotnie i prowadzi nocny tryb życia. Należy do zwierząt terytorialnych, które potrafi być agresywne przy spotkaniu z intruzem wkraczającym na jego teren zaznaczony śladami zapachowymi. Mimo nieprzychylnej reputacji nie atakuje ludzi, a wręcz ich unika, chyba, że jest bardzo chory lub głodny i nie potrafi polować na „standardową” zdobycz. Bardziej można się obawiać tygrysa bengalskiego (Panthera tigris tigris), choć tygrys syberyjski jest większy.

W przeszłości tygrys syberyjski również był uważany za nieśmiałego i niegroźnego względem ludzi pod warunkiem, że nie został sprowokowany, choć zdarzyło się, że zwierzę zabiło kobietę zbierającą drewno na opał i bezbronnego oficera wojska, kiedy przechodził przez pole trzcinowe. Dodać do tego musimy najnowszy przypadek sprzed kilku dni, kiedy tygrys amurski zabił pracownika ogrodu zoologicznego w Niemczech.

Kilka razy zarejestrowano również ataki na pasterzy pracujących nad rzeką Ili oraz na dzieci. Nazywanie go jednak „ludojadem” byłoby bardzo krzywdzące.

Tygrys syberyjski, tygrys amurski (Panthera tigris altaica).

Rozmnażanie

Płodność tygrysa syberyjskiego trwa przez cały rok. Samica sygnalizuje gotowość do kopulacji poprzez pozostawianie zapachu moczu i śladów pazurów na pniach drzew. Ruja trwa ok. 3 dni, w tym czasie samica jest w stanie odbywać stosunki płciowe z 5-6 samcami. Ciąża trwa 3 – 3,5 miesiąca, a w miocie pojawiają się zwykle 2 – 4 młode, czasem 6.

Potomstwo rodzi się ślepe w osłoniętym legowisku. Kiedy matka jest głodna, zostawia kocięta same i wyrusza na polowanie. Tygryski są zależne od matki do ok. 18 miesiąca życia, po tym czasie są w stanie same polować, opuszczają matkę po przekroczeniu 2 – 3 roku życia.

Młode samice zostają dłużej z matką niż samce i zajmują terytoria ulokowane blisko rodzinnego terenu. Młodociane samce opuszczają rodzinę, podróżują samotnie i zapuszczają się na dalekie odległości, co czyni je łatwym łupem dla kłusowników i dorosłych tygrysów.

Tygrys syberyjski, tygrys amurski (Panthera tigris altaica).

Tygrys syberyjski vs tygrys bengalski

To temat z gatunku ciekawostek, lecz z pewnością zainteresuje wiele osób.

O tygrysie bengalskim można powiedzieć w skrócie, że ma wredny charakter. Odczuwa nieprzemożną potrzebę konfrontacji i wielokrotnie obserwowano w ogrodach zoologicznych jak doprowadzał do walki z lwami czy z tygrysem syberyjskim (amurskim).

Tygrysy syberyjski, choć ma zdecydowanie spokojniejszy charakter  i sam nie prowokuje takich starć, to takie potyczki zawsze wygrywa. Decyduje o tym jego wielkość, masa i zasięg ramion. Jest największym kotem i nie ma sobie równych wśród kotowatych.

Może walka pomiędzy tymi tygrysami nie przypomina pojedynku Adamka z Kliczką, ale efekt jest z grubsza podobny 🙂

Tak naprawdę to tygrysowi syberyjskiemu należałoby przyznać dostojny tytuł króla zwierząt. Lew bowiem w takiej walce ulegnie.

Lew vs tygrys

Czytelnikom szerzej zainteresowanym tematem, polecamy artykuł dokonujący analizy pojedynku lwa z tygrysem: Lew kontra tygrys – pojedynek.

Młode pozostają pod opieką matki do ukończenia 2 – 3 roku życia.

Szczegółowe dane i wymiary

Tygrys syberyjski / Tygrys amurski (Panthera tigris altaica)

 • Długość z ogonem: 150 – 330 cm (samice do 270 cm)
  • Rekord: 348 cm na wolności i 390 cm w niewoli – samiec „Jaipur” (1999 rok)
  • Jaipur długość bez ogona – 332,7 cm
 • Długość ogona: 90 – 100 cm
 • Wysokość w kłębie: 90 – 110 cm
 • Masa: 200 – 318 kg – rekord 384 kg w stanie dzikim i 465 kg w niewoli – samiec „Jaipur” (1999 rok)
 • Długość życia: ok. 15 lat

Rekordy podane dla tygrysów na wolności nie mają potwierdzonego źródła.

Tygrys syberyjski, tygrys amurski (Panthera tigris altaica) uwielbia wodę.

Tygrys syberyjski / Tygrys amurskiciekawostki

 • Tygrys syberyjski jest największym współcześnie żyjącym przedstawicielem kotowatych i jednym z największych kotowatych jakie kiedykolwiek stąpały po Ziemi.
 • Jest zazwyczaj o 5 – 10 cm wyższy od tygrysa bengalskiego.
 • Pasy na futrze są unikalne dla każdego osobnika, pełnią podobną rolę co odciski palców u człowieka.
 • Niedźwiedzie stanowią 5 – 8% całkowitej diety tygrysa syberyjskiego.
 • Głodny tygrys może zjeść w jedną noc ok. 27 kg mięsa, ale zazwyczaj jada mniej, bo ok. 9 kg.
 • Wizerunek złotego tygrysa syberyjskiego znajduje się na herbie i fladze Kraju Nadmorskiego – symbolizuje dostatek i zwraca uwagę na ogromną różnorodność fauny i flory tego regionu.
 • Tygrys to również symbol rozwoju; otwarta paszcza drapieżnika daje do zrozumienia, że jest gotów odeprzeć wszelki atak strzegąc wschodnich granic Rosji. Uniesiony ogon na herbie i fladze symbolizuje odwagę zwierzęcia.
 • Tygrys syberyjski jest narażony na wyginięcie mimo wielu akcji mających na celu jego ochronę. Zwierzę pada ofiarą kłusowników pragnących jego futra. Nie bez winy są także lekarze trudniący się tradycyjną chińską medycyną.
 • Największy zbadany okaz tygrysa syberyjskiego ważył 465 kg.

Tygrys syberyjski, tygrys amurski (Panthera tigris altaica).

Polecamy

____________________

Wesprzyj nas - pomóż zwierzakom
DinoAnimals.pl

Poleć artykuł

Podobne Artykuły

Głuptaki, głuptakowate (Sulidae)
Rosomak – Wolverine
REKIN WIELORYBI – NAJWIĘKSZA RYBA ŚWIATA
Kot rosyjski niebieski, maltański
Park Narodowy Serengeti
Kot szkocki zwisłouchy, fold

O Autorze

Redakcja DinoAnimals.pl

Wydawnictwo Dobre Ściągi - DobreSciagi.pl, DinoAnimals.pl, DinoAnimals.com, Zonka.pl

(60) Komentarze

 1. Maciej
  27 września 2013 at 13:08

  Jeśli tu piszecie że tygrys potrafi powalić niedźwiedzia brunatnego to chyba jest nie do pokonania. Jedynym konkurentem wg mnie może być krokodyl.

  • Redakcja DinoAnimals.pl
   27 września 2013 at 19:15

   Krokodyl nie stanowi dla tygrysa większego problemu. Jedyną bronią krokodyla jest paszcza. Tygrys bez większego trudu wskakuje na grzbiet krokodyla i krokodyl wówczas staje się bezradny.

   Należy pamiętać, że siła szczęk krokodyla jest wielka przy zamknięciu. W trakcie rozwierania, siła jest niewielka. Człowiek otaczając ramionami paszczę krokodyla jest w stanie go unieruchomić.

   Oczywiście nie bierzemy tu pod uwagę jakiegoś ekstremalnie dużego krokodyla różańcowego. Z takim przeciwnikiem tygrys raczej by nie zadzierał.

   Odsyłamy do artykułu na temat tygrysa bengalskiego, który opublikujemy wkrótce. Pojawi się w nim wątek dwóch tygrysów bengalskich, które zabiły dorosłego słonia indyjskiego. Niedźwiedź brunatny woli więc unikać spotkania z tym wielkim kotem.

   Najprawdopodobniej największe osobniki grizzly czy niedźwiedzia białego (niestety to inny kontynent) pokonałyby tygrysa.

 2. Anonim
  9 października 2013 at 15:44

  A czy Jaipur jeszcze żyje? Proszę o szybką odpowiedź.

  • Redakcja DinoAnimals.pl
   9 października 2013 at 22:33

   Nie, Jaipur już od dawna jest w krainie „wiecznych łowów” 🙂 Urodził się bowiem w latach 70-tych XX wieku.

   • Bartek
    28 lipca 2016 at 19:31

    czy tygrysy polują na ptaki?

   • Redakcja DinoAnimals.pl
    28 lipca 2016 at 19:48

    Tygrysy nie polują na ptaki.

 3. Anonim
  10 października 2013 at 06:27

  Mam pytanie.Co trzeba zrobić żeby powstał 500 kilogramowy tygrys?Na pewno dużo jedzenia ale czy coś jest jeszcze?Proszę o szybką odpowiedź

  • Redakcja DinoAnimals.pl
   10 października 2013 at 12:00

   500 kilogramowy tygrys to osobnik chorobliwie otyły. Tak jak człowiek – można by zadać pytanie, co trzeba zrobić aby powstał 500 kg człowiek? Dużo jedzenia, brak ruchu i gotowe. Mogą się na to oczywiście nałożyć zaburzenia hormonalne, które u niektórych osobników występują. Sterylizacja wg niektórych badań wpływa na większe odkładanie tkanki tłuszczowej.

   W przypadku tygrysa to łatwość dostępu do pożywienia i brak ruchu (ogród zoologiczny). Nie należy jednak do tego doprowadzać – naturalna waga tygrysa syberyjskiego zazwyczaj nie przekracza 300 kg.

   W ogrodach zoologicznych wiele zwierząt ze względu na łatwo dostępne pożywienie i brak ruchu osiąga większe rozmiary (zwłaszcza wagę) niż w naturze. Pisaliśmy o tym kilkakrotnie – np. goryle, harpie czy małpożery.

   Rozumiemy, że zapewne w podtekście chodziło o ogromnego, wspaniale umięśnionego tygrysa, a nie otłuszczonego osobnika, który waży 500 kg? Jeśli tak, to jedynie inżynieria genetyczna mogłaby „stworzyć” takiego tygrysa. Byłby to jednak z pewnością inny gatunek.

   Nawet tygrys szablozębny smilodon populator nie ważył więcej niż 400 kg, więc natura uznała, że koty większe być nie powinny 🙂
   Nie ma bowiem tak dużych ofiar, na które mogłyby polować – no chyba, że na słonie 😉

   • Legoles
    28 lipca 2016 at 19:39

    najcięższy człowiek na ziemi ważył o 57 kg więcej

 4. bartek
  17 stycznia 2014 at 18:36

  Czy ekolog badający tygrysa syberyjskiego mógł by przetrwać na syberi w jego środowisku

  • Redakcja DinoAnimals.pl
   17 stycznia 2014 at 18:44

   Bartku, ludzie odpowiednio wyposażeni są w stanie przetrwać w bardziej ekstremalnych warunkach niż Syberia – np. w Himalajach.

   • bartek
    17 stycznia 2014 at 18:53

    ale syberia to najźimniejszy kraj świata chyba źimniejsza od himalajów

   • Redakcja DinoAnimals.pl
    17 stycznia 2014 at 20:58

    Bartek, musisz sprecyzować w czym rzecz. Syberia zimą i Himalaje to nie są krainy, w których człowiek może żyć bez odpowiedniego wyposażenia. Odpowiednio przygotowany i wyposażony może żyć nawet na Antarktydzie, są tam bowiem stacje badawcze.

 5. bartek
  18 stycznia 2014 at 14:51

  jaki jest najbardziej interesujący gatunek tygrysa ?

  • Redakcja DinoAnimals.pl
   18 stycznia 2014 at 15:29

   Bartku, wszystkie podgatunki tygrysa (Panthera tigris) są niezwykle interesujące i bardzo podobne do siebie w kontekście zachowań. Wszystkie tygrysy to jeden gatunek – istnieją jedynie ich podgatunki, stąd niewielkie różnice pomiędzy nimi.

   Szukając jednak odpowiedzi na Twoje pytanie – może warto przyjrzeć się wymarłemu tygrysowi szablozębnemu.

   • bartek
    18 stycznia 2014 at 15:41

    a jaki według ciebie jest taki interesujący

   • Redakcja DinoAnimals.pl
    18 stycznia 2014 at 17:16

    Tygrys Syberyjski, bo jest największy. Z kolei bengalski jest najbardziej wojowniczy ze wszystkich.

   • bartek
    18 stycznia 2014 at 18:05

    dzięki bardzo dużo mi pomogłeś

 6. bartek
  27 stycznia 2014 at 18:58

  czy w najbliższym czasie będzie artykuł o panterze perskiej i lamparcie amurskim

  • Redakcja DinoAnimals.pl
   27 stycznia 2014 at 20:07

   Zastanawiamy się nad rozbudowaniem artykułu na temat lampartów. Lampart amurski (Panthera pardus orientalis) i perski (Panthera pardus saxicolor), to podgatunki lamparta (Panthera pardus) i niewiele się różnią między sobą – główne różnice to terytorium występowania, zatem tworzenie oddzielnego artykułu dla każdego z tych kotów, nie do końca ma sens, bo powielalibyśmy informacje. Część podgatunków lampartów różni się w tak niewielkim stopniu, że często kwestionowany jest sens takiego podziału.

   • bartek
    27 stycznia 2014 at 20:20

    to lepiej będzie chyba stworzyć artykuł o lamparcie amurskim

   • Redakcja DinoAnimals.pl
    27 stycznia 2014 at 21:01

    Dlaczego o amurskim? Lampart perski jest np. największym podgatunkiem lamparta, a amurski niczym szczególnym się nie wyróżnia 🙂

   • bartek
    28 stycznia 2014 at 15:21

    ponieważ ja bardzo interesuje się lampartem amurski i bardzo chciałbym wiedzieć o nim dużo
    chciałbym też zobaczyć go w jego naturalnym środowisku

   • Redakcja DinoAnimals.pl
    28 stycznia 2014 at 23:48

    Interesująca może być dla Ciebie obserwacja tych pięknych kotów online. Zoo w Tallinie uruchomiło 3 kamery, które umożliwiają oglądanie życia tych kotów: http://www.interactivezoo.eu/?id=14

 7. Michał
  10 czerwca 2014 at 20:58

  Witam. Chciałbym się dowiedzieć co nieco o białych tygrysach syberyjskich. Mógłbym prosić o autora( który jak widac ma bardzo dużą wiedzę) o jakiś komentarz co do tej ?odmiany? Proszę o szybką odpowiedź.

  • Redakcja DinoAnimals.pl
   10 czerwca 2014 at 23:15

   Michale, istnienie białych tygrysów syberyjskich nie zostało naukowo udokumentowane, pomimo okazjonalnych niepotwierdzonych doniesień na temat obserwacji białych tygrysów w regionach, w których występują one w stanie dzikim. Być może, wynika to z faktu, iż biała mutacja nie istnieje w populacji dzikiego tygrysa syberyjskiego. Żadne białe tygrysy syberyjskie nie urodziły się nigdy w niewoli, pomimo faktu, że podgatunek ten był często krzyżowany na przestrzeni ostatnich kilku dziesięcioleci celem ochrony populacji i zmienności genetycznej.

   Słynne białe tygrysy syberyjskie występujące w niewoli są w rzeczywistości krzyżówką tygrysów syberyjskich i bengalskich.

   Nota bene, biały tygrys nie jest uważany za podgatunek tygrysa, lecza za zmutowany wariant hybrydowy istniejących podgatunków tygrysa. Jako ciekawostkę warto wymienić, iż wszystkie białe tygrysy występujące w ogrodach zoologicznych na świecie pochodzą od jednego tygrysa ze zmutowanym genem – to Mohman, schwytany w 1820 roku.

 8. raf
  25 lipca 2014 at 22:43

  Ogladalem dokument gdzie robiono symulacje walki lwa z tygrysem syberyjskim i wygral lew.Oczywiscie jedyna realna prawdziwa weryfikacja bylaby prawdziwa walka lwa z tygrysem aczkolwiek wydaje mi sie rowniez ze lew to prawdziwy krol zwierzat.

  • Max
   27 lipca 2014 at 14:17

   Widziałem kilka filmów na YT przedstawiających walki tygrysa bengalskiego i lwa i to zazwyczaj tygrys był zwycięzcą. Oczywiście, że lew wygrałby walkę z dużo mniejszym tygrysem sumatrzańskim, ale z bengalskim i syberyjskim raczej nie. Ponad na YT jest film przedstawiający walkę strasznie zaczepnego tygrysa bengalskiego z tygrysem syberyjskim i to tygrys syberyjski jest górą. Ponadto tygrys jako typowy samotnik całe życie poluje. Lew jako przywódca stada, poza walkami o przywództwo w stadzie, często w polowaniach nie bierze udziału – „ceduje” to na samice, a przyłącza się w końcowej fazie, albo jedynie do posiłku. Zatem jego umiejętności walki niekoniecznie są takie dobre jak tygrysa.

   • King Carnotaurus Rex
    27 marca 2017 at 21:41

    Lew bierze udział w polowaniu np.na żyrafy, bawoły przylądkowe i hipopotamy 😀

 9. papa bear
  10 października 2014 at 01:01

  Zaskakuje mnie jedno napisaliscie ze konfrontacja tygrysa z wilkiem moze przynieśc smierc jednego lub drugiego.
  Pytanie w jaki sposób wilk ważący max. 90kg może zabić tygrysa ważącego średnio 250kg a max nawet do 400kg. Chyba ,że chodziło wam o watahę wilków to bardziej zrozumiałe ale to tez tylko dlatego ze sa bardziej wytrzymałe wydolnościowo.

  • Redakcja DinoAnimals.pl
   10 października 2014 at 11:59

   To niedopowiedzenie rzeczywiście mogło wprowadzić w błąd. Nie ma absolutnie żadnej możliwości, aby zdrowy tygrys został pokonany przez wilka. Ta kwestia dotyczy jedynie watahy, o czym wspomnieliśmy obecnie w tekście artykułu. Dziękujemy za zwrócenie na ten aspekt uwagi.

 10. Medyk
  11 października 2014 at 09:41

  Gdy spotyka się tygrys z watahą wilków to kto najczęściej ustępuje lub wygrywa konfrontacje?

  • Redakcja DinoAnimals.pl
   11 października 2014 at 11:16

   Nie ma takich statystyk. To incydentalne przypadki i nikt w praktyce ich nie zarejestrował. Odnosząc jednak to pytanie do pewnej analogii, czyli konfrontacji lwa z hienami czy likaonami (hieny są potężniejsze od wilków, likaony zaś mniejsze), to wyraźnie widać, iż jest to zależne od ilości wilków w stadzie. Obserwowane były konfrontacje wilków z niedźwiedziami – wilki są nieustępliwe i przepędzają niedźwiedzia od pokarmu.

   Jeśli wataha będzie liczna i zdeterminowana (głód), to tygrys ustąpi. W przypadku 2-4 osobników wilki będą czuły respekt przed tygrysem. Jedno uderzenie łapą tygrysa może dla nich zakończyć się bowiem śmiercią.

 11. bartek
  16 lutego 2015 at 17:15

  Mam na imię Bartek. Kocham wielkie koty , najbardziej tygrysy sumatrzańskie i białe oraz jaguary . Tygrysy sumatrzanskie mają piękne ciemne futro tak samo piękne jak białe . Jaguary tez mają piękne tak jak czarne jaguary . Lubie tez lwy afrykańskie i biale widziałem białe tygrysy i lwy w zoo borysew i czarne jaguary w warszawie . Podobają mi sie ruwniez lamparty perskie . mam cały pokój w wielkich kotach . Chciałbym żeby dino animals napisało artyków o białych lwach . Proszę o odpowiedzi . Bartek

 12. bartek
  17 lutego 2015 at 07:24

  Dziękuje .

 13. Likaon
  26 lutego 2015 at 15:21

  Czy to możliwe, żeby zwierzę takiej wagi „zasadzało się na drzewie”?

  • Mikołaj
   26 lutego 2015 at 15:52

   Tygrysy potrafią wspinać się na drzewa, choć nie robią tego z taką łatwością i gracją jak lamparty. Jeśli upatrzą sobie szlak niedźwiedzia to potrafią wejść na drzewo w oczekiwaniu na ofiarę. Dla przykładu niedźwiedzie również mają sporą masę i wspinają się na drzewa.

   • Likaon
    26 lutego 2015 at 18:17

    O ile wiem, jeśli chodzi o niedźwiedzie brunatne, to tylko młode wchodzą na drzewa. Dorosłe osobniki są po prostu za ciężkie.

   • Mikołaj
    26 lutego 2015 at 18:43

    Wpisz w wyszukiwarce ‚tiger on tree’. Znajdziesz szereg zdjęć tych wielkich kotów na drzewach.

 14. Julian
  10 kwietnia 2015 at 22:03

  A czy tygrys syberyjski wygrabły z orką ( w wodzie)?

  • Redakcja DinoAnimals.pl
   10 kwietnia 2015 at 23:42

   Z orką w wodzie nic współcześnie nie jest w stanie wygrać. Tygrys w wodzie byłby zupełnie bezradny. Ponadto orka waży kilka ton, a tygrys jedynie 250 kg. Orka to król oceanów – zabójca rekinów i wielorybów.

 15. Piotr
  31 października 2015 at 02:12

  Ale bzdury Dorosly samiec Grizzly zabilby tygrysa bardzo szybko.

  • Witold
   31 października 2015 at 13:56

   A od kiedy to grizzly żyje na tych samych terenach co tygrys syberyjski, co?

 16. Wiktoria
  15 lutego 2016 at 16:35

  A w walce tygrys bengalski kontra syberyjski. Kto by wygrał jeśli by miały takom samom wage i wymiary, albo przynajmniej podobne?

  • Robert
   15 lutego 2016 at 16:56

   Nikt nie jest w stanie wskazać zwycięzcy takiego pojedynku. To porównywalne koty i w przypadku walki każdy z nich mógłby wygrać.

 17. Nati
  9 marca 2016 at 09:26

  A czy zawsze wygrywa tygrys syberyjski z bengalskim? Czy tygrys bengalski nie ma żadnych szans w takim starciu? Z góry dziękuje za odpowiedź.

  • Alex
   9 marca 2016 at 10:58

   Nati, tak jak wyżej napisał Robert, tygrys bengalski i syberyjski to porównywalne koty. W przypadku gdyby syberyjski był większy to ma większe szanse i przewagę w takim pojedynku. jeśli oba miałyby takie same rozmiary, to szanse byłyby wyrównane i bez pojedynku nie byłoby możliwości wytypowania zwycięzcy.

 18. Ewcia
  23 lipca 2016 at 12:46

  Jak nazywał się największy kotowaty i o ile był większy od tygrysa syberyjskiego?

  • Robert
   24 lipca 2016 at 21:11

   Największy kotowaty to Smilodon populator. Był nieco większy od tygrysa syberyjskiego. Największe osobniki mogły osiągać 400 kg.

 19. Bartek
  28 lipca 2016 at 19:33

  w moim umyśle powstało sporo kotowatych he he he

 20. Marcin
  30 października 2016 at 10:08

  Pomijając tygrysa syberyjskiego , to czy bengalski jest większy od lwa? Bo ja sądzę że tak zaś tu podajecie że lew jest drugim kotem pod względem wielkości po tygrysie syberyjski?

  • Redakcja DinoAnimals.pl
   30 października 2016 at 11:07

   Lew jest drugim, po tygrysie (jeśli nie precyzujemy podgatunków i uwzględniamy największy podgatunek). Uwzględniając podgatunki, to lew jest na trzecim miejscu za tygrysem syberyjskim i bengalskim – Największe koty. Oczywiście ten ranking można jeszcze nieco skomplikować dodając na pierwszej pozycji lygrysa (ligera) 🙂

 21. Marcin
  30 października 2016 at 19:21

  Moje pytanie wzięło się z tego , że przy opisie lwa napisaliście,że jest drugi po tygrysie syberyjskim.Interesuję się dzikimi kotami od dawna i wiem że jednak bangal przeważa lekko wielkością nad lwem.Pozdrawiam.

 22. Marcin
  30 października 2016 at 20:10

  Większość źródeł podaje że amur może ważyć około 300 kg.Ja wiem że to zależy od pory roku czy dostępności pożywienia oraz czy konkretny okaz nie głodowal przez jakiś czas.Czy możemy orientacyjnie przyjąć średnią wagę dla zdrowego w sile wieku samca i samicy amura?

  • Redakcja DinoAnimals.pl
   30 października 2016 at 20:52

   Niestety nie możemy – problem ten opisywaliśmy przy okazji rozbudowanej dyskusji w komentarzach na temat pojedynku lwa i tygrysa. Odsyłamy do tych rozbudowanych naszych wyjaśnień związanych ze zbyt małą próbą tygrysów w stanie dzikim oraz o bardzo rozbieżnej wadze zbadanych osobników.

 23. PLK
  24 sierpnia 2017 at 12:06

  Czy są jakieś udokumentowane przypadki zabicia doroslego samca niedźwiedzia brunatnego? Z lektury wielu stron polskich i zagranicznych wiem że Tygrysy głównie atakują samice i najczęściej zwierzęta które śpią snem zimowym.

 24. PLK
  24 sierpnia 2017 at 14:11

  No tak, tylko że samice niedźwiedzi są sporo mniejsze więc jedno potwierdza drugie, a mnie ciekawi Czy są lub były jakieś oficjalne publikacje które potwierdzają że Tygrys zabił dorosłego dogodnego samca niedźwiedzia, w wielu notkach encyklopedycznych takie stwierdzenia padły ale czy są wiarygodne.

  • Redakcja DinoAnimals.pl
   24 sierpnia 2017 at 23:41

   Nie dysponujemy pod ręką akurat tego typu udokumentowanymi przypadkami, ale zważywszy na fakt, iż ofiarami np. tygrysów bengalskich są naprawdę dorodne samce gaurów, o czym już pisaliśmy w komentarzach, to zabicie samca niedźwiedzia nie jest wykluczone.

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

DinoAnimals.pl