DinozauryDinozaury drapieżneKreda

Tyranozaur (Tyrannosaurus) – zabójcza potęga

Tyranozaur (Tyrannosaurus), T. rex

Największy drapieżca wśród dinozaurów

Tyrannosaurus („jaszczur – tyran”) – był jednym z ostatnich, a zarazem największych i najpotężniejszych dinozaurów drapieżnych. Ten największy lądowy mięsożerca wszech czasów był ciężki jak słoń, jego długość dorównywała szerokości kortu tenisowego. Jaszczur był tak wysoki, że mógłby zajrzeć do okien pierwszego piętra.

Charakterystyka

Tyrannosaurus miał masywną głowę (długości do 1,5 m) osadzoną na giętkiej szyi. Jego mózg był długi i wąski. Miał dobrze rozwinięte zmysły wzroku, słuchu i węchu. Skierowane do przodu oczy ułatwiały tyranozaurowi dokładną ocenę odległości, kiedy z obnażonymi zębami rozdziawionej paszczy rzucał się na ofiarę. Czubki zębów górnej szczęki układały się w krzywą przypominającą kształtem ostrze skalpela.

Tyrannosaurus mógł przebijać ostrymi, piłkowanymi zębami twardą skórę roślinożerców, a potem gwałtownymi ruchami głowy odcinać płaty mięsa. Największe zęby dochodziły do 18 cm długości i miały piłkowane krawędzie, jak nóż do mięsa. Kiedy zużyty ząb wypadał, na jego miejsce wyrastał następny.

Tyrannosaurus Rex, tyranozaur, t-rex, szkielet
Tyrannosaurus Rex, tyranozaur, t-rex, szkielet

Kończyny

W porównaniu z masywnymi tylnymi łapami, przednie wydają się absurdalnie maleńkie, nie dłuższe od ludzkich i zakończone 2 palcami. Wyglądają na zbyt drobne, by przydać się podczas ataku i zbyt krótkie, by podać pokarm do pyska. Wiemy, że były dobrze umięśnione. Być może zwierzę wspierało się nimi o podłoże wstając lub używało jako haków abordażowych w starciu z ofiarą.

T. rex – drapieżnik czy padlinożerca?

Pojedynczo, parami, a może watahami, tyranozaury podążały śladem wędrujących stad wielkich roślinożerców, czyhając na osobniki słabe, młode i chore. Czasem polowały z zasadzki, dopadając zdobycz po krótkim pościgu – mogły biegać z prędkością ponad 40 km/h. Większość specjalistów kwestionuje jednak takie poglądy. Uważają tyranozaura za powolnego padlinożercę, chociaż współcześnie żaden z wielkich mięsożerców lądowych nie poprzestaje na padlinie.

Większość paleontologów uznaje, że tyranozaur był zarówno aktywnym drapieżnikiem, jak i padlinożercą.

Tyranozaur, T. rex – porównanie wielkości.

Postawa

Tyrannosaurus jest często błędnie przedstawiany ze stromo uniesionym grzbietem, szerokim brzuchem, w rozkroku, z wężowatym ogonem (zwykle wleczonym po ziemi). Wiemy dziś, że Tyrannosaurus chodził z grzbietem ustawionym poziomo, uniesioną głową i ciałem zrównoważonym przez ogon skierowany sztywno do tyłu.

Dinozaury większe od T. rexa

Ostatnio w Ameryce Południowej znaleziono szkielety jeszcze większych drapieżców, np. Giganotosaurus /gigas („olbrzymi”), notos („południe”) oraz sauros („jaszczur”) – „olbrzymi południowy jaszczur”/ miał czaszkę długości 1,83 m.
Największa znana czaszka T. rexa (oznaczona MOR 008), odkryta w Montanie w latach 60. XX wieku, miała długość około 1,5 metra.

W artykułach poświęconym największym dinozaurom drapieżnym, prezentujemy zestawienia Najdłuższe drapieżne dinozaury oraz Najcięższe drapieżne dinozaury. Jak łatwo się zorientować, kilka gadów miało większe rozmiary, niż tytułowy bohater dzisiejszego artykułu.

Masywny ogon Tyranozaura stanowił przeciwwagę dla ciężkiej głowy.

Dane/wymiary

Tyranozaur (Tyrannosaurus), T. rex

Wielkość:
• Długość: do 13 metrów (największy kompletny szkielet (Sue) ma 12,3 metra długości). W 2019 roku zrekonstruowano szkielet Scotty o długości 13 metrów
• Wysokość: 4 m (od ziemi do stawów biodrowych)
• Czaszka: – 1.5 m
• Zęby: – do 31 cm (wliczając długość korzenia). Zęby tej długości posiada hipopotam.
• Waga: do 9 ton (Scotty 8800 kg, Sue 8400 kg)

Dotychczasowe niekompletne znaleziska szkieletów tyranozaurów UCMP 118742 oraz UCMP 137538 (15,3 m; 16,5 tony) wskazują, iż T.rex mógł być większy niż dotychczas uważano.

Długość życia:
• Około 30 lat

Prędkość poruszania:
• 17 – 40 km/h

Żył:
• 68-65 mln lat temu / późna kreda (mastrycht)

Pokarm:
• duże dinozaury roślinożerne

Występowanie:
• Kanada, USA (Dakota Płd., Kolorado, Montana, Nowy Meksyk, Wyoming)

Klasyfikacja:
• Rodzina: Tyrannosauridae
• Infrarząd: Tetanurae
• Rząd: Saurischia
• Podrząd: Theropoda

Największe teropody - porównanie wielkości
Największe teropody – porównanie wielkości. Spinozaur, Karcharodontozaur, Giganotozaur, T.rex.

Polecamy:


Baza Dinozaurów

299 komentarzy

 1. czemu na górze artykułu napisaliscie ze to najwiekszy drapieznik wszech czasów? były większe.

  1. Niekoniecznie były większe. Najnowsze badania zmniejszają spinozaura i wskazują, że T.rex mógł być większy od giganotozaura. Jest zatem duże prawdopodobieństwo, że T.rex był największy, pośród tych, które dotychczas poznaliśmy. Weźmy pod uwagę np. UCMP 137538 (15,3 m; 16,5 tony).

   1. Giganotozaur miał 15 metrów długości.Błędnie zmniejszono spinozaura.T-rexsy nie przekraczały 12metrów i wagi 7ton. Padlinożerne T-rexsy cięższe, ale one się nie liczą

    1. Według obecnych danych spinozaur ważył 7 ton i był długi na 15 m a tyranozaur ważył około 8,8 t

     1. Według obecnych danych zakresy masy niektórych z egzemplarzy wynoszą w przedziale od 9131 do 9610 kg.

     2. Są różne szaczunki teropodów, jednak obecnie mało możliwe by spinozaur miał 18 m długości, wagę Sue mierzono GDI Mor 1126 którego Jack Horner oszacował na 10% większego od Sue nie wiadomo ile dokładnie mógł ważyć sądzę jednak iż 9 ton to największa waga dla tyranozaura, był mógł jeszcze polować aktywnie

     3. Sue wazyl 9.11 t. Scotty wazyl 9.59 t. Czyli wedlug ciebie Sue byla padlinozerca?

     4. Nigdzie nie mówię że Sue była padlinożercą
      I w przypadku tyranozaura taka waga może być możliwa

   2. Ja ci zaraz dam 15,3 metrowego T-reksa! Tyranozaur nie miał nawet 12,5 metra długości! Sue miał 12,3 metrów i 4 w biodrach, ważył ok. 6 ton.

   3. Potrafisz to jakoś udowodnić? Sue ma 12,3 metra długości i nie więcej niż 5,4 tony. T.rex nie jest większy niż giganotozaur.

   4. UCMP 137538 jest szacowany na max 14 metrów długości i max.9 ton wagi.

  2. King Carnotaurus no niekoniecznie . Myślisz , że skąd wziąłem.16,5 tony dla T.rexa ? Nawet na tyle szacują maksymalną wagę Tyranozaura niektórzy naukowcy . Zgadzam.się jednak.z.9 tonami – to maksymalna waga by T.rex który oprócz padliny polował też przecież aktywnie na inne duże dinozaury. Jednak długość UCMP 137538 rzeczywiście jest szacowana na około 15 metrów . Jeśli nie chce Ci się szukać o tym.na naukowych stronach internetowych to wpisz w grafikę Google UCMP 137538. Zobaczysz jaka jest prawda.
   Uważasz , że prawie całą masę Tyranozaura stanowił tłuszcz ? Skąd masz takie dane ? Nawet.w.żadnej encyklopedii o dinozaurach a co dopiero w pracach naukowców nie ma takich danych. Jak.coś takiego znalazłeś to podaj źródło , chętnie.sie.zapoznam , bo jak narazie jest to wyssane z Twojego palca. Gdyby T.rex składał się jak mówisz w 95% z tłuszczu – nie mógłby się nawet poruszyć. Żadne zwierzęnie było i nie jest zbudowane w takim procencie z tłuszczu . Po za tym wykluczona jest u gadów tak duża ilość tłuszczu – to nie ssaki u których spora ilość tłuszczu ( choć o wiele.mniejsza od.tej.co podajesz ) występuje często . Gady mają zupełnie inną budowę ciała niż ssaki . Są z reguły lepiej umięśnione oraz łatwiej wyleczają się.z ran. A.wogóle skąd masz dane , że ,,aktualna ” masa T.rexa to około 6ton oraz ,że obecnie coraz więcej naukowców.uważa , że był wyłącznie padlinożerny ? Przeciwnie- znaczna część naukowców oddala się od tej teori (nawet sam Jack Horner , jej założyciel ) .

   1. Muszę ci coś powiedzieć, ale pojechałeś na Fardomie nie możliwe żeby T.rex polował na stegozaury, ani na parazaurolofy, ani korytozaury, ani galimimy itd. bo wszystkie te dinozaury żyły kilka mln lat przed T.rexem. Triceratops z kolei nie miał problemu z pokonaniem T.rexa wystarczyło go popchnąć, ankylozaur by rozbił tyranozaura jak nie powiem co. Z 8 tonami nacisku szczęk to trochę przesadzasz, aktualnie przyjmuje się że nacisk szczęk nie przekraczał 3-6 ton, sarkozuch miał silniejsze szczęki, a spino miał podobną budowę szczęk, a więc powinien gryźć z siłą podobną do sarkozucha.

   2. Yyy o czym Ty mówisz ? Jakim fandomie ? Nigdy nie napisałem , że Tyranozaur polował na którekolwiek z tych zwierząt. Owszem na Parazaurolofy polował gdyż Parazaurolof żył 80 – 65 mln lat temu na tych samych terenach co T.rex . Zacisk szczêk T.rexa szacowany jest w granicach 4′- 8 ton. Zaraz czy Ty mówisz , że Spinozaur ma mocniejsze szczęki niż T.rex ? Wystarczy spojrzeć na kościec obu gadów i widać , że T.rex ma o wiele mocniejsze kości . Sarkozuch i reszta wielkich krokodyli mają szczęki mocniejsze od T.rexa , jednak no coz krokodyle maja o.wiele.silniejsze mięśnie. Czaszka Spinozaura nie była aż tak mocna jak czaszka Sarkozucha , więc szczęki miał również daleko słabsze

  1. Jeśli nie większy, to istnieje coraz większe prawdopodobieństwo, że największe osobniki T.rexa mogły być zbliżone do spinozaurów. Musimy zaczekać na publikację nieopisanych jeszcze osobników T.rexa. Dotychczasowe niekompletne znaleziska szkieletów tyranozaurów UCMP 118742 oraz UCMP 137538 (15,3 m; 16,5 tony) wskazują, iż T.rex mógł być większy niż dotychczas uważano. Musimy pamiętać, iż kompletny szkielet T.rexa (Sue) ma 12,3 metra długości.

   Długość spinozaura szacuje się obecnie w granicach 12,6 – 18 metrów.

   1. Osobnik o którym wspominacie jest szacowany na max.14 metrów długości i max.9 ton. Zapomniałem jak się nazywa ?

  2. Oczywiście , że spinozaur był większy. Spinozaur dorastał do 23,8 m długości a trex dorastał do 15,2 merów długości.

   1. Ale spinozaur miał malutkie tylne kończyny i w porównaniu z tyranozaurem wyglądałby zabawnie

   2. V-rex to fikcyjny t-rex. To fikcyjny vastatosaurus rex miał 15-21metrów długości i 10-15ton. Ale spinozaur był jeszcze większy!!!!!!!! Spino miał 15-25 metrów długości i 6-16metrów długości, ale ważył tylko 7-9ton. A więc to spino był największy!!!!!!

    1. Skąd wy wszyscy bierzecie te 20 + wielkości spinozaura?! 18 metrów to maksimum, jakie może osiągać spino. A te 16 wysokości… brak mi słów. Co do rexa to w sumie powątpiewam w te 15 metrów długości. Osobiście uważam, że nie przekraczał 13, choć może jestem w błędzie 🙂

     1. Maksimum dla Spinozaura na podstawie znanego materialu to 15 m a i tak niepewne.

    2. Ale udowodniono że spino chodził na czterech łapach więc to tyranozaur był największy oczywiście wiem że spinozaur był dłuższy

     1. Wiem że nie umiesz przeżyć tego że spinozaur był mniejszy od t rexa skoro oglądałeś park jurajski

     2. Jeszcze w 2013 roku Scott Hartman zauwazyl, ze nogi spinozaura Ibrahima sa za krotkie.

      Wiem, ze Spinozaur jest mniejszy od T. rexa

      Czytales kiedys prace naukowe? Ja tak. Wiec nie nalykalem sie nieprawdy z Parku Jurajskiego

  1. Skoro wiesz że spinozaur jest od t rexa mniejszy to dlaczego jak napisałem że udowodniono że spino chodził na czterech łapach to napisałeś że nie. Oczywiście cię nie obrażam

   1. Mnie nie martwi że byli więksi drapieżnicy od t rexa i mi to nie przeszkadza bardziej mam dylemat z tym czy tyranozaur był padlinożercą czy drapieżnikiem

     1. Przecież to Ty gadasz że Ciebie nie martwi że były większe teropod od t.rexa. Nie wpychaj mi słów. Sam kiedyś coś obliczałes? Tyranozaura był znacznie większy od reszty paczki. Tyranozaura ważył 9,6 t giganotozaura 7,3 t Mapuzaur 6,9 t Spinozaur 6,5 tony. Karcharodontozaur 6,4 t. Czy według Ciebie te teropod były większe od rexa? No to źle myślisz bo to t.rex. jest największym teropodem.

    1. Skąd dane? Że były większe teropody tyranozaur zdobył najmniejszą przewagę nad giganotozaurem który i tak był o 3,3 t lzejszy o 3,7 tony cięższy od mapuzaura 4,1 t cięższy od spinozaura i 4,2 tony cięższy od karcharodontozaura około 4,4 t cięższy od Akrokantozaura okolo 4,6 ciezszy od tarbozaura

     1. Ale przecież mówię że może były inne drapieżniki których jeszcze nie odkryliśmy nie mówię że były większe od niego bo tyranozaur to mój ulubiony dinozaur więc się nie denerwuj wild animal

     2. Bo to że coś napisałem nie zgodnie z prawdą to już robisz się czerwony jak pomidor i ze wściekłością wszyskich wyzywasz. To o tobie myślę i mnie zaraz nie chwytaj za słówka

     3. I czy ja napisałem że spinozaur, giganotozaur,karcharodontozaur i mapuzaur byli więksi.Ja napisałem o innych drapieżnikach których jeszcze nie odkryliśmy o ile takie istniały

     4. A skąd wiesz ze odkryjemy większe teropody nie denerwuje się tylko gadasz głupoty mówimy o potwierdzonych dinozaurach to ja powiem że pletwal błękitny nie jest największym zwierzęciem bo zbadalisny 5 procent oceanów i nic nie wiemy tak samo jak tu Poza tym ciężko by znaleźć większego teropoda patrz
      Sue 9,1 t
      Scotty 9,6 t
      Mor 1126 10,9 t nie wiadomo dokładnie jaki ma rozmiar

     5. No dobrze najlepiej będzie jak skończymy kłótnie i wiem że dinosaurus animal i wild animal to ta sama osoba

     6. Anchiornis w ogóle o co ci chodziło z tym że spisałeś ode mnie zdanie o tym że spinozaur chodził na czterech łapach a ty mi odpisałeś ,,nie”bo przez to się zaczęła ta kłótnia z wild animal

     7. Dinosaurus Animal i Wild Animal to ta sama osoba zazwyczaj kiedy Nick kończy się na Animal to jestem ja
      Michał tyranozaur był zarówno padlinozerca jak i drapieżnikiem zapewne edmontozaury stanowiły duża część diety t.rexa. ponieważ w Tym przypadku ryzyko dużego urazu jest mniejsza niż np. Ankylozaury bąć triceratops

 2. Na stronie w interniecie pisało że znaleziono czaszkę na której
  wywnioskować można że powinien mieć 17 dł czy to możliwe
  Iż był tak wielki ? Proszę o odpowiedzi 🙂

  1. Skąd pochodzą te dane :)? Żadne oficjalne źródła, które są nam znane nie podają takich estymacji. 17-metrowy kolos poruszający się na dwóch nogach? Na dodatek bez pneumatycznych kości musiałby ważyć kilkanaście ton przy swojej masywnej budowie. Takie zwierzę skazane byłoby jedynie na padlinożerność – nie byłby w stanie biegać ani polować. Mało realne aby T.rex był tak wielki.

 3. Ale przecież największym lądowych mięsorzernym zwierzęciem był mierzący 22,5 m długości spinozaur. A trex mierzył jedynie 15,3 no to chyba teraz widać , kto jest największym lądowych drapieżnikiem wszech czasów.:-)

  1. Posłuchajcie spinozaur ma pneumatyzowane kości. Julian, ja na jak wpisałem w google ,,Ile metrów wysokości ma spinozaur” i wyszło że ma 15-25 metrów długości, 6-16 metrów wysokości i 7-9 ton wagi. A te wasze 15,3 metrowe i ważące 16,5 tony T-rexy to kompletne szaleństwo. Mimo iż w filmie park jurajski, T-rexy ważyły 9 ton i biegały z prędkością 50 km/h, ja tego nie rozumiem.Czemu filmowcy powiększają niewinne T-rexy do rozmiarów 30 metrów, wysokości blisko 9,5 metrów i ważące 21! A co do walki T-rexa i spina to pomimo wielu filmików na YouTube gdzie T-rex wygrywa, to nie prawda!!!! Tyranozaur może odetchnąć z ulgą, gdyby żyły obok siebie, to nawet rybożerność nie powstrzyma spinozaura przed zabiciem tyreka [T-rexa robaczo nazywam tyrekiem].

   1. Tak wielki rozmiar ciała u Spinozaura jest absolutnie wykluczony. Spinozaur nie miał zbyt mocnej budowy ciała , po za tym żywił się głównie rybami. T.rex jest od niego cięższy, mocniej zbudowany i inteligentniejszy , dodatkowo ma dużo silniejsze szczęki . Jedyną bronią Spinozaura w pojedynku z jakimkolwiek dużym teropodem byłyby pazury na przednich łapach a nie wiadomo , czy i z tego by korzystał , gdyż mógł poruszać się tylko na czterech łapach. Jeśli jeszcze chcesz wypiszę Ci wymiary obu gadów 😉
    T.rex
    długość : do 15 , 3 metra
    wysokość : ponad 6 metrów
    waga : max. 16 , 5 tony ( przeciętna 9 – 10 ton )
    nacisk szczęk : od 4 do 8 ton na centymetr kwadratowy
    czaszka : do 1 , 6 metra
    Spinozaur :
    długość : nie jest pewne czy dorastał do 18 metrów , jednak przyjmijmy ,że max. 18
    wysokosć : razem z żaglem 5, 7 metra
    waga : max. 8 , 5 tony ( przeciętna 6 ton )
    nacisk szczęk : od 2 do 4 ton na centymetr kwadratowy
    czaszka : do 1 , 7 metra
    Rozumiem , że lubisz Spinozaura ale tak trudno to zrozumieć ,że nie był jednak największy ani najgroźniejszy – przykładowo Giganotozaur poluje na zauropody , a Spinozaur maksymalnie na krokodyle . I uważano niegdyś ,że T.rex był mniejszy i słabszy od Spinozaura . Teorie te jednak zniesiono . Nie zapominaj ,że najsilniejszymi drapieżnikami lądowymi w dziejach byli T.rex i Giganotozaur . Spinozaur nie był takim mocarzem jak pokazano w Prehistorycznych Bestiach i Parku Jurajskim 😉

    1. Skąd dane? Podaj numer katalogowy tego okazu. Największy tyranozaur ważył 9,6 t. Maciek Dąbkowski bzdury gadasz.

   2. Póki co nie ma żadnych wiarygodnych danych na temat nacisku szczęk spinozaura. Jest jedynie jedna symulacja bazująca na szczękach barionyksa i wynosząca 2 tony na cm2, ale wiadomo jak to jest z symulacjami na podstawie innych gatunków, a te wyniki to i tak dużo jak na tak słabą budowę szczęk jaką posiadał spinozaur. Wg. najnowszych 2015 r danych dorosły spinozaur osiągał ok. 15 m długości, tak więc i ty musisz zweryfikować swoją wiedzę. A co do najsilniejszych teropodów obok t-rexa pozycjonowałbym karcharodontozaura, ma on rozmiary i siłę giganotozaura ale był zapewne sprawniejszy fizycznie (szybszy).

   3. A… także podane przez cb wymiary t-rexa są trochę na wyrost. to 15,3 m jest oparte na niekompletnych znaleziskach więc póki co nie można ich w 100% potwierdzić.

   4. 15 ,3 metra długosci i waga do 16 , 5 tony wagi zostały niedawno potwierdzone . Napisałem natomiast ,zę nie jest to pewne ,ze Spinozaur dorastał do 18 metrów i ,że raczej na pewno był mniejszy. Nie wiem co jest groźnego w Karcharodontozaurze . Owszem jest cięższy od Giganotozaura ( Karcharodontozaur mógł wazyć maksymalnie 15 ton a Giganotozaur 13, 8 tony ) ale ma najmniejszy mózg ze wszystkich teropodów . W walce nie liczy się tylko siłą ( którą Karcharodontozaur miał ogromną ) ale i spryt 🙂

   5. Jeśli znalazłeś informacje mówiące że t-rex był większy to może przytocz z jakiego źródła? Bo jak dotąd wszędzie nawet w anglojęzycznych jest napisane że 15,3 m długości czy 16 ton to nie do końca potwierdzone szacunki i nie można na nich określić wielkości nim nie uzyska się stu procentowych dowodów. Dlaczego Karcharodontozaur był niebezpiecznym dinozaurem napisałem w komentarzach w artykule o nim.

    1. Achyt to Ty przytoczę źródło które mówi o tym że karcharodontozaur był większy. Podaj autora pracy publikacje naukowe numer katalogowy tego okazu.

   6. Piszę tak w jednej z moich ksiazek wydanej w tym roku . Karcharodontozaur owszem bł bardz osilny , jednak t.rex lub Giganotozaur pokonałyby go w walce .. Karcharodontozaur jak juz napisałem korzystał w alce i polowaniach jedynie z swej potężnej sił .. Jego rozum był malutki i raczej nie myślał o tym jak walczy

    1. Nie „pisze” tylko jest napisane, a jakby w książce pisało że ważył 50 ton, to też byś się upierał?

   7. No Giganotozaur też był raczej prymitywny, i dosyć powolny gdyż polował na duże zuropody, podobno wyewoluowały z niego mapuzaury: mniejsze, szybsze pewnie lepiej współpracujące w polowaniu w stadach. Tak przynajmniej napisała redakcja :P. Jeśli chodzi o Karcharodontozaura to są dowody że potrafił polować również na mniejsze dinozaury jak uranozaur ( są to ślady ugryzień na szkielecie ). Stąd musiał się chyba sprawniej poruszać by go doścignąć. I to własnie dzięki tej szybkości byłby wg. mnie faworytem w starciu z giganotozaurem, nie było raczej dużej różnicy w inteligencji między tymi dwoma gatunkami z tąd takie moje zdanie. Mimo to szanuje twoją opinię i życzę wesołych świąt pozdro 🙂

   8. Ja również szanuję Twoją 😉 przyjmij ,że były równe , bo owszem Giganotozaur również nie zachwycał inteligencją 😉 i również Ci życzę zdrowych , spokojnych , wesołych i rodzinnych świąt 🙂

   9. Ta spinozaur miał maksymalnie 18 metrów a te 22 metry to chyba wziołeś z jakiś memow

 4. A dlaczego na pierwszym zdjęciu trex ma po trzy pazury na łapach , miał przecież po dwa na każdej ręce?
  Proszę o ( szybką) odpowiedź.

  1. Ponieważ na pierwszym i na 4 zdjęciu są wspomniane vastatozaury, z filmu ,,King Kong”, z 2005 roku. Ja oglądałem tylko walkę 3 V-rexów i King Konga, w której wygrał King Kong.

   1. No właśnie, bo pierwsze zdjęcie na samej górze to Vastatosaurus Rex, który jest wyewoluowanym Tyranozaurem 🙂

  2. Posłuchajcie ,,Baranie głowy” gdyby tyranozaur był większy i cięższy od spinozaura, to T-rexowi przyda się czworo nożność. Spinozaur był na pewno ? dwunożny, wszystkie teropody są dwunożne. T-rex ważył max. 6 ton. poza tym spinozaur ma 16 metrów wysokości wyprostowany. Myślicie że jestem głupi, to się mylicie. ? Niestety ? DA ale wasze olbrzymie tyranozaury nażarły się padliny lub je zmyśleliście, bo tam wielkie zwierzę na 2 nogach, nie może się poruszać. Oto lista najcięższych teropodów:
   1.spinozaur-7-9 ton
   2.giganotozaur/karcharodontozaur 8ton
   3.tyranozaur-6 ton [jeśli był drapieżnikiem]
   4.oxalaia/Akrokantozaur 5-7 ton
   5.Tyranotytan-5-6
   6.Torwozaur-3,5 tony [lub więcej!]
   7.mapuzaur-3ton(przeciętnie)
   8.

   1. Ale Ty jesteś denerwujący . Absolutnie wykluczone jest 16 metrów wysokości u Spinozaura . Nie jesteś głupi , po prostu nie znasz się na dinozaurach .t.rex był zarówno drapieżnikiem jak i padlinożercą a jego maksymalna waga dochodzi aż do 16, 5 tony. Przeciętnie jednak trafiały się 9 lub 10 tonowe osobniki . T.rex nie mógłby być za Chiny czworonożny , gdyż ma za małę przednie kończyny i w jego wypadku ( u Karcharodontozaura i Giganotozaura też ) jest możliwe posiadanie tak ogromnej masy , ponieważ mają bardzo mocne kości , czym Spinozaur nie mógł się poszczycić

    1. T rex nie ważył aż 16,5 ton skąd to wziąłeś ?! Maksymalna waga tyranozaura to była 6 do 8 ton

   2. Łukaszku jak spinozaur mógłby mieć 16m wysokości wyprostowany????? I skąd masz człowieku takie dane??? Skoro zauropod bachiozaur miał 13m wysokości to Twój 16m wysokości spinozaur musiałby być wyższy o 3m… impossible sorry. Nazywasz kogoś „baranie głowy” a sam zatrzymałeś się na filmowej dwunożnej wersji spinozaura z jurassic park 3 fakty są jednak takie że najprawdopodobniej poruszał się na 4 kończynach. I niestety ale jakby spinozaur miał już mieć 16m wysokości to musiałby proporcjonalnie mieć jakieś 30m długości 😉

    1. Heh widzę ,że jestem dalece nie poinformowany na temat aktualnych danych na temat Spinosaurus 🙂 skoro według kolegi Łukasza ten teropod osiąga już 16 m wysokości no chyba ,że okazało się jednak ,że przydzielono go grupy Titanosauria. Chyba będę musiał pomyśleć nad krótkim artykułem dotyczącym aktualizacji na temat danych dotyczących największych teropodów zawierających m.in. masę (na podstawie obliczenia GDI ) długość i wysokość w stawie biodrowym.

    2. Przecież jest to nie możliwe że spinozaur miał aż 16 metrów wtedy byłby większy od brachiozaura

   3. Zamiast Rexowi to powinieneś spinkowi i oxalai napisać w nawiasie ,,(jeśli był drapieżnikiem)”, a poza tym pierniczysz kompletnie od czapy

   4. Łukasz skąd takie dane o spinozaurze? Podaj numer katalogowy tego okazu, autora, i publikację spinozaur ma mieć 25 m długości? Waga 9 ton? Spinozaur był długi na 14-15 m a waga to około 7 spinozaur nie był wysoki na 16 m lecz na kilka.

 5. To pierwsze zdjęcie przedstawia Vastatosaurusa rexa wymyślonego
  dinozaura na potrzeby filmu,,King Kong”z 2005 roku:)

  1. Tak, to prawda 🙂 Vastatosaurus rex (V. rex), to „współczesny” krewny T. rexa. W zasadzie jego ewolucyjna forma 🙂 Nieco większy, masywniejszy i pokryty skórą podobną do krokodylej łuski. Posiada trzy palce a nie dwa w przednich łapach.

   1. Serio w to uwierzyliście? Że V-rex w ogóle istniał? No to może napiszcie o nim artykuł

   2. Posłuchaj ty barania głową (mówię do Maćka i Achyta) teropody miały zredukowaną masę. Nawet najmocniejsze kości teropoda nie utrzymały 16,5 tonowego ciała. Wczym jestem denerwujący? Może denerwujący dlatego że biorę informacje z Google!!!???!!!? Tak trudną zauważyć że z taką wagą tyranozaurowi pękły kości? Może i jestem młodszy ?, ale co!
    T-rex może i mógł ważyć 9 ton, ale nie mógł poruszać się na czworaka ani nie polował w wodzie. Jedyny sposób by być tak ciężki to jeść tylko padlinę. Wielki spinozaur ważący tylko 9 ton. Szczupła budowa spinozaura pozwoliła mu biegać. Przy wadzę 20 ton musiałby być całkowicie czworonożny. Nie ? krytykujcie ,,Prehistorycznych besti” to fajny film. Odczepcie się od J.P. III spinozaura, bo wam zrobię to ??, a ty Maćku jesteś ?!!!

   3. Nigdzie nie potwierdzałem informacji że t-rex ważył 16,5 tony, wg. mnie żaden teropod nie przekraczał masy 10 ton. Ale swoje zdanie co od reszty tematów mam poparte naukowymi dowodami, a nie wymysłami dzieci nie zorientowanych w tematyce. Fakt jest taki że dane typu 16 metrów wzrostu u spinozaura to niezły ubaw nie tylko dla mnie ale i dla reszty czytelników, i daruj sobie tego typu groźby bo zostaniesz zbanowany. A co do tych wymysłów no cóż… wygląda na to że naukowcy jak Paul Sereno czy Nazir Ibrahim to durnie bo jakiś dziesięciolatek wie lepiej.

   4. Ty mi grozisz ? wszystko fajnie ale ja mam 16 lat a Ty 10 a ja nie mam w zwyczaju bić młodszych , nie mniej jednak jak chcesz sie wykazać to zapraszam 😉 Achyt i mi się jednak wydają mało prawdopodobne te kilkunasto tonowe teropody , jednak w jednej z moich ksiązek , wydanej w kwietniu 2016 roku , piszę to co ja piszę tu ( w sensie ,ze przenoszę informację z tamtąd tu ) , nawet jesli przykładowo T.rex nie osiagał 16 , 5 tony to i tak jest potwierdzone ,ze jest cięższy od Spinozaura … Tyle w temacie
    A Ty ,, rozjuszony ” nie skacz tak , bo oboje nie chcemy mieć kłopotów , ja z prawem a Ty ze mna 😉

   5. V-rex to najgłupszy, najbrzydszy, najbardziej cuchnący T-rex jakiego wymyślono. Ten kto wymyślił V-rexa jest najgłupszą małpą świata?! Brzydki, głupi, cuchnący vastatozaur! Trzy takie śmieci nie umią pokonać jakieś małpy. Spinozaur poradził by sobie z 1 000 v-rexów, z związanymi oczami. Głupi, głupi, głupi vastatozaur! Wystarczyłoby że spinozaur walnie go raz i vastatozaur nie żyje

   6. Ale denerwujący jesteś! Nie dość, że zaśmiecasz wszystkie wikie (w tym moją), to jeszcze tutaj wychodzisz na barana!

   1. A no to sorry Achyt. A ty Maciek to co piszesz, to po tym widać że wcale nie masz 16 lat, lecz o połowę mniej, TOP10 NAJWIĘKSZYCH DRAPIEŻNYCH DINOZAURÓW POPRAWIŁEM WCZORAJ NIE PAMIĘTAM CZY NA ARTYKULE NAJDŁUŻSZYCH CZY NAJCIĘŻSZYCH TEROPODÓW. Wracając sorry za 16 metrów wysokości spinozaura. Ale na pewno T-rex nie ważył 16,5 tony, bo nawet Redakcja wie że to za dużo dla dwunożnego drapieżnika. Poza tym to karcharo był większy od T-rexa, giganotozaura i oxalaia. Poza tym skąd wziołeś 10 tonowego T-rexa, sprzeczasz się wszystkim encyklopediom i naukowcom (Nonsopedia się nie liczy).

   2. Carnotaurus po pierwsze nikogo nie obrażam , po drugie owszem mam 16 lat a po trzecie kolega dał Ci link do mniej więcej potwierdzenia tych informacji o których mówię 😉 i ja jednak uważam ,że 16 ton to za dużo jak na teropoda . Po za tym naukowcowm sprzeczasz się Ty bo Spinozaur według obecnych szacunków nie przekraczał 15 metrów a Ty wyjeżdżasz z 40 metrami 🙂

   3. Wow…aż takiego przypierdzielstwa do V. Rexa nie widziałem…po za tym Vastatozaur to szczelnie opancerzony Abelizauropodobny Tyranozaur z paskudnym ułożeniem zębów. King Konga oglądałem (pominąłem tylko pierwszą ćwiartkę, tam bohaterowie są w Nowym Yorku), ale Vastatozaur polował na foeotony. I czegoś nie rozumiem, mianowicie – skoro Vastatozaur ma dwukrotnie/trzykrotnie silniejsze szczęki od T. Rexa to czemu nie odgryzł ręki King Kongowi? Co jest! Lamparty polują w pojedynkę na goryle, a trzy 8-9 tonowe Vastatozaury to jak 24-27 ton mięśni i grubych kości! Nie rozumiem już tego.
    P. S. To ja ten z YouTube!

   4. To była tylko wizja filmowców. Nie miała zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością. King Kong musiałby mieć pancerną łapę, aby wyjść z tego cało po takim ugryzieniu.

  2. Nie żeby coś ale V.rex ( fikcyjny potomek T.rexa ) miał 15-21 metrów.długości oraz ważył 10 -15 ton , podczas gdy Spinozaur miał około 15 metrów długości i ważył max. około 7 ton . W dodatku skoro jest potomkiem ( wymyślonym nie.zapominajmy ) Tyranozaurów to jest od nich jeszcze.groźniejszy ,.agresywniejszy i ma mocniejsze.szczęki. Dlaczego.więc Spinozaur ma wygrać z nim ?

   1. Idąc tym tropem, to za chwilę wymyślimy Super Spinozaura, który będzie jeszcze większy i będzie miał „jeszcze więcej zębów” cytując bohaterów Parku Jurajskiego „we need more teeth” 😉

   2. Chodzi mi o to , że King Carnotaurus napisał , że Spinozaur pokonałby 1000 tych fikcyjnych gadów z zawiązanymi oczami. Z reguły tak jest , że fikcyjne bestie są niemal.niemożliwe do pokonania 😉 n

 6. Mam małe pytanie .Jakie ponad 10 m teropody konkurowały z t-rexem?
  Proszę o szybką odpowiedź:)

  1. Jeśli pytanie dotyczy konkurencji bezpośredniej na terytorium, gdzie zamieszkiwał (obecna Ameryka Północna), to nie miał takich rywali. Daspletozaur (Daspletosaurus) i Gorgozaur (Gorgosaurus) już wówczas wymarły. Tyranozaury przemieściły się w kierunku północnym, a karnotaury (Carnotaurus) w kierunku Ameryki Południowej, choć i one już wówczas wyginęły. Istnieją zatem spekulacje, czy w środowisku zdominowanym przez T. rexa było więcej dinozaurów z rodziny tyranozaurów, które konkurowałyby ze sobą. Jeśli T.rex był aktywnym drapieżnikiem, a nie jak twierdzi Jack Horner jedynie padlinożercą, to stał na szczycie drabiny pokarmowej jako apex predator.

   1. Śmiecoiowe encyklopedie tym bardziej się nie liczą, ty za to zaprzeczasz zawodowym paleontologom i pracom naukowym 😉 Podaj obliczenia, które wskazują na takie rozmiary, doczekamy się tego? Czy będziesz tylko pisał brednie w stylu „Bo tak”

   2. Shahen o nie chodzi ? jeśli tak to gdzie napisalem ,, bo tak ” ? 🙂

   3. Nie o Cb chodzi tylko o Carnotaurus… pytałem go już kilka razy o obliczenia, niech wrzuci linka albo poda publikacje i pokaże, inaczej to pisanie na zasadzie- „Myślę, że ma tyle, a czemu myślisz że ma tyle? Bo tak…” I tak tu wygląda dyskusja z tym gościem, nauka nie na tym polega

   4. Przyjacielu zacznijmy od tego ,że ten gościu sam napisał ,że ma 11 lat . Jest fanatykiem Spinzoaura . również uwielbiałem tego gada w dziecinstwie ( z kolegami zawsze latalismy po osiedlu i bawiliśmy się w dinozaury i ja zawsze chciałem być Spinozurem 🙂 ) i można rzec ,że całe dzieciństwo zruinowane gdy dowiedziałem się ,że Spinozaur prawdopodobnie poruszał się na 4 łapach 😉 I mnie też denerwuje ten dzieciak … Widziałeś co on napisał ? Wg niego Spinozoaur ma 40 metrów długości i waży tylko 9 ton , wtedy musiałby być cienki i chudy jak kartka papieru :p Po za tym żadne naukowe źródła nie podają o przynajmniej 19 metrowym Spinozaurze … Pozdrawiam Cię 🙂

 7. Po pierwsze spinozaur nie był największym teropodem i NA PEWNO nie osiągał długości 23 m Julianie…Tylko 15 m, a t – rex był najgroźniejszym z dinozaurów. Niech was nie zwiodą małe rączki! Sam Jack Horner wycofał się z tezy że t – rex był padlinożercą! Może odrobinę mniejszy od spinozaura ale znacznie masywniejszy i silniejszy oraz cięższy pokonał by każdego dinozaura i współczesne zwierzę. Po za tym był od spinozaura mądrzejszy. spinozaur natomiast był przystosowany do życia w wodzie jak pokazują odkrycia z 2014 r
  nie był agresywny. Po za tym jak mówi Paul Sereno spinozaur miał za krótkie nogi by chodzić na lądzie na dwóch nogach.Moim zdaniem gdyby te dwa gady się spotkały (do czego naturalnie by nie doszło) spinozaur nie walczył by, tylko uciekł a tym czasem t rex ryczał by triumfalnie. nie to że nie lubię spinozaura (właściwie to mój ulubiony dinozaur) tylko po prostu wolę go jako oportunistę który musi walczyć o przetrwanie pod czas gdy lądem rządzi karcharadontozaur

  1. Początkowe szacunki wskazywały, iż spinozaur mógł być największym drapieżnym dinozaurem, jakiego dotychczas odkryto. W międzyczasie pojawiły się inne szacunki, które go nieco zmniejszają. Niezaprzeczalnie jednak jeśli nie był największym, to z pewnością należał do jednych z największych drapieżnych gadów jakie stąpały po lądzie.

   Jego wielkość i siła z pewnością budziły respekt, tak jak dziś wielkość i siła niedźwiedzia, tygrysa, czy lwa. Nawet dziś mamy trudność z wyłonieniem zwycięzcy pojedynku lew kontra tygrys, choć zwierzęta te żyją współcześnie.

   W kontekście ewentualnych pojedynków, chcieliśmy dokonać nieco szerszej analizy tych gadów, ale brak czasu nam na to ciągle nie pozwala.
   Dziś krótko zatem – spinozaur vs karcharodontzaur. W tym spotkaniu nie ma oczywistego zwycięzcy. Oba gady czułyby przed sobą respekt i z dużym prawdopodobieństwem poryczałyby i odeszły, każdy w swoją stronę. Podobnie byłoby przy spotkaniu spinozaura z T. rexem. Skąd taka konkluzja? Każdy z tych pojedynków mógłby narazić te wielkie zwierzęta na odniesie ran, które doprowadziłyby do utraty sprawności a w efekcie i życia. Każde zwierzę ma instynkt samozachowawczy i tak jak psy najczęściej na siebie jedynie szczekają (za wyjątkiem ras agresywnych i specjalnie hodowanych do walki), tak i te gady nie miałyby powodu do walki. Oczywiście można rozpatrywać atak na młode i obronę ze strony matki – w takich wypadkach należy obstawiać samicę broniąca swe dzieci, niezależnie od gatunku.

  1. Najnowsze szacunki z 2014 roku wykonane przez Paula Sereno wskazują, że spinozaury osiągały długość przekraczającą 15 metrów. Wcześniejsze szacunki z lat 2005, 2006 i 2008 roku wskazywały na długość w przedziale 12,6 – 18 metrów.

  1. Pamiętajmy jednak, że osobnik, którego czaszkę i kości analizował Sereno, nie był w pełni dojrzały. Dopóki zatem nie zostaną odnalezione w miarę kompletne szkielety dojrzałych spinozurów, nie możemy mieć pewności jak bardzo te wspomniane 15 metrów mógł przekraczać. Niemniej dzisiejszy stan wiedzy jest właśnie taki 🙂

 8. Trochę się pomyliliście, ponieważ czaszka którą badał Sereno należała do osobnika o długości 9 m
  Dopiero potem Ibrahim oszacował dł. dorosłego spinozaura na 15 m.

 9. Spinozaur był napewno dłuższy,ale lżejszy i słabiej zbudowany od innych wielkich teropodów takich jak : tyranozaur,giganotozaur,karcharodontozaur,mapuzaur,tyranotitan.Oraz Spinozaur nie miał 22,5 m,max 17-18m.

 10. A co może nie ? Spinozaur to najdłuższy teropod i najwyższy(dzięki temu 2 m żaglowi)ale pozostałe wielkie teropody były masywniejsze.

 11. Przestanę jeżeli przyznasz że miał nieco ponad 16 m to mi wystarczy.

  1. Peter naprawdę widać że jesteś jak dziecko.Kłócisz się z innymi a tak naprawdę nawet nie możesz być pewny swoich racji.Naukowcy szacują co w rezultacie nie daje żadnej gwarancji.Zresztą ponaglanie kogoś żeby ci szybciej dał odpowiedź jest naprawdę na poziomie niedorozwiniętego człowieka.Może faktycznie jesteś dzieckiem bo wtedy by tłumaczyło to co tutaj widzę.Dodam że twój bezsensowny upór udowodnienia że to właśnie twój ulubieniec tyranozaurus jest tym naj jest doprawdy zabawny.Pozdrawiam

  2. Chłopaki nie kłóćcie się już o takie głupoty , a to , że sobie ustalicie, że spinozaur ma 16m , a nie na przykład … hm … chociaż te 17 czy 18 metrów , to to i tak nie zmieni jego rzeczywistych rozmiarów.

  1. Powyżej w komentarzach jest odpowiedź na to pytanie. To tak naprawdę nie jest T. rex tylko Vastatosaurus rex (V. rex).

 12. Czy tarbozaur to 2 największy tyrannozaur?Prosze o (szybką) odpowiedz. PS.Wpisałem inny nick.Prawdziwy to Dry.

  1. To nie „turbozaur” tylko tarbozaur 😉 więc nie był dwa razy większy 😉

   1. Coś mi się zdaje , przyjacielu ,że nie zrozumiałeś tego niezrozumiałego pytania.

 13. Tyranozaur to najpewniej największy znany teropod i wcale nie chodzi o jakieś niepewne szacunki osobników znanych z pojedynczych kości. Ale Sue – owszem ma 12,3 m długości, jednak wielkość to nie długość a masa, tyranozaur był masywniejszy i potężniejszy od spinozaura, giganotozaura i innych. 12-metrowej długości Tyranozaur był cięższy od 15-16 metrowego spinozaura oraz 13 metrowego Giganotozaura.

  Co do spinozaura, największe osobniki są szacowane na 15-16 m (najnowsze prace, oraz np rekonstrukcja Scotta Hartmana gdzie spino ma 15,6 m), dlatego nie ma podstaw by szacować spinozaura na więcej typu 17-18 m.

  1. T-rex 8,5 tony. Bo mnie się nie wydaje. Jakbym umiał, to napisałbym ci 10 artykułów o walce teropodów w której za każdym razem przegrywałby tyranozaur ?. Jesteś tak denerwujący że nawet dziecko ? by zrozumiało że tyranozaur nie jest ani najdłuższym ani najciężym teropodem. Co zrobiłeś dwa artykuły w których nie ma prawdy. Wcale!

   1. w tych pierdołach które Ty wypisujesz nie ma właśnie ani grama prawdy 😉

  2. Tyranozaur nie ważył 8,5 ton, a nawet gdyby ważył to byłoby nic, w porównaniu z spino ważącego 21 ton, 15 tonowego Karcharodontozaura czy 14 tonowego giga

   1. KCR spinozaur ważył 7 ton, Carcharodotosaurus Saharicus około 6,4 t Giganotosaurus Carollini około 7,2 t choć możliwe że nawet 8,2 t Spinosaurus Egptiacus około 7 ton a Tyrannosaurus Rex około 8,4-8,8 t

    1. Spinozaur ważył 6,5 t Carcharodontozaur Saharicus 6,4 t giganotozaur 7,3 t tyranozaur 9,5 t

 14. ja mam liste najdłuszych
  teropodów inną niż tamta :

  1 spinozaur dł 19 m
  2 giganotozaur dł 18 m
  3 t rex dł 15 m
  4 karcharondontozaur 14 m
  5 akrokantozaur 12 m
  6 allozaur 12 m
  7 tarbozaur 10m
  8 dasplotozaur 9 m
  9 albertozaur 8m
  10 ceratozaur 6 m
  11 karnotaur 6m
  a teraz będą małe
  12 megaraptor 5 m
  13 ultraraptor 4m
  14 deinonych 3m
  15 welociraptor
  ateraz lista najsilniejszych potem najstrasznieiszych

  1. To może jeszcze gigantoraptora i utahraptora dodamy do tej listy. Były całkiem spore.

  2. Posłuchajcie skąd wy bierzecie fakty o 18 metrowych giganotozaurach???

 15. dobra 3 listy w jednym

  najdłuższe dinozaury drapieżne:

  spinozaur 19m
  giganotozaur 17 – 18 m
  tyranozaur 15 – 15m,50cm
  tyranotytan 13m
  carcharodotozaur 12 m
  tarbozaur 10 m
  daspletozaur 9m
  gigantoraptor 9m
  megaraptor 8m
  gorgozaur 8m
  albertozaur 8
  karnotaur 7m
  ceratozaur 4 – 6m
  dilofozaur 4- 6m
  utahraptor 4m
  ultraraptor 3m,60 cm
  deinonych 3m
  welociraptor 2m
  celofyz 1m,20 cm

  najsilniejsze dinozaury według mnie top 10 :

  1 tyranozaur
  2 spinozaur
  3 tarbozaur
  4 triceratops
  5 stegozaur
  6 allozaur
  7 akrokantozaur
  8 iguanodon
  9 diplodok
  10 megaraptor

  najstraszniejsze dinozaury:

  1 tyranozaur
  2 tarbozaur
  3 spinozaur
  4 brachiozaur
  5 stegozaur
  6 allozaur
  7 albertozaur
  8 abelizaur
  9 gorgozaur
  10 triceratops

  1. Przy niektórych dinozaurach podałeś wymiary w metrach, a po przecinku w centymetrach. Na przykłada dla tyranozaura: 15 – 15 m, 50 cm, podobnie dla ultraraptora i celofyza. Co miałeś na myśli?

  2. A gdzie na liście najstraszniejszych dinozaurów giganotozaur i karcharodontozaur? To były jedne z największych dinozaurów drapieżnych.

 16. z centymetrami to znaczy ż t rex max 15m i pół a karcharodontozaur i giganotozaur się niezmieściły gdyby się zmieściły to giganotozaur byłby odrazu przed stegozaurem a karcharodontozaur byłby na 5 mieiscu

  1. Tak na przyszłość, może Ci się przyda. Zapisujemy albo 15,5 m (czyli 15,5 metra), albo 1550 cm Nie łączymy metrów z centymetrami, bo to trochę dziwnie wygląda, jakby to była inna pozycja 🙂

  2. Ja mam inną i zarazem najdokładniejszą listę teropodów.
   SPINOZAUR- 16-25 metrów długości, 6 do 16 metrów wzrostu, waga 7-9 ton.
   GIGANOTOZAUR – 13,8-15 metrów, wzrost: od 570 cm – 6 metrów, waga 6-8 ton.
   Karcharodontozaur: 12,5 do 14 metrów, wzrost 560 cm, 6-8 ton
   T-rex: Długość 12 do 13 metrów, wzrost 4 metry, waga 6-7 ton.
   Oxalaia: 11-14 metrów d. 5Metrów wzrostu waga 5-7 ton
   Suchomim 11 m długości i 3,5 do 5 metrów wzrostu

   1. Ta lisat to Twój wymysł nie fakty 😉 wiesz co poczytaj sobie trochę bo Spino był mniejsyz od T.rexa , Karcharodontozaura i Giganotozaura

 17. najgroźniejsze zwierzęta prehistoryczne :

  1 megalodon nacisk szczęk 18 t
  2 t rex nacisk sczęk 7 t
  3 spinozaur nacisk szczęk 4 t i nacisk kończyn przednich 4t
  4 triceratops nacisk rogów około 4 t
  5 megalania nacisk szczęk około 900 kg siła jadu jadem zabiła by triceratopsa
  6 deinozuch nacisk szczęk 10 t ( wiem z artykułu tyranozaur mity i fakty)
  7 karcharodontozaur nacisk szczęk 5 t
  8 tarbozaur nacisk szczęk 7 t
  9 megaraptor ostrość pazurów przebiły by najtwartse łuszko świata pszykryte kocem
  10 titanoboa siła dość by udusić t rexa
  11 welociraptor ostrość pazura dość by zabić jednym ciosem młodego tarbozaura
  12 nanotyrannacisk sczęk 1t
  13 utahraptor siła pazura dość by zabić stegozaura
  14 ultraraptor zabiłby też stegozaura

  1. Hehh skąd wgl. te dane na temat nacisku szczęk spinozaura? 4 tony? zna ktos jakieś źródła potwierdzające te dane? Ja znalazłem na paru anglojęzycznych stronach informacje że szacunkowa siła szczęk spinozaura wynosiła 2 tony. Ktoś coś?

   1. Także spotkałem wielkości poniżej 2 ton, ale raczej to dane pochodzące z dyskusji na forach, niż jakichkolwiek naukowych analiz. Nie widziałem nigdzie żadnego tego typu naukowego opracowania – to musiałaby być jak zawsze symulacja komputerowa oparta na wielu założeniach i zapewne jej wynik byłby daleki od prawdziwej wartości – zwłaszcza, że nawet dziś nie mamy pewności jaki nacisk szczęk generują współczesne krokodyle, bo co chwile nowe badania podają inne wartości pomiarowe.

   2. Racja, większośc tych źródeł to fora, ale na jednej ze stron była informacja że szacunkowa siła szczęk spinozaura bazowała na na budowie czaszki barionyksa. Niemniej tak jak wspomniałeś tego typu symulacje wcale nie muszą oddawać rzeczywistości, i często są one kwestionowane bądź obalane. Nie można też w 100% wierzyć w to co mówią na Animal planet, Discovery czy tym podobnych mediach… pamiętam dokument na national geographic gdzie była mierzona siła zgryzu współczesnych zwierząt i wyszło im że…. kałamarnica humboldta gryzie mocniej niż krokodyl nilowy 😀 prowadzącym był bodajże Brady Barr. Pozostaje więc jedynie określanie siły na podstawie budowie czaszki i zębów, patrząc na Spinozaura raczej nie miał on mocnych szczęk 😉

   3. Z pewnością spinozaur nie miał mocnych szczęk, podobnie jak dla gawiala najpewniej ryby stanowiły jego główny pokarm, a do tego przesadnie mocne szczęki nie były mu potrzebne.

 18. spinozaur 15 metrów do 18 metrów najwięcej 19-20 metrów

  tyranozaur 11,7-15,3 metrów najwięcej 16 metrów

  średnio 15 m 9 ton spinozaur 12.5 m 5-7 ton t.rex

  1. A dajcie spokój T-rex ma nie więcej niż 12metrów. Proszę o szybką odpowiedź.

   1. Nie wiadomo – być może miał więcej. Trzeba poczekać na nowe rekonstrukcje nad którymi pracują paleontolodzy – niektóre szacunki wskazują, że mógł mieć nawet 14-15 metrów, choć oczywiście niemal kompletny szkielet Sue jest krótszy.

 19. dino animals czy dinozary całkiem wygineły bo w afryce jest legenda o kasai rex wygląda całkiem jak tyranozaur a potwór z lochness każdy wie jak plezjozaur
  i czy można sklonować dinozaura mamuta lub megalaniia

  1. Na świecie istnieje wiele legend przedstawiających legendarne stworzenia. Moż na do nich zaliczyć wspomnianego potwora z Loch Ness w Szkocji, w Afryce „spotkać można” zwierzęta takie jak Kasai Rex czy Mokele-Mbembe. Inne kryptydy przedstawialiśmy juz na łamach DinoAnimals (Yeti, Wielka Stopa, Orng Pendek, Yowie, etc.). nie oznacza to jednak, że te stworzenia istnieją naprawdę. W przypadku niektórych stały się intratnym sposobem na biznes (turystyka związana z jeziorem Loch Ness).

   Dinozaury wyginęły zupełnie 65 mln lat temu i nie ma obecnie żadnego żyjącego dinozaura (za wyjątkiem ptaków, które wyewoluowały z teropodów).

   Aby sklonować zwierzę, potrzebny jest dobrze zachowany kompletny materiał genetyczny. Dużo łatwiej klonuje się ssaki niż gady, czy ptaki (pisaliśmy już na ten temat w szeregu komentarzy (związane jest to z formą rozwoju, jaką u ptaków i gadów są jaja). Ponadto dotychczasowe klonowania nie były wielkim sukcesem nauki (o tym również wspominaliśmy). Jeśli jednak odnaleziono by cudem kompletny genom np. mamuta („podobno” Rosjanom się udało :)), to nic nie stoi na przeszkodzie aby podjąć próbę sklonowania takiego mamuta.

   Polecamy w wyszukiwarce w serwisie DinoAnimals wpisać „klonowanie” i wyszukać artykuły, pod którymi odpowiadaliśmy już obszernie na ten temat.

 20. Mam pytanie . Czy samica t rexa była większa od samca , bo według mnie to były tak samo wielkie 🙂

  1. Na podobne pytanie odpowiadaliśmy przy okazji artykułu na temat spinozaura. Nie ma takiej pewności. To jedynie teoria, która opiera się w dużej mierze na odkrytych szkieletach tyranozaurów oraz wielkości bioder poszczególnych osobników (samice mają szersze biodra). Ponadto naukowcy jako uzupełnienie tej teorii biorą pod uwagę kwestię podobieństwa do współczesnych ptaków drapieżnych, u których samice są większe.

 21. Żeby było jasne, nie ma nawet pewności które osobniki to samice a które samce.. 🙂 MOR 1125 to jedyny osobnik, którego płeć ustalono. Poza tym nie jest pewne czy te różnice w masie (smukłe/masywne) to aby na pewno kwestia płci a nie np wieku osobników.

 22. DINOANIMLS NIEROZUMIEM TEGO ŻE W W MOICH KSIĄŻKACH SĄPODANE ROŻNE WYMIARY T REXA W JEDNEJ JEST NAPISANE ŻEMIAŁ OD 3 DO 6 METRÓW WYSOKOŚCI I OD 10 DO 13M DŁUGOŚCI W TO UWIERZYŁEM ALE W DRUGIEJ JEST NAPISANE ŻE OD 6 DO 8 M WZROSTU TO Z OD 6 DO 8 JEST NIEWIARYGODNE I TO SAMO Z ALLOZAUREM ŻE 5M WZROSTU I GIGANOTOZAUR MIEJSZY A W REALU BYŁO TAK T REX OD 3 DO 6M WZROST T REX , OD 3 DO 5 M WZROST ALLOZAUR , OD 5,5 M DO 8 M WZROST GIGANOTOZAUR

  1. Szacunki dotyczące wymiarów dinozaurów ciągle podlegają weryfikacji. Każdy rok przynosi nowe opracowania, które kwestionują wcześniejsze szacunki lub odkrycia. Pozycje literaturowe przed publikacją opierają się o różne źródła, czasami bardziej wiarygodne, czasami mniej. W kontekście wspomnianych wymiarów, jak wiesz, najbardziej kompletny szkielet tyranozaura (Sue) ma 12,3 metra długości. Szacunki dotyczące wysokości dla drapieżnych dinozaurów kiedyś podawane były do wysokości czubka głowy – zakładano bowiem, że miały bardziej pionową sylwetkę, a ogon służył im jako podparcie. Dziś raczej podaje się ją (ze względu na obecne rekonstrukcje sylwetki) do wysokości stawów biodrowych.
   Stąd też w książkach możesz się natknąć na różne wartości.

 23. według mnie było tak : tyranozaur: wzrost 5 m i dł 13 – 14 , 5 m. allozaur : wrost
  4m i dł 9 – 11 m . tarbozaur : wzrost 4m i dł 9 – 11m . spinozaur : wzrost 8 m i dł
  18m i giganotozaur : wzrost 5,5m i dł 15m i t rex 7t allozaur 2t tarbozaur 6 t
  spinozaur 11 t giganotozaur 8t

 24. największe dinozaury padlinożerne wdł mnie top 4

  1 tarbozaur : 5m wys , 13 dł , 9 – 13 t
  2 gorgozaur 3, 6 m wys , 9m dł , 3 – 5,8 t
  3 allozaur 5m wys , 12 -13m dł , 4 – 7 t
  4 megalozaur 4, 6 , 9,5 m dł , 5 – 7,8 t

  największe dinozaury mięsorzerne top 10

  1 spinozaur 18 – 20 m dł , 8 – 10m wys , 11 – 18t
  2 karcharodontozaur 14 , – 16 ,5 m dł , 6 – 8 m wys , 9 – 16 , 9 t
  3 t rex 13 -14, 9 m dł , 6 – 8m wys , 12 – 17 , 9 t
  4 giganotozaur 11m – 13 m dł , 5,9 – 6 m wys , 16 , 9 t – 18 , 9 t
  5 akrokantozaur 9 – 11m dł , 4 – 5,9 m wys
  6 ofrowenator 8 – 10 m dł , 4 – 5 , 9 m wys , 5 – 7t
  7 siats 10 – 12 , 9 m dł , 5 – 6m wys , 6 – 10 t
  8 albertozaur 8 – 9 m dł , 3 – 5m wys , 5 – 7 t
  9 daspletozaur 9 – 11m dł , 5 – 6 m wys , 6 – 8 t
  10 tyranotytan 13 – 14 , 5 m dł , 6 – 8 m wys , 12 – 17 , 9 t

  największe stworzenia drapierzne morskie wszechczasów top 5

  1 megalodon 30 m dł , 100 t
  2 lipreurodon 25 m dł , 90 t
  3 mozozaur 18 m dł , 70 t
  4 plezjozaur 17 , 5m , 78 t
  5 dunkleouteus 12 m dł , 30 t

  1. Widzę że nie masz bladego pojęcia o Dinozaurach ani o prehistorycznych gadach. Według ciebie Plezjozaur ważył 78 ton !
   WOW to naprawdę zaszalałeś nie spamuj komentarzami.

  2. Aaaaa!!!!! Największe morskie gady i megalodon (bez ichtiozaurów)
   1.megalodon-48-104 ton
   2.8-10 ton-mozazaur
   3.Liopleurodon ferox ważył 5ton

 25. Gdyby tyranozaur miałby jakiś ponad 10 metrowych rywali, zapewne jego szczątki były by częściej w kawałkach.
  Nie chcę obrażać mojego ulubionego dinozaura ale co mógł zdziałać z takimi malutkimi rączkami i swoją wielką masą, gdyby się przewrócił to by już nie wstał.Jedyne co mu zostało do obrony to potężne szczęki wtedy by pokazał na co go stać.

  1. Cóż, dinozaury to ostatecznie porażka ewolucji, pomimo panowania prze miliony lat wymarły, a co więcej nie pojawiła się z ich linii żadna inteligencja. A te małe łapki rzeczywiście były przekomiczne 😉

  2. Skąd u Ciebie taka informacja? Jak by się przewrócił to by nie wstał? Wielka masa to żaden pretekst. Inteligencja, szybkość szczęki, zęby budowa i masa w zupełności mu wystarczą. 10 metrów konkurent? Taki konkurent ważył by pewnie około 4 tony. Przyjmując te założenia można pomyśleć że torwozaur bez problemu pokonal najwieksze teropody.

 26. Rzeczywiście przez jakieś 200 mln. lat dinozaury były głupie, ale troodon był inny miał prawdopodobnie większy mózg niż reszta, gdyby nie wyginął to by ewolucja coś dała.

  1. Dinozaury żyły na ziemi od prawie 240 mln aż do 65 mln lat temu. A jednak dziś żyją ich potomkowie-ptaki

 27. Jaka porażka? Dinozaury panowały nad ziemią miliony lat, były doskonale przystosowane i wyspecjalizowane. Osiągnęły ogromny sukces. To, że wyginęły to kwestia przypadku, druga sprawa, że najpewniej wcale nie wyginęły.

  1. Owszem, dinozaury panowały, ale z ich linii nie powstało nic mądrego, co byłoby zdolne zmienić świat, tak jak człowiek (pomijam aspekt czy to dobre, czy złe zmiany). W takim kontekście miliony lat ewolucji w ich przypadku nic nie dały…

   1. Podobnie można mówić o innych grupach zwierząt, które w porównaniu do człowieka nie zmieniły tak bardzo świata.

 28. DinoAnimal, czy Tyranozaur w walce mógł by pokonać Giganotozaura ?

 29. Na pewno spuznpaaur to najwiekszy dinozqur.
  Tyranozaur by uciekak jagpkby go zobaczyl.

  1. Jakby T-rex zobaczyłby spinozaura., to T-rex by umarł ze strachu.

 30. Nie zrozumieliśmy się 😉 napisałem ,ze nie jest pewne ,ze Spino dorastał do 18 metrów , był mniejszy 😉 po drugie całkiem niedawno zostało potwierdzone dane o maksymalnych rozmiarach T.rexa takimi jak tu podałem . Odnośnie nacisku szczęk to jest w 100 % pewne ,ze T.rex miał na pewno 2 razy mocniejsze od spinozaura. Odnośnie Karcharodontozaura , nie wstawiłem go tu ponieważ ( co prawda jest cięższy od Giganotozaura bo ten może ważyć max. 13 , 8 tony a Karcharodontozaura max. 15 ton ) miał najmniejszy mózg ze wszystkich wielkich teropodów. Karcharodontozaur w walce stawiał przede wszystkim na siłę , podczas gdy np. T.rex czy Allozaur ( znacznie lżejszy od wymienianych tu teropodów ) wykazywały się dodatkowo sprytem i łączyły siłę ze sprytem w jedno . Wesołych Świąt i Szczęsliwego Nowego Roku 🙂

   1. Dziękuje i złożyłem też Wam życzenia w jednej z odpowiedzi , ale cąła jej reszta nie bła kierowana do Was , jedynie życzenia 🙂

  1. Maćku!? To co piszesz jest głupie jak but?. DinoAnimals zablokujcie Maćka. On mnie normalnie denerwuje??. Wiem że umiecie zablokować! Kiedyś mnie zablokowaliście?. Grrrrry……? Zajadłbym pizzę??

   1. Właśnie to co Ty piszesz o 40 metrowych Spinozaurach jest głupie i wymyślone z Twojej 10 letniej główki . Przy długości ponad 20 metrów Spinozaur musiałby ważyć kilkadziesiąt ton , co jest zwyczajnie niemożliwe . I nie proś redakcje by mi dała bana , bo to Ty nie ja piszesz farmazony , które nie mają żadnego podłoża w nauce 😉

  2. Spinozaur hmm owszem obliczenia wskazują, że był mniejszy niż 18 metrów ale dalej… dane o max rozmiarach tyranozaura zostały potwierdzone… eeee? 😛 jak to? od dziesiątek lat szacujemy rozmiary i masę dinozaurów, to zwierzęta wymarłe, nie można absolutnie nic potwierdzić póki co.
   Kolejna rzecz… Napisałeś, że jest 100% pewne, że miał spino 2x silniejsze szczęki… eee? 100%? chyba żartujesz 😉 a skąd wiadomo, że nie 1,7 razy? albo 1,93 razy? albo nie 2,48 razy? 😉 Karcharodontozaur był cięższy od giganotozaura? były porównywalne, giganotozaur (znane szczątki) wydaje się być nieco większy więc wątpię, żeby był lżejszy. Karcharodontozaur miał najmniejszy mózg ze wszystkich znanych teropodów… skąd takie dane ? 😉

   1. Nie słyszałeś ? Mózg Karcharodontozaura jest uznawany w stosunku do całego ciała na najmniejszy ze wszystkich wielkich teropodów , był jednak sprytniejszy od zwierząt roślinożernych . Te wszystkie wymiary ( nie tylko T.rexa ale każdego dinozaura którego tu podaję ) są w jednej z moich książek , wydanych zaledwie kilka miesięcy temu . A i odnośnie zacisku szczęk , to zacisk szczęk Spinozaura jest szacowany na około 2 razy słabszy niż zacisk T.rexa

 31. Nie słyszałem… podaj źródło, książki popularnonaukowe to wiadomo, że zawierają dziesiątki błędów… nie ma najmniejszego sensu sugerować się takimi książkami… jeżeli chcesz wiarygodne dane sięgaj do prac naukowych, ewentualnie na profesjonalne blogi. Po pierwsze nie znamy puszek mózgowych wielu wielkich teropodów, więc takie badania nie były przeprowadzone, co więcej w pracy Endocranial anatomy of Carcharodontosaurus saharicus (Theropoda: Allosauroidea) and its implications for theropod brain evolution (2001) Larsson donosi jakoby mózg był podobny do tego u Allosaurus fragilis. Po za tym generalnie przyjmuje się, że u bardzo dużych zwierząt współczynnik encefalizacji nie jest do końca miarodajny (Gerhard Roth, Ursula Dicke. Evolution of the brain and intelligence. „Trends in Cognitive Sciences”. 9 (5), 2005) więc nie można stwierdzić który był inteligentniejszy (nie mówiąc już o tym jak w ogóle interpretować to u dinozaura).

  1. Jeśli chce wiarygodne dla Ciebie źródło o małym móżgu Karcharodonotzaura , wejdź chociazby na artykuł o nim , tutaj na Dino Animals 🙂 tyle w temacie

   1. Maćku, ale w artykule w sekcji „Mózg i ucho wewnętrzne”, jest jednak napisane, że „Tradycyjnie, aby ustalić rozmiar mózgu porównuje się rozmiar przestrzeni komory mózgowej do wymiarów całego ciała. Nie jest to jednak pomiar doskonały. Nie do końca wiadomo bowiem, jaką część tej komory faktycznie zajmował mózg.”
    „Jeden z badaczy Hans C. E. Larsson próbował więc zminimalizować błędy w pomiarach wykorzystując do nich nie rozmiar całego ciała lecz grubość opony twardej. Jego wyniki były być może bardziej dokładne niż uzyskane tradycyjnym sposobem, ale wciąż niejednoznaczne.” Chodzi więc o to, że nie mamy pewności, jaki mózg miał karcharodontozaur i czy był rzeczywiście „so stupid :)”, gdyż badacze ciągle kwestionują poprzednie badania.

   2. Możesz mieć rację , jednak większość źródeł mówi ,ze T.rex ma większy móżg . Mimo to jednak według mnie ich szanse w pojedynku byłyby porównywalne .

 32. Wiarygodne źródło to Praca naukowa… jeżeli na dinoanimals cokolwiek jest to, autorzy artykułu musieli korzystać z jakiegoś źródła… bo sami nie przeprowadzali takich badań, więc zawsze jeżeli chcesz cokolwiek udowodnić to przedstaw link do pracy naukowej, badań na ten temat…a nie strony popularnonaukowej… 😉 To samo tyczy się 99% głupot jakie można przeczytać w komentarzach tutaj w artykułach… Teksty typy… moim zdaniem gigantonozaur był większy niż tyranozaur albo odwrotnie albo spinozaur itd … Jeżeli czyimś zdaniem to trzeba to udowodnić dlaczego tak się myśli… inaczej komentarz nie ma najmniejszego sensu… 😉

  1. Właśnie chodzi o to ,ze artykuł ten jest oparty z pewnością na jednej z prac naukowych . Nie rozumiem jednak jak znaleźliśmy się przy temacie Karcharodontozaura . I czemu piszesz do mnie to o tych wypowiedziach ,, moim zdaniem ” ? ja tak owszem piszę , ale wymieniam również powody czemu tak sądze

 33. A gdzie wymieniasz te powody? zapytałem Cie- gdzie dane na temat rozmiarów tyranozaura zostały potwierdzone? I jak w ogóle mogły zostać potwierdzone? 😉 Napisałeś też że karcharodontozaur był cięższy od giganotozaura nie podałeś tutaj powodu… Co do karcharodontozaura dalej nie wiem skąd to masz , że był mniej inteligentny od innych wielkich teropodów? Bo na to też nie odpowiedziałeś 😉

  Co do artykułu jest to artykuł popularnonaukowy i jest tylko częściowo oparty na czymś, jednak jako artykuł popularnonaukowy ma prawo zawierać błędy. Redakcja poświęca wiele czasu na te artykuły i wkłada wiele serca, co nie oznacza, że wszystkie informacje tutaj są prawidłowe i nie zawiera on błędów. Nie chcę tutaj krytykować tego artykułu ale jeśli bardzo chcesz mogę Ci udowodnić, że on też zawiera błędne informacje.

  1. Uważam ,ze Karcharodontozaur był nieco cięższy od Giganotozaura , gdyż ma nieco grubsze i cięższe kości . Oba gady mają jednak podobne proporcje ciała i mózg Giganotozaura jest odrobinę większy . Z kolei T.rex ( również wielkościowo porównywalny do tych dwóch teropodów ) ma największy mózg w stosunku do ciała ze wszystkich teropodów . ta teoria jest popierana przez największa część naukowców ( również przeze mnie , ale ze mnie to żaden ekspert ) . Niemniej jednak , szanuję Twoją opinię na ten temat 😉

   1. TYRANOZAUR Z NAJWIĘKSZYM MÓZGIEM WŚRÓD TEROPODÓW, HAHAHA!!! TO DROMEOZAURY MAJĄ NAJWIĘKSZE MÓZGI WŚRÓD DINOZAURÓW. Dinoanimals przed chwilą czytałem artykuł ,,Król dinozaurów jest tylko jeden”, po tym jestem cały pełny złości! Ostatni raz weszłem na DinoAnimals.pl!!!!!! ??zły humor.

   2. Grubsze i cięższe kości? To Karcharodontozaur musiałby ważyć ponad 11 ton ?

 34. A skąd dane, że ma grubsze i cięższe kości? Gdzie masz takie obliczenia i dane na temat grubości kości u jednego i drugiego? Benson i inni (2014) w pracy „Rates of Dinosaur Body Mass Evolution Indicate 170 Million Years of Sustained Ecological Innovation on the Avian Stem Lineage” podaje, następująco u Giganotosaurus (dla holotypu)- (femur length 132 cm a femur shaft mediolateral diameter 174,6 mm) u Carcharodontosaurus saharicus (dla holotypu) jest odpowiednio (117,7 cm i 136 mm) co oznacza, że kość udowa giganotozaura jest o 12% dłuższa ale proporcjonalnie masywniejsza aż o 28%. Zatem nie wiem skąd wytrzasnołeś to, że giganotozaur był masywniejszy…uważasz tak… a na podstawie czego jeśli można wiedzieć? Teoria, że tyranozaur miał największy mózg w stosunku do ciała ze wszystkich teropodów… hmm jest popierana nie przez największą liczbę naukowców ale zapewne tylko przez Ciebie… według badań największe EQ posiadały Zanabazar i nienazwany troodontyd IGM 100/1126 zobacz Balanoff, A.M., Bever, G.S., Rowe, T.B. & Norell, M.A. (2013) „Evolutionary origins of the avian brain” Nature, 501(7465), 93-96. Co do tyranozaura, owszem porównywalny do tych dwóch ale jednak większy według obliczeń zarówno GDI jak i alometrii kończyn.

  1. PS w ostatnim zdaniu gdzie napisałem o tyranozaurze, chodziło mi oto, że jest większy od giganotozaura i karcharodontozaura co potwierdzają obliczenia metodą GDI jak i alometrii kończyn

 35. No , ja też twierdzę ,ze T.rex jest większy od tych dwóch , a nawet od Spinozaura 😉

 36. JEST DOBRZE. SPINOZAUR DZISIAJ TO ZUPEŁNIE INNA REKONSTRUKCJA NIZ 3 LATA TEMU.

 37. Maciek a skąd wziołeś te dane o 16,5 tonowym T-rexie. DinoAnimals.pl samo się przyznało do tego że nie wierzy że tyranozaur miał takie rozmiary. Spinozaur był wyższy, cięższy i dłuższy od tyreka i innych teropodów. Poza tym w artykule „Paralitytan” jest napisane że spinozaur poluje właśnie na paralitytany. 16,5 tony to wymysł twojej wyobraźni. A i liopleurodon waży 5 ton, a velociraptor ma najwyżej 2 metry długości i 0,5 wysokości i waży 15 kg.

  1. Nieuważnie czytasz komentarze 😉 napisałem ,że skoro wymyślił ponad 20 metrowe Spinozaury to pewnie zaraz ubzdura sobie tak wielkie zwierzęta jak wymieniłem . Wiem jakie one miały wymiary naprawdę 😉 Jednak tytuł Spinozaura jako największego gada został juz zniesiony 😉 poczytaj o nowych odkryciach i wtedy pisz 😉 a i sporo źródeł ( nie do końca potwierdoznych ale to hipotezy naukowców ) podaję o tym ,że T.rex mógł osiągać MAKSYMALNIE taką wagę , jednak jest to mało prawdopodobne . i teraz ten wątek o Paralityanie … HAHAHAHAHAHAH śmieszne naprawdę . Spinzoaur był za słabo zbudowany , miał zbyt słąbe zęby i szczęki do ataku na takiego ogromnego zauropoda . Spino żywił się głównei rybami 😉

   1. Jaki sens jest kogokolwiek obrażać? Teorie na temat dinozaurów cały czas ewoluują. Jedni badacze twierdzą A, drudzy B, a trzeci jeszcze stwarzają inne teorie. Nigdy nie będziemy wiedzieli jakie były naprawdę, bo trudno wyczarować z tych fragmentów prawdziwy obraz. Po prostu warto dyskutować podając argumenty, to wszystko.

  2. Co do raptorów oraz lilopleurodona się zgodzę, tak ciężko powiedzieć że czworonożny (a tak wskazuje rozłożenie masy nie na uda lecz na środek kręgosłupu) spinozaur może polować w ogóle na cokolwiek oprócz pomniejszych stworzeń i oczywiście ryb…

  1. W zależności od tego jak wysoko uniósł głowę, szacuje się, że T. rex miał od 4,5 do 6 metrów wysokości.

   1. Jakby T-rex zobaczył spinozaura to T-rex by umarł ze strachu!

 38. o fan spino się znalazł okej wracam do tematu o wysokości t-rexa jak on mógł mieć 6 metrów o głowy ja tyle nawet spino głową nie sięga tylko żagiel

  1. Spinozaur miał 5,1 metra wysokości (w biodrach) i ponad 7 metrów z żaglem!

   1. Hehe dobre 😀 😀 😀 śmieję się cały czas 😀 😀 😀 dobry żart 😀 😀 😀 .

  1. Nikt tego nie wie – nie wiadomo jakie zapotrzebowanie energetyczne miały dinozaury, nie ma bowiem pewności, czy były stało czy zmiennocieplne.
   Gdyby były zmiennocieplne (jak typowe gady), to ich zapotrzebowanie energetyczne byłoby dużo mniejsze niż ssaków i nie potrzebowałyby dużo pokarmu.

  2. W jakimś filmie padła informacja że T.rex jadł pół tony surowego mięsa tygodniowo, z kolei większość źródeł wypisuje że jadł 17 kilogramów mięsa dziennie.

   1. Te szacunki jak podaje powyżej Hex są zależne od tego, czy tyranozaur było stało czy zmiennocieplny. Gdyby był stałocieplny jak ssaki, to rzeczywiście mógłby zjadać i pól tony mięsa tygodniowo.

    Z kolej jeżeli był zmiennocieplny (jak typowe gady), to jego zapotrzebowanie na pokarm byłby niewielkie, stąd te 17 kg (ok. 120 kg tygodniowo). Jeżeli jednak ta druga hipoteza byłaby prawdziwa, to wielkie a nawet średni gady roślinożerne nie musiałby się czuć zagrożone – bo po miałby na nie polować, skoro potrzebowała tam mało pokarmu? Zresztą nie dotyczy to tylko tyranozaura ale w ogóle drapieżnych gadów.

    Przy takim funkcjonowaniu wielkie roślinożerne gady rozpanoszyłby się wszędzie. Wydaje się zatem że albo dinozaury były stałocieplne lub czymś pomiędzy stało a zmiennocieplnymi i ich zapotrzebowanie na pokarm było jednak większe. Polowanie na większe gady miałoby wtedy jakiś sens.

 39. Czas na przedstawienie zalet i wad poszczególnych dinozaurów.

  Dinozaur Palce (u łap) długość czaszki pozycja Dieta Żagiel

  Tyranozaur Dwa Średnia Dwunożna Mięso Brak
  Spinozaur Trzy Długa Czworonożna Ryby Wysoki
  Triceratops Cztery Średnia Czworonożna Nisko rosnące rośliny Brak
  Tarbozaur Dwa Średnia Dwunożna Mięso Brak
  Terizinozaur Trzy Średnia Dwunożna Liście Brak
  Barionyks Trzy Długa Dwunożna Ryby Brak
  Ouranozaur Cztery Średnia Obunożna Nisko rosnące rośliny Wysoki
  Akrokantozaur Trzy Średnia Dwunożna Mięso Niski
  Yutyranus Dwa Średnia Dwunożna Mięso Brak
  Argentynozaur Cztery Średnia Czworonożna Liście Brak
  Karnotaur Cztery Krótka Dwunożna Mięso Brak

 40. Mniejsza z tym,i tak się tak samo pisze,a poza tym kto by miał o takie coś dylematy,także to jedno i to samo zdanie.

  1. Nazwę Tyrannosaurus rex zapisujemy w skrócie jako T. rex. To jest poprawny skrót. Tyrannosaurus jest tu po prostu zapisany w skrócie jako T. (T z kropką).
   To trochę tak jakbyśmy chcieli skrócić zapis Jan Kowalski, to zapisalibyśmy J. Kowalski a nie J-Kowalski. Może tak będzie to łatwiej zapamiętać.

 41. Chociaż nie dotyczy to każdej otaczającej nas rzeczy np.sztuczna inteligencja jest zapisywana z pauzą 🙂 .

  1. Przyznam, że nie do końca wiem, co masz na myśli z tą sztuczną inteligencją? Przecież to żaden skrót, a jeżeli masz na myśli AI od artificial intelligence albo polski skrót SI to piszemy je razem.

 42. W sumie to nawet ja sam nie wiem co ten skrót oznacza (o ile to skrót) ale zazwyczaj w robotyce coś one znaczą 🙂 .

 43. Pokaże wam top 3 najwyższych dinozaurów drapieżnych
  Spinozaur 6,7-8m
  Tyranozaur 4,5-6,1m
  Torwozaur 3,7-4m

 44. Hot grass ( Trap ) według danych Franoys z końca 2017 roku ( jego szacunki i rekonstrukcje ceni sobie sam Scott Hartman ) największy znany Tyrannosaurus rex FMNH PR 2081 ” Sue ” ma 372 cm w stawie biodrowym , Spinosaurus aegyptiacus MSNW V 4047 opierając się na rekonstrukcji Nizara Ibrahima (2014) ma 235 m w stawie biodrowym , natomiast wysokość w stawie biodrowym Torvosaurus gurneyi skatalogowanego jako ML 632 wynosi ok. 243,8 cm.

 45. Ostatnio Franoys obliczyl, ze masa Sue wynosi 9.11 t…
  Scotty bedzie wazyc 9590 kg
  A Celeste 10900 kg!
  Teraz porownajcie to z BMNH R 16421, ktory wazy 9793 kg.

  1. Pozytywna wiadomość o powrocie Francisca i aktualizacji jego prac , może w końcu po dłuższej nieobecności zacznie publikować ponownie rekonstrukcje szkieletowe, natomiast polemizował bym w kwestii masy sięgającej blisko 9800 kg dla BMNH R 16421.

   1. Czekam na nowy ogon Spinozaura
    I nowe oszacowanie masy tego spinozauryda
    3845 kg to raczej za dużo…

    1. Jak to za dużo? Masę kilkunastometrowych krokodyli (krokodylomorfów) szacuje się na 8 ton. a tu kilkunastometrowy spino miąłby ważyć tyle co kilkunastometrowy wąż?

     1. Jesli 15 metrowy MSNM V4047 ma objetosc 6912 l, to 11.38 metrowy FSAC-KK 11888 ma objetosc 3018 l. Oszacowanie na podstawie oszacowania Franoysa
      Nowy ogon FSAC-KK 11888 ma objetosc wieksza od objetosci Starego ogona 90 l (Oszacowane na podstawie oszacowan Franoysa i Ibrahima)

  1. Ta wojna była 3 lata temu. Teraz ten gość king carnotaurus Rex już nie pisze.

 46. Redakcjo, UCMP 137538 i UCMP 118742 zapewne nie były większe od Sue i Scotty
  Ale MOR 1126 zapewne był większy od nich
  MOR 008 miał czaszkę o dł. 1,34 m
  Czaszka giganotozaura nie miała 6 stóp. Raczej ok. 5 stóp

 47. Maxilla UCMP 118742 ma 81 cm, a u holotypu T-Rexa (11.88 m, 7.5 t) ma 69,5 cm
  Czyli UCMP 118742 mógł mieć nawet 13,85 m i ważyć 11,87 t!!!

  1. „UCMP 118742’s maxilla was said to be 29% longer than AMNH 5027 by Paul (1988), but is actually only 14% longer, with a toothrow 18% longer (Larson, 2008b). If the skeleton were in proportion to FMNH PR2081 (which has a 861 mm long maxilla and 645 mm toothrow), it would be smaller”

   Cytat Mortimera

 48. Plec osobnikow Tyranozaur wg BHIGR:
  CM 9380: F
  AMNH 5027: M?
  RTMP.81.12.1: M
  LACM 23844: M
  MOR 008: F?
  SDSM 12047: M?
  RTMP.81.6.1: F
  MOR 009: M
  MOR 555: M
  FMNH PR2081: F
  BHI 3033: M
  BHI 4100: M?
  RSM P2523.8: M?
  BHI 4182: F?
  BHI 6249: F?
  MOR 980: M
  rex A: M?
  BHI 6248: F
  TCM2001.90.1: F
  MOR 1128: F
  MOR 1125: F
  BHI 6230: M

  1. CM 9380=Holotype
   FMNH PR2081=Sue
   BHI 3033=Stan
   BHI 4100=Duffy
   RSM P2523.8=Scotty
   BHI 4182=Fox
   BHI 6249=Steven
   LDP#997-2=Pete
   MOR 980=Peck’s rex
   BHI 6248=E. D. Cope
   TCM2001.90.1=Bucky
   MOR 1125=B-Rex
   BHI 6230=Wyrex

Back to top button