KotowateLwySsakiTop 1TygrysyZwierzęta

Pojedynek – tygrys kontra lew

Pojedynek – lew vs tygrys

Scenariusze na temat powyższego pojedynku istnieją od wieków. Istnieją również źródła historyczne opisujące wyniki starć tych potężnych kotów. Który z wymienionych drapieżników – tygrys czy lew – okaże się zwycięzcą? Czy zwycięzca może być tylko jeden? Spróbujemy się tego dowiedzieć dzięki poniższej analizie.

Pojedynki zwierząt

Nim przejdziemy do szczegółowej analizy walki lwa z tygrysem, zainteresowane osoby podobną analizą dotyczącą innych zwierząt zapraszamy do artykułu oraz bogatych komentarzy i przemyśleń czytelników: Analiza pojedynków zwierząt.

Lew a tygrys – porównanie wielkości i temperamentów

Pojedynek: Lew kontra tygrys. Kto wygra?

Rozmiary

Największymi przedstawicielami gatunku tygrysa są tygrys syberyjski (Panthera tigris altaica) i tygrys bengalski (Panthera tigris tigris). Są one również największymi przedstawicielami rodzaju Panthera i zarazem największymi kotowatymi świata. Największy zmierzony tygrys syberyjski ważył 465 kg, bengalski natomiast 388,7 kg; średnia masa u obu gatunków to odpowiednio 230 kg i 221,2 kg.

Najpotężniejszy znany dziki lew afrykański (Panthera leo) osiągnął ciężar 313 kg, kolejny był samiec o wadze 275 kg. To jednak wyjątkowe okazy – dane pochodzą z 1936 i 1973 roku. Najcięższy lew w ogrodzie zoologicznym w Colchester ważył podobno 374,5 kg. Średnia masa samców lwa azjatyckiego (Panthera leo persica) jest znacznie mniejsza – wynosi ok. 175 kg. Podgatunek afrykański waży średnio 186 kg (samice 120-127 kg).

Ciężar lwa może jednak znacznie różnić się w zależności od zjedzonego posiłku. Jako wielki, afrykański drapieżnik za jednym zamachem może pochłonąć do 30 kg mięsa. Może to więc wpłynąć na wyniki pomiarów. Zwracamy na to szczególna uwagę, gdyż waga podana w przypadku tygrysów dotyczy kotów na czczo, podczas gdy średnia waga dla lwów dotyczy kotów po posiłku.

Należy również pamiętać, że poza wielkością na wynik tego pojedynku mają wpływ takie czynniki jak wiek i poziom agresji danego zwierzęcia. Nie zmienia to jednak faktu, że przynajmniej w tym ostatnim tygrys jest prawdziwym faworytem.

Pojedynek: Lew kontra tygrys. Kto wygra?

Wielkość mózgu i siła ugryzienia

Na podstawie badań w Uniwersytecie Oksfordzkim wywnioskowano, że tygrysy dysponują znacznie większymi mózgami w stosunku do wielkości ciała niż lwy i inne wielkie koty. Większa jest również pojemność czaszki – nawet samice stosunkowo niewielkich, wymarłych tygrysów balijskich (65-80 kg wagi) posiadały czaszki tak duże jak samce południowoafrykańskich lwów (średnia waga 189,6 kg) – największych współcześnie żyjących na wolności przedstawicieli gatunku Panthera leo.

Z szeregu przeprowadzonych badań wynika, iż tygrys mają mózgi większe o 25% od lwów.

Pojedynek: Lew kontra tygrys. Kto wygra?

Siła ugryzienia

Tygrysy dysponują większą siłą ugryzienia nie tylko bezwzględną, ale również w proporcji do masy. Współczynnik BFQ (ang. Bite force quotient) informujący o sile ugryzienia podzielonej przez masę zwierzęcia, dla tygrysa wynosi 127, podczas gdy dla lwa 112. Nie są to jednak najwyższe współczynniki BFQ, pośród wielkich kotów wyższe wartości są charakterystyczne dla lamparta i jaguara – dla obu wynoszą 137. To jednak nic, przy BFQ diabła tasmańskiego – 181! Więcej informacji na ten temat można znaleźć w artykule – Najsilniejsze szczęki ssaków – TOP10.

Walka: Lew kontra tygrys. Kto wygra?

Temperament

Lew zachowuje się zupełnie inaczej niż tygrys, a największą różnicą jest poziom uspołecznienia. Lwy to zwierzęta stadne, mogą być bardziej leniwe, powolne, gdyż grupa zapewnia większe szanse na przetrwanie. Tygrys, jako typowy samotnik, musi „mieć oczy wokół głowy”, a w przypadku konfrontacji z wrogiem największą bronią jest błyskawiczna reakcja (atak lub obrona) i okrucieństwo, ale również większe od lwich gabaryty. Być może więc tryb życia tygrysa wpływa na jego wysoką inteligencję, szybkość i przebiegłość większą od swego grzywiastego przeciwnika.

Realna walka: Lew kontra tygrys. Tygrys jest stroną inicjującą.

Walki w niewoli

Choć zazwyczaj w niewoli lwy i tygrysy mogą żyć obok siebie w harmonii, od czasu do czasu zdarzają się śmiertelne starcia z udziałem tych dwóch drapieżników. Ostatni taki incydent miał miejsce w 2011 roku w tureckim Zoo (Ankara). Jak nietrudno się domyślić, walkę zainicjował tygrys, który zaatakował a następnie zabił lwa jednym uderzeniem łapy. Przyczyną śmierci afrykańskiego kotowatego było przerwanie żyły szyjnej wewnętrznej, przez co zwierzę umarło w kałuży własnej krwi.

Podobne, nagłe ataki ze strony tygrysów miały miejsce w 1909 r. w Coney Island (USA) i w roku 1857 w angielskim Zoo (Bromwich). W Bromwich 18-miesięczny tygrys dostał się do klatki lwa. Choć lew obronił głowę i szyję dzięki grzywie, zmarł na skutek ciężkich obrażeń brzucha.

Z reguły w starciu tego rodzaju wygrywa tygrys, jednak zdarza się, że lwy również zabijają w niewoli mniejsze tygrysy. W 2008 r. w koreańskim ogrodzie zoologicznym samiec lwa o wadze 110 kg zabił 90-kilogramową tygrysicę poprzez ugryzienie w szyję. Podobny przypadek miał miejsce w latach pięćdziesiątych XX wieku pod cyrkowym namiotem, kiedy lew nieoczekiwanie zeskoczył z wysokiego siedziska i pogryzł samicę tygrysa podczas przedstawienia. Tygrysica zmarła po godzinie na skutek odniesionych obrażeń.

Realna walka: Lew kontra tygrys. Tygrys jest stroną inicjującą.

Walki tygrysów i lwów w historii

Miejscem, w którym można było podziwiać walki tych dwóch największych kotowatych świata były cyrki budowane w czasach starożytnego Rzymu. Obserwujący zmagania obu drapieżników zakładali się, który „zawodnik” zwycięży – zazwyczaj najwięcej kibiców miał tygrys.

Rzymski cesarz, Tytus Flawiusz, posiadał tygrysy bengalskie, które zmuszano do walk z afrykańskimi lwami. W starciach tych zawsze zwyciężał tygrys.

Król indyjskiej historycznej Krainy Awadh był właścicielem tygrysa, który zabił 30 lwów podczas aranżowanych walk, kolejnego zabił w londyńskim ogrodzie zoologicznym, do którego został przetransportowany.

Jeden z brytyjskich oficerów służących w Sierra Leone obserwował często walki tygrysów z lwami, które z reguły wygrywały tygrysy. U schyłku wieku XIX natomiast w zachodnich Indiach zorganizowano bitwę między lwem berberyjskim i tygrysem bengalskim. Lew został rozszarpany przez pasiastego przeciwnika.

Lew kontra tygrys. Może jednak powinny żyć w zgodzie :)?

Styl walki tygrysa i lwa

Starcie w naturze

Tygrys i lew mają zupełnie odmienne style życia w środowisku naturalnym i technika ich walki to odzwierciedla. Lew jest brutalnym tyranem, który stara się podkreślić swoją dominację nad innymi. Tygrys jest ostrożnym strategiem, który sam wybiera kiedy i gdzie stanie do walki.

Jeśli oba koty spotkałyby się na wolnym terenie, pośród dzikich ostępów, większe jest prawdopodobieństwo, że tygrys się wycofa, unikając walki.

Lwy są zazwyczaj skore do walki a ze względu na swą nastroszoną grzywę wyglądają się z punktu widzenia tygrysa na większe od nich zwierzę. Tygrys będzie wolał uniknąć walki, aby nie odnieść niepotrzebnych ran, w przypadku typowej agresji lwa.

Tygrys indochiński (Panthera tigris corbetti)
Tygrys indochiński (Panthera tigris corbetti)

WALKA

Jeżeli dochodzi do walki, to mamy do czynienia ze zderzeniem różnych jej stylów – coś na kształt MMA. Lew będzie starał się ciągle atakować, podejmując próby zepchnięcia tygrysa. Kiedy tygrys zacznie się wycofywać, lew rzuci się za nim w pościg.

Tygrys to jednak świetny i szybki bokser, który w przeciwieństwie do lwa używa dwóch przednich łap do zadawania ciosów. Lew tego nie potrafi (może taką pozycję przyjąć jedynie przez chwilę) – musi stać na trzech łapach, ciosy zdając jedynie jedną przednią łapą (zbyt słabe tylne kończyny).

Tygrys zadając ciosy obiema łapami zazwyczaj wytrąca lwa z równowagi i przewraca go. Ponieważ jednak takie uderzenia nie mają pełnej mocy, lew wstaje i powraca do walki. Istniejące nagrania zazwyczaj potwierdzają ten styl walki. Należy podkreślić, że jeśli obszar walki nie jest zamknięty, tygrys raczej odpuści, ze względu na rozsądek, bo uzna, że taka walka nie ma sensu, gdyż mógłby odnieś niepotrzebne rany.

Nieco odmienna jest kwestia dotycząca tygrysów bengalskich, te mają niezwykle agresywny charakter potrafią podobnie jak lwy dążyć do zwykłej dominacji, co w połączeniu z następnym akapitem (walka w zamknięciu) są dla lwa nawet na otwartym terenie niezwykle niebezpieczne.

Lew
Lew ma mniejsze kły od tygrysa

Walka w zamknięciu

Jeśli do konfrontacji doszłoby na terenie zamkniętym, wówczas sytuacja będzie wyglądała odmiennie. Tygrys w takim wypadku będzie miał przewagę z kilku powodów i to dlatego większość jego walk w niewoli kończy się jego wygraną.

Lwy walczą zazwyczaj, aby podkreślić swoją dominację i nie są to walki na śmierć i życie.

Jeśli tygrys zostanie zmuszony do walki, to zacznie traktować lwa nie jako przeciwnika, którego chce zdominować, lecz jako ofiarę, którą będzie chciał zabić.

Jaipur tygrys
Jaipur – największy tygrys w niewoli, którego waga wynosiła 465 kg (Księga rekordów Guinnessa z 1983 roku)

Lew – wojownik, tygrys – zabójca

Aby posłużyć się obrazowym porównaniem – lew może być dobrym wojownikiem na ringu, ale tygrys to zawodowy zabójca, wyszkolony żołnierz z oddziałów specjalnych, którego jedynym celem jest zabić i przeżyć.

Lew zazwyczaj nie toczy walk, w których musi walczyć o życie (poryczy, pouderza łapą, nastroszy grzywę i zazwyczaj albo odpuści w obliczu silniejszego przeciwnika, albo zdominuje innego samca). W obliczu przeciwnika, który chce go zabić, jego szanse spadają, styl jego walki zaś jest jego słabością. Staje do walki oko w oko z zabójcą, który nie ma gdzie się wycofać i nie odpuści.

Wielu treserów i opiekunów tygrysów to potwierdza, kiedy tygrys zostanie zmuszony do walki, to jest to walka kończąca się śmiercią jego przeciwnika.

Tygrys - piękny, ale niezwykle groźny kot...
Tygrys – piękny, ale niezwykle groźny kot…

Opinie ekspertów

John Varty

John Varty, właściciel Rezerwatu Londolozi w Afryce Południowej, mówi: „Ludzie zawsze pytają mnie, który z nich jest większy? Jeśli tygrys i lew miałyby walczyć ze sobą, który by wygrał? Cóż, widziałem tygrysy przegryzającego bez trudu żółwia lamparciego (Psammobates pardalis). Lwy próbowały dokonać tego samego, ale przychodziło im to z dużo większym trudem. W przypadku walki tych wielkich kotów – tygrys wygra za każdym razem.”

Big Cat Rescue Tampa

W opinii pracowników Big Cat Rescue Tampa na Florydzie, chociaż w przypadku takiego pojedynku wiele zależy od wielkości, wieku i agresywności konkretnych zwierząt, ogólnie tygrysy mają znaczną przewagę.

Walka: Lew kontra tygrys. Kto wygra?

Save China’s Tigers

Pracownicy organizacji zajmującej się ochroną tygrysów chińskich Save China’s Tigers twierdzą: „Najnowsze badania wskazują, że tygrys jest rzeczywiście silniejszy od lwa. Lwy polują w grupie, tygrysy zaś są zdane jedynie na siebie. Tygrys jest również większy od lwa.

Większość ekspertów opowiada się za tygrysem syberyjskim i tygrysem bengalskim jako zwycięzcami takiego pojedynku.

Lew vs tygrys - porównanie wielkości
Lew vs tygrys – porównanie wielkości (w wolnej chwili opracujemy polską wersję)

Dave Salmoni

Dave Salmoni, kanadyjski treser dzikich zwierząt i producent filmów, zapytany został w telewizji Animal Planet, kto jego zdaniem wygrałby pojedynek lew czy tygrys. Choć nigdy takiego pojedynku nie miał okazji oglądać, ani nie analizował tego dokładnie, to jego zdaniem lew jest urodzony wojownikiem, który na co dzień toczy pojedynki.

Choć w jego opinii lew jest słabym myśliwym (lwice są lepsze), to jest urodzonym fighterem (wybaczcie słowo), który toczy często pojedynki, co w ocenie Salmoniego dawałoby lwu przewagę podczas walki z tygrysem. Oczywiście zwierzęta musiałyby mieć porównywalną wagę. Salmoni podkreślił, że tresując lwy, zauważył, że lubią walczyć przy każdej okazji – łatwo się zapalają do walki, ale łatwo je także powstrzymać, choćby drobnostką, zachowaniem, uległością.

Z tygrysem jest inaczej – dosłowny cytat z wypowiedzi Salmoniego: „jeśli tygrys zdecyduje się ciebie zabić, nic go nie powstrzyma, nic nie możesz zrobić. Tygrys nigdy nie zmienia zdania”. To konkluzja, która odróżnia zachowanie lwa i tygrysa.

Należy jednak zauważyć, iż w innym programie Salmoni jako faworyta wskazywał tygrysa.

Lew i tygrys
Lew i tygrys, czy naprawdę musimy wiedzieć, który z nich wygra…?

John Smith Clarke

John Smith Clarke, brytyjski treser lwów, w swoim wykładzie w Towarzystwie Zoologicznym w Glasgow dotyczącym tematu walki pomiędzy tygrysem i lwem, dokonał analizy sposobu walki obu tych kotów na przykładzie realnego, udokumentowanego na filmie pojedynku.

W jego opinii (podkreślamy – to opinia Johna Clarke’a) 100 na 100 walk wygra zawsze tygrys. Tygrys przy podobnych gabarytach wykazuje się większą sprawnością (nie jest tak niezgrabny – opinia Smitha), jest równie silny i podobnie uzbrojony (kły i pazury), walczy jednak w odmienny sposób. Tygrys walczy bardzo często przetaczając się przez grzbiet, trzyma lwa w uchwycie, aż go pokona.

Louis Roth

Treser zwierząt Louis Roth poznał wiele teorii na temat walki lwa i tygrysa i w jego opinii żadna z nich nie jest do końca dokładna. Jego zdaniem czasami wygra tygrys, a czasami lew.

Walka: tygrys vs lew. Kto wygra?

Tygrys vs lew – Ciekawostki

 • Walka między lwem i tygrysem została uwieczniona na medalu Seringapatam, którym odznaczano zasłużonych żołnierzy brytyjskich i indyjskich, biorących udział w Brytyjskiej Kampanii Wschodnioindyjskiej.
 • W ogrodach zoologicznych uczula się strażników, aby uważali na tygrysy mogące zaatakować nagle i bez ostrzeżenia.
 • Kilkakrotnie pisaliśmy już przy okazji artykułów na temat tygrysów, o atakach na ludzi ze strony tygrysów w zoo i w cyrku w minionych latach, które niestety skończyły się dla ludzi śmiertelnie – patrz: Tygrys sumatrzański.
 • W sieci można zetknąć się z licznymi filmami, które ewidentnie pokazują zaczepny charakter tygrysów, zwłaszcza bengalskich, które w ogrodach zoologiczny inicjują walki z lwami.
 • Tygrys wykazuje w stosunku do lwa przewagę w walce w stójce (stojąc na tylnych łapach).
 • Tygrys potrafi podczas walki używać obu przednich łap jednocześnie, lew może uderzać jedynie jedną przednią łapą.
Walka: Lew kontra tygrys. Kto wygra?

Polecamy:


Baza Dinozaurów

340 komentarzy

 1. Świetny artykuł, ciekaw byłem od dawna, który z tych wielkich kotów wygrałby pojedynek. Skoro w czasach Cesarstwa Rzymskiego na arenach wygrywały tygrysy, to to mnie przekonuje, choć z drugiej strony lew z pewnością nie da sobie w kaszę dmuchać i nie będzie dla tygrysa łatwym przeciwnikiem.

  1. W sumie cieszę się że tygrys jest mocniejszy sprawniejszy sprytniejszy i szybszy z przeczytanego artykulu wnioskuję że inteligentniejszy.Wyglad tygrysa umaszczenie to po prostu cudo.

  1. Michał! Lew jest królem sawanny, a tygrys królem lasów Azji. Po za tym, gdyby doszło do walki pomiędzy lew i tygrysem, wygrałby lew bo żyje w stadzie.

    1. Tygrys jest największym kotem Syberii
     Królem Syberii jest raczej Niedźwiedź

 2. Rewelacja, fajnie że wszystko jest wyjaśnione. Zastanawiam się tylko,że skoro lew jest słabszy odtygrysa to czy przegrałby też z jaguarem lub niedźwiedziem grizzly?

  1. Moim zdaniem trochę tendencyjne. Oczywiście że tygrys jest większy i agresywniejszy, więc ma większe szanse na wygraną, jednak należałoby spojrzeć na strukturę społeczną i zachowania tych zwierząt. Lew jest zwierzęciem stadnym, jednak patrolując teren, głodny samiec jest w stanie pokonać nawet dorosłego bawoła youtube.com/watch?v=_gZ1U_CE174 . Myślę, że gdyby walka mogłaby odbyć się na wolności lew by wygrał. Jest bardziej zaprawiony w boju i od małego uczony jest walki. Lew zawsze stara się powalić przeciwnika na ziemię i gryźć. Tygrysy rzadko podejmują walkę co może wpływać na ich niewielkie doświadczenie. Nie zmienia to faktu, że bardzo szanuję tygrysy i również je uwielbiam.

   1. Dobrze powiedziane. Specjalista od wielkich kotów Dave Salmoni twierdzi że lew ma większe szanse gdy ma dobry powód do walki, natomiast tygrys może atakować lwa niespodziewanie i dlatego wygrywa.

   2. Krzysztofie, tygrys poluje na gaury, które są dużo większe od bawołów [gaur waży 1300kg, a bawół afrykański-700 kg.

     1. Uderz się w łeb. Będziesz się spierał mimo niepodważalnych dowodów na to że Tygrys jest prawdziwym królem a nie lew.

    1. King carnotaurus rex no nie dokońca gaur waży około 1,5 t A bawół 590 kg i tygrys wygra

   3. Lwy potrafią stadnie upolować słonia a tygrys bengalski potrafi to zrobić w pojedynkę. Notowano takie przypadki.

     1. Dowaliłeś z tymi gaurami 😉 Akurat największa populacja gaurów żyje w Indiach.

   4. Nie czytałes uważnie. W walkach staczanych w niewoli zawsze wygrywał tygrys. To fakty a nie dywagacje. Tak bylo i tak jest. Na wolnosci tygrys raczej odpuszcza bo jest inteligentniejszy. Jednak jak juz dojdzie do walki na wolnosci to tez wygra tygrys.

   1. Oj, to chyba nie jest takie oczywiste. Lew i tygrys to potężne drapieżniki

   2. Tygrys syberyjski ZABIJA Grizzly i zjada na śniadanie. Lew jednak przegra (samotnie), wygra w stadach

    1. Osądza się zwierzęta tak jak walczą na wolności. bo tak się wykształciły.
     I to jasne, że przegrają w innych warunkach.

    2. Jakim cudem tygrys syberyjski zabija grizli skoro Żyją na innym kontynencie;)?

   3. Z dużym niedźwiedziem grizzly to tygrys miałby jednak problem (nie sądzę aby wygrał). Tygrys poluje na nieco mniejsze niedźwiedzie i to z zaskoczenia – nie w otwartej walce.

    1. O ile wiem,tygrys ma większe i mocniejsze kły niż niedźwiedź,ostrzejsze pazury poza tym jest drapieżnikiem,misio zaś jest wszystkożerny..Zaletą największych niedźwiedzi jest ich gruba skóra i masa oraz siła .Zapewne pojedynek na wolnej przestrzeni zakończyłby się tym,że nawet w walce o pokarm,zwierzęta by odpuściły a walka byłaby nierozstrzygnięta.Natomiast niedźwiedź polarny to niezwykle sprawny drapieżnik,i tutaj żaden kot nie miałby szans..masa,siła,grupa warstwa tłuszczu…

     1. Grizzly to wygrać może tylko na swoim terytorium ,ale z Tygrysem nikt nie ma szans! Bo to jest ogromny zabujca no patrzcie większe pazury, siła ugryzienia, kły, umysł. A co tam z lwem przecierz to taka grzywa phhi! Tylko do odstraszania, no bo jerzeli lew nie może bawoła to co z tygrysem a dlaczego lew nie poluje tylko lwice no boŚ lew za wolny

 3. Rewelacja, fajnie wszystko jest wyjaśnione i opisane. Zastanawiam się tylko,że skoro lew jest słabszy odtygrysa to czy przegrałby też z jaguarem lub niedźwiedziem grizzly?

  1. Jaguar nie miałby żadnych szans w starciu z lwem. Średnia waga lwa jest dwukrotnie większa od wagi jaguara – to przeciwnicy z różnych kategorii wagowych.

   Przeciętnie samce grizzly ważą od 180 do 360 kg, zatem dorosły lew miałby szansę na pokonanie takiego niedźwiedzia, choć niedźwiedź nie byłby łatwym przeciwnikiem. Oczywiście największe grizzly osiągają wagę nawet 680 kg, ale to już przeciwnik z innej bajki.

   W kontekście wagi grizzly odsyłamy do artykułu, gdyż jest to dość obszerna kwestia: Grizzly – niedźwiedź szary.

 4. Na discovery byla seria filmow Starcie besti, min, Tygrys bengalski vs lew, i syberyski vs niedzwiedz brunatny, eksperci wywnioskowali ze Tygrys przegrywa obydwa pojedynki. Nie wiem skąd ten opinie ze Lew przegrywa statystycznie. Oraz polowanie tygrysa syberyjskiego na niedzwiedzie.

  1. Oglądaliśmy fragmenty wspomnianych filmów (same walki) – autorzy filmów przyjęli pewien scenariusz i jemu podporządkowali narrację. W przypadku zaprezentowanego filmu lew jest wyraźnie większy od tygrysa bengalskiego, co nie pokrywa się z rzeczywistością – tu odsyłamy do artykułu. Statystyki i historie walk z czasów Cesarstwa rzymskiego wskazują na wyraźną przewagę tygrysów. Do zaniku azjatyckiej populacji lwów przyczyniły się między innymi tygrysy. To nie jest jednak walka jednostronna – oba koty mogą taką walkę wygrać, choć przewagę ma w niej tygrys.

   W kontekście walki tygrysa syberyjskiego i niedźwiedzia brunatnego, na filmie mamy wyraźną przewagę wielkości niedźwiedzia. Zważywszy, że tygrys syberyjski osiąga wagę ok. 300 kg, prezentowany niedźwiedź musiałby ważyć ok. 500 kg. Na terenach występowanie tygrysa nie ma tak dużych niedźwiedzi. Występują niedźwiedzie brunatne i himalajskie, które stanowią w diecie tygrysa od 5 do 8%. To tygrys poluje i zjada niedźwiedzie. Niemniej niedźwiedź nie jest łatwym przeciwnikiem, znane są doniesienia o śmierci tygrysów zadanej przez broniącego się niedźwiedzia.

   1. Nie wiem skąd macie taką informację że tygrys bengalski jest znacznie większy od lwa afrykańskiego, są to koty które mają podobną wielkość, siłę, ale lew ma szersze żyły co ma wpływ na kondycję a także większą odporność na ból, odnoszę wrażenie że artykuł jest tendencyjny mający wykazać bezwzględną przewagę tygrysa. Dziwne jest że tygrysy były ważone na czczo a lwy były właśnie po posiłku.
    ps. największy lew Simba ważył 375 kg to trochę więcej niż 313

    1. Tygrys bengalski waży średnio o 40 kg więcej od lwa afrykańskiego. W kontekście wagi – największy lew w stanie dzikim ważył 313 kg, o ile dane z 1936 roku są prawdziwe. Podobno lew z Zoo w Colchester ważył 374,5 kg. W przypadku tygrysów mamy odpowiednio: 386 kg (tygrys syberyjski) i 388,6 kg (tygrys bengalski) w stanie dzikim oraz 465 kg w niewoli.

     Artykuł nie ma swym zamyśle żadnej tendencyjności – zebrane zostały w nim dane oraz fakty, którye wskazują na przewagę tygrysa w starciu z lwem. Nie natknęliśmy się przygotowując artykuł na dane, które potwierdzałyby ewidentną przewagę lwa.

     1. Widac ewidentnie ze autor to fan tygrysa a nie osoba postronna. Wynalazl tylko te fakty historyczne i dal do artykulu takie informacje ktore faworyzuja tygrysa. Osobiscie mi sie wydaje ze te akcje z koloseum to byly walki lwow azjatyckich z tygrysami a azjatyckie to wiadomo ze sa bez szans. Ogolnie piszac ten artykul autor wszystko u tygrysow wyolbrzymial a u lwow odejmowal(m. in podanie zanizonej wagi lwa a z kolei zawyzyl u tygrysa) . Na pierwszy rzut oka widac ze ten artykul to czysta propaganda na korzysc tygrysa. W bezposredniej walce jestem przekonany ze afrykanski samiec lwa(przywodca stada) wygrywalby zdecydowana wiekszosc walk z tygrysem. Oprocz umiejetnosci ma jeszcze dodatkowy atut w postaci bardzo gestej i bujnej grzywy ktora uniemozliwia wgryzienie sie w szyje i przedwczesne usmiercenie rywala a do tego lew zapewne by mial zdecydowanie lepsza kondycje i lepsza wydolnosc a to wszystko w walce by zaprocentowalo 😉 Ogolnie nie polecam sie sugerowac tym artykulem tylko jak juz to poszukac jakis bardziej bezstronny albo poszperac w faktach historycznych oraz wypowiedziach innych osob odnosnie tej walki gdyz autor przytoczyl tylko i wylacznie te z korzyscia dla tygrysow. Nie ma to jak przeczytac bezstronny artykul na temat walki lew vs tygrys napisany przez fana tygrysow hehe

     2. Wow! Rzecz chyba jednak w tym, że aby być stronniczym to trzeba mieć w tym interes, co nie 🙂 A jaki niby autor miałby w tym interes :)? To nie polityka, tylko argumenty. Wyjaśnij nam proszę skąd pomysł, że lew miałby lepsza kondycję i wydolność. Podobnie powiedz na jakiej podstawie twierdzisz, że dane o wielkości są zaniżone :)?

   2. Nie należy zwracać uwagi na filmy w internecie. We wszystkich przypadkach podejrzana jest zmiana ujęć, płynność kręcenia i ogólna dobra jakość materiału. Nie mówię że wszystkie filmy są nieprawdziwe, tylko nie powinno się nimi sugerować.

  2. Niedzwien uderza lapą w kręgosług atakującego tygysa lamiąc go za już przy niemal pierwszym uderzeniu. Ponadto ostre pazury niedzwiedzia

   1. Ja czytałem że tygrys syberyjski potrafi upolować dużego niedźwiedzia j jak misie zobaczą ślady tygrysa to idą gdzie indziej.
    Oczywiście mogą być takie przypadki ale nie jest tak że tygrys zawsze przegra

    1. Bo to prawda. Niedźwiedzie czując zapach tygrysa zmieniają kierunek wędrówki, żeby uniknąć spotkania z tym wielkim kotem. Ponadto tygrys poluje na niedźwiedzie, ocywiscie z zaskoczenia.

 5. Dziękuje Redakcjo, bardzo treściwie i konkretne argumenty. Tak mi sie coś wydawalo że to całe Discovery to pseudo – ściema. Zresztą jeśli tacy eksperci i naukowcy to powinny rezultat przedstawić w wartości statystycznej jak to ma miejsce w pokerze podczas konfrontacji all-in pre flop.

 6. Nie sądzicie ,że pomimo wiekszych rozmiarów tygrys nie ma większej przewagi? wystarczy spojrzeć na grzywe lwa nie jestem ekspertem, ale wydaje mi się ze taki tygrys go po prostu nie zadusi. tak naprawde nie wiadomo który z wielkich kotów jest silniejszy? zresztą lwy trzymane w klatkach mają bardzo zepsutą psychike . bez obrazy ale wydaje mi się ze troche za bardzo przesadzacie z tym tygrysem.

  1. Tygrys jest silniejszy, jest bowiem większy i cięższy od lwa. Oczywiście zasadne byłoby pytanie, który z kotów zwyciężyłby w walce, gdyby oba miały jednakowe rozmiary. Z dostępnych materiałów wynika, iż w takiej walce większe szanse miałby tygrys, choć pojedynek byłby w początkowej fazie wyrównany. W artykule przytaczamy dane statystyczne i wypowiedzi oraz analizy osób, które znają te koty na wskroś. Wszelkie obiektywne dane wskazują na przewagę tygrysów (bengalskich i syberyjskich) w walce z lwami.

   1. Lew im dłużej trwa walka ma większe szanse na wygraną, jego szersze naczynia krwionośne mają wpływ na większą kondycję, takze na dystansie wygrywa lew, lew poza tym ma więcej okazji do walki, co wpływa na jego większe umiejętności.
    Co do artykułu w naturze niemożliwe było spotkania Lwa z Atlasu z tygrysem bengalskim, a jeżeli by doszło do takiego spotkania to wg Johna Aspinalla tygrys nie miał by żadnych szans. Wg tego eksperta Lew Berberyjski był najagresywniejszym wielkim kotem który w żaden sposób nie dałby się oswoić w takim stopniu jak współczesne koty

    1. To co? To że fanatyk lwa tak powiedział to nie znaczy że to prawda, skąd dane że lew i tygrys są podobnych rozmiarów tygrys jest dużo większy od lwa skąd info że lew ma szersze żyły?

   2. Lew ma więcej okazji do walk? Masz na myśli walki o harem? Bo lew raczej nie poluje, tylko pasożytuje na tym co upolowały lwice. Tygrys zaś poluje sam cały czas.

 7. Czyli rozumiem, ze z pewnością mozna stwierdzic,iż lwy nie mają szans z tygrysami(bengalski i syberyjski)?

  1. Tak, dokładnie taki wniosek wypływa ze wszystkich dostępnych i wiarygodnych źródeł. Możliwe są oczywiście przypadki zwycięstwa lwa, ale będą one sporadyczne. 9/10 pojedynków wygra tygrys.

  2. mówimy o tygrysie bengalskim (umówmy sie że tygrys amurski jest poza dyskusją) 70% ofiar bengala to są sambale, więc to nie jest żadna walka, przy takim rozproszeniu (populacja w Indiach to przecież niecałe 3 tys ) tygrys ma rzadkie okazje do walki o terytorium , samice itd, lew takich okazji ma wielokrotnie więcej

   1. Współcześnie tygrysy syberyjskie wcale nie są większe od bengalskich. Średnią wagę mają podobną.

  3. Tygrys poluje sam Lwy to leżą i czekają aż samica upoluje po 2. Tygrysy same poluja a nie jak Lwy w 20 sztuk. To tez kwestia „treningu” Wyjdź z kims na solo a pobij kogos w 10 nawet się nie zmeczysz. Tygrys powinien być królem zwierząt .

   1. A co z tymi lwami, które nie posiadają swojego stada? Muszą same polować, lwice nic im nie przyniosą. A te, które jednak mają stado, chcąc nie chcąc czasami muszą pomóc lwicą. Np. pokonać zwierze tak duże jak bawół. To samce często zadają ostateczny cios. Dodatkowa często walczą z innymi kotami, by utrzymać władzę w stadzie.

    1. W końcu ktoś mówi prawdę ! STADO LWÓW MOŻE POKONAĆ SŁONIA. więc nie mówcie że tygrysy to pierdzielone terminatory !

     1. Ale nikt tego nie mówi. Po prostu lew częściej walczy, ale tygrys poluje na większe ofiary (gaury, nosorożce). Oba koty inne też mają podejście do walki – lew walczy o dominację w stadzie, tygrys bezsensownej walki unika. Walka byłaby wyrównana, ale jeżeli tygrys byłby do niej zmuszony, to nie byłaby to walka dla walki, lecz tygrys nie odpuściłby i dążył nie do pokonania lwa, lecz do zabicia go. Różnica jest taka jak walka pomiędzy zawodnikiem sztuk walki a zawodowym killerem. Killer nie będzie przestrzegał reguł walki, tylko zabije.

     2. od kiedy stado lwów morze pokonać dorosłego słonia?
      jak już młodego który oddalił się od stada

    2. to po częśći prawda bo większość samotnych lwów ginie z głodu i wyczerpania po 3-4 tygodniach

    3. Lwy mają stado, lwice im przynoszą posiłek, i co to w 10 lwic by zabić bawoła

 8. Slyszałem, ze w czasach sredniowiecznego rzymu lwy owiele częściej wygrywały z tygrysami , czy to prawda?

  1. Raczej nie, w artykule wyraźnie jest napisane, że to tygrysy wygrywały takie walki.

   1. Ten artykul nic nie warty gdyz jest napisany przez fana tygrysow i sporo farmazonow zostalo tu napisanych.

    1. A jakie to niby farmazony, bo nie widać, abyś miał jakiekolwiek argumenty na poparcie swojej tezy.

 9. A jak sie wypowiecie o czarno bialych filmach? napewno wiecie o które chodzi

  1. Ja widziałem dwa – na jednym to walka w cyrku, w jakiejś klatce. W niej tygrys łapie za gardło lwa i opiekunowie ratują lwa lejąc z węża wodę. Drugi to jakiś inscenizowany pojedynek w którym niby wygrywa lew, ale nie bardzo wiadomo dlaczego tygrys nagle pada. Jakby bez wyraźnego powodu. Dziwnie to wyglądało. W pierwszej walce tygrys ma zdecydowaną przewagę. W drugiej walce lew jest większy od tygrysa.

 10. W tym cyrku tak na prawde jest remis zwróc uwagę, że lew caly czas dominuje nad tygrysem gdyby nie te zlapanie za gardlo tygrysa nie bylo by remisu tylko lew by wygral.2 faktycznie moze byc inscenizowany, tym bardziej ze to lew azjatycki czyli mniejszy niz Afrykanski a mimo to wyraznie wygrywa.

  1. W moim odczuciu to jednak w tym cyrku tygrys ma cały czas przewagę i kończy dzieło chwytając za gardło lwa. Niemniej oczywiście lew nie ucieka i cały czas walczy zawzięcie.

   1. Skoro ANIMAL PLANET DISCOVERY czy WIKIPEDIA sa niezetelne to ktore dane?? dlaczego wiec mowiono,pisano i puszczana w tv te nie wiarygodne zrodla? zamiast waszych skoro sa tak zetelne to powiny istnies w TV jakis KANAL czy cos. Chcecie powiedziec ze ten caly czas wciskaja nam bajki?? tak to interpretuje.Prosze o odpowiedz

    1. To pewnie pytanie skierowane pod adresem pana Rafała, a nie naszym, ale skoro wywołano nas do tablicy to odpowiemy – prosimy zapytać kanał Animal Planet dlaczego w jego filmach ciosy słoni nazywane są kłami i Discovery Channel dlaczego stworzył film zatytułowany Megalodon żyje przedstawiając go w taki sposób, jakby to był film dokumentalny sugerujący, że rekiny te żyją do dziś 🙂

 11. ciężko to stwierdzić nie wiadomo jak by się to skonczylo gdy by nie „rodzielili” tych wielkich kotów (najprawdopodobniej tygrys by zadusił lwa,choć nie możemy być tego pewni). ale z tego co widziałem tygrys przez przynajmniej połowe walki uciekał przed lwem.

 12. A to na pewno jest prawdziwy pojedynek(ten w cyrku?) prosze o szybką odpowiedz

  1. W pewnym stopniu tak, ale samą walkę w cyrku postrzegam jako zupełnie autentyczną. Jej przebieg jest realny i w przeciwieństwie do walki z kotlinie nie ma tu jakichś dziwnych i niezrozumiałych zachowań. Gdyby walka nie została przerwana, to tygrys zabiłby lwa.

 13. a moge spytac skad masz te dane? bo tez mi sie wydaje jednak ze to lew jest silniejszy

 14. po prostu tak jest. lew jest silniejszy od tygrysa zresztą odnosze wrazenie ze artykul jest robiony wlasnie pod tygrysa! ciekawe czemu.

  1. Ciekawe jak by twój artykuł wyglądał pewnie tak lew ważył 10 ton a tygrys 2 gramy
   Tygrys jest silniejszy

 15. Wyczytałem gdzieś, że z terenem gdzie jest pełno drzew (typowa dzungla) tygrys ma większe szanse, natomiast na zupełnie otwartym terenie bez zaskoczenia lew wygrywa z tygrysem poprzez lepszą kondycje i ochronie dzieki grzywie. teraz moje pytanie: co o tym sadzicie?

 16. Wyczytałem gdzies w artykule ze w terenie dzungli ma wieksza przewage tygrys natomiast na otwartym terenie ma wieksza przewage lew dzieki grzywie i kondycji i teraz moje pytanie co o tym sadzicie?

  1. Oczywiście, że tygrys lepiej czuje się w lasach, gdyż to jego tereny. Niemniej nie ma to nic wspólnego z walką tych kotów. Nie wiem skąd biorą się dane jakoby lew miał lepszą kondycję? Niby skąd, skoro on praktycznie nie poluje, tylko śpi? Lwica może tak, ale nie samiec lwa.
   Tygrys nie ma dobrej kondycji, ale musi i tak mieć lepszą, skoro sam poluje na zwierzęta i udaje mu się przeżyć.
   Czy grzywa aż tak bardzo może mu pomóc? Z pewnością stanowi atut, gdyby tygrys chciał go ugryźć w kark, ale z szyją sobie tygrys poradzi.

 17. ma lepszą kondycje dzięki szerszym naczyniom krwionośnym, a lepsza kondycja to niewątpliwie wielki atut

  1. Skąd pochodzi ta informacja na temat szerszych naczyń krwionośnych u lwa?

 18. Faktycznie to wielki atut, a z tego co się tu dowiedziałem ten film czarno biały (najprawdopodobnie inscenizowany) robi się coraz bardziej realny, wyraźnie widzimy że tygrys jest tak zmęczony, że nie może się ruszyć. wiem ze najprawdopodobniej ten film jest inscenizowany ale na pewno jest bardzo realny.

 19. tak faktycznie to wielki atut. dzięki tym informacjom możemy bardziej realnie spojrzeć na jeden z czarno bialych filmów.wyraźnie widać, że tygrys opada z sił a z lwem jak by nic się nie stało. najprawdopodobniej ten film jest inscenizowany, lecz napewno jest bardzo autentyczny.

  1. Widziałem ten film i zupełnie nie zrozumiałe było dla mnie dlaczego tygrys padł. Bez powodu jak postawiony zawodnik w walce z Mickey Rourke ☺

   1. Co to tego filmu to tygrys padł prawdopodobnie ze zmęczenia 😉 A co ty piszesz za głupoty to ja już nie wiem, że niby lew nie poluje… To chyba gówno wiesz na ten temat, lew poluje tak samo dużo co samice, tylko że samce polują tylko i wyłącznie na większą zwierzynę, a do obrony zawsze stają najsilniejsze samce, samice nie zbyt 😉 Więc powiem ci tak, artykuł jest robiony pod tygrysa, w średniowieczu za czasów krzyżowców lwy częściej wygrywały z tygrysami, ale to jest jeden powód, chodzi o miejsce walki, krzyżowcy to najczęściej pustynie, sawanny, stepy czyli miejsce życia lwa, tygrys walczy w lesie, tajga itd, a lew na wolnej przestrzeni, na wolnej przestrzeli lew ma o wiele więcej do zaoferowania, dzięki jego większej i lepszej kondycji, jednak w lesie lepiej znalazł by się tygrys, bo jest zwinniejszy, a siła obu kotów jest bardzo podobna 😉 Według mnie walka wyrównana by była w momencie gdy akcja rozgrywała by się na płaskiej przestrzeni, a wokoło kilka drzew 😉

 20. dlatego też napisałem pojedynek najprawdopodobniej inscenizowany, ale prawdą jest to, że to lew ma lepszą kondycje i jednak im dłużej trwa walka, tym większe ma szanse lew na wygraną.

 21. nawet tutaj ktos to napisał. czytałem jeszcze 2 tego typu artykuły. same sie z siebie nie wzieły

  1. Właśnie nie mam co do tego pewności. Ktoś to kiedyś na jakimś forum napisał i tak jest powielanie. A chciałbym znaleźć wiarygodne źródło że rzeczywiście lew ma lepszą kondycję.

   1. Anatomia olbrzymów – National Geographic Channel Wielkie koty porównanie budowy lwa i tygrysa

 22. I zniknął jak Janosik w górach…lew jest silniejszy od tygrysa a artykuł w wiekszej czesci został wziety z innej strony tylko ze angielskiej. wiem bo przeglądałem troche na googlach.Nie wiem czemu ale wszystko jest robione pod tygrysa

  1. Lew jest silniejszy? Piotrek mówiąc delikatnie palnij się w głowę. Tygrysy są większe (mają ok.3,3 metrów długości i prawie 400 kilogramów wagi), silniejsze (tygrys – 700 kilogramów potęgi ugryzienia, lew – 420-450 kilogramów), szybsze (Tygrys – 80 km/h, lew – 60 km/h, rzadko 80), inteligentniejsze, i tak dalej.

   1. KCR, lew czy tygrys to nie gepardy ani serwale, nie zasuwają po 80 km/h 🙂 Tygrys maks. 65 km/h a lew maks 60 km/h.

   2. To ci dopiero, bo w Internecie znalazłem takie informację

 23. A moze bym spytał redakcje, czy to prawda ze lew ma lepszą kondycje od tygrysa?

  1. Poza programem „Inside Nature’s Giants: Big Cats” nie spotkaliśmy się z tego typu badaniami ani twierdzeniem. Nie jest oczywiście tajemnicą, iż oba te koty zbyt wielkiej kondycji nie posiadają.

 24. Ktoś wyżej napisał,że artykuł jest tendencyjny,może jego sponsorem był właśnie tygrys ?
  A tak poważnie nic dodać,nic ująć,bo poparte faktami, sory lew, ale tygrys górą.

  1. Chodziło mi o to,że walka w niewoli, a walka, która odbyłaby się na wolności to dwie różne rzeczy. Jeżeli Cię nie przekonuję to wpisz sobie na yt Dave Salmoni lion vs tiger.

 25. A jak by wyglądało starcie samca lwa z samicą tygrysa bengalskiego/syberyjskigo???

 26. Lew ewoluował do walki z innymi wielkimi kotami, a tygrys do polowania, głównie na zwierzęta mniejsze od siebie. Zatem trudno uwierzyć, aby w uczciwej walce tygrysy zawsze wygrywały. Jak pokazywały oba czarno-białe filmy, jeżeli dwa koty zostaną na siebie poszczute, walka jest dość wyrównana i lew ma bardzo duże szanse, ze względu na ochronną grzywę i większą wytrzymałość.

  A jednak jest również bardzo możliwe, że to zwykle tygrysy uśmiercają lwy. Tygrysy są wielkimi indywidualistami, w rezultacie częściej atakują inne osobniki (inne tygrysy, lwy, ludzi), o czym wspomina artykuł. Jako że i lwy i tygrysy są bardzo efektywnymi zabójcami, ten który zaatakuje pierwszy jest w stanie szybko pokonać zaskoczonego przeciwnika. Z drugiej strony lwy są zwierzętami społecznymi i prawie zawsze zanim dojdzie do walki samców, te próbują odgonić rywala prezentacją siły. W rezultacie walka lwa z tygrysem przypomina pojedynek szermierza z Indianą Jonesem. Szermierz jeszcze nie skończył się puszyć, gdy Indiana go zastrzelił.

  Nie zapominajmy też, że zarówno lew jak i tygrys nie są głupie. Zapewne rzadko atakują osobniki równe sobie wielkością, a prawie nigdy większe. Stąd bardzo ciężko o rzetelny pojedynek dwóch równych wagowo przeciwników zdeterminowanych do walki.

  Ciężko nawet o kryteria zwycięstwa. W walce na śmierć pewnie wygrywałby tygrys. Ale w naturze nie może sobie pozwolić na odniesienie takich ran jak lew. Polujące lwice pomogą rekonwalescentowi, a tygrysowi nic nie pomoże. Stąd pewnie nawet większy i silniejszy tygrys zapewne uciekłby przed mniejszym, ale bardziej zdeterminowanym i nastawionym na odniesienie ran lwem.

 27. Tygrys by wygrał na pewno, bo miał szersze kończyny przednie i był większy o cały jeden metr.
  A czy macie tu w dinoAnimls pojedynek spinozaur kontra t-rex?

  1. Nie ma jeszcze analizy pojedynku tyranozaura ze spinozaurem, czytałem że ma być. Moim zdaniem spinozaur przegrałby takie starcie.

   1. Co!!!!????!Spinozaur rozwali miliard tych Tyranozaurów w 5 mikrosekund!

 28. Samce które są po za stadem polują?! NO chyba nie oglądnijcie se czasami filmy o przyrodzie, one po prostu zabierają samicą z innych stad podczas nieobecności samców jedzenie.

  A ci co bronią lwy po prostu to są dzieci, które myślą że lew to niepokonany król zwierząt. A i jeżeli ktoś mówi że samce lwów dokonują prawie zawsze ostatnie ciosy to też nie prawda. Tak naprawdę idą tylko do gotowego jedzenia, a jak już to idą do ofiary która jest tak zmęczona że można ją powalić jednym machnięciem łapy, i wtedy odganiają lwice i jedzą około pół ofiary. (Jeżeli jest tak około do 100kg)

  A np. geny tygrysa są o wiele silniejsze od genów lwa, ponieważ jak widać na zdjęciu jedynego na świecie „tygryso-lwa” to widać tygrysa z trochę podjaśnioną sierścią.
  Podsumowując ten artykuł to sama prawda a tygrys jest silniejszy i tak będzie.

  PS. mówicie same atuty lwów, a wiecie o tym, że tygrysy potrafią upolować dużego jelenia w wodzie, a lew? Lew jeżeli widzi wodę to zwiewa.

  1. Jak Cię stać polecam wyprawę do delty Okawango, może będziesz miał okazję zobaczyć jak 3 młode samce lwów w wodzie powaliły dorosłego samca bawołu afrykańskiego. Wg przewodnika lwy miały po 3 lata były rodzeństwem, a samiec bawołu był silnym dorodnym samcem który przeszarżował w obronie stada. Akurat na terenie delty lwy wody nie unikają.

   1. Lwy za wodą jednak nie przepadają, tygrys zaś w wodzie czuje się całkiem nieźle – podobnie jak jaguar.

  2. Samce czasami polują ale bardzo żako ,szczególnie gdy jest to polowanie na zwierzę znacznie większe niż one same.

  3. Widzę, że bardzo zaciekle bronisz swojego ulubieńca, ale spójrz na atuty obu tych kotów. Lew jest mniejszy, jednak dysponuje grzywą, która działa jak kolczuga i pomaga lwu się bronić. Nie da się jasno przewidzieć wyniku walki, obu kotom należy się szacunek.

 29. a czemu w tytule niema pojedynek na śmierć i życie tygrys kontra lew

 30. Lwa i tygrysa nie można porównywać. Myślę, że walki w niewoli są absolutnie nierzetelne. Lew to zwierze społeczne, na wolności żyje w stadzie liczącym niekiedy do 30 osobników. Różnica między lwem wychowanym w niewoli, a na wolności jest piorunująca. Tygrys to samotnik, więc walka z lwem w klatce to dla niego nic wielkiego. Walki w ogrodach zoologicznych, a tym bardziej w cyrku, czy za czasów starożytnego Rzymu nie mają nic wspólnego z rzeczywistym porównaniem siły tych drapieżników. Na wolności pojedynek wyglądałby zupełnie inaczej. Specjalista od wielkich kotów Dave Salmoni twierdzi, że dziki lew ma większe szanse na wygraną, pomimo tego, że tygrys to nie jego kategoria wagowa. Chciałbym uzyskać odpowiedź od redakcji co o tym sądzi 🙂

 31. Witam nie zgodze sie z teoria ze tygrys zawsze wygra…na przyklad podaje 2 linki.(youtube.com/watch?v=mqEiDjsrHUE oraz youtube.com/watch?v=k-Uc40dWaas) sa to filmy czarno biale najlepiej ukazujace walki…reszta filmikow ktore pokazaliscie to sa zaczepkni tygrysow nie prawdziwe walki,a pozatym na internecie mozna znalesc wiele kontynuacji tych filmow gdzie to lew wygrywa araz atakuje! Po druge moim zdaniem to tez nie prawda ze tygrys jest silniejszy sami opisujecie ze poluje zazwyczaj na dziki jelenie itp,zas lew mimo to ze czesciej poluja samice znacznie czesciej to jak juz poluje to na wieksza zwierzyne jak BAWOL tona miesa ZYRAFA czy nawet rzadko ale zdarza sie HIPOPOTANY oraz NOSOROZCE….co za tym idzie musza miec wieksza sile! taki jelen ktory wazy 300kg to jest nic dla takich duzych kotow. Po trzecie srednia waga lew190 tygrys 220 i piszecie ze jest wiekszy ze ma szanse itp, nie biorac pod uwage czynik tygrysy zamieszkuja inne tereny np TYGRYS SYBERYJSKI najwiekszy kot swiata posiada po calej dlugosci gruba falde tluszczu niezbedna do przetrwania oraz bardzo geste, grube futro wiec stad ta roznica wagi. Wszytskie zwierzeta takie jak niedzwiedz polarny jest wiekszy od brunatnego, wilk kanadyjskii wiekszy od inny braci rowniez tygrys syberyjski jest wiekszy poniewaz posiada jak juz wspomnialem wyzej wiecej tluszczu niezbednego to przetrwania srogej zimy. Po czwarte wielka roznice by zrobilo gdyby tygrys wkroczyl na tereny lwa i probowal podejsc jega harem…wtedy budzi sie w nim instykt walki czesto w przypadkach lwow na smierc ii zycie….w takim przypadku walka byla by bardzo interesujaca? Jednej rzeczy nie kwestionuje TYGRYS jest niekwestionowanym zwyciezca jesli chodzi o polowanie szybki zwiny ale jesli chodzi o lwy sa bardziej waleczne i sie nie poddaja jak tygrysy(mozna zauwazyc na filmikach,tygrys atakuje zawsze pierwszy ale jak nie daje rady to ucieka lew wpada w furie i walczy do konca) ostatnia rzecza ktora chcialbym napisac to ze, moim zdaniem nie ma faworyta wszytsko zalezy od wieku kota,agresywnosci oraz sytuacji dojcia do starcie tych pieknych poteznych zwierzat! dziekuje

  1. Lew poluje w STADZIE! Tygrys poluje SAMOTNIE!
   Wgl, to w większości słabe te Twoje argumenty :))))))

  2. Co? Bawół tona jeleń 300 kg?
   Jeleń mógł ważyć nawet 700 kg bawół 590 kg
   Lew nie ma szans z nosorozcem i hipopotamem

 32. ja kiedyś widziałam filmik jak lew walczył z tygrysem na początku wygrywał tygrys potem lew ale, to tygrys ostatecznie wygrał zabijając lwa

 33. CALY ten artykul jest pisany pod tygrysa(smieszne) dlaczego wiec naukowycy z ANIMAL PLANET udostepniaja filmik anonimowany oraz twierdza ze lew wygra??? nie wiem komu bardziej ufac jakiejs podrzednemu projekotwi czy naukowca? jak myslicie?? inf z WIKIPEDI sa dla mnie bardziej zetenle niz te tutaj robione przez was! TYGRYS SYBERYJSKI MASA CIALA DOCHODZACA DO 300KG NAJWIKESZY DZIKI OSOBNIK 306,5KG!!!! W NIEWOLI423! przy czym trzewa zauwazyc jakos tego nie piszecie ze ten tygrys posiada fald tluszczu 5cm po calej dlugosci brzucha oraz pachwin wiecie ile to musi wazyc oraz jego geste futro ziomowe?? bez tego jaka wage ma??? prosze o odpowiedz PO druge nie wzieliscie pod uwagi LEO BARBARY najwiekszy przedstawiciel lwa! MASA CIALA 270-300KG! charakteryzuje sie bardzo ciemnymi wlosami oraz ma ich bardzo duzo, jest to gatunek praktycznie na wymarciu ale juz staraja sie go przyywrocic prosze wpisac nawet na internecie BARBARY LION(youtube) zobaczycie jak wyglada! Zas TYGRYS BENGALSKI MASA CIALA 220-230(podobnie jak lew afryk) REKORD DZIKI258KG! LEW AFRYKANSKI waga 150-250 DZIKI SAMIEC 313KG! w chodowli 375kg! Te walki w KOREANSKIM ZOO jak dla mnie sa smieszne,jest to propaganda oraz promowanie tygrysa! zadne filmiki nie sa pokazane w calosci tylko w urywkach! gdyby te zwierzeta walczyly na powaznie by sie pozabijaly(tak na logike) Wedlug mnie jedyne walki w miare zetelne sa CZARNO-BIALE prosze sprawdzic LINK NR1 youtube.com/watch?v=eYSWIzHS_RW 1 WALKA W JUNGLI LEW POKONAL TYGRYSA KTORY UCIEKL!+dla lwa 2 WALKAW NAMIOCIE TYGRYS ZNOWU NIE DAL RADY LWU I UCIEKL!+dla lwa LINK NR2 youtube.com/watch?v-yObyxvkn-ne prosze obejrzec 3 WALKA W CYRKU dwa potezne samce TYGRYS ATAKUJE LWA POWALA GO GDY NIE DAJE RADY ZACZYNA UCIEKAC LEW WPADA W FURIE GONI GO AKATUJE TE N CALY CZAS UCIEKA! ale w tym filmie bylo dla mnie 50-/50 lepiej walczyl lew w offensywie 4 WALKA W JASKINI (dwie walki )LEW AZJATYCKI VS TYGRYS BENGALSKI tygrys zas uciekl + dla LWA NASTTEPNA WALKA LEW AFRYKANSKI VS TYGRYS BENGALSKI tygrys pada na ziemie chociaz walczyl dzielnie…..WIEC WASZA TEORIA 10-0 TYGRYS -LEW wydaje sie byc nie prawda!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Wedlug nie nie mozna tak poprostu stwierdzic ze 1 strona zawsze wygra!!!!WSZYTSKO ZALEZY OD MNIEJSCA WALKI, SYTUACJI,przedewszytskim CHARRAKTERU KOTA, WIEKU ORAZ DOSWIADCZENIA!!!! wiec moge stwiedzic 50/50 kazdy z nich jest zabujca wiec wszytsko zalezy od osobnika!!! mimo to jestem sercem za LWEM TAK JAK NAUKOWCY Z ANIMAL PLANET! OSTATNIA KWESTA SIE NASOWA NA MYSL TO…skoro zwolenicy tygrysa jak i ten projekt twierdzi ze tygrys wygrywa 10-o z lwem TO DLACZEGO CALY SWIAT PRZYJOL ZE LEW JEST KROLEM ZWIERZAT???DLACZEGO BY STAWIALI POMNIKI LWOW??? a nie tygrysow!!! GDYBY LEW CIAGLE PRZEGRYWAL ???NAPEWNO NIE Z POWODU GRZYWY ja poprostu nie widze w tym sensu!!! DZIEKUJE bardzo i prosze nie oklamywac ludzi

  1. Chyba zbyt wielką wagę przywiązujesz do autorytetu Animal Planet i innych tego typu kanałów. Kiedy w filmach na tym kanale słyszę wielokrotnie „kły” słonia zamiast ciosów a w końcówce filmu słyszę „konsultacja naukowa” i tu pada nazwisko jakiegoś autorytetu to mocno się zastanawiam gdzie wiarygodność takiego kanału, który popełnia tak kuriozalne błędy nie odróżniając kłów (trójki) od ciosów (jedynki).
   W kontekście uznania lwa za króla zwierząt – tak to królewska grzywa stała się podstawą do tej nazwy i fakt, że lwy są rodzinne i lew ma coś na kształt haremu. Oczywiście sam lew to potężny drapieżnik.

  2. Odstawcie to Animal Planet dzieci, żadnych tam naukowców nie ma, a o rzetelność też trudno.

 34. [cenzura] prawda WKIKIPEDIA prosze sprawdzic BARBARY LION 270-300kg czemu tej rasy pod uwage nie wzieliscie?

  1. Lwy nubijskie/berberyjskie (Barbary lion (Panthera leo leo)), to podgatunek wymarły. Historycznie niektóre źródła (V. Mazák (1970) „The Barbary lion”, czy H. Hemmer (1974) „Untersuchungen zur Stammesgeschichte der Pantherkatzen (Pantherinae). Teil III: Zur Artgeschichte des Löwen Panthera” wskazują, że były one duże i mogły osiągać 270-300 kg. Problem w tym, że danych jest zbyt mało i są one często kwestionowane.
   Nie musimy takich informacji sprawdzać w Wikipedii, gdyż w naszym „podrzędnym projekcie” ten podgatunek już opisywaliśmy – lew berberyjski. W artykule przywołujemy również pojedynek lwa berberyjskiego z tygrysem bengalskim, który zakończył się zwycięstwem tygrysa.

   ______________
   Uwaga na przyszłość – w naszym „podrzędnym projekcie” nie akceptujemy wulgaryzmów w komentarzach.

 35. TYGRYS SYBERYJSKI masa ciala okolo 300kg(3m dl) najwiekszy dziki osobnik306kg w niewolo 423kg posiada 5cm warstwe tluszczu pod pachwina i calosci brzucha niezbedna do przetrwania temp-40 BARBARY LION masa ciala od 270do 300(2,8dl) bardzo geste dlugie czarne wlosy. Trwa odnowa tego gatunku poniwaz zostal prawie calkowicie wybity TYGRYS BENGALSKI masa ciala 220-230 (podobnie jak lew afrykanski) dlugosc2,8m najwiekszy dziki osobnik258kg niewoli 380 LEW AFRYKANSKI masa ciala od 160-250 dziki samiec rekord 313kg w niewoli 375kg dlugosc 2do,33m ZRODLO WIKIPEDIA!

 36. Jestem ciekawa ktore zrodlo jest bardziej wiarygodne???hmmm wikipedia czy ten projekt??? jak sadzicie wedlug NAUKOWCOW z ANIMALPLANET wlasnie lew wyjdzie zwyciezko z tej potyczki wedlug was tygrys wygrywa 100na 100 ciekawe bardzo czy tez to jest prawda

  1. Pierwsza sprawa – film, o którym piszesz to nie naukowe fakty, tylko animowane pojedynki, które według ich twórców tak własnie mogłyby się zakończyć. Podobnie jak Megalodon żyje, który był zwykłą fikcją stworzoną nie przez naukowców, choć wiele osób w to uwierzyło, stworzył ten film kanał Discovery, za co był bardzo krytykowany. Jak sadzisz do kogo należy kanał Animal Planet? Do Discovery własnie 😉
   Odnośnie wiarygodności Wikipedii – każdy może tam edytować hasła, więc jeśli swoją wiedzę opierasz nie na źródłach naukowych a Wikipedię przytaczasz jako wiarygodne źródło, to poczytaj ile jest bzdur i nierzetelnych danych w Wiki.

  2. Ten projekt jest nic nie warty. Na kazdym kroku jest faworyzacja tygrysa a na niemal kazdym filmiku walki lwa i tygrysa na smierc i zycie ewidentnie wygrywa lew wiec masz tu pokazane czarno na bialym ile jest warte to co pisze autor. Tygrys nie ma szans z samcem lwa. Samiec lwa jest stworzony do tego by wygrywac pojedynki z innymi drapieznikami zreszta wystarczy spojrzec na jego budowe i preferencje(grzywa, bardzo dobra kondycja). Lew to dlugotystansowiec akurat te kilkanascie/kilkadziesiat kg mniej niz u tygrysa u lwa jest na +. Zestawiajac zdrowego tygrysa i zdrowego samca lwa to tygrys jest bez wiekszych szans zreszta wystarczy spojrzec na opinie wiekszosci fachowcow a ci chyba wiedza lepiej niz taki tam autor tego tekstu nieprawdaz?

 37. Witam piszecie tutaj ze tygrys wygrywa 100na 100 walk ja ostatnio ogladalem czarno biale(kilka) to wlasnie lew byl na wygranej pozycji wiec moge stwierdzic ze chyba favoryzujecie tygrysa! jak dla mnie zal! jaak dla mnie nie mozna stwierdzic ze ktores z tych kotow wygra kazda walke! wszytsko zalezy od wspolczynikow takiich jakWIEK DOSWIADCZENIE TERAN ORAZ CHARAKTER mimo to jestem za lwem wkoncu jest KROLEM!!!!!

  1. Nie piszą – przytaczają opinię brytyjskiego tresera lwów, który dokonał analizy pojedynków tygrysa i lwa. W opinii Clarke’a tygrys zawsze wygra. Przeczytaj uważnie artykuł: „w jego opinii”, nie autorów artykułu.

 38. Witam wszhytskich czytajac ten artykul odnosze wrazenie ze jest przeslany do dzieci i pisany przez TYGRYSA. piszeciue tutaj ze TYGRYS pokanaj LEW 30 razy pod rzad…z czego co wiadomo zarowno LEW czy TYGRYS nawet po wygranej walne umiera w wyniku ran!!!! wypadku wiekszosci walk zwierzat sie tak konczy, ale WEDLUG TEGO ARTYKULU TYGRYS NIE ODNUSL ZADNEJ RANY PODCZAS 30 POTYCZEK Z LWEM NA SMIERC I ZYCIE??!! jest to bardzo intersujace i prawdopodobne jak to ze dzis bd koniec swiata, dziekuje

  1. Marek, Anna, Anonim – przeczytaj dokładnie artykuł, a później pisz komentarze. Gdzie masz napisane 30 razy pod rząd :)?

 39. Kolega wyzej pisal o (lweie barbary) sprawdzilam w internecie trwa jego odnowa populaci oraz istnieja takie osobniki w niektorych zoo.Wiec nasuwa sie pytanie dlaczego nie uwzglednilisciie ten podgatunek do projeku??? skoro wykopaliscie inf z czasow coloseum to teraz ciezko pisac o bierzacych czasach??? bardzo ciekawe.

  1. Mamy wrażenie, że osoba, która pod różnymi nickami pisze komentarze na temat lwów berberyjskich nie przeczytała uważnie ani bieżącego artykułu, gdzie wyraźnie poruszony jest aspekt pojedynku takiego lwa z tygrysem, ani nie czyta naszych odpowiedzi na swoje komentarze ani nie przeczytała artykułu na temat lwa berberyjskiego, gdzie omówiliśmy projekt reaktywacji tych lwów, który zakończył się niepowodzeniem.
   Odpowiadamy zatem ponownie – odnotowano pojedynek lwa berberyjskiego z tygrysem, który lew przegrał – wyraźnie to jest napisane w artykule. Ponadto lwy berberyjskie nie były tak duże, jak w przekazywanych relacjach – pisaliśmy o tym czterokrotnie.

   1. Jest wiele filmów czarnobiałych gdzie lew wygrywa z tygrysem, gdzie więc Wasza rzetelność? Że niby 10-0 wygrywa tygrys z lwem? To zależy od sytuacji, z zaskoczenia wygra tygrys, ale w dłuższej walce lew.

 40. Piszecie rowniez ze TYGRYS zabija niedzwiedzie( himalajske) w interniecie glasza plotki ze brunatne i polarne he. Niedzwiedz himalaski samiec wazy przecietnie 135kg tygrys jak piszecie do 300kg wiec gdzie tu wyrownana walka?? czym sie chwalic??

 41. W artykule poruszyliscie kwestie iz TYGRYS poluje na BAWOLY…dobrze wszytskim wiadomy jest fakt ze TYGRYSY preferuja mniejsza zwierzyne taka jak JELEN-DZIK. oraz piszecie ze LWOW musi byc grupka(prawda jesli sa to samice) na internecie mozna znalesc zarowno TYGRYSA oraz LWA zabijajacego BAWOLA w pojedynke! wiec zarowno jeden i drugi to potrafi(mimo to sadze ze TYGRYS lepiej to potrafi bo jest zdolniejszym lowca) tez trzeba PODKRESLIC ze oby dwa te gatunku poluja na zwierzeta SLABE,STARE,CHORE LUB MLODSZE NIEDOSWIADCZONE! z dorodnym BAWOLEM zdrowym oby dwoje nie maja zbyt duzej szansy! Druga kwestia jest to ze taki BAWOL musi byc odzielony od grupy poniewaz te zwierzeta sa stadne i uznaja zasade zadzierasz ze mna to z calym stadem!!! wiec nawet najwiekszy samiec LWA,TYGRYSA,czy NIEDZWIEDZIA przy calym stadzie BAWOLOW nie ma szans. Zgodzicie sie ze mna????

  1. Zgadzam się. Tygrys jest zwinniejszy i ogólnie lepszy łowca. Lew jest waleczny. Siła — to zależy. Tygrys syberyjski jest większy i silniejszy od lwa. Samiec lwa to dobry straszak. Duży (grzywa robi robotę) i agresywny. Wydaje mi się i tak że tygrys to by wygrał ale nie było by to latwe

 42. Lapiecie za slowka poprostu jest napisane ze wygral 30 aranzowanych walk tak? chodzi mi o fakt iz LEW vs TYGRYS jest poprostu nie mozliwe zeby 30 krtnie wyszedl z walk bez powazniej kontuzji! Ogladajac walki pomiedzy LWAMI czy TYYRYSAMI i nawet nie na smierc bardzo czesto koncza sie smiercia w wyniku ran kontuzji nie moznosci polowania a co za tym idzie smierc z glodu! Czyz ten fakt jest nie prawda? wiec to zjawisko bardzo malo prowdopodobne

  1. Z zapisów historycznych wynika jedynie, że tygrys wygrał 30 walk z rzędu, nie ma w nich jednak informacji na temat ran, które odniósł, ani jaki był czas pomiędzy kolejnymi walkami. W naszej ocenie niemożliwe jest wyjście bez szwanku z takiego pojedynku. Wygrana zaś 30 kolejnych walk przez tygrysa prawdopodobna byłaby, gdyby akurat ten osobnik był wyjątkowo dorodny, a jego przeciwnicy nieco mniej. Nie mylmy jednak naszej prywatnej oceny, z zestawieniem opinii osób, które tymi zwierzętami zajmują się na co dzień i z zapisami historycznymi, które w artykule zostały przytoczone.

 43. Witam redakcje mam pytanie czy ten caly Barbary lew naprawde wymarl i czy te lwy ktore mozna znalesc na internecia sa prawdziwe?? wsumnie posiadaja czarne grzywy po calosci brzucha. prosze o dopowiedz z gory dziekuje;D

 44. Jednak to dziki rekord nalezy do LWA 313KG ciekawe skad sie wziela tak niska przecietna waga skoro dorastaja az do takiej wagi? nie mozna przyjmowac ze kazdy tygrys jest ciezszy skoro waga LWA sie tak wacha, sa mniejsze osobniki ale tez potezne jest napisane do 250 i ze kazdy tygrys ma 240 kg nie zapominajmy ze kazdy duzy osobnik musi dozyc swoje lata zeby osiagnac takie rozmiary

  1. Przeciętna waga człowieka w zależności od kontynentu waha się od 60 do 85 kg. Można by sparafrazować Twoje pytanie zapytać dlaczego jest tak niska, skoro ludzie osiągają wagę ponad 600 kg? Rekordowe osobniki najczęściej są otłuszczone (te w zoo zawsze) i nie stanowią wzorca, lecz odbiegają od normy. Tygrysy przeciętnie są po prostu cięższe od lwów.

  1. Taka walka byłaby wyrównana. Tygrys bengalski ma więcej charyzmy i zadziorności, ale tygrys syberyjski ma przewagę, gdyż jest nieco większy – dłuższy zasięg łap. Na YT możesz znaleźć film, w którym tygrys syberyjski zwycięża z bengalskim, ale pojedynek jest wyrównany.

 45. Marek tak ale jesli chodzi o wage i tluszcz to wlasnie tygrysy posiadaja gruba warstwe tluszczu tak? co pewnie przeklada sie na to ze sa ciezsze o 30 kg? waga LWA czytajac osobny artykul o lwach wynosi 150-280 nie liczac jednostek w zoo…rozumiem prze przecietny samiec wazy okolo 200kg ale co nie wyklucza ze nie ma samcow podchodzacych pod gorna skale? wiec dlaczego przyjmowac ze bengal jest wiekszy? Z czego mi wiadomo to lew afryjkanski -bengalski maja podobna wage tylko amur jest wiekszy zazwyczaj? wlasnie przez to tez ze posiada owa warstwe tluszczu

 46. Dlaczego bengal jest wpisany z amurem skoro wiadomo ze amur jest duzo wiekszy caly czas przedtswia se ten fakt?

 47. Jest wiele zrodel i kazde podaje inna rozmaiary,wage itp! nie wiadomo ktore tak naprawde jest prawdziwe co nie zmienia faktu ze roznica pomiedzy nimi nie jest zbyt duza.Mozna przyjac zze tygrys w normalnym przypadku jest ciezszy o te 30 kg

 48. LUDZIE! nie wiem o co toczy sie spor?! nawet jesli tygrys moze pokonac LWA jest ciezszy o te 30 kg! to nie zmienia fakktu iz LEW jest KROLEM ZWIERZAT! tak juz jest od wiekow! gdyby patrzec za wielkosc itp to wlasnie NIEDZWIEDZ powiniennien zostac KROLEM! w opini ludzi na calym wiecie to wlasnie Lew jest krolem i tylko zwolenicy(tygrysow oraz innych zwierzat) twierdza inaczej! FAKT;)

  1. Więc tak jak widzę zdania są podzielone (i to bardzo ) lecz ja napisze swoją opinie … Zacznijmy od lwa ? jest mniejszy wolniejszy ale silny ? może ma mniejszą szczękę ale dalej silną ! ? i wiadomo że lwy w STADZIE WYGRAJĄ , tygrys z stadem lwów nie ma szans ? ale jak mówimy o dwóch osobnych kotach ( 1 tygrys 1 lew ) to wygra zdecydowanie tygrys ☺ ponieważ jest szybszy nie unika wody jak lew bo wiecie lwy to wolą swoją własną higienę osobistą ?ma większy nacisk szczęk no wiecie z większą łatwością łamie kości itp ? oraz mocniejsze 2 przednie łapy którymi jak pisało może powalać ofiarę ? lew za to ma tą swą bujną i grubą grzywę przeznktórom morze zmniejszyć swoje obrażenia ☺ porównajmy lwy wygrają z tygrysem tylko w stadzie ☺ , a jeden osobnik na jednego to tygrys ? kocham obydwa kotki ???

   1. oj mylisz sie. Tygrysy syberyjskie/bengalskie wlasciwie sa bez szans w starciu z lwami. Lwy sa stworzone do walk z innymi drapieznikami. Maja bujne owlosienie we wrazliwych miejscach i niesamowita kondycje, dobre proporcje wzrost-waga. Same lwa rodza sie po to by walczyc z innymi drapieznikami o przetrwanie dlatego maja takie a nie inne uwarunkowania genetyczne. Akurat to walczenie na dwoch lapach u tygrysow dziala na ich niekorzysc. Obejrzyj sobie walki na yt lew vs tygrys. Tygrysy walcza bardziej na dystans a lew jak najszybciej wchodzi w zwarcie a tygrysa bedacego na dwoch lapach latwo mu wtedy powalic. Tygrys jest bardziej stworzony do polowan niz do walk z rownymi pod wzgledem gabarytow drapieznikami. Zreszta z postronnych artykulow idzie sie dowiedziec ze to lew mimo wszystko jest lekkim faworytem. tygrys bengalski/syberyjski ma szanse jedynie z lwem azjatyckim ktory ogolnie jest slabszy od afrykanskiego pod kazdym wzgledem nie tylko chodzi o budowe a jak wiadomo glownie azjatyckie byly wystawiane do walk z tygrysami i to przez to niektore opinie sa wbrew lwom ale faktow/opinii historycznych na korzysc lwa jest rownie duzo albo i wiecej niz na korzysc tygrysa wystarczy poszukac. Tutaj kopiuj-wklej zostal dany art z wikipedii z uwzglednieniem tylko tego co u tygrysa jest na plus.

 49. youtube.com/watch?v=rg-nlc_si4A, youtube.com/watch?v=W_EvGlnEyTA
  Droga redakcjo wpisujac z ciekawosci podany wyzej komentarzach wpis BARABRY lion znalazlem oto te filmiki na internecie ze zoo i kilka innych, ciekawy jestem jaki to jest gatunek lwa poniewaz jest ogromny(niz jakikolwiek inny)ktory widzialem albo moze to chybryda tego BARBARY lwa bo tez takie nasuwa sie pytanie jesli tak czy to mozliwe? dziekuje z gory za odpowiedz

 50. Z ciekawosci zagladalem we inne walki zwierzat wedlug tej redakcji….i moge stwierdzic ze bardzo kochacie TYGRYSY poniwaz wedlug was wygrywaja prawie kazde pojedynki…na to wychodzi ze tylko niedzwiec ma szanse z tygrysem he.

 51. Prosze wyobrazic sobie walki KROKODYL(nilowy) vs ROZANCOWY LAMPART vs PUMA NIEDZWIEDZ(polarny) vs GRYZLI BAWOL vs BYK(zwykly) podobnych rozmiarow i nasowa sie pytanie czy ktorych gatunek moze wyjsc zwyciezko z walk 100na100????? wedlug mnie to nie jestt realne w swiecie zwierzat! Odnoszac sie do walki TYGRYS vs LEW przeciez te gatunki sa w 98% takie same wiec ciezko uwierzyc w tak wielka przewage tygrysa, jedno jest pewne jest zwiniejszy bardziej skoczny poniewaz warunki zycia go do tego zmuszaja(DZIKA GESTA ROSLINOSC PUSZCZA,DRZEWA)zas lew zyje na plaskiej przestrzeni nie ma takich warunkow. Odnosnie sily podstawa zywienia tygrysa sa Jelenie,,Dziki zas lwa podstawa Bawoly. wiec to lwy powinny miec wieksza sile?

  1. Nieco męczące jest tłumaczenie po wielokroć tego samego. Wystarczy przeczytać uwaźnie artykuł. 100/100 to opinia tresera, przytoczona, uwypuklona i podkreślona – OPINIA, nie praktyka, nie udowodniona teza. OPINIA 😉

 52. Odnosze wrazenie ze redakcja twozy wizerunek tygrysa jako super niezwyciezonego predatora…gdzies tak czytajac artykuly owej redakcji napotkalem tekst iz TYGRYS jest w stanie pokonac KROKODYLA w naturalnym srodowisku tego gada w WODZIE moi drodzy doroslemu krokodylowi moga sie oprzec tylko 3 gatunki na swiecie SLON,HIPO,NOSOROZEC reszta zwierzat nie ma zbyt duzej szansy

 53. Na waszej stronie pod haslem LION the KING of ANIMALS w angielskiej opis lwa jest podane WEIGHT up 270kg? we wszytskich kanalach przyrodniczych jakie ogladalem w zyciu a mam juz swoje lata zawsze podawali dane LEW ponad 250kg TYGRYS syberyjski 300kg wiec skad jest przyjeta ta waga przecietna? W tych wszytskich kanalach podawali MAX wage tych kotow??? wedlug mnie lwow jest duzo wiecej niz tygrysow co za tym idzie wieksza roznorodnosc miedzy samcami(WIEKSZE-MNIEJSZE) co sie przeklada na mniejsza przecietna? dobrze mysle REDAKCJO

  1. Gwoli precyzji, na naszej stronie w wersji angielskiej waga to „up to 280 kg”, a nie „up to 270 kg”. Wagę przekraczającą 250 kg osiągają nieliczne dorodne samce i nie jest to waga typowa dla lwów. W kontekście autorytetów, prosimy zerknąć choćby na stronę National Geographic, gdzie podane wartości wagi dla lwów wynoszą 120-191 kg.
   Jeśli we „wszystkich” programach przyrodniczych podawana była typowa waga lwa ponad 250 kg (w co trochę powątpiewamy), to oznacza, że podawana była błędna waga. Tak jak słoń ma ciosy a nie kły, tak lwy rzadko przekraczają 250 kg wagi.
   W kontekście wagi, w grę wchodzą pomiary pewnej grupy. Rzadko lwy w stanie dzikim, a tym bardziej tygrysy są mierzone i ważone, zatem trudno o precyzyjne dane, gdyż zawsze będą one obarczone błędem. To nie populacja ludzka, którą łatwo zważyć i zmierzyć.
   Pomiary osobników z ogrodów zoologicznych, czy parków tematycznych, gdzie zwierzęta mają nieograniczony dostęp do pożywienia i nie muszą polować, jak wiadomo nie są miarodajne. Zwierzęta te w ogrodach zoologicznych żyją także dużo dłużej, niż na wolności.

 54. droga redakcjo ten film na youtube jest niedostepny…ale widzialem jeden fiml jak to tygrys atakuje krokodyla(pewnie o ten sie rozchodzi)oraz nie pokazuje calej walki tylko urywek nie wiadomo czy ten osobnik sie uwolnij czy tez tygrys go zabil??? ale to nie w wodzie tylko na londzie a to ogromna roznica.

 55. Wiec to ze Tygrys wygrywa 100na100jest tylko opinia, ktora moze sie okazac nie prawdziwa,nie ma pewnosci ze tygrys wygra kazda walke. Wedlug mojej opini tygrys ma wieksze szanse na wygrana ale nie mozna stawiac lwa na przegranej pozycji z gory,wkoncu oby dwa gatunki to drapiezniki szczytowe wsztsko moze sie zdarzyc.Dziekuje redakcjo za wnikliwe wylmuczenie owego pojedynku

 56. Ostatnio ogladalam kanaly NAT GEO WILD o lwach i tygrysach to co sie dzieje na swiecie jest straszne wszystkie zwierzeta zostaly praktycznie wybite grozi im wiginiecie….np sam jakis (szejk czy wysoko urodzony) chwalil sie za zabil ponad 1500 tygrysow,oraz o strasznym kurczeniu sie przestzeni tych drapieznikow! o polowaniach w RPA na lwy najpier je choduja potem sprzedaja zeby ludzie mogli na nie polowac! nie dosc ze ich zasoby sie koncza tereny zwierzyna roslinna to jesszcze praktycznie doprowadzili do zagrozenia wymarcia oby dwuch gatonkow!A wy sie tu zajmujecie jakimis pierdolami o ich walce lepiej sie skupic jak im mozna pomoc zeby przetrwaly! aha i czytajac powyzsze komentarze musze potwierdzic ze jakies 10 lat temu jak ogladalam kanaly na temat tych zwierzat to podawali wlasnie takie wagi….moze to byly stare statystyki??? kiedys kiedy zylo w dziczy setki tys lwow napewno bylo mozna spotkac czesciej duze dorodne samce dochodzace do takiej wagi. Dzis zas zostala ich mozna tak okreslic tylko garstka! ludzie powinni byc bardziej KARANI za klusownictwo ,polowanie itp ogromnymi grzywnami, wiezieniem!!!!!!

 57. youtube.watch?v=vBLf9yv7mPg dla wszytskich ktorzy twierdza ze lwy tylko w 6 sztk moga powalic BAWOLA! co nie zmienia faktu iz dla lwa zarowno tygrysa skutecznosc ataku wynosi 1/10!!! lwy lacza sie w grupe wtedy ich szansze wzrastaja prawie do maximum! i szansa wyjscia bez urazu z polowania;D

 58. droga redakcjo Tak chetnie podajecie filmik TYGRYS vc KROKODYL.Ciekawi mnie fakt dlaczego ta walka trwa tylko 40 sec? dlaczego nie jest pokazana cala walka tylko urywek? dlaczego tez krokodyl sie nie obracal?( jak dobrze wiadomo zawsze tak robi podczas walki) oraz dlaczego tak jakos dzwnie sie naciagnela jego skora?(podobno jest to gruby pancez?)

  1. Nie „chętnie”, tylko podaliśmy raz jako przykład.
   Jeśli nasi czytelnicy uważają, że tygrysy czy jaguary nie polują na krokodyle i odpowiednio kajmany i nie są w stanie ich pokonać, to nie mamy na to wpływu. Żyjemy w kraju, w którym (chyba nadal) jest wolność poglądów i każdy może mieć własne zdanie i kwestionować wszystko co przeczytał i co zobaczył. Każdy może uważać, że takie, czy inne zwierzę jest silniejsze od innych zwierząt i co więcej, może wyrazić swoje wątpliwości i podać argumenty, które za tym przemawiają.
   My szanujemy każde zdanie i każdy argument poparty faktami lub udokumentowany. Komentarze zaś są dla naszych czytelników otwarte i stanowią wspaniałe pole do wyrażania opinii i dyskusji.
   Dlaczego film wygląd tak, czy inaczej należy zapytać autora filmu.
   Dokumentowanie zachowań dzikich zwierząt jest niezwykle trudne, o czym doskonale wiedzą filmowcy z kanałów przyrodniczych, czy fotografowie dzikich zwierząt.
   Jeśli ktoś uważa, że lew waży minimum 250 kg, nie zamierzamy go przekonywać, że jest w błędzie. My podajemy jedynie fakty dostępne w uznanej literaturze i pochodzące z opracowań naukowych. Jeśli jakichś danych nie jesteśmy pewni, to o tym piszemy, albo podajemy zakres danych z różnych źródeł.

 59. Droga redakcjo ja nie podwazam faktu ze tygrysy poluja na krokodyle. Zas sadze ze w warunkach wodnych(glebokkiej wodzie) nie maja zbyt duzej sansy, zas na londzie szanse wzrastaja.

  1. To akurat jest oczywiste, że w głębokiej wodzie tygrys nie będzie polował na krokodyla, a na lądzie, czy w płytkiej wodzie.

 60. Odnosze wrazenie ze ostatni komentarz redakcji jest kierowany do mojej osoby(odnosnie wagi) bron boze nie ja sugeruje ze minimalna waga tyle wynosi,tylko pruboje sie dowiedziec(wyjasc z wasza pomoca)dlaczego taka wage podawali w programach byc moze to byla podana gorna skala?nawet w tym nieszczesnym ANIMALPLANET podaja wage TYGRYS 570lbs a LEW 530…wiec prosze sie nie dziwic dlaczego tak dociekam skoro jest kolosalna roznica miedzy TABELA podana przez was a tym co pokazuja w TV itp. Nasowa mi sie jedyna logiczna odpowiedz musieli podawac gorna skale wagi, A moze redakcja ma inne sensowne zdanie? prosze o pomoc w wyjasnieniu

  1. Cóż, wiemy, iż dla wielu osób to co w telewizji powiedzieli jest świętością :), ale wiele osób wie, że tak jednak nie jest. Nie chcemy tu poruszać aspektów politycznych, ale każdy, kto śledzi obecną sytuację wie, że właśnie siła przekazu telewizji jest ogromna i dlatego taka walka o media i kontrolę nad nimi.
   Nie chcemy podważać autorytetu tego, czy innego kanału telewizyjnego, bo zdajemy sobie sprawę, że nie mając pieniędzy, nie mając własnego kanału przyrodniczego, wszystko co piszemy nie jest traktowane przez wiele osób jako wiarygodne, a wręcz określane mianem „podrzędnego projektu” 🙂 Gdyby jednak to samo powiedziane zostało w TV, to stałoby to się wiarygodne.
   Odpowiadając zatem powyższym przykładem, odsyłamy do tabeli zamieszczonej w artykule – to są prawidłowe dane, oparte o naukowe opracowania.

   1. dziwne macie rozunowanie. Wszystko co na korzysc lwa to propaganda i herezja a co na korzysc tygrysa to prawda hah

 61. czytajac artykul wydaje mi sie ze favoryzuje sie tygrysa poniewaz nie spotkalam zadnej opini za tym ze to lew wygra,tylko wszytskie sa skierowane na + dla tygrysa. wiadomo mozna znalesc opinie specjalistow zarowno jednego jak i drugiego zwierzecia. tylko tego mi brakuje tak swietny artykul!;D

  1. Moniko, jeśli dysponujesz rzetelnymi opracowaniami, podasz nam źródła takich opracowań, które lwa wskazywałyby jako zwycięzcę pojedynku, z chęcią rozbudujemy niniejszy artykuł. My nie faworyzujemy żadnego z kotów w tym pojedynku.

 62. witam wszytskich czy ktos sie orjetuje jaki jest BODY FAT% dla oby dwuch gatunkow? albo ktos zna strone z anatomia lwa tygrysa? widzac niektore ujecia mozna zaobserwowac u lwa na brzuchu Zyly oraz przednich i tylnych lapach(DZIKI)sadze ze ma cienka siersc,skore? zas u tygrysaAMUR nie,wisi mu ta skora oraz jest bardzo puszysty…ciekawy jestem ile moze wazyc owe futro itp? jesli ktos zna jakies dane albo ulatwiajace znalezienie prosze pisac. Ciekawi mnie to czy to wlasie przez to futro itp jest taki duzy, czy tez w glebi maja podobna sylwetke, poniewaz slyszy sie rozne opnie.Wiem jedno napewno ma bardzo szeroke lapy poniewaz dzialaja one jako rakiety sniezne zeby sie nie zapadac pod sniegem.

  1. Tygrys bengalski raczej żyje na ciepłych obszarach i nie potrzebuje grubej warstwy tłuszczu. I tak więcej waży od lawa, i tak ma większe łapy, pazury i kły. A tygrys amurski jedynie zimą potrzebuje lepszej ochrony, latem jej nie ma.

 63. Prosze nie porownywac naszej sytuacji w polsce(media) do roznych progaramow PRZYRODNICZYCH poniewaz nie maja one zbyt duzo wspolnego. a czytajac wasza odp mozna dojsc do takiego wniosku, rowniez w mioim odczuciu”nie mowicie tego wprost,ale idzie wywnioskowac iz TE programy klamia od lat” a naiwni ludzie we wszytsko wierza. Mysle gdyby wciaskali ludzia tzw(kit) to by sie znalazl ktos kto by podwazal ich autorytet i by sie zrobilo huczno! napewno bysmy o tym slyszeli.Oczywiscie nie liczac krajow z dyktatura

  1. Prosimy o wskazanie pozycji naukowych (badania, publikacje), z których wynika, iż waga lwa wynosi 250 kg. Jeśli takich nie ma, odpowiedź w kontekście danych podawanych w TV nasuwa się sama.

 64. Witam droga redakcje udalo mi sie znalesc kilku zwolenikow takich jak..DAVE SALMONI, CLYDE BEATTY, KAILASH SANKAHALA,DAVE HOOVER. Czytajac wasz artykul a ten ktory znalazlam w interniecie(anigielki) moge stwierdzic ze po czesci jest identyczny. Tylko ze w waszym poruszyliscie tylko aspekt wygranej TYGRYSA omijajac opinie za wygrana LWA. Rowniez mozna znalesc tam tekst cytuje( wedlug 18wiecznych przyrodnikow,autorow porownan obu gatunkow to wlasnie Lew jest na wygranej pozycji) Rowniez znalazlam maly szczegol w sredniej wadze przyklad.. LEW AZJATYCKI 175kg LEWC AFRYKANSKI186kg, TYGRYS BENGALSKI 196kg, TYGRYS SYBERYJSKI 221kg wszytsko sie zgadza oprocz Benagala mysle ze zostal przez was troszke zawyzony? Dlatego wlasnie w moim odczuciu Favoryzujecie tygrysa.

  1. Prosimy o przeczytanie akapitów „Styl walki tygrysa i lwa”, „Walka w naturze”, „Walka” oraz „Walka w zamknięciu” – nie faworyzujemy, czytając te akapity zwolennicy wygranej tygrysa mogliby odnieść wręcz przeciwne wrażenie 🙂 Staramy się podać obiektywne przesłanki i fakty (które z natury są obiektywne).

   W kontekście tygrysa bengalskiego, nie chcieliśmy akurat tego aspektu poruszać w tym artykule, ale współczesne badania tygrysów amurskich i bengalskich wskazują, iż koty te mają podobne rozmiary i wagę.
   Pomiary schwytanych i wypuszczonych tygrysów amurskich (24 osobniki – grupa wiekowa od 4 do 16 lat) w latach 1992 – 2011 wskazują na średnią wagę tych kotów na poziomie 188,5 kg; średnia długość bez ogona 195 cm, średnia wysokość 93 cm.
   To jednak opowieść na oddzielny artykuł.

 65. Nie ważne czy ktoś słyszał 100,200czy300 według mnie te 250 było wyrwane z kontekstu np ” dorosłe samce tego gatunku mogą ośiagać nawet wage do 250kg” takie sformułowanie było by jak najbardziej prawdziwe! skoro waga wacha sie od do. A żę słuchacz zapewne (osoba młoda) inaczej zinterpretowała i podaje że min 250kg to już inna historia, ale nie można zaraz zarzucaż ,że programy przyrodnicze (nie mowią prawdczy) oraz dlatego że podaja (kły,ciosy itp) zapewne błąd popełniono podczas TŁUMACZENIA na język polski

  1. Wiesz, takie programy mają zawsze konsultantów naukowych. Jeśli zatem mamy kły zamiast ciosów u słoni, to jest tu coś nie tak.
   W kontekście wagi i wrażenia, to jak najbardziej się zgodzę. Przy czym jedna z osób zarzekała się, że młoda nie jest i słyszała to wielokrotnie 🙂

 66. Nie moge sie zgodzic z twierdzeniem iz Lew walczy tylko o dominacje! oraz ze podczas walki troche poryczy,uderzy lapa itp! Lew walczy o dominacje w stadzie oroaz o pokarm,Tak lwy sie nie zagryzaja na smierc( nie gryza za gardlo ) ale rowniez umieraja w wynuku zadanych ran! jak wiadomo lew atakuje okolice tulowia ,kregoslup tak aby sparalizowac przeciwnika unieruchomic mu konczyny,taki lew nie ma juz szans pozostawiaony na siebie i czesto pada lupem innych drapieznikow albo umiera po jakims czasie! Zgodze sie czesto czesto bywa tak iz mlodzik chcac sprobowac swoich sil rzuca sie na samca alfa wtedy dostaje bolesna nauczke w postaci kilku uderzen i ucieka,oraz gdzie jeden jest duzo silniejszy od przeciwnika.Ale to nie znaczy ze tak jest zawsze! wystarczy poszukac na youtube walki lwow jesli dwa uparte samce o podobnej masie sile sie spotkaja walka wcale tak sie nie skonczy moza wiele razy zauwazyc poharatane pyski konczyny tors itp. rowniez pamietajmy ze lwy sa zwiezetami stadymy co za tym idzie nawet samice sie czasem dolaczaja do walki samcow! wiec nie wiem czy mozna to nazwac RYCZENIEM i UDERZENIEM LAPA! lwy bywa i tak ze napadaja w grupie np bracia2samce i zadaja powazne rany temu drugiemu! Oraz bywa i tak ze samiec alfa ktory ma duzy harem dlugo go utrzymuje jest wprawiony w boju przepedzi nawet 2 samcow! takie samce przezyly nie jedna ostara walke ale nie podwazam rowniez wielke krotkich prob obalenia jego wladzy.

  1. Rozumiem, że za wszelką cenę chcesz aby redakcja napisała artykuł, z którego wyniknie, wbrew faktom i opiniom twoja teza, że to lew jest większy, ma większe pazury, większy mózg, więcej waży i zawsze wygra 🙂 Niestety tak nie jest.
   Oba zwierzęta są groźne i musiałbyś na żywo zobaczyć wiele prawdziwych walk lwów i tygrysów aby wyciągnąć wnioski i przedstawić statystyki. Takich danych nie ma. Nie ma nawet dokładnych danych dotyczących wagi tygrysów, zatem fajnie, że redakcja pokusiła się o taką gruntowna analizę i zebrała materiał do dyskusji. Ta nasza dyskusja ma jednak czysto akademicki charakter połączony, w przypadku wielu osób z emocjonalnym podejściem do obrony własnych tez.
   Ostatnie przypadki z ogrodów zoologicznych pokazują, że to jednak tygrysy zabijały lwy, a jeśli lew zabił to dużo mniejszą od siebie tygrysicę, a nie tygrysa.

   1. w tym artykule zostaly przedstawione tylko i wylacznie te argumenty przemawiajace na korzysc tygrysa a i nalezy wspomniec ze one i tak opieraja sie glownie na walkach lwy azjatyckie vs tygrysy bengalskie/syberyjskie. Wydaje mi ze tygrys bylby bez szans z lwem afrykanskim ktory jest wiekszy i lepszy pod kazdym wzgledem niz azjatycki. Ona sa stworzone do walk z innymi drapieznikami co widac po ich budowie chociazby duze owlosienie miejsc w ktore uderzajac latwo usmiercic przeciwnika jak i rowniez lwy maja bardzo dobra kondycjew odroznieniu od tygrysow. Te ok 50 kg mniej u lwow afrykanskich wzgledem tygrysow bengalskich/syberyjskich dziala na korzysc. Latwiej jest dotlenic organizm ten fakt ze tygrysy moga walczyc na dwoch lapach a lew na 3ech nie dziala na niekorzysc lwow. Tygrysy staraja sie walczyc na dystans a lew zawsze dazy do zwarcia i tym samym latwo przewrocic lwowi tygrysa. Wystarczy przeanalizowac walki na yt czarno-biale lew vs tygrys. W kazdej wygral lew(i to
    niekoniecznie azjatycki). Reasumujac lew to drapieznik stworzony do walki przeciw innym duzym drapieznikom. Cialo jest stworzone pod walki z innymi drapieznikami(owlosienie, kondycja, dobre proporcje wzrost-waga) za to tygrysy podobnie jak lwice(choc lwice maja gorsze predyspozycje) do polowan. Z calym szacunkiem ale Tygrys bengalski/syberyjski nie ma szans z samcem lwa afrykanskiego chociazby z tego wzgledu ze samiec lwa rodzi sie po to by walczyc z innymi drapieznikami(inne lwy, hieny) czyli bronic stada.

 67. Nikt nie mowi nie podwaza faktu iz TYGRYS jest wiekszy,czy ma wieksze kly itp..nikt tego nie poruszyl chodzi o fakt ze nie mozna z gory postawic ze jeden wygra albo drugi sa to zwierzeta dysponujace ogromna sila i bardzo nieobliczalne jesli chodzi o walke.Poprostu wielu sadzi ze robicie z lwa jakas”sierotke” sa rozne opinie ekspertow a przedstawione byly w projekcie tylko za wygrana tygrysa…wporzadku by bylo przedstawic wszytskie opinie.

  1. Włączając się do Waszych dyskusji – nie sposób przedstawić wszystkich opinii na dany temat, gdyż po pierwsze ich nie znamy, po wtóre należy oddzielić mity od faktów a opinie internautów od opinii autorytetów.
   Chętnie jednak opublikujemy artykuł, który ktoś z Was napisze, uwzględniający wszystkie opinie. To może być bardzo interesujące zestawienie, które poszerzy punkt widzenia.

 68. Panie Zico prosze wpisac w wikipedi tiger versus lion tam znajdziesz artykul w pewnym stopni identyczny tylko w wersji ang…. na dole bd akapit REFERENCES tam sa podane zrodla itp prosze sprawdzic podpunkty poczytac w szczegolnosci 18.19.20.21,45,58 przypadki ogrodow zoologicznych

  1. Dziękuję, przejrzałem. Za wyjątkiem jednego (nr 20), to wszystko źródła sprzed II wojny światowej.
   18 – nie jest dostępny zrzut tej gazety z 1934 roku
   19 – (z roku 1949) trudno to nazwać walką, tygrys włożył głowę w otwór i został zaskoczony przez lwa, który złapał go za gardło i przegryzł tętnicę
   20 – lew zabił nie tygrysa, tylko tygrysicę, która była nowa w zoo.
   21 – jak w punkcie 18
   45 – to opis walki w cyrku, która uwieczniona została na jednym z czarno-białych filmów, na której tygrys wygrywa z lwem a oba zwierzęta zostają rozdzielone przez treserów strumieniami wody
   58 – tu tylko artykuł na temat lwów, nie ma nic o walce

 69. Chciałbym się odnieść do pojedynku lwa berberyjskiego z tygrysem w Indiach, poza wzmianka o porażce lwa nie ma żadnych informacji, a może lew był młodzikiem któremu co dopiero odrosła grzywa? Tak samo mogę przytoczyć historię kiedy wraz amerykańskimi turystami zwiedzałem Coloseum, kiedy mała dziewczynka w czasie opowieści o walkach zwierząt zapytała wprost kto by wygrał „król lew ” czy tygrys? Dorośli podchwycili to pytanie i zrobił sie długi wykład zktórego wynikało co następuje: podczas 100 dniowych Igrzysk które zafundował cesarz Tytus odbyła się walka „lwa z Atlasu” walka z 3 tygrysami które ten lew pokonał, rzymian tak przeraziła agresja i siła lwa że właściciele szkół gladiatorów zagrozili bojkotem, więc później do walk zwierząt, walk z gladiatorami „używane” były lwy azjatyckie, Berbery hodowane i używane były tylko do egzekucji jeńców. Tak wiec widac że jest to też ciekawa opowiastka opisana przez kronikarzy i opowiedana przez przewodnikow ale czy jest wiarygodna .Tyle samo jest warta opowiastka z Indii,wiemy tylko że lew został rozszarpany przez tygrysa, jak już to tygrys mógł co najwyżej rozszarpać truchło,
  Ponadto w artykule brakuje opinii ekspertów które by wskazywały na przewagi lwa chociażby John Aspinall czy wspomniany Dave Salmoni. Co do wymiarów lwa berberyjskiego kompletny szkielet ostatniego lwa zastrzelonego w Maroku znajduje się w Smithsonian National Zoological Park w Waszyngtonie. Badania wykazały że Lew berberyjski był o około 15 % większy od swojego kuzyna z afrykańskich sawann. Gwoli ścisłości była to tylko informacja na plakietce obok eksponatu

  1. Yamaguchi, oraz Haddane w pracy z roku 2002 „The North African Barbary Lion and the Atlas Lion Project” kwestionują te duże wymiary podawane dla lwów berberyjskich.
   Dziękujemy za wskazanie dodatkowych wypowiedzi ekspertów. Uzupełniliśmy artykuł o opinie Dave’a Salmoniego.
   Do opinii kontrowersyjnego Johna Aspinalla, których chciał, aby uśmiercił go jeden z jego tygrysów, ponieważ był chory na raka, nie dotarliśmy.
   Na koniec zamieściliśmy opinię Louisa Rotha, który wskazuje raz wygraną lwa a innym razem tygrysa.

 70. Dla redakcja dla potwierdzenia mojej tezy.”instykt zabojcy-duze koty”prowadzoncy Rob Bredell film dokumentarny,Skoro w tym filmie uslyszalem sformulowanie( dorosly samiec moze wazyc do 250kg) wiec bylo prawdopodobienstwo ze ludzie ktorzy slyszeli to samo czy podobnie moglo sie okazac prawda! jesli w jednym programie tak opisuja….uwazam iz w wielu innych moglo byc tak samo. Tak poza nawiasem czytalem ostatnio artykul nie pamietam juz jaki ale moglem wyczytac iz informacja o rekordzie samca TYGRYSA nie byla potwierdzona? prosilbym redakcje o przedstawienie wpisu(ale dokumentarny potwierdzony) nie z jakiejs strony odnosnie rekordow kotow… byle co zdjecia,opis cokolwiek,ciekawy jestem jak wygladaly takie kolosy,

  1. Sformułowanie „waga do 250 kg” znacząco różni się znaczeniowo od sformułowania „typowa waga to 250 kg”, prawda 🙂
   Informacja o jakim rekordzie, jakiego tygrysa nie została potwierdzona?
   W kontekście zdjęć największych lwów czy tygrysów odsyłamy do wyszukiwarki – wystarczy wpisać hasło „largest tigers” lub „largest lions”.
   Największe tygrysy mają podobne rozmiary do lygrysów.

 71. Ostatnnia rzecz a co z Treserem CLYDE BEATTY ktory byl wlascicielem zwierzat,aranzowal walki uwazal ze Lew wygra 9/10 wspomina rowniez ze stracil 25 tygrysow na arenie w cyrku? KAILIASH SANKAHALA znany przyrodnik z indi opublikowal ksiazke,Organizowal dla ksiecia walki twierdzi iz TYGRYS nie mogl sie przedostac przez gesta grzywe(wielki atut) do gardla LWA,ktory go pokonal? DAVE HOOVER trener z cyrku twierdzi ze lwy sa lepszymi wojownikami i ze niektore z jego tygrysow zostaly zabite przez lwy? mysle zeby bylo rowniez warto o nich wpomniec w artykule

  1. Jeśli dotrzemy do źródeł tych wypowiedzi, to z pewnością rozszerzymy artykuł, tak jak dotychczas. Dziękujemy za wskazanie kolejnych osób, które w tej materii mają/miały doświadczenie.

 72. Ksiazka Isabel Thomas (2006 rok) pisana jest dla plus dla lwa opisuje iz lew przez czeste walki wzmacnia i buduje sile w lapach,posiada lepsze cialo do walki. Jerry Pallotta,Rob Bolster(2009) autorzy twierdza ze Lew powinienen wygrac,Geroge Buffon,William seaver woods.oraz wiele innych sadzi podobnie! TAK SZCZERZE MOWIAC KOCHAM KOTY I Z CIEKAWOSCI PRZEGLADALEM,SZUKALEM,CZYYTALEM,DOWIADYWALEM SIE JUZ OD DLUZSZEGO CZASU ODNOSNIE WALKI TYCH ZWIERZAT I MUSZE STWIERDZIC IZ TO NIE MA SENSU PONIEWAZ MOZEMY ZNALESC MNUSTWO WPISOW ZE TYGRYS WYGRAL ORAZ LEW fani obojga wyszukuja stare urywki z gazet ,z czasopism,jakies zdjecia wstawiaja,mnustwo opini ksiazek obrazkow,wmawiaja swoje racje….moge smialo stwierdzic ze wedlug mnie TYGRYS jest wiekszy,zwinniejszy,posiada lepsze uzbrojenie (lowca idealny) powinni nazwac go KROLEM JUNGLI zas LEW swoja odwaga,duchem walki,ciaglymi walkami o dominacje(oraz wygladem) pozostanie KROLEM ZWERZAT taki spor o to ktory wygra jest jalowy i do niczego nie prowadzi tylko na szkode dla tych zwierzat!!!!!! poniewaz ludzie beda chcieli sie bardzo dowiedziec i zaczna organizowac walki!!!!

  1. Wspaniałe podsumowanie – oba koty są niezwykłe i każdy z nich ma swoje niepodważalne atuty, aby być zwycięzcą. Istotne jest aby te koty przetrwały, a nie to, który z nich wygra. Pewne jest jedno, z żadnym z nich walcząc gołymi rekami, człowiek nie ma żadnych szans.

   1. Dokładnie ważne jest aby koty przetrwały,chociaż człowiek juz i tak doprowadził do wygynięcia lub doprowadzenia na skraj tegoż wiele podgatunków zarówno lwa i tygrysa

 73. forums.anandtech.com/showthread.php?t=21488312&page=5 polecam mozna znalesc opinie od roku 1758 do 2009

 74. Odwolujac sie do podanego przez was TYGRYSA JAIPUR 332 cm lond 423kg HERCULES-LIGER 333cm long 418kg razem ze zdjeciem obojga. Wiec nie 460kg jak podajecie a 423kg

  1. Po pierwsze nie podajemy 460, a 465 kg. Po drugie dane pochodzą, jak wyraźnie kilkakrotnie napisaliśmy, z Księgi Rekordów Guinnessa z 1983 roku, a wiarygodność danych ze zdjęcia na którym znajduje się lygrys Hercules i tygrys Jaipur kto potwierdza Arkadiuszu?

 75. Wpisuje w wyszukiwarke,szukam i jakos nie moge znalesc wszedzie podaja 423kg najwiekszy rekord tygrysa w niewoli! moze podacie mnie link gdzie moge wejsc i przeczytac bo cos znalesc nie moge.

  1. Jeśli nie dysponujesz fizycznym wydaniem KRG, to ponieważ dla Ciebie najbardziej wiarygodnym źródłem jest Wikipedia, zerknij zatem do anglojęzycznej wersji i wpisz sobie hasło Siberian tiger. Znajdziesz tam również Jaipura z wagą 465 kg, którą podajemy za KRG.
   Tak, w Polskiej wersji Wikipedii, jest rzeczywiście wpisane 423 kg, ale na polskiej wersji Wikipedii świat się nie kończy 😉

 76. Tak przegladam kometarze i widze ze najnowszych danych 1992-2011 winika ze schwytane tygrysy amur z przedzialu 4-16 waza srednio 188,5kg osiagaja dlugosc 195cm bez ogona? wiec dlaczego podajecie inne dane? moze stare? przedstawiacie tabele? podkreslacie ze tygrs wazy srednio 40kg wiecej niz jesl jak dla lwa sredia waga wynosi okolo190kg??? czegosc tu nie rozumiem,sory ale co pomineliscie ten fakt i napiszecie kiedy indziej w innym artykule?

  1. Dane wspomniane w jednym z naszych komentarzy pochodzą z pomiarów wykonanych na 24 tygrysach w ostatnich 20 latach. Nie pominęliśmy tych danych, próba jest zbyt mała, aby była reprezentatywna, niemniej pojawia się pewna tendencja, z której wynika, że obecnie tygrysy syberyjskie w stanie dzikim mają mniej pożywienia i muszą przemierzać większe dystanse w jego poszukiwaniu, przez co nie mają możliwości pełnego rozwoju i osiągnięcia rozmiarów, na które pozwala im genetyka. Temat ten zaplanowaliśmy jako osobny artykuł i nie ma w tym żadnej teorii spiskowej 🙂

   Jeśli oglądasz filmy na temat lwów, z pewnością widziałeś wielokrotnie lwy wychudzone, niemal opadłe z sił z braku pożywienia, którego nie są w stanie upolować. Wiesz doskonale, że żaden z tych lwów nie waży 250 kg, jak byś chciał. Podobnie tygrysy syberyjskie nie ważą obecnie w stanie dzikim 300 kg, tak jak nie ma w Polsce dzików ważących 200 kg, czy krokodyli 7 metrowych, gdyż ludzie skutecznie im w tym przeszkadzają, albo na nie polując, albo polując na ich potencjalne ofiary, albo spychając na obszary, gdzie trudno im znaleźć wystarczającą ilość pożywienia.
   Dane dotyczące wagi i długości zwierząt nie są publikowane w roczniku statystycznym, bo nikt nie woła wszystkich lwów czy tygrysów, które żyją w stanie dzikim w jedno miejsce i nie zaprasza ich aby uprzejmie weszły na wagę. Stąd też aktualizacja danych następuje rzadko i w literaturze pokazuje się właśnie pewne tendencje, które zachodzą, przywołując dane które w publikacjach naukowych są obecne.
   Jeśli zabierzesz komukolwiek w młodości pożywienie, to schudnie, a jeśli dasz mu nieograniczoną ilość to przytyje i urośnie większy. Genetyki to nie zmieni, tak jak słoń jest większy od nosorożca, tak tygrys syberyjski i bengalski są wiesze od lwa przy zapewnieniu wszystkim kotom dobrych warunków żywieniowych.
   Szukanie na siłę tezy i atakowanie nas, aby wymusić stwierdzenie, że lwy są większe od tygrysów lub porównywalne naprawdę nic nie da. Nie są. Wkrótce jednak może się to zmienić, gdyż tygrysy pewnie w ogóle znikną z powierzchni ziemi i zostaną tylko lwy, którym już nikt nie odbierze korony, niezależnie od tego ile będą ważyły.

   Przy okazji, czy nie lepiej byłoby się zdecydować na jeden nick?

 77. co do lwów to też nie byłbym taki pewny że za ok 50 lat ostanie sie jakikolwiek lew żyjący na wolności, w końcu jest tylu bogatych stomatologów itd… może Chinach zapanuje moda na sproszkowane jądra lwów ? Inwencja człowieka w niszczeniu przyrody niestety nie zna granic 🙁

 78. O ile stwierdzenie że tygrys jest największym kotem (wyłączając hybrydy) nie podlega dyskusji to stwierdzenie że te koty nie są porównywalne jest mocno dyskusyjne. Gdyby kiedyś doszło do pomiarów grupy samców obydwu kotów w tym samym wieku (wyłączając z tej grupy oczywiście tygrysa sumatrzanskiego i lwa azjatyckiego ) to mogę się załozyć o każde pieniądze że 100 % tygrysów nie będzie większa od lwów, chociaż ogólny wynik byłby łatwy do przewidzenia.
  Stwierdzenie że koty nie są porównywalne bardzie pasują do porównania Tygrysa czy też Lwa np z trzecim w kolejności kotowatym Jaguarem

 79. Tak czytajac komentarze widze ostro sie dzieje. Nie chce nikogo bronic itp, ale koledzy czy kolega ma troche racji skoro decydujecie sie napisac artykul to trzeba uwzglednic wszytskie opinie ekspertow nie mozna sie sprowadzac tylko do jednego wygranej TYGRYSA. Dopiero pozniej jak napisaliscie dodaliscie jedna opinie Dave S. wiec wcale sie nie dziwie ze tak chcieli ujzec rowniez inne wpisy!skoro takie istnieja,nawet opublikowane ksiazki. Ja sie wstrzymam od glosu dla mnie to bez sensu!!!! sa to szczytowe bestie ktore goruja nad innymi zwierzetami a krol pozostanie KROLEM!

  1. Spróbuj napisać taki artykuł uwzględniający wszystkie opinie 🙂 Po pierwsze nie będziesz w stanie do wszystkich opinii dotrzeć, a po drugie wyszłoby z tego wiele stron, których nikt by nie przeczytał. Zapomniałeś, że w świecie memów, mało kto czyta dłuższe formy niż trzy linijki 🙂

 80. Panie Alex jak juz pisalem skoro redakcja sie zdecydowala to powinna uwzglednic wszytskie opinie zeby bylo uczciwie,jak i dla porownania?!tym bardziej jak mozna wyczytac z kometarzy owe opinie sie znajdowaly na tej samej stronie”angielskiej wersji” rowniez ze taki zwykly czlowiek moze z latwoscia je znalesc wiec co to dla takich ekspertow?powini byc obyci ze wszytskimi opiiami nie sadzisz? duzo wiecej bys nie musial czytac moze kilka linijek gdyby byly dopisane….,wiec wcale sie nie dziwie iz ludzie odnosili wrazenie favoryzowania TYGRYSA. Natepnie chcialbym sie zglosic do redakcji wnikliwie czytalem komentarze i moge stwierdzic ze nikt nawet nie wspomnial o tym ze lew jest rzekomo wiekszy od tygrysa. Rekordy mowia same za siebie TYGRYS 388kg stan dziki a w niewoli423kg zas lew 313kg -375kg wiec jest spora roznica

  1. Igorze, z chęcią opublikujemy Twój artykuł uwzględniający WSZYSTKIE opinie, jakie kiedykolwiek, przez kogokolwiek zostały na ten temat wypowiedziane. Skoro od dawna zajmujesz się tym tematem, to z pewnością dotarłeś do WSZYSTKICH opinii.

 81. Jak dla mnie to za duzo,nie posiadam odpowiedniej oraz wiarygdonej wiedzy,co nie znaczy zebyscie mogli cos dodac do artykulu wkoncu chlopaki sie postarali, znalezl,i przedstawili inne opinie,nie mozna ich ignorowac.Ale sie zgodze z redacja w 100% iz ludzie sie przyczynili do prawie calkowtego wyginiecia wielu gatunkow! Pamiteam jak dzis moj ojciec posiadal ksiazke(zapewne atlas zwierzat) w ktorym bylo przedstawione wiele gatnkow Wieloryby,Rekiny,Slonie,Nosorozce itp poruwnojac z dzisiejszymi okazami byly wielokrotnie wieksze! Ciagle kurczenie sie terenow lowieckich do zycia,zabierania pokormu,wybijania najwiekszych okazow(gigantow) sprawia ze dzisiejsze gatunki sa tylko cieniem tych z np 60lat wstecz.Co wyraznie widac na przykladzie Tygrysow jak podaliscie…

  1. Igorze, jak widzisz uwzględniamy kolejne opinie w artykule i jak wspomnieliśmy, jeśli znajdziemy nieco więcej czasu i dotrzemy do źródeł wspomnianych przez Was opinii, to z pewnością część z nich postaramy się zamieścić.
   Proponując Ci napisanie artykułu, chcieliśmy pokazać, że z jednej strony nie sposób dotrzeć do wszystkich wiarygodnych źródeł, a nawet jeśli dotarłbyś do wielu, to nie ma sensu przytaczać ich wszystkich, tylko te najbardziej reprezentatywne. Po prostu nikt nie przeczytałby 100 opinii ekspertów, gdyby tyle dla przykładu ich było. W taki sposób nie tworzy się artykułów.
   Za wszystkie sugestie dziękujemy, one wzbogacają artykuł i uzupełniają jego treść. Nas, jak wiesz, jest tylko dwójka i nie jesteśmy w stanie każdego z tysiąca artykułów na bieżąco, w miarę pojawiania się nowych materiałów uzupełniać, niemniej robimy co możemy 🙂

  2. igorku weź się schowaj i nie wracaj dopóki nie przedstawisz nam i Redakcji WSZYSTKICH opinii jakie kiedykolwiek powstały na ten temat, przecież to żaden problem!

 82. zainteresował mnie komentarz Igora i jestem ciekawa czy były tygrysy większe od syberyjskiego i bengalskiego (nie licząc szablozębnych)

  1. Nie było większych tygrysów. Największy był wymarły Smilodon popularis, pozostałe były albo porównywalne, albo mniejsze od obecnych tygrysów syberyjskich i bengalskich. Znane wymarły tygrys to: tygrys kaspijski do 240 kg, tygrys jawajski do 140 kg i tygrys balijski do 100 kg. Smilodon de facto nie był tygrysem, gdyż zaliczany jest do innego rodzaju, niż tygrysy.
   Zatem największym znanym tygrysem był i jest tygrys syberyjski (amurski)

   1. Panthera tigris soloensis mógł ważyć nawet 470 kg według szacunków Heltlera i Volmera z 2007 roku. Inne szacunki podają, że był wielkości współczesnego tygrysa bengalskiego.

  1. W tym przypadku trudniej byłoby wskazać zwycięzcę, ze względu na fakt, iż zarówno tygrysica jak i lwica polują. Obie zatem mają instynkt zabójcy. Na korzyść tygrysicy przemawia wielkość. Gdyby oba zwierzęta były tej samej wielkości to pojedynek byłby bardzo wyrównany i nie pokusiłbym się o jednoznaczne wskazanie zwyciężczyni.
   Zapewne część pojedynków wygrałaby tygrysica, a część lwica, przy jednakowej wielkości.
   W praktyce jednak tygrysice są większe, więc raczej to ona wygrałaby takie starcie, jeśli zwierzęta nie miałyby wyjścia i musiały walczyć.

 83. W większości przypadków inaczej sprawa by się miała gdyby taka walka odbyłaby się na wolności. Zazwyczaj lwica miała by do pomocy swoje siostry, ciotki itd.. Więc takie spotkanie skończyłoby się w najlepszym przypadku rejteradą tygrysicy. Przed taką koalicja to i dorodny samiec daje sobie spokój.

 84. wujek Google się kłania 😉 wystarczy wpisać np :big lion Simba Colchester

 85. Tu jest napisane, że tygrysy mają 25% większe mózgi od lwów i są mądrzejsze – w co wieżę. Dlatego gdyby spotkał lwa na wolności (co jest mało prawdopodobne) uciekł by (nie chciał by odnieść ran). Tylko tygrys bengalski by go atakował. Czy to więc znaczy, że tygrys bengalski jest głupszy od innych tygrysów, czy po prostu taki jest zaczepny?

 86. Bardzo dziękuję za odpowiedz i za to, że robicie takie świetne i ciekawe artykuły ?

 87. Zdecydowanie wygrałby tygrys, chyba,że bierzemy pod uwagę pojedynek tygrys sumatrzański(najmniejszy podgatunek tygrysa) vs lew.Wtedy lew miałby większe szanse na wygraną.

 88. Jak ja kocham takie wypowiedzi, nawet wśród ekspertów zdania są podzielone, a Ty autorytatywnie ogłaszasz zdecydowane zwycięstwo Tygrysa, a z Tygrysem Sumatrzańskim to już pojechałeś(aś) po całości.Faktycznie lew walcząc z prawie dwukrotnie mniejszym przeciwnikiem miałby „większe szanse” . Poza tym podniecanie się jakimiś krwawymi pojedynkami jest trochę chore. Lepiej żeby ludzkość ratowała te piękne zwierzeta , Tygrys już jest na granicy wymarcia, lada moment czeka to niestety też lwa 🙁

  1. Nie przeginaj lew nie miałby szans z tygrysem bengalskim
   Lew nie był prawie dwa razy większy od tygrysa sumatrzańskiego tygrys sumatrzanski ważył około 140 kg a lew 150-200 kg

 89. W sumie wynik takiego pojedynku jest interesujący, ale nie chciałbym tego oglądać. Widziałem na filmach lwy po pojedynkach – są pokieraszowane i nie wyglądają już ładnie.

 90. ciekawe jakby wyglądał pojedynek lwa berberyjskiego z tygrysem amurskim

  1. O ile lwy berberyjskie były tak duże, jak się często zakłada (chociaż osobniki z niewoli tego nie potwierdziły), to byłby to pojedynek wyrównany – pewnie 50:50.

   1. oba były duże a według mnie to lew berberyjski był największym lwem z grzywą

   2. ale chyba lew berberyjski nie miałby żadnych szans bo skoro mniejszy podgatunek tygrysa (patrz ,,Walki tygrysów i lwów w historii”) niż amurski rozszarpał lwa to już nie ma o czym gadać

 91. kto by wygrał największy tygrys świata Jaipur czy największy lew świata Simba

  1. Oba te wielkie koty pewnie ledwie się ruszały (Simba i Jaipur), więc pewnie by padły ze zmęczenia po pierwszym machnięciu łapą 🙂 Jak Hardkorowy koksu 🙂

  1. To kwestia budowy anatomicznej – lwy mają uniesione głowy, tygrysy zaś opuszczone i wydają się przez to niższe. Faktycznie jednak największe tygrysy są porównywalne w kłębie do największych lwów.

   1. Bartek, tygrys w kłębie jest porównywalny z lwem, jeśli jednak oba koty uniosą głowy, to lew będzie miał ją wyżej uniesioną (taka budowa).

 92. dlaczego niektóre dane na temat jakiegoś zwierzęcia są inne np. niż te z Wikipedii

 93. przecież obecnie wiadomo że w cerastwie rzymskim były lwy azjatyckie nawet w Animal planet i nat geo Wild tak mówią. Swoją drogą kto by wygrał w pojedynku młody lew afrykański kontra dojrzały lew azjatycki?

 94. Bardzo dobry artykuł, miejscami może wydawać się stronniczy ale trudno się nie zgodzić z przedstawionymi argumentami. Całe kwestia tkwi w tym ze faktycznie statystyki wskazują na tygrysa i tyle. Niestety niektórym trudno się z tym pogodzić i wypisują bzdury typu „tygrys poluje na małe zwierzęta a lew to i hippopotama zabije”, takim ludziom proponuje poczytać trochę o tygrysach i ich diecie, a także o obyczajach żywieniowych lwów. Oba koty mają inne metody polowania ale tak tygrys jak i lew mogą zabić naprawdę duże ofiary. Prawda jest ze lwy atakują i zabijają bawoly, żyrafy, czasem nawet stacza walkę z krokodylem czy zaatakują hippopotama, zwierzęta te atakują stadnie, polują głównie samice samce przyłaczają się czasami kiedy potrzeba siły ażeby położyc jakąś większą ofiarę. Tygrysy znowu atakują samotnie z ukrycia, prawda jest ze w codziennej diecie znajdują się cała plejada małych stworzeń jak żaby węże czy małpy, wiele zależy od dostępności pożywienia. Mimo wszystko tygrys jest szczytowym drapieznikiem, potrafi zabić gaura (największy przedstawiciel kretorogich na świecie ), potrafi atakować nawet nosorozce i słonie. Niektórzy userzy sugerują ze zwierzęta walczące w niewoli (tj lwy) nie mogą się zachować tak jak na wolności i nie jest to miarodajne, ale jak dla mnie to działa w obie strony. No i jeszcze kwestia sławnych czarno białych filmów, w pierwszym walka jest bardzo wyrównana a bo i przeciwnicy są podobni wielkosciowo, drugi film pokazuje nam lwa walczącego z tygrysem indochinskim który jest o wiele mniejszy niż tygrys bengalski czy syberyjski.

  1. Wreszcie .Uważam że świetnie podsumowałeś ten artykuł zgadzam się z tym co powiedziałeś moim zdaniem również tygrys ma większe szanse chociaż i tak powinny żyć w zgodzie tak by było najlepiej

  1. Lwy z Senegalu – angielska nazwa West African lion (Panthera leo senegalensis) uważa się za najmniejszy podgatunek lwa afrykańskiego

   1. Nie natknąłem się na takie dokładne dane. Będą z pewnością reprezentowały dolny zakres długości i wagi podawanej dla lwów jako przedział od … do.

  1. Zerknij do tabeli w artykule Najszybsze zwierzęta Top 10. Tygrys jest nieco szybszy do lwa.

 95. Jak sie dobrze poszuka, to nie powinno sie miec watpliwosci, że lew pokona tygrysa. Pewnie wieksze szanse mialby bengalski niz syberyjski, ale zgadzam sie z opinia, ze 9 na 10 razy wygrywa lew.
  wildanimalwarfare.yuku.com/lion-kills-tigers-most-irrefutable-accounts-t33.html#.WL3lY_krLIUThis

 96. redakcjo Dinoanimals bardzo dziękuje za wasze katalogi ale bardzo bym chciał aby powstał katalog na VS o diable tasmańskim i błotnym i jeszcze raz dziękuje za wszystkie katalogi

  1. Artykuł o diable tasmanskim jest przecież. Na każdej stronie masz wyszukiwarkę, wpisz wiec sobie diabeł tasmanski i znajdziesz.

 97. dlaczego tygrys na wolności by się wycofał a w niewoli zaatakował lwa?

  1. Artur, masz to wszystko wyjaśnione w artykule i w komentarzach pod artykułem. Taka jest natura tygrysa – nie atakuje bez potrzeby, aby nie zostać zranionym. Tygrys nie ma stada, musi się opierać jedynie na swojej sprawności inaczej nie przeżyje. Tygrys atakuje, kiedy ma zabić ofiarę, a jedyne pojedynki, czasami odbywa w okresie godowym. Lew zaś ciągle podkreśla swoją dominację w stadzie. Tygrys to zabójca, a lew to fighter, choć oczywiście także poluje.

  1. To pytanie to ma być żart? Nie wiesz, że lwy atakują ludzi? Nie czytałeś tutaj artykułów na temat lwów ludojadów?

 98. ” Ślina kotowatych zawiera enzym bakteriobójczy tzw.lizozym co w pewnym stopniu osabia rozrost flory bakteryjnej.Jednak cudów nie ma…Tworzące się z czasem złogi kamienia nazębnego to prawdziwy raj dla mikrobów.Stany zapalne dziąseł czy okostnej są utrapieniem większości starych,dzikich kotów.Zęby psują się i wypadają.Zwierzę z popsutym garniturem często ma kłopoty z polowaniem i przerzuca się na „miększą” zdobycz taką jak ludzie stając się seryjnym ludobójcą.Tak było w przypadku jednego z w/w opisanych tygrysów czy słynnego lwa-ludojada imieniem „Ghost”.
  Generalnie dzikim kotowatym jedzie z pyska jak ch.lera-im zwierzę starsze tym bardziej.Jednak ofiara czuje to dopiero wtedy gdy ten pysk ma rozwarty tuż nad sobą.Trochę za późno jak na ostrzeżenie…
  A co do tego co napisałem wcześniej to oczywiście posłużyłem się pewnymi uproszczeniami.I tak np.felinina w czystej postaci występuje u większości mniejszych kotowatych natomiast mocz lwa czy tygrysa zawiera nieco inne związki chemiczne podobnie cuchnące ale dla purystów-biochemików to jednak co innego.Koty załatwiają potrzeby fizjologiczne we wszystkich strefach swojego terytorium ale w pobliżu centralnej strefy bezpieczeństwa zazwyczaj zakopują odchody zamiast je eksponować.W strefie polowania zapachowe znakowanie moczem także ma miejsce ale rzadziej…itp,itd. „

 99. Na północy w Arktyce zdarzają się pojedynki pomiędzy niedźwiedziami grizli i polarnymi. Lew i tygrys poza Indiami raczej się nie spotkają …a przypuszcza,że nawet tam nie dochodzi do takich spotkać,po prostu liczba tych drapieżników jest drastycznie mała,jeszcze kilkaset lat temu ich obszary występowania w Azji pokrywały się.

 100. ciekawy temat, ale pierdoły o tym, że tygrys zabił lwa jednym uderzeniem albo, że tygrysy wyrywały karty w lwich klatkach można włożyć między bajki, musicie poddać analizie logicznej coś co chcecie tu wstawić, a nie pisać bezmyślne, bo gdzieś tak wyczytaliscie

  1. Czytanie z uwagą się kłania a jak fakty nie pasują do wyobrażeń, to tym gorzej dla faktów, prawda 😉 Tygrys w Ankarze zabił lwa jednym uderzeniem łapy – przerwał mu żyły na szyi i lew się wykrwawił. To znany fakt, o którym możesz przeczytać i w artykule tak właśnie to zostało przedstawione. Oczywiście sytuacja mogła być odwrotna i to lew mógł zadać takie śmiertelne uderzenie. Nie zmienia to faktu, że kwestionowanie wszystkiego, nawet że 2+2 daje 4 wszystkim weszło ostatnio w krew. Chyba politycy dają temu najlepszy wyraz i przykład. Zanim więc komukolwiek zarzucisz bezmyślność, sam przeczytaj z uwagą i pomyśl 😉

 101. Czytając ten ewidentnie tendencyjny artykuł,ewidentnie na korzyść Tygrysa mam wrażenie że Redaktor tego Portalu sam walczył z drapieżnikiem jakim jest jego żona lub być może dziewczyna zapewne znaku Lwa.

  1. Hmm, a gdzie ty tu widzisz tendencyjność :)? Tygrys i lew, to po prostu zawodnicy wagi ciężkiej i każdy z nich mógłby wygrać taki pojedynek.

  2. Po prostu tygrys wygra nie rozumiecie tego? Tygrys samą wagą pokonuje lwa tygrys waży przeciętnie (syberyjski) jakieś 300 kg a lew około 250 kg a największe tygrysy ważą aż 400 kg podczas gdy największe lwy ledwo do 300 kg tygrys jest o wiele inteligentniejszy od lwa
   Samiec lwa praktycznie nic nie robi to lewicę mu przynoszą posiłek tygrys poluje sam więc jest mu ciężej tygrys ma szersze i potężniejsze łapy a to ma znaczenie tygrys jako jedno z nielicznych zwierząt może zawalczyć z niedźwiedziem i go pokonać tygrys ma wieksze zęby i pazury lew nie ma najmniejszych szans zł tygrysem

 102. Rzeczywiście lepiej żeby powinny żyć w harmonii 🙂 oba koty są silne i potężne każdy może wygrać. Aczkolwiek myśle że tygrys ma większe szanse na wygraną chociaż lwu należy się miano króla zwierząt za jego charakter i grzywa;)

 103. Chociaż zgadzam się również z tym że dziewięć na 9/10 walk wygrywa tygrys

  1. Obstawiałbym polarnego, ale widziałem film na którym spotkały się, grizzly poryczał i biały niedźwiedź sobie poszedł 🙂

 104. Niedzwiedz polarny:
  Waga: 352501 g
  Sila szczek: 84 kg/cm2
  Dlugosc: najczesciej 2 – 2.5 m
  Wysokosc w barkach: 1.3 m
  Grizzly: ok. 200 kg
  Waga:
  Sila szczek: 68.5 kg/cm2
  Dlugosc: 1.98 m
  Wysokosc w barkach: 1.02 m

  1. Polarny jest rzeczywiście większy, ale gdy oba osobniki będą porównywalne?

 105. Redakcjo (odpowiedzcie),
  W tych hipotetycznych pojedynkach zwierzat wygra waran z Komodo. Jest jadowity (slina) i moze zabic bawola!!!

  1. Tak, jak napisaliśmy w artykule https://dinoanimals.pl/zwierzeta/hipotetyczne-pojedynki-zwierzat/, spośród tamtych zwierząt wygra tygrys, nie waran. Tygrys potrafi upolować gaura, a warany owszem mają duże ofiary, niemniej w starciu z wielkim kotem, który jest drapieżnikiem, nie zdołają zwyciężyć. Tygrys bengalski to bardzo silny drapieżnik i biorąc pod uwagę czy to przeciętnych zawodników, osobniki o maksymalnych rozmiarach, przewaga tygrysa jest ogromna. Największe tygrysy bengalskie w stanie dzikim mogą ważyć 300 kg, podczas gdy największy warany 90 kg. To przewaga nie do przeskoczenia.

 106. A ile miala najwieksza kosc udowa Tygrysa Bengalskiego? A ile miala najwieksza kosc udowa Tygrysa Syberyjskiego?

 107. Redakcjo, Jaipur wazyl 423 kg wg. Ksiegi Rekordow Guinessa
  „Largest feline carnivore”

Back to top button