BlogiDinozauryDinozaury roślinożerneKreda

Magnapaulia – jeden z największych hadrozaurów

Magnapaulia laticaudus

Magnapaulia to bardzo duży lambeozaur z okresu późnej kredy. Występował 73 mln lat temu na terenie dzisiejszego Meksyku. Pomimo tego, że Magnapaulia prawdopodobnie nie dorównywał rozmiarami azjatyckiemu szantungozaurowi (Shantungosaurus giganteus), to nadal pozostaje on na liście największych hadrozaurów Ameryki Północnej.

Krzysztof i jego Czas Tytanów zapraszają na spotkanie z jednym z największych hadrozaurów Ameryki Północnej:

Magnapaulia laticaudus

Blogi DinoAnimals

W cyklu artykułów z  Waszych blogów, prezentujemy wybrane artykuły z blogów DinoAnimals, które tworzą czytelnicy DinoAnimals.

Cykl ten różni się od artykułów, które na co dzień prezentujemy w głównym serwisie – artykuły pochodzące z blogów zawierają bowiem komentarze autorów, często również prezentują mniej formalne spojrzenie na świat przyrody.

W cyklu tym przedstawiamy świat fauny i flory w ujęciu często subiektywnym, prezentowany nie tylko przez pryzmat opracowań naukowych, ale również widziany okiem obiektywów autorów opracowań.

Tematyka blogów jest bardzo szeroka – fauna i flora (żyjąca i wymarła), dinozaury, opowiadania, przemyślenia i człowiek jako część tego wspaniałego świata.

Magnapaulia laticaudus

Polecamy


Baza Dinozaurów

9 komentarzy

 1. Przyznam się bez bicia, że do niedawna nie wiedziałem o istnieniu hadrozaurów, a to całkiem spore dinozaury, przynajmniej ten największe.

 2. Lista największych hadrozaurów

  1. Szantungozaur 15 – 17 m
  2. Magnapaulia 12 – 15 m
  3. Lambeozaur 10 – 15 m?
  4. Edmontozaur 11 – 13 m

  Szczątki dinozaurów zhuchengozaur ( 17 m ) i huaxiaozaur prawdopodobnie należą do szantungozaura ( shantungosaurus giganteus )

  1. Potencjalna długość Huaxiosaurus nie jest tak do końca pewna z tego względu na pochodzenie materiału skalnego od więcej niż jednego osobnika co rzutuje na poprawność wymiaru.
   1. Shantungosaurus giganteus GMV 1780-1 : 14,72 metra / 14559 kg
   2. Edmontosaurus annectens MOR 1142 ”X-rex” : 13,87 metra / 13683 kg
   3. Magnapaulia laticaudus LACM 17712 : 12,24 metra / 11957 kg

   1. Huaxiaosaurus ma kość udową tylko minimalnie większą od Shantungosaurus nie mówiąc już o tym że to synonimy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button