DinozauryJuraKredaOpracowaniaPterozauryTriasWymieranie

Pterozaury – największa baza na świecie

Baza danych pterozaurów

Tribute to Pterosaurs – baza danych ponad 600 pterozaurów

Od publikacji Tribute to Dinosaurs bazy danych zawierającej wszystkie znane nauce nieptasie dinozaury minęły już prawie 4 lata. Dziś światło dzienne ujrzała nowa baza danych Tribute to Pterosaurs, której stworzenie zajęło kilka miesięcy, setki godzin pracy…

Baza została zadedykowana niesamowitym, pięknym zwierzętom, które jako pierwsze organizmy nie licząc owadów opanowały przestworza. Kres dynastii przypadł 66 mln lat temu a świat już nigdy nie widział podobnych stworzeń. Do dziś po podniebnych smokach zostały tylko kości, ale kiedyś potężne „smoki” o skrzydłach ponad 10-metrowej rozpiętości władały niepodzielnie przestworzami.

Baza zawiera opisy prawdopodobnie wszystkich znanych nauce pterozaurów (prawdopodobnie bo przeszukując wiele źródeł, setki prac naukowych starałem się nie pominąć ani jednego z nich), których na dzień dzisiejszy jest kilkaset. Podobnie jak Tribute to Dinosaurus, nowa baza będzie stale aktualizowana jednak prawdopodobnie nie tak często (z uwagi na to, że nowe prace na temat pterozaurów są znacznie rzadsze niż te o dinozaurach).

Szacunki Wielkości

Większość pterozaurów w bazie ma oszacowanie rozpiętości skrzydeł, należy jednak pamiętać, że chodzi o zwierzęta wymarłe i dane te mogą nie być pewne. Często z uwagi na ubogi materiał kopalny oszacowania są na podstawie innych pokrewnych gatunków. Mimo to dołożyłem wszelkich starań aby obliczenia i szacunki były jak najbardziej aktualne. Niektóre szacunki są bezpośrednio mojego autorstwa na podstawie porównań z innymi pterozaurami.

Pterozaur

Etymologia

W przypadku niektórych taksonów etymologia nazwy nie jest pewna, czasem zdarzało się, że nawet autorzy nazwy nie podawali jej znaczenia, szczególnie w XIX wieku.

Datowanie

Datowania niektórych formacji nie są pewne.

Taksonomia

Podobnie jak w przypadku dinozaurów, również i taksonomia pterozaurów jest zagmatwana. Na przestrzeni 200 lat badań powstał niemały bałagan, wiele taksonów nie zostało poprawnie opisanych oraz niejednokrotnie utworzono wiele kombinacji nazw dla tego samego okazu. Klasyfikacja wielu pterozaurów nie jest pewna, często nowe prace i badania zmieniają pozycje systematyczną danego gatunku, rodzaju itd. Jednak baza będzie ciągle aktualizowana w oparciu o nowe odkrycia.

Mam nadzieję, że baza danych będzie użytecznym narzędziem dla wielu osób i służyć będzie jako źródło wiedzy o pterozaurach. Mam również nadzieję, że kolejne aktualizacje wyeliminują potencjalne błędy, które mogą wynikać czasem z własnych pomyłek a czasem z przeoczenia którejś z setek prac naukowych. Chciałbym też serdecznie podziękować wszystkim którzy w jakimś stopniu pomogli w utworzeniu tej bazy, szczególnie paleontologom, którzy poświęcali swój czas na korespondencje i dostarczali niejednokrotnie informacje których potrzebowałem.

Krzysztof Stuchlik (Shahen)
https://dinoanimals.pl/blogi/shahen/

Baza pterozaurów

Link do pobrania bazy znajdziecie tutaj:

Baza danych pterozaurów – Tribute To Pterosaurs by Shahen

Prawa autorskie

Udostępniona baza może być wykorzystywana jedynie na użytek prywatny, nie może być w jakiejkolwiek formie udostępniana ani publikowana, nie może również służyć jako źródło danych do blogów, czy jakichkolwiek projektów bez zgody autora. Autor zastrzega sobie także wyłączność na edytowanie i ciągłą aktualizację bazy w oparciu o nowe prace naukowe.

Polecamy


Baza Dinozaurów

14 komentarzy

   1. Dokładnie… samo wpisanie to wiele godzin, ale zdecydowanie wiecej czasu zabiera czytanie, zdobywanie prac naukowych itd… bo moje bazy to nie wikipedia kopiuj wklej tylko informacje bezpośrednio z prac naukowych tak aby były rzetelne. Nie rzadko robiłem też screeny kości z prac i w programie Imagej mierzyłem je i porównywałem z innymi w celu oszacowania rozpiętości skrzydeł. Ogólnie to kilka miesięcy wielogodzinnej pracy i analiz 🙂

 1. Mega respekt za tą pracę Shahen, naprawdę podziwiam Cię za twój wkład pracy na DinoAnimals bo zapewne jest to działalność nonprofit na tym portalu, tym bardziej tobie jak i innym blogerom tej strony ( którzy naturalnie są jeszcze w miarę aktywni )należy się duży szacunek za to co robicie. Dinoanimals powinno przynajmniej umieścić was , gdzieś jako współtwórców tej strony , z resztą bardzo chętnie bym przeczytał jakiś artykuł w formie wywiadu na temat tych najaktywniejszych blogerów np. jak długo pasjonują się tematyką związaną z ich blogami, co ich skłoniło do założenia tu blogu, jakie są plany na przyszłe artykuły itp.

  1. Alan, świetne jest to co robi Krzysztof i inni blogerzy, ale zrobiło nam się trochę przykro. Prawda jest taka, że my również robimy to nie tylko charytatywnie, ale dokładamy do tego co miesiąc środki. Tworzymy tysiące artykułów, zapewniamy infrastrukturę i funkcjonowanie całości. A reklamy, które tu się pokazują (które widzi tylko co 3 osoba, bo reszta używa AdBlocka i jest z tego dumna, że jest taka sprytna i ma wszystko za darmo) starczają najwyżej na hosting i domeny.
   Nie mamy sponsora jak Robert Kubica 😉

   Nam również nikt nie płaci za nasze dziesiątki tysiące godzin pracy, które poświęciliśmy na stworzenie DinoAnimals. Robimy to z pasji do przyrody i dla Was. I co więcej jesteśmy anonimowi, bo 5 milionów czytelników, którzy odwiedzają DinoAnimals w ciągu roku w ogóle nie obchodzi kto to stworzył. Nikt nigdy o to nie pyta, bo to nie istotne. Ważne, że jest za darmo. A ile to pracy wymaga, cóż, kogo to obchodzi 🙂

   Moglibyśmy oczywiście przeprowadzić wywiady i przybliżyć sylwetki wszystkich osób tworzących DA (nie ma ich wiele), ale poza Tobą nikt z milionów czytelników o to nigdy nie pytał. Wymaga to jednak czasu, którego ciągle nam brakuje, kiedy walczymy z codziennością i przygotowujemy kolejne, nowe opracowania dla Was.

   1. Być może Alan jako pierwszy o to spytał, Ale na pewno wiele ludzi was podziwia. W przeciwieństwie do Wikipedii czy innych g.wnianych wiki macie weryfikowalne i uaktualnione informacje co jest powodem do dumy. Ja sam kiedy napisałem parę tekstów na „bloga” zobaczyłem ile to czasu poświęca zacząłem zdawać sobie sprawę z waszej ciężkiej pracy., A jakość ich ( co stwierdzam ze smutkiem) odstępowały od Głównej Redakcji czy Shahena. Mam nadzieje że następne teksty będą jeszcze lepsze.

 2. Witam wszystkich ponownie wszystkich czytelników jak i redakcję portalu – o widzę, że nie próżnowałeś Shahen super praca i nowy blog twojego autorstwa, fajnie że powstał bo przez ostatnie miesiące byłem na ”bakier” jeżeli chodzi o nowo odkryte okazy i widzę, iż będę musiał nadrobić trochę zaległości w tym temacie. Postaram się też jeżeli mi czas pozwoli umieścić jakiś nowy artykuł na swoim blogu ( tak w prezencie ) bo niestety z przyczyn niezależnych od siebie trochę go zaniedbałem. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button