DinozauryDinozaury drapieżneTrias

Najstarsze znane dinozaury cz. I. Herrerasaurus

Herrerazaur (Herrerasaurus)

W roku 1991 na północnym wschodzie Argentyny w skałach liczących sobie 228 milionów lat odkryto pewien bardzo ważny szkielet. Czaszka owego małego, niewiele ponad metrowej długości drapieżnika nazwanego Eoraptor, należała do najpierwotniejszego znanego nam dinozaura. Dzięki swym długim nogom biegał szybko, a jego przednie łapy opatrzone były ostrymi pazurami pomagającymi chwytać i zabijać zdobycz.

Do niedawna za najlepszego kandydata na wspólnego przodka wszystkich dinozaurów uchodził inny argentyński dinozaur – Herrerasaurus. Jednak odnalezienie nowego, lepiej zachowanego okazu pozwoliło stwierdzić, że był to pierwotny teropod. Herrerazaur był bardziej zaawansowany ewolucyjnie niż współczesny mu eoraptor, gdyż posiadał już staw w dolnej szczęce. Czaszka była dość spora, a szczęki uzbrojone w ostre zęby mięsożercy. Na każdej łapie było po pięć palców, zakończonych tępymi pazurami. Ich kościec zadziwiająco przypomina kości późniejszych teropodów.

Staurikozaur (Staurikosaurus)

Staurikosaurus to dwumetrowy dinozaur drapieżny, którego okres występowania zbiega się z czasem występowania eoraptora i herrerazaura. Głowa tego brazylijskiego zwierzęcia dorównywała długością jego kości udowej, a w dolnej i górnej szczęce tkwiło po 13-14 ostrych zębów. Skrócone przednie łapy miały pięć palców. Z miednicą zrośnięte są jedynie dwa kręgi, co jest cechą bardzo prymitywną. Tylne łapy były długie, kości podudzia dłuższe od uda, co jest typowe dla zwierząt, które szybko biegają. Staurikosaurus był smukłym, aktywnym drapieżnikiem, ważącym około 30 kg. Choć stosunkowo niewielkich rozmiarów, mógł zapewne radzić sobie z większymi od siebie ofiarami.

Herrerasaurus
Herrerazaur (Herrerasaurus).

Przed paroma laty rozgłos zyskało odkrycie niepełnego szkieletu staurikozaura w Petrified Forest National Park (Park Narodowy Skamieniałego Lasu) w Arizonie. Znalezisko to, nazwane Gertie na cześć bohatera pierwszej kreskówki o dinozaurach, dowiodło, że staurikozaury zamieszkiwały również Amerykę Północną.

Eoraptor, Herrerasaurus i Staurikosaurus świadczą o szybkiej ewolucji dinozaurów drapieżnych przed 225 milionami lat. W tym samym czasie pojawiają się w zapisie kopalnym pierwsze dinozaury roślinożerne. Pisanosaurus znany jest z fragmentów czaszki i szkieletu z Argentyny. Jego gęsto rozmieszczone zęby tworzyły ciągłą krawędź do rozdrabniania roślin. Podobne zęby miał równowiekowy Technosaurus z Teksasu.

Herrerazaur (Herrerasaurus)
Herrerazaur (Herrerasaurus).

Herrerazaur (Herrerasaurus)

Wielkość:
Długość: 3-6 metrów
Waga: 175-350 kg

Żył:
około 231.4-228.9 mln lat temu
okres: późny trias

Pokarm:
mięso

Występowanie:
Argentyna

Klasyfikacja:
Rodzina: Herrerasauridae
Infrarząd: Herrerasauria
Podrząd: Theropoda
Rząd: Saurischia
Infrarząd: Herrerasauria
Rodzina: herrerazaury
Rodzaj: herrerazaur
Gatunek: Herrerasaurus ischigualastensis

Polecamy

Podobne artykuły

Baza Dinozaurów

4 komentarzy

  1. Herrerazaur:3-4 metry długości.
    Eoraptor:1 metr długości.
    No trochę jednak różnicy jest.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button