DinozauryDinozaury roślinożerneJura

Najstarsze znane dinozaury cz. II. Lesothosaurus

Lesotozaur (Lesothosaurus)

Innym (nawiązując do części pierwszej artykułu) starym dinozaurem był nieco późniejszy Lesotozaur (Lesothosaurus) – jaszczurka Lesotho. Oprócz typowych zębów roślinożercy lesotozaury miały jeszcze inną cechę bardzo charakterystyczną dla dinozaurów ptasiomiednicznych. Z przodu szczęki pojawia się u nich nowa kość – zwykle ma postać bezzębnego dzioba. Palce mają raczej postać pazurów niż kopyt.

Jak wykazały odkrycia w północno-wschodniej Argentynie a ostatnio także na Madagaskarze i w Polsce (na Opolszczyźnie), gdzie znaleziono szczątki najprymitywniejszych gadziomiednicznych roślinożerców, prozauropodów, późny trias był ważnym momentem pojawiania się dinozaurów. Ich szczątki nie są pospolite, ale każde znalezisko ma niezwykłą wartość.

Już przed 225 milionami lat dinozaury podzieliły się na gadzio- i ptasiomiedniczne. Najwidoczniej rozwinęły się z niewielkich gadów biegających na dwóch nogach. Ewoluowały bardzo gwałtownie. Z początku największe usprawnienia ich ciała dotyczyły tylnych kończyn i usprawnienia szybkiej, a zarazem wydajnej lokomocji.

Lesothosaurus
Lesothosaurus

Lesotozaur (Lesothosaurus)

Wielkość:

  • Długość: 2-2.5 metra
  • Wysokość: 45 cm
  • Waga: 40 kg

Żył:

  • 199-168 mln lat temu

Epoka:

  • Wczesna Jura, środkowa jura

Pokarm:

  • niska roślinność

Występowanie:

Afryka (Lesotho, RPA), Ameryka Południowa (Wenezuela)

Klasyfikacja:

Polecamy:


Baza Dinozaurów

6 komentarzy

  1. W sumie to lesotozaur miał swoją kluczową rolę w dziedzinie dinozaurów ptasiomiednicznych,ponieważ pomimo iż zmniejszał ilość wszystkich żyjących w tamtych czasach dinozaurów ptasiomiednicznych,to z honorem był głównym pokarmem dla dinozaurów mięsożernych,a lesotozaurów najprawdopodobniej było sporo.

  2. Lesotozaurów było dość sporo,a stanowiły główną zdobycz dinozaurów mięsożernych,także nie były zbyt zagrożone w tamtych czasach,do czasu kiedy ich nie wybito.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button