Ameryka PdAmeryka PnKotowateLwySsakiWymarłeZwierzęta

Lew amerykański (Panthera leo atrox / Panthera atrox)

Lew amerykański (Panthera leo atrox / Panthera atrox)

Największe lwy w historii – lwy amerykańskie – rządziły na terenach Ameryki Północnej i Ameryki Południowej, stając się wizytówką plejstoceńskiego krajobrazu. Jak radziły sobie na terenach dzielonych z innymi dużymi drapieżnikami (np. tygrysami szablastozębnymi) oraz pierwszymi ludźmi? Dlaczego wyginęły? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule. We wcześniejszym artykule prezentujemy ich kuzynów z Europy i Azji – euroazjatyckie lwy jaskiniowe.

Klasyfikacja

Lew amerykański (Panthera leo atrox lub Panthera atrox)
Lew amerykański (Panthera leo atrox / Panthera atrox).

Datowanie i występowanie

Ten wymarły, wielki kot zamieszkiwał Amerykę Północną oraz północno – zachodnie tereny Ameryki Południowej. Panował w plejstocenie, od 1,8 mln do 11 000 lat temu. Wymarł wraz z mamutami i innymi wielkimi ssakami zaliczającymi się do megafauny plejstoceńskiej. Na podstawie analiz genetycznych wykazano, że jest to siostrzany gatunek z lwem europejskim.

Uważa się, że lew amerykański był endemicznym gatunkiem Ameryki Północnej, a na kontynent południowy przedostał się za pomocą lądowego mostu, który powstał między obiema Amerykami. Co ciekawe jednak, skamieliny znalezione w Peru budową bardziej przypominają dużego jaguara niż lwa.

Lew amerykański (Panthera leo atrox / Panthera atrox).
Lew amerykański (Panthera leo atrox / Panthera atrox).

Wygląd, dieta i wymarcie

Długość ciała tego drapieżnika mieściła się w przedziale 160-250 cm, wysokość w kłębie wynosiła do 120 cm, a ciężar 250-360 kg. Był to zatem największy znany gatunek/podgatunek lwa w historii Ziemi. Jeśli jednak jego wymiary były prawdziwe, niewykluczone, że zwierzę to należało do gatunku jaguara lub tygrysa.

Lew amerykański kontra smilodon

Lew amerykański współistniał ze smilodonem – tygrysem szablozębnym (Smilodon populator), ale był lżejszy (smilodon ważył 360-400 kg) i wykazywał inny styl łowiecki niż prehistoryczny tygrys.

Z drugiej strony lew amerykański mógł być inteligentniejszy od smilodona; tysiące polujących tygrysów szablozębnych zostało uwięzionych w Rancho la Brea, ale tylko kilkadziesiąt lwów amerykańskich wpadło w tę pułapkę.

Inteligencja mogła być kluczową cechą gwarantującą przetrwanie w plejstoceńskim ekosystemie Ameryki Północnej.

Lew amerykański (Panthera leo atrox lub Panthera atrox).
Lew amerykański (Panthera leo atrox lub Panthera atrox).

Wykopaliska i szkielety

Najwięcej szkieletów tego lwa – ok. 100 – odnaleziono w jeziorach asfaltowych w Rancho la Brea (Los Angeles). Dzięki znalezisku bardzo dobrze poznano anatomię zwierzęcia. Okazało się, że budowa i uzębienie są bardzo podobne do współczesnych lwów, prehistoryczny gatunek był jednak większy (o ok. 25%) i cięższy.

Inne drapieżniki

Tamtejszy teren pełen był bowiem potężnych drapieżników, takich jak niedźwiedź krótkopyski (Arctodus simus) czy tzw. wilk straszny (Canis dirus), z którymi lew amerykański musiał rywalizować o pożywienie.

Dieta

Lwy amerykańskie polowały najprawdopodobniej na ówczesne jeleniowate i koniowate oraz wielbłądowate ssaki z gatunku Camelops hesternus, tzw. tapiry kalifornijskie (Tapirus californicus), bizony, mamuty i inne duże roślinożerne zwierzęta.

Wymarcie

Zakończenie ostatniej epoki lodowcowej oraz wzmożone polowania ludzi na potencjalną zdobycz tych drapieżców doprowadziły do zagłady m.in. niedźwiedzia krótkopyskiego, wilka strasznego i lwa amerykańskiego.

Lew amerykański (Panthera leo atrox lub Panthera atrox).
Lew amerykański (Panthera leo atrox / Panthera atrox).

Szczegółowe dane i wymiary

Lew amerykański (Panthera leo atrox lub Panthera atrox)

 • Datowanie: 1,8 mln-11 000 lat temu (plejstocen)
 • Główne tereny występowania: Ameryka Północna i Południowa
 • Długość ciała bez ogona: 160-250 cm
 • Wysokość w kłębie: 120 cm
 • Waga: 250-360 kg

Wcześniej uważano, że lwy amerykańskie ważyły więcej. Boris Sorkin w swojej pracy „A biomechanical constraint on body mass in terrestrial mammalian predators” z 2008 roku, oszacował ich wagę nawet na 420 kg. Obecnie jednak przyjmuje się, że lew amerykański był lżejszy.

Podobne artykuły
Od prawej: lew amerykański oraz lew jaskiniowy europejski w porównaniu do współczesnych kotów.

Lew jaskiniowy i amerykański – ciekawostki

 • Łacińskie określenie spelaea oznacza „jaskiniowy”, natomiast atrox tłumaczyć można jako „okrutny”/”przerażający”
 • Na podstawie znalezionych naczyń datowanych na plejstocen wykazano, że lew jaskiniowy miał związek z wierzeniami ówczesnych ludzi.
 • Najstarsze skamieniałe szczątki zwierzęcia z rodzaju Panthera datowane są na 3-4 mln lat temu. Odkryto je w Tanzanii.

Polecamy:


Baza Dinozaurów

10 komentarzy

 1. Wygląda na to, że w toku ewolucji, tygrysy zyskały na inteligencji w stosunku do lwów, pamiętam bowiem analizę pojedynku lew kontra tygrys, to z niej wynika, iż obecnie to tygrygrysy mają lekką przewagę intelektu nad lawami.

 2. Chętnie poczytalbym artykuł o prechistorycznym tygrysie panthera tigris soloensis, czyli tygrysie z prowincji ngandong, który ponoć osiągał wagę grubo ponad 400 kg

  1. Jedynie Heltler i Volmer w 2007 roku dokonali takiego szacunku (470 kg) dla tygrysa Ngandong (Panthera tigris soloensis). Inne estymacje są niższe, choć i tak dla największych osobników wskazują na możliwość osiągania 400 kg. Długość tego tygrysa (z ogonem) oszacowano maksymalnie na 350 cm, bez ogona na 233 cm, zatem jest nieco mało prawdopodobne, aby ważył 470 kg. Musiałby by mieć większe rozmiary, trudno sobie bowiem wyobrazić, aby w stanie dzikim był otłuszczony.

 3. Chwila. Napisaliście że smilodon popuator jest lżejszy od lwa amerykańskiego ale pisze tam że silodon waży 360 – 400 kg a lew amerykański 250 – 360. To wychodzi na to że smilodon jest o wiele cięższy od tytułowego lwa

  1. Przeczytaj uważnie to zdanie z artykułu – jest tam napisane, że to lew jest lżejszy od smilodona 🙂

  1. Irbis ma 60 cm wysokości, a kot domowy najczęściej od 20 do 30 cm, w zależności od rasy. Zatem irbis jest 2-3 razy wyższy od kota domowego.

   1. ale mi chodziło o to ostatnie zdięcię bo tam jest lew amerykański, lew jaskiniowy, tygrys, lew afrykański, lampart i ? wygłąda troche jak smilodon facilis

    1. Nie zrozumiałem twojego wcześniejszego pytania, sorry 🙂
     Mam wrażenie, że zarówno Smilodon gracilis jak i Smilodon fatalis byłyby większe – powyżej 100 cm w kłębie. To może być coś w rodzaju Metailurus albo coś z rodzaju Metailurini, niemniej nie mam pewności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button