Ameryka PdAmeryka PnKotowateSsakiTygrysyWymarłeZwierzęta

TYGRYS SZABLOZĘBNY – SMILODON

Tygrys szablozębny, szablastozębny (Smilodon) – kot o 30 cm kłach

Drapieżne koty z epoki plejstocenu swoimi ogromnymi, zaostrzonymi kłami na pewno mogły wystraszyć sporo – nawet większych – zwierząt i poradzić sobie w walce z niejednym wrogiem. W rzeczywistości ich groźny wygląd nie szedł w parze z siłą, a uścisk budzących strach kłów, jak na dzisiejsze standardy wśród drapieżnych kotów – był wyjątkowo delikatny.

Klasyfikacja

  • Rząd: drapieżne (carnivora)
  • Rodzina: kotowate (felidae)
  • Rodzaj: Smilodon (tygrys szablozębny to nazwa zwyczajowa)
Największym z tygrysem szablastozębnym był to Smilodon populator. Największe osobniki osiągały wagę 400 kg.

Gatunki

Istnieje wiele różnych klasyfikacji gatunków tygrysów szablozębnych, ale najczęściej rozpoznawalne są trzy odrębne ich gatunki. Najstarszy z nich zamieszkiwał Ziemię około 2,5 milionów lat temu, a najmłodszy wyginął 10 tysięcy lat temu.

Wyróżniamy 4 gatunki smilodonów i 2 niepewne:

  • Smilodon neogaeus* 3 mln – 500 000 lat temu
  • Smilodon gracilis 2,5 mln – 500 000 lat temu
  • Smilodon fatalis 1,6 mln – 10 000 lat temu
  • Smilodon populator 1 mln – 10 000 lat temu

*Nazwa „Smilodon neogaeus” była używana przez niektórych autorów, ale obecnie jest uważana za nomen nudum, ponieważ nie towarzyszył jej odpowiedni opis i nie określono typowego okazu.

Przypuszcza się, że podgatunkami Smilodon fatalis były Smilodon floridus i Smilodon californicus.

Występowanie

Tygrysy szablozębne zamieszkiwały początkowo tereny Ameryki Północnej. Później, gdy połączyła się ona z Ameryką Południową – zasiedliły one również drugi kontynent.

Największy z tygrysów szablozębnych to Smilodon populator miał kły o długości 30 cm, które wystawały ze szczęki na 18 cm.

Anatomia

Charakterystyczną cechą wszystkich smilodonów były długie, ostre kły. Miały one także krótkie ogony, potężne nogi i mięśnie szyi. Tygrysy szablozębne swoją budową przypominały bardziej niedźwiedzia niż współczesnego kota. Inne cechy, takie jak waga czy wzrost bardzo różniły się wśród poszczególnych gatunków:

Smilodon populator

Największy z tygrysów szablozębnych to Smilodon populator:

  • waga – 220-400 kg
  • wysokość – do 1,2 m
  • długość – do 2,6 m (bez ogona)
  • ogon – 30 cm
  • długość kłów – 30 cm – wystawały 17 cm z górnej szczęki.
  • występowanie: 1 mln – 10 tys. lat temu

Waga największych osobników porównywalna jest z dzisiejszą krzyżówką lwa i tygrysa – patrz: liger.

Smilodon fatalis

Średni z gatunków to Smilodon fatalis:

  • waga 160-280 kg
  • wysokość – 1 m
  • długość – 1.75-2 m (bez ogona)
  • ogon – 35 cm
  • długość kłów – 18 cm
  • występowanie: 1,6 mln – 10 tys. lat temu

Smilodon gracilis

Najmniejszy ze smilodonów to Smilodon gracilis:

  • waga – 55-100 kg
  • występowanie: 2,5 mln – 500 tys. lat temu

Dymorfizm płciowy praktycznie nie był zauważalny, a budowa ciała prehistorycznych kotów miała na celu zapewnienie im siły, a nie szybkości.

Podobne artykuły
Tygrys szablozębny (smilodon) mógł rozwierać paszczę pod kątem 120-130 stopni.

Olbrzymie kły

Cechą, która sprawiała, że tygrys szablozębny wypełniał niszę drapieżcy na terenach obu Ameryk były jego ogromne, wystające kły, które osiągały maksymalnie nawet około 30 cm.

W rzeczywistości jednak smilodony nie wykorzystywały całego ich potencjału. Nie miały bowiem na tyle rozwiniętych mięśni żuchwy.

Nacisk ich szczęk wynosił około 100 kg. Dla porównania lew zaciska je z siłą 250 kg a człowiek 73 kg. Patrz: Najsilniejsze szczęki (t.rex, rekin (żarłacz biały), aligator, sarkozuch, deinozuch).

Mogły natomiast rozwierać paszczę pod kątem 120, a niektóre gatunki nawet 130 stopni, a dzisiejszy lew ma do dyspozycji jedynie 65 stopniowe otwarcie. Jeśli więc tygrys szablozębny odpowiednio zaatakował ofiarę – jego ugryzienie było mordercze.

Choć tygrys szablozębny posiadał ogromne 30 cm kły, to nacisk jego szczęk był niewiele silniejszy od nacisku szczęki człowieka…

Dieta

Pożywienie tygrysów szablozębnych, jak przystało na typowych drapieżników, stanowiło głównie mięso słabszych zwierząt.

Z powodzeniem polowały one na jelenie, żubry, tapiry, konie. Wiadomo również, że atakowały młode mamuty. Niewykluczone także, że ich celem bywali ludzie, ale nie jest to potwierdzone.

Imponujący, prawda?

Społeczeństwo

Zwyczaje społeczne tygrysów szablozębnych nie są znane. Początkowo przypuszczano, że były one samotnikami, jednak ta teoria nie została potwierdzona żadnymi dowodami.

Jednak ostatnie badania, opierające się głównie na dużej liczbie szczątków znalezionych w jeziorkach asfaltowych w Rancho La Brea pozwala wysnuć tezę, że tygrysy szablozębne żyły w stadach.

Potwierdza to także fakt, że przyciągały je nawoływania konających zwierząt, które stawały się ofiarami wielkich kotów. Takie zachowanie jest również typowe dla gatunków stadnych – samotny łowca nie zareaguje na tego typu odgłosy.

Kiedyś twierdzono również, że olbrzymie kły nie były jedynie narzędziem służącym do zabijania, ale również stanowiły bodziec seksualny. Jednak mało zaznaczony dymorfizm płciowy, praktycznie obala tę tezę.

Porównanie wielkości: Smilodon populator, Smilodon fatalis, tygrys bengalski, człowiek.

Zniszczone kości dowodem na towarzyskość

O tym, że tygrysy szablozębne żyły w stadach świadczy również analiza ich kości. Okazuje się, iż w ciągu swojego życia doznawały wielu niebezpiecznych obrażeń uniemożliwiających im dalsze polowanie, a nawet chodzenie. Jeśli podobna sytuacja spotka dzisiejszego drapieżnego kota, np. lamparta – zazwyczaj umiera on z głodu, zanim rana zdąży się zagoić. Nikt mu bowiem nie pomaga.

Tymczasem wiele tygrysów szablozębnych zdołało wyleczyć się z obrażeń. Świadczy to, że jakiś inny osobnik musiał dostarczać rannym jedzenie nawet przez wiele tygodni.

Szkielet tygrysa szablastozębnego (smilodon)

Wyginięcie

Istnieje kilka hipotez dotyczących wyginięcia prehistorycznych, drapieżnych kotów:

Pierwsza dotyczy niemożności polowania na mniejsze i szybsze zwierzęta. Spowodowało to, że w momencie, gdy wielkie gatunki zaczęły wymierać – zniknął również tygrys szablozębny.
Druga wiąże się ze zmianami klimatycznymi, które mogły doprowadzić także do śmierci m.in. mamutów i wielkich jeleni. Jednak teoria, że to wyłącznie zmiany temperatur spowodowały wyginięcie smilodonów jest mało prawdopodobna.
Trzecia hipoteza zakłada, że do zniknięcia tygrysów szablozębnych przyczynił się człowiek. Odkąd pojawił się na terenie Ameryk zaczął polować na roślinożerne zwierzęta, które stanowiły pożywienie drapieżnych kotów. Gwałtowny spadek ich populacji spowodował wymieranie także tygrysów szablozębnych.
Czwarta teoria mówi o zakaźnej chorobie, która została przyniesiona do Ameryki przez ludzi. Pojawia się ona praktycznie przy rozważaniu możliwości śmierci wszystkich prehistorycznych zwierząt Jest to jednak mało prawdopodobne, ponieważ nie udowodniono istnienia wirusa czy bakterii, które zabijają ssaki, gady i ptaki równocześnie.

Tygrys szablozębny (smilodon) na tle współczesnych wielkich kotów: lwa i tygrysa.

Tygrys szablozębny – ciekawostki

Tygrys szablozębny w rzeczywistości był wielkim kotem, a nie tygrysem.
Choć tygrys szablozębny posiadał ogromne 30 cm kły, to nacisk jego szczęk był niewiele silniejszy od nacisku szczęki człowieka…
Postać smilodona to element bardzo często występujący w popkulturze.
Kły tygrysów szablozębnych były wyjątkowo podatne na złamania, ze względu na swój owalny przekrój. W celu uniknięcia urazu unieruchamiały swoją ofiarę za pomocą masywnych mięśni przednich kończyn.
Za jednym razem te wielkie koty zjadały 30 kg mięsa.

Tygrys szablozębny (Smilodon).

Polecamy:


Baza Dinozaurów

65 komentarzy

  1. moim zdaniem najgroźniejszym kotem jest lew jaskiniowy (wymarły)
    był największym kotem żyjącym na ziemi osiągał 4 metry długości
    i osiągał prędkość do 67km /h oraz polecam ten link bo wielu ludzi
    uważa że tygrys wygra z lwem ale tutaj ta zagadka jest rozwiązana
    lew wygrał

    1. Lew jaskiniowy (Panthera leo spelea/Panthera spelaea) był większy od współczesnego lwa, ale w zasadzie porównywalny do obecnie występującego tygrysa syberyjskiego. Samce lwa jaskiniowego osiągały wagę od 270 do 320 kg i do 120 cm wysokości. Długość ich ciała (bez ogona wynosiła ok. 210 cm). Był więc ok. 8-10% większy od współcześnie występujących lwów.

      Nieco większy od niego był Panthera leo fossilis – ok. 240 cm długości (bez ogona). Większy od nich był zaś lew amerykański (Panthera leo atrox/Panthera atrox) – długość ciała do 250 cm (bez ogona), waga ciała od 250 do 360 kg. Można przyjąć, iż był ok. 25% większy od współczesnego lwa.
      Smilodon populator zaś był największym kotem, osiągał bowiem do 260 cm długości (bez ogona) i do 400 kg wagi. Większe od nich zaś są współczesne ligery.

        1. Z dowodów, które odnaleziono, jak wspomina także artykuł, wynika że żyły w stadach. Bliżej im było zatem do lwów, niż do współczesnych tygrysów samotników, pod tym względem.

          1. Z pewnością, to były potężne koty. Z dwoma tygrysami szablozebnymi, niedźwiedź krótkopyski raczej by sobie nie poradził.

          2. ok czyli stada tygrysów szablozębnych były najwyższym że tak to nazwę poziomem drapieżników

          3. To obstawiałbym wygraną smilodona populatora. Populator był jednak większy od lwa amerykańskiego

      1. Z tego co wiem, to najwiekszy znany nauce Kot, to Lew amerykanski, inaczej Panthera Leo Athrox.
        Podobno najwiekszy Kotowaty, Ligera nie licze, bo to hybryda.

          1. Panthera Leo Fossilis był większy od Lwa Jaskiniowego ale mniejszy od Amerykańskiego. O miano największego kota wszechczasów rywalizują Smilodon Populator, Lew Amerykański, tzw. Tygrys z Ngandong i ewentualnie Xenosmilus

      1. Mam pewne zastrzeżenie napisaliście że groźny wygląd nie szedł w parze z siłą Rozumiem że nacisk Szczęk miał dość słaby ale nie oszukujm rozumiem że nacisk Szczęk miał dość słaby ale nie oszukujmy się te koty potrafiły waży 400 kg musiały być bardzo silnr

      2. Napisaliście Że groźny wygląd nie idzie w parze z siłą rozumiem że ten kot miał słabe szczęki ale nie oszukujmy się potrafił waży 400 kg musiał być bardzo silny

        1. Mogłeś odnieść takie wrażenie, ale przeczytaj proszę uważnie to zdanie – ten groźny wygląd odnosi się do kłów i stąd zdanie, że ich groźny wygląd (kłów) nie szedł w parze z siłą. Same tygrysy szablozębne były masywnie zbudowane i z pewnością dysponowały sporą siłą, zwłaszcza największy smilodon populator.

  2. W tym pierwszym porównaniu wielkości tygrys bengalski przypomina masą człowieka. Nie sądzicie że coś jest tutaj nie tak jak powinno? Co do drugiego obrazka porównującego koty to czy moglibyście napisać dokładnie jakie to są gatunki (szczególnie interesuje mnie ten biały, największy spośród nich kot)

    1. Z porównaniami zazwyczaj jest kłopot – ktoś rzekł, iż to nie apteka, ktoś inny zaś stwierdził, to po co w takim razie je przygotowywać, skoro nie są dokładne 🙂 Tygrys bengalski rzeczywiście mógłby być troszeczkę większy, niemniej nie zapominajmy, że jego wysokość w kłębie to 90-110 cm i tyle mniej więcej właśnie ma na załączonym obrazku. Reszta to proporcje po skalowaniu, zatem tak to wygląda.

      Zestawienie z kotami pokazuje na pierwszej pozycji amerykańskiego lwa jaskiniowego – przez pewien czas pokutowała opinia o tym, iż Panthera leo atrox był większy niż smilodon, niemniej to raczej nie jest prawda. Smilodon populator powinien być na tym rysunku na pierwszym miejscu, a nie na drugim jak jest obecnie.

        1. To europejski lew jaskiniowy (Panthera leo spelea) – nieco mniejszy niż jego północnoamerykański krewny (Panthera leo atrox). Lygrys/Liger byłby największy z nich wszystkich. Hercules – największy żyjący obecnie lygrys/liger ma 125 cm wysokości w kłębie, 333 cm długości i waży 415 kg. Bywały w historii większe lygrysy/ligery.

  3. Szanowna redakcjo naukowa nazwa smilodona brzmi smilodon populator czy smilodon popularis ,bo czytałem artykuł Tygrys szablozębny – Smilodon oraz ranking największych kotów i już zbzikowałem ,ponieważ raz piszecie tak a raz tak? I jeszcze jedno pytanie w jakim języku są nazwy naukowe?

    1. Nazwy w systematyce tworzone są w języku łacińskim. Każdy kraj ma zaś własne nazwy zwyczajowe.
      W kontekście największego smilodona, w obecnej systematyce występuje smilodon populator. Dostosowaliśmy artykuł na temat największych kotów do aktualnej systematyki, aby nie było niejednoznaczności.

  4. Może dodam taką ciekawostkę (podając za paleontologami z Uniwersytetu Wrocławskiego), że w jaskini Biśnik w Małopolsce odkryto szczątki lwa plejstoceńskiego, którego wagę oszacowano na pół tony! Porównanie kości tego lwa z dzisiejszym nie daje wątpliwości. To był gigant. Co ciekawe, naukowcy wspominają o odkryciu tam szczątków kotów szablozębnych, których jak dotąd sądzono nie było w Europie. Wielka szkoda, że takie polskie odkrycia nie trafiają na pierwsze strony gazet, do programów popularnonaukowych i encyklopedii.

    1. A kto broni naukowcom nawiązać współpracę i publikować swoje artykuły w DinoAnimals i zamiast do wąskiego kręgu osób to dotrą ze swoim odkryciami do setek tysięcy albo większej ilości. Naukowcy zbyt często żyją w swoim świecie, z którego nie wysuwają nosa na zewnątrz.

      1. Polacy nie potrafią sprzedać swojego sukcesu. Pamiętam jak odkryto u nas najstarsze ślady dinozaurów i co z tego wynikło. Mamy najstarszy bumerang z kości mamuta, wielkie słonie leśne, dobrze zachowanego nosorożca włochatego …. Wszystko gdzieś zakurzone, wiedza rozproszona. Fakt, przynajmniej w kwestii informacji o zwierzętach dinoanimals.pl daje radę. Szkoda, że strona nie ma odsłony po angielsku, bo spełniłaby rolę, o którą mi chodzi.

    1. Trudno powiedzieć, czy to prawda, ale ponieważ był dużo większy od lwa jaskiniowego i tygrysa szablozębnego, więc dorosły osobnik raczej się ich nie obawiał. Chyba, że polowały stadnie.

    2. Niedźwiedź jaskiniowy i smilodon nie współistniały, ponieważ ten pierwszy żył w Europie, a drugi w Amerykach. Ale to prawda – bez problemu zabije i jednego, i drugiego, chyba że koty zaatakują niedźwiedzia we śnie, lub w grupie

  5. Ale dlaczego Tygrys Szablozębny do według redakcji tylko Smilodon, skoro do tej samej podrodziny (Machairodontinae) należało również np. Homotherium. Na dodatek to ostatnie występowało w Europie i podjadało naszych pradziadków. Może to efekt amerykanocentryzmu?

    1. Cóż, akurat homotherium smilodona za bardzo nie przypomina, ma o wiele krótsze kły. Jeżeli coś miało go przypominać, i przy tym żyć w Eurazji, to byłby to megantereon, tyle że wymarł w środkowym plejstocenie, nie był więc tak zbliżony do naszych czasów jak smilodon

  6. Nie rozumiem to kto był w końcu największym żyjącym na ziemi kotem nie najdłuższym
    Tylko największym ile cm wysokości miał Smilodon Populator Lew jaskiniowy lygrys tyglew tygrys lew jaguar lampart czarna pantera śnieżna pantera panthera Leo atrox Puma i Gepard bo narazie
    Rozumiem ze największy był
    1Panthera Leo atrox
    2 Lew Jaskiniowy
    3 Smilodon Populator
    4Lygrys
    5 Tyglew
    6 Tygrys
    7 Lew
    8 Jaguar
    9 Lampart
    10 Śnieżna pantera
    11 Czarna Pantera
    12 Gepard
    13 Puma

    1. Tak naprawdę to chyba największy był (jest) lygrys lub jak kto woli liger. Problem w tym, że to hybryda i występuje jedynie w niewoli. Większość tych lygrysów jest po prostu utuczona. Podobnie tyglew.
      Co do tego zestawienia, czarna pantera to jest zarówno jaguar, lampart jak i jaguarundi. Głównie jednak jaguar i lampart. Nie można jej tutaj w zestawieniu prezentować, bo to nie jest odrębny gatunek.
      Gepard jest większy od śnieżnej pantery (Irbis)

    1. A niby skąd ma to być wiadomo 🙂 Znane są pojedyncze szkielety i na ich podstawie
      + analogii do dzisiejszych wielkich ich krewnych szacuje się potencjalny zakres masy, który i tak może nie odzwierciedlać rzeczywistości.

  7. Do jakiej podrodziny kotowatych należały smilodony do panter czy kotów których z tych dwóch podrodzin pytam?

          1. Arek No to dlaczego mówi się na nie tygrysy szablozębne przecież tygrysy to pantery a nie machairodony a smilodony to machairodony więc dlaczego mówi się na nie tygrysy szablozębne pytam?

          2. A dlaczego, skoro tygrysy to pantery, to nie mówi się na nie pantery, tylko tygrysy 😉 Rusz trochę głową 🙂

  8. Tak naprawdę to wiem że smilodony to machajrodony a nie koty czy pantery tylko pytałem czy wiesz Arku że smilodony to machajrodony a nie pantery czy koty tylko machajrodony.

  9. Cześć Przepraszam ale Co to za gatunek smilodon a ten smilodon neogaeus, bo w internecie nie mogę znaleźć ani jego zdjęć ani informacji o nim czy wy macie jego zdjęcie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button