Ameryka PdKotowateSsakiZwierzęta

Jaguar – czarna pantera

Jaguar (Panthera onca)

Drapieżny ssak z rodziny wielkich kotów

Jaguar jest trzecim pod względem wielkości kotem. Większe od niego są jedynie lwy oraz tygrysy (patrz – Największe koty). Jest jednocześnie największym i najpotężniejszym kotem na półkuli zachodniej, a także posiadaczem najsilniejszych szczęk wśród kotów.

Klasyfikacja

 • Gromada ssaki
 • Rząd drapieżne
 • Rodzina kotowate
 • Rodzaj Panthera
 • Gatunek jaguar
Jaguar posiada najpotężniejsze szczęki wśród wielkich kotów.

Jaguar a lampart – różnice

Jaguar jest bardzo umięśnionym kotem. Choć przypomina wyglądem lamparta, to różni go zarówno mocniejsza budowa – posiada stosunkowo krótkie, masywne łapy oraz potężnie zbudowaną klatkę piersiową. Jaguara poza budową, można odróżnić od lamparta po tym, że rozetki jaguara mają w środku czarną plamkę. Siedliska, cechy oraz sposób zachowania jaguara są bardzo podobne do tygrysa. Patrz: Porównanie jaguara i lamparta.

Fani motoryzacji mogą poczuć się urażeni, ale lampart, w naszej ocenie, jest kotem posiadającym więcej gracji od jaguara 🙂

Lampart i jaguar - porównanie.
Lampart i jaguar – porównanie.

Występowanie

Jaguar zamieszkuje zarówno tereny trawiaste jak i lasy tropikalne Ameryki Południowej i Środkowej. Występuje również na terenach pustynnych w południowej części Ameryki Północnej (Arizona). Wymarłe gatunki występowały również w Azji, Europie i Afryce, gdzie gatunek wyewoluował ponad 2 mln lat temu. Z analizy mitochondrialnego DNA wynika jednak,  że jaguar pojawił się 280-510 tys. lat temu. Później niż niż sugerowałyby znaleziska kopalne.

Jaguar – charakterystyczna masywna sylwetka, krótkie łapy, w przeciwieństwie do lamparta.

Świetny pływak

Jaguar jest doskonałym pływakiem – na miejsca pobytu wybiera zatem obszary zasobne w wodę (bagna). Lubi okresowo podtapiane lasy i zarośla występujące nad brzegami rzek.

Puszcza to żywioł jaguara

Jaguary rzadziej występują na otwartych przestrzeniach. Jaguar doskonale czuje się w półmroku panującym w tropikalnej puszczy. Charakterystyczny wzór jego sierści pozwala zwierzęciu na doskonałe maskowanie pośród plam światła i cienia, dzięki czemu polowanie staje się łatwiejsze.

Wygląd

Jaguary najczęściej posiadają sierść czerwonawożółtawą. Brzuch, wewnętrzna powierzchnia nóg, podgardle, broda i podbródek są zazwyczaj białe.

Grzbiet i boki ciała są częściowo pokryte czarnymi okrągłymi lub podłużnymi plamami, częściowo zaś pokryte większymi od nich plamami oraz pierścieniami żółtawoczerwonawymi, otoczonymi czarną obwódką (rozetki).

U wszystkich podgatunków jaguara, mimo wielkiej zmienności ubarwienia, zawsze można znaleźć czarną plamę w kącie pyska i ciemną plamę z białym lub żółtym środkiem na tylnej części ucha.

Jaguar – czarna pantera.

_

Choć rzadko, zdarzają się również jaguary ciemniejsze lub zupełnie czarne formy melanistyczne, tzw. czarne pantery. Podobne osobniki występują również wśród lampartów. Czarna pantera ciemną barwę w przypadku obu kotów (jaguar i lampart) zawdzięcza większej ilości pigmentu (melaniny).

Polowanie, dieta i ofiary jaguara

Jaguar poluje głównie na ziemi (choć potrafi wspinać się na drzewa), najczęściej w nocy. Wykorzystuje do tego siłę swoich szczęk, które usiłuje jak najszybciej po ataku wbić w szyję rannej ofiary.

Na krótkich odcinkach jaguar może bardzo szybko biegać, choć bardzo szybko się męczy, więc pościg za ofiarą, nie jest jego mocną stroną.

Musi wykorzystywać, jak większość kotów element zaskoczenia. Ofiarami jaguara padają zazwyczaj duże ssaki (tapiry, kapibary, pekari). Kiedy jest głodny, jaguar zjada również drobne ssaki i ptaki, żółwie i kajmany. Często jego łupem padają ryby. Jaguar potrafi cicho leżeć nad wodą i szybko wyłowić rybę przednią łapą, podobnie jak czynią to niedźwiedzie. Po upolowaniu, jaguar przenosi ciało ofiary w bezpieczne miejsce. Resztki jedzenia zakopuje w ziemi. Głodny lub zagrożony potrafi zaatakować człowieka.

Jaguary były obiektem kultu rdzennych mieszkańców Ameryki, w tym starożytnych Majów i Azteków.

Jaguary doskonale pływają.

Jaguar – ciekawostki

 • Jaguar ma najsilniejsze szczęki pośród wszystkich kotowatych.
 • Jaguary większą część roku żyją samotnie, podobnie jak tygrysy.
 • W czasie okresu godowego (sierpień i wrzesień) samce toczą ze sobą walki.
 • Małe jaguary ważą po urodzeniu 0.7-0.9 kg.
 • U jaguarów występują czasami osobniki określane jako „czarne pantery”.
 •  Jaguary bardzo trudno się oswaja. Choć u młodych osobników ten proces pozornie jest bardzo łatwy, to dorosłe osobnik stają się niebezpieczne nawet dla swoich opiekunów.
 • W niewoli jaguary można krzyżować z lwami – krzyżówka samca jaguara i lwicy to jaglion, odwrotna to liguar.
 • W ogrodach zoologicznych jaguary żyją często dwukrotnie a nawet trzykrotnie dłużej niż na wolności.
 • Jaguar rozmnaża się co dwa lata.
Jaguar w przeciwieństwie do lamparta posiada masywniejszą budowę i krótsze łapy.

Szczegółowe dane/wymiary

Jaguar (Panthera onca)

 • Długość ciała do podstawy ogona: 120-185 cm
 • Długość ogona: 70-90 cm
 • Wysokość: 63-76 cm
 • Waga: 56-96 kg, maksymalnie 160 kg; największy jest podgatunek Pantanal jaguar – największe samce przekraczają 135 kg wagi, a typowa waga dla tego podgatunku to ok. 100 kg.
 • Ciąża: 91-111 dni
 • Dojrzałość płciowa: samice 1-2 lata, samce 2-3 lata
 • Liczba młodych w miocie: 1-4 (zazwyczaj 2-3)
 • Długość życia: 11-12 lat,  w niewoli do 28 lat
Sierść jaguara jest najczęściej żółtoczerwonawa.

Polecamy


Baza Dinozaurów

67 komentarzy

 1. Ciekawie opisany artykuł. Niestety sa tez błedy. Pod zdjeciami lampartów podpis ze to jaguar!!To duzy błąd.

   1. No zgadza się. Jaguary różnią się od Lampartów sierścią. Jaguary mają w centkach plamki natomiast Lamparty ich nie posiadają.

   2. Droga redakcjo mam do was bardzo nietypowe pytanie czy moglibyście powiedzieć czy figurka firmy Schleish ”czarna pantera„ przedstawia czarnego Jaguara czy Lamparta

    1. Schleich ma kilka figurek przedstawiających czarne pantery. Sama firma nie precyzuje, co jest wzorcem. Można to przeczytać w ich opisie:

     “Jaguars and leopards with black coats are called black panthers.
     Jaguars and leopards with black coats are called black panthers. Despite their black coats, they still have the characteristic flower-shaped markings. Since these markings are as dark as their coat, you can only see them when the light is right.”

     Figurki przedstawiające delikatniejsze w budowie koty, powinny być wzorowane na lampartach, masywniej zbudowane – na jaguarach.

     1. Sam Schleich tego nie określił, więc nie ma pewności. Ta konkretna figurka wygląda masywnie, więc powinien to być jaguar. Niemniej spójrz na głowę – nie przypomina ona zbyt dokładnie głowy kota – ma taki trochę psi pysk. Zatem wierność odwzorowania w tym przypadku tej figurki jest wątpliwa i nie ma co przywiązywać się do tego, czy artysta tworzył to w oparciu o lamparta czy jaguara.

  1. Marcin… Na zdjęciach jest gepard :-)) Spójrz na smukłość ciała, długość kończyn, małą głowę i widoczne pazury przy wciągnięciu 🙂 A może to likaon? 😉 A teraz serio – musisz być trollem, bo w dobie tak powszechnego internetu ciężko być aż tak mało rozgarniętym. Głupota to duży błąd! 😉

     1. Ok dzięki moim zdaniem też ale na wypadek chciałem zapytać kogoś kto się zna na tym lepiej

 2. Może i słodki, ale ma szczęki 2 razy silniejsze od lwa! Właściwie jaguar ma szczęki o sile 910 kg na cm kwadratowy

 3. Jaguar to samochod i duzy kot.On atakuje,jako skaczac z drzew i wygryzac kark czy tam glowa.Odrazu mowie, tesz zaiste piekny kot!

 4. Wyrośnięty jaguar jest wielkości niezbyt dużego lwa. Jak myśliscie, kto wygralby takie starce? Lew vs Jaguar przy tych samych gabarytach

  1. Przy takich samych gabarytach obstawiam jaguara – poluje na kajmany, ma silniejsze szczęki, więc dawałbym mu przewagę.

  1. Lampart i leopard (ang.) to ten sam kot (lampart plamisty według aktualnego nazewnictwa polskiego).
   Panthera zaś to rodzaj kotowatych. Do rodzaju Panthera zaliczamy:
   – lwa (Panthera leo)
   – jaguara (Panthera onca)
   – lamparta plamistego (Panthera pardus)
   – tygrysa (Panthera tigris)
   – irbisa (Panthera uncia)

   Ponadto nazwa pantera często używana jest jako potoczny synonim lamparta i jaguara – np. czarna pantera.

 5. ach to życie…
  zauważyłem właśnie że przepadł mój materiał o dzikich zwierzętach. byłoby mi miło gdybyście podawali długość kłów tam gdzie to wydaje się zasadne (jaguar). w przypadku jak wyżej – 'kot turecki van’ to już nie jest tak istotne. dzięki

 6. Szanowna redakcjo
  bardzo uprzejmie proszę o informację jakiej długości mogą być kły jaguara. bardzo uprzejmie dziękuję

     1. ok a może wy wiecie jaka jest średnia waga niedźwiedzia który występuje w tym samym środowisku co tygrys syberyjski

 7. jak myslicie, kto wygralby starcie 2 jaguary vs tygrys syberyjski, zakładając, że wszyscy 3 uczestnicy tej potyczki byliby przeciętnymi przedstawicielami swojego gatunku

  1. Moim zdaniem tygrys powinien wygrać takie starcie – nawet przy przeciętnej wadze, byłby ponad dwukrotnie cięższy od obu jaguarów, więc przewaga jego siły byłaby miażdżąca nad jaguarami.

   1. chyba się pomyliłeś trochę z tą wagą, przecietny syberyjski miałby powiedzmy 230kg, a jeden przeciętny jaguar ma ok. 80kg, a więc dwa mają 160, czyli tygrys nie jest dwukrotnie cięższy od ich łącznej masy

     1. Też uważam, że dwa jaguary nie pokonałyby tygrysa syberyjskiego. To nie ta liga. Kiedyś widziałem film z zoo, gdzie w klatkach obok były jaguar i tygrys, to równica pomiędzy nimi była kolosalna w wielkości.

 8. Ja osobiście wolę Jaguary ale uważam że dwa Jaguary nie poradziłyby sobie z Tygrysem syberyjski ponieważ jest po prostu dla nich za duży ale jednocześnie mam pytanie co do walki trzech Jaguarów z Tygrysem bengalskim.

  1. Z trzema jagurami tygrys by sobie nie poradził. Nie ważne czy syberyjski czy bengalski. Tak jak lew nie da sobie rady sam ze stadem hien.

   1. moim zdaniem duzy samiec lwa ogarnałby 3 hieny na spokojnie, jesli bylaby to walka na smierc i zycie…choć przypuszczam, że lew zrezygnowalby z takiej konfrontacji, jesli chodzi o 3 jaguary vs. tygrys, to nawet tygrys syberyjski chyba by nie podołał, aczkolwiek na pewno nie bylaby to walka do jednej bramki, tak ja to widzę

  1. Nie natknąłem się nigdzie na takie dane dotyczące jaguara. Wynika to zapewne z trudności takich obserwacji – jaguary żyją w dżungli i są dość trudne do obserwacji.

 9. Jasne, że jaguar wygra z mrówkojadem 🙂 Jaguar kajmany zabija, to co to dla niego mrówkojad, który jest w sumie bezbronny.

     1. Obejrzałem 3 filmy – na jednym jaguar był z jakąś obrożą na szyi, więc zapewne oswojony i chyba najedzony, drugi to tylko jakiś fragment a trzeci jaguar był jakiś mały na tle mrówkojada.
      Naprawdę nie widzę żadnego powodu, dla którego jaguar miałby nie pokonać mrówkojada wielkiego. Nic nie przemawia na korzyść mrówkojada.

     2. Ale jeśli zobaczysz ten trzeci filmik na którym Jaguar jest mały najprawdopodobniej nie jest jeszcze dorosły To pomimo tego wielokrotnie powala na ziemię mrówkojada Poza tym Jaguar Pantanalski Chętnie waży około 100 kg a mrówkojad Tylko 40 kg Choć gdy się już uprzeć to jego jedynym atutem Są trzy mocne pazury

     3. Tak, masz rację, że pazury mrówkojada są niebezpieczną bronią i zapewne dlatego młody jaguar tak ostrożnie podchodził do tematu. Dorosły jaguar nie powinien mięć jednak większego problemu, zwłaszcza, ze tak jak pisze Redakcja w artykule o mrówkojadach, mrówkojady stają się ofiarami pum i jaguarów.

 10. Jak najbardziej zgadzam się z tym co mówisz co się po prostu upewnić Czy ktoś też podziela moje zdanie czy ktoś też bodziela moje zdanie te filmy też wydają mi się dziwne

  1. W Warszawie i Krakowie są jaguary. W Warszawskim zoo do 2019 była nawet czarna jaguarzyca, ale po 16 latach przeniosła się do krainy wiecznych łowów.

  1. Jaguar powinien wygrać oba pojedynki. Zresztą jet film, jak lampart (mniejszy od jaguara) pokonuje takiego dużego pytona.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button