MorskieRybyZwierzęta

Płaszczka – Manta – Diabeł morski

Manta (Manta birostris) – ryba chrzęstnoszkieletowa

Manta jest największym przedstawicielem rodziny mantowatych. Określana jest jako diabeł morski. Płaszczki to ogólna nazwa chrzęstnoszkieletowych ryb morskich (z wyjątkiem słodkowodnej rodziny Potamotrygonidae), których kształt ciała przypomina spłaszczony dysk. Do płaszczek zalicza się drętwy, ogończe, raje, manty i orlenie.

Ogromne

Niektóre z nich osiągają ogromne rozmiary – rekordowa manta miała 7 metrów szerokości (9 metrów rozpiętości płetw) i ważyła 3 tony. Zdarza się, że zwierzęta te atakują nawet duże łodzie.

Manta, diabeł morski (Manta birostris).

Spokrewnione z rekinami

Płaszczki to blisko spokrewnione z rekinami ryby, które można spotkać w morzach prawie całej kuli ziemskiej. Ich charakterystyczne, spłaszczone ciała upodabniają je do wydłużonego dysku. Niektóre płaszczki spędzają swoje życie przy dnie, inne pływają bliżej powierzchni.

Diabeł morski

Największym i najbardziej znanym gatunkiem jest olbrzymia manta, zwana też diabłem morskim. Ta wielka ryba o dziwnym wyglądzie spotykana jest we wszystkich morzach tropikalnych, głównie w ciepłych strefach Oceanu Spokojnego, Atlantyku i Oceanu Indyjskiego. Manty pływają powoli, a ruchy ich ogromnych płetw sprawiają wrażenie, jakby „fruwały” w wodzie. Polują na małe ryby, drobne skorupiakami oraz plankton, który filtrują z wody w podobny sposób, jak robią to wieloryby.

Płaszczki potrafią wyskakiwać z wody na wysokość kilku metrów. Oczyszczają w ten sposób skórę z pasożytów.

Ogończe (Dasyatidae)

Innymi ciekawym przedstawicielem płaszczek jest tzw. ogończa. Jej długi ogon zakończony jest charakterystycznym, ostrym kolcem, którym zwierzę może boleśnie ranić inne ryby. Niektóre gatunki mogą wstrzykiwać silną truciznę, groźną nawet dla człowieka. Może ona powodować gangrenę czy tężec. Ogończe co pewien czas tracą kolce, jednak w ich miejsce zawsze wyrastają nowe.

Manta, diabeł morski (Manta birostris)

Płaszczki – ciekawostki – Czy wiesz, że…

  • Złapana rekordowa manta miała 7 metrów szerokości (9.1 metra rozpiętości płetw) i ważyła 3 tony.
  • Manty potrafią wyskakiwać na wysokość kilku metrów ponad lustro wody.
  • Zranione lub przestraszone manty potrafią roztrzaskać sporych rozmiarów łódź.
  • Niektóre płaszczki zdobywają pożywienie… machając płetwami. Siła płetw jest tak duża, że powoduje odrywanie z dna mniejszych zwierząt.
  • Z wątroby manty wyrabia się tran.
  • Niektóre płaszczki bywają przedmiotem połowów dla mięsa.
Płaszczki osiągają ogromne rozmiary. Największe osobniki mają rozpiętość płetw przekraczająca 9 metrów i ważą prawie 3 tony.

Manta (Manta birostris)

Długość 3-5 m, rozpiętość płetw 7 m (maksymalnie 9,1 m) i masę ciała do 2400 kg (maksymalnie 3 tony). Manta posiada dwie płetwy głowowe po bokach głowy, służące do nagarniania planktonu w stronę otworu gębowego. W przeciwieństwie do innych ryb, manta nie posiada płetwy grzbietowej ani ogonowej. Posiada krótki, biczowaty ogon bez kolca, który jest dla większości orleniokształtnych. Pięć par szczelin skrzelowych, które położone są na spodniej stronie ciała. Samice mają szersze płetwy piersiowe.

Manta żywi się głównie planktonem, ale zjada również małe i średniej wielkości ryby.

Manty są najczęściej spotykane samotnie lub w parach, rzadziej w małym stadzie. Często wyskakują ponad powierzchnię, nawet na wysokość 1,5 m i z hukiem opadają na wodę. Pozbywają się w ten sposób pasożytów ze skóry.

Populację Manty (Diabła morskiego) ocenia się na 5 tysięcy osobników.

Płaszczka

Polecamy


Baza Dinozaurów

9 komentarzy

  1. Choć krótki, to bardzo ciekawy artykuł.
    I Mam 2 pytania: Czy diabły morskie również potrafią wyskakiwać nad wode?
    Oraz czy na zdjęciach w artykule są podawane 2 różne gatunki Diabłów morskich, ponieważ zastanawiam się dlaczego jedne Manty mają oczy osadzone tuż nad otworem gębowym, a inne na bokach jakiś miękkich „rogów”?

    1. Manty również wyskakują nad powierzchnię wody, choć ze względu na rozmiary, skoki nie są tak imponujące jak mniejszych kuzynów. Diabeł morski (Manta birostris) ma oczy umiejscowione po bokach. Uaktualniliśmy zdjęcia aby nie było wątpliwości.

    1. Steve Irwin znany jako Łowca krokodyli (ang. Crocodile Hunter) zginął kiedy płaszczka przebiła mu serce ogonem. Odpowiedź wiec jest twierdząca – jeżeli poczują się zagrożone, to zaatakują. Irwin był trzecim Australijczykiem, który zginął w wyniku reakcji obronnej płaszczki, a na całym świecie odnotowano 17 takich przypadków.

      1. Ale mi chodzi o konkretny gatunek 🙂 . Mam ukuty w głowie stereotyp manty jako spokojnego olbrzyma, w przeciwieństwie do mniejszych krewnych, niegroźnego dla ludzi

        1. To tego akurat nie wiem, czy to była manta, ale podejrzewam, że zagrożona zachowa się podobnie jak mniejsze płaszczki i zaatakuje.

          1. Poza tym skoro manta nie posiada kolca na ogonie, musiała by się bronić w inny sposób

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button