DelfinyMorskieSsakiWalenieZwierzęta

Delfin – najlepszy pływak wśród ssaków

Delfin – najlepszy pływak wśród ssaków

Delfiny to doskonale przystosowane do życia w wodzie ssaki, spotykane w morzach i oceanach całej kuli ziemskiej, a także w kilku wielkich rzekach strefy równikowej. Mimo że ich przodkowie wywodzą się z lądu, zupełnie zerwały więzy łączące je ze stałym lądem. Wydłużony, doskonale hydrodynamiczny kształt ciała, z małą liczbą wyrostków, powoduje, że zwierzęta te są doskonałymi pływakami. Po lądowych przodkach pozostały im tylko przednie kończyny, przekształcone w znajdujące się na piersi płetwy. Pożywienie delfinów stanowią głównie ryby i ośmiornice.

Klasyfikacja

Delfiny dzielimy na oceaniczne oraz rzadkie i zagrożone wyginięciem delfiny słodkowodne.

  • Gromada: ssaki
  • Podgromada: ssaki żyworodne
  • Infragromada: łożyskowce
  • Rząd: walenie
  • Podrząd: zębowce
  • Rodzina: delfinowate
Delfinowate, delfiny oceaniczne (Delphinidae).

Występowanie

Delfiny oceaniczne występują we wszystkich morzach i oceanach, choć zdecydowanie preferują jednak cieplejsze wody. Jednym z ich ulubionych miejsc, podobnie jak wielorybów i orek są Wyspy Kanaryjskie.

Jeśli kiedyś wybierzecie się w te rejony, to poza obowiązkową wyprawą do Loro Parku w Puerto de la Cruz i (co polecamy szczególnie) przepłynięciem się łodzią podwodną przy wybrzeżu Teneryfy, koniecznie wybierzcie się na rejs statkiem na spotkanie wielorybów. Wieloryby nie zawsze się pojawiają, ale za to zawsze takim rejsom towarzyszą właśnie delfiny. Ich skoki, uśmiechy i nawoływania to niezapomniane przeżycie i rzecz jasna uczta dla fotoamatorów.

Delfiny
Delfiny mają poza człowiekiem najsilniej rozwinięty mózg spośród wszystkich ssaków.

Porozumiewanie i echolokacja

Delfiny potrafią porozumiewać się pomiędzy sobą dzięki wydawanym odgłosom. Dźwięki te mają różną częstotliwość, w zależności od rodzaju przekazywanej informacji. Podwodne przeszkody, a także pożywienie lokalizują przy pomocy rzadkiej w świecie zwierząt zdolności echolokacji. Delfiny wysyłają krótkie sygnały dźwiękowe, które odbijając się od jakiegoś obiektu, wracają w postaci echa. Z nich odczytują położenie i ruchy danego obiektu.

Najnowsze badania wskazują, że delfiny używają dźwięków także w charakterze… broni myśliwskiej. Wydawane przez te wodne ssaki piskliwe odgłosy mogą ogłuszyć ryby. Niski dźwięk dezorientuje także ławice lub wypłasza zagrzebane w piasku większe ryby, co oczywiście ułatwia delfinowi polowanie.

Delfiny oceaniczne (Delphinidae) to zwierzęta stadne.

Życie w stadzie

Delfiny żyją zazwyczaj w niewielkich stadach, liczących przeważnie 20 osobników. Są jednak i takie gatunki, które zbierają się w wielkie stada liczące czasem tysiące osobników. Kiedy stado wędruje, zwierzęta płyną tuż pod powierzchnią i często wyskakują, aby nurkując nabrać prędkości.

Mistrzowie akrobacji

Delfiny to bardzo inteligentne i łagodne zwierzęta, dlatego są popularnymi „aktorami” światowych oceanariów. Są mistrzami akrobacji i często wyskakują kilka metrów ponad powierzchnię wody, wykonując przy tym efektowne obroty ciała i inne ewolucje. Nic dziwnego, że ich popisy niezmiennie gromadzą tłumy miłośników.

Zagrożenia

Niestety, delfiny bywają poławiane dla pozyskania mięsa i tłuszczu. Zagrożenie dla nich stanowią także sieci rybackie, motorówki i zanieczyszczenie środowiska.

Delfiny to mistrzowie akrobacji.

Delfiny – ciekawostki. Czy wiesz, że…

  • Delfiny wyskakują w powietrze również po to, aby zobaczyć, w którym miejscu gromadzą się ptaki morskie. Jest to dla nich wskazówka, gdzie znajdują się ławice ryb.
  • Maksymalny czas zanurzenia delfina wynosi około 8 minut.
  • Delfin śpi, unosząc się w wodzie na głębokości około 50 cm, z jednym okiem otwartym. Oddycha wynurzając się co 30 sek. na powierzchnię nie budząc się.
  • Mózg delfina jest najsilniej rozwinięty spośród wszystkich ssaków. Jego budowa świadczy także o wysokim stopniu rozwoju psychicznego.
  • Delfin sprawia wrażenie, że stale się uśmiecha, ponieważ kąciki jego pyska są stale otwarte.
  • Niektóre gatunki delfinów mogą rozwijać prędkość dochodzącą do 60 km/h.
  • Marynarka wojenna USA do niedawna szkoliła delfiny do zadań militarnych. Na przykład w 1987 roku delfiny wykrywały miny podwodne w Zatoce Perskiej.
  • Delfiny żyją do 21 lat
Delfin śpi, unosząc się w wodzie na głębokości około 50 cm, z jednym okiem otwartym.

Polecamy:


Baza Dinozaurów

11 komentarzy

  1. Delfiny to naprawdę wspaniałe zwierzęta. Miałam to szczęście, że przez dwa tygodnie miałam okazję przebywać w ich towarzystwie, a najwspanialsze było pływanie z nimi. Do dziś wspominam to fantastyczne przeżycie. Im bardziej je poznawałam i nadal poznaje to nie rozumiem jak niektórzy ludzie mogą je zabijać ze względu na mięso. Nigdy tego nie zrozumiem. Przecież to wspaniałe stworzenia. Mam nadzieję, że kiedyś ludzie zrozumieją, że te zwierzęta należy chronić a nie zabijać.

    1. Niestety nie. Słodkowodne delfiny chińskie uważa się za wymarłe. Wprawdzie w 2007 roku utrwalono na filmie delfina w rzece Jangcy, i nawet wstępnie potwierdzono iż mógł to być delfin chiński. Niemniej od tego czasu nie ma już takich doniesień. Oficjalnie delfiny chińskie uważa się (z dużym prawdopodobieństwem) za wymarłe – w 2002 roku zmarł ostatni znany osobnik.

        1. Nie mamy Bartku linku do tego filmu. Artykuł na ten temat okazał się w sierpniu 2007 roku w New York Times. Artykuł ten bazuje na informacji zamieszczonej przez chińską agencję informacyjną Xinhua. W cytowanej notatce Zeng Yujiang opowiada, iż zauważył delfina i go sfilmował.

  2. Czy delfin chiński może jeszcze żyć bo w angielskiej wikipedi było chyba pół roku temu że te ssaki wymarły a jak teraz wchodze to pisze że są krytycznie zagrożone ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button