MorskieRekinyRybyZwierzęta

Rekiny – zabójcy z głębin

Rekiny – zabójcy z głębin

Od zamierzchłych już czasów żeglarze tworzyli legendy o wielkim drapieżniku morskim. Jego płetwa nad powierzchnią wody oznaczała zbliżającą się śmierć.

Rekiny (fr. requin) – ogólna nazwa grupy gatunków drapieżnych ryb chrzęstnoszkieletowych z podgromady spodoustych. Rekiny charakteryzują się opływowym, wrzecionowatym tułowiem, heterocerkalną (niesymetryczną) płetwą ogonową, 5–7 otworami skrzelowymi umiejscowionymi tuż za głową oraz bardzo ostrymi zębami.

Pierwsze rekiny pojawiły się na naszej planecie ponad 420 mln lat temu.

Obecnie wyróżniamy ponad 500 gatunków rekinów.

Rekin wielorybi (Rhincodon typus).

Rekiny to największe ryby

Rekiny są największymi rybami, jakie pływają w morzach i oceanach. Większość z nich to smukłe, zręcznie pływające drapieżniki będące postrachem nawet dużych morskich stworzeń. Ich zęby stanowią niezwykle groźny oręż w walce z większymi nawet zwierzętami. Największym rekinem jest rekin wielorybi.

Żarłacz biały – rekin ludojad

Najniebezpieczniejszy dla ludzi jest wielki żarłacz ludojad (żarłacz biały). Posiada on ułożone w kilku rzędach silne, duże zęby, które sprawiają niesamowite wrażenie, gdy z otwartą paszczą przystępuje do ataku…

Atak rekina.
Atak rekina.

Ataki rekinów na ludzi

Rekiny prowokuje krew…

Rekiny ludojady często pływają w pobliżu plaż, gdzie zdarzają się przypadki atakowania przez nich ludzi. Rekiny te zyskały przez to opinię bardzo niebezpiecznych. Ataki na ludzi zdarzają się zwykle, gdy rekin np. myli człowieka płynącego na desce surfingowej z foką.

Rekin nigdy jako pierwszy nie zaatakuje człowieka, chyba że poczuje jego krew. Właśnie krew czy plusk wody na powierzchni to dla nich najsilniejsze bodźce. Rekin potrafi wyczuć nawet niewielką ilość krwi z odległości 500 metrów! Wchodzi wtedy w tzw. trans żerowania i atakuje – dosłownie – wszystko, co się rusza… Na całym świecie z ich powodu ginie kilkadziesiąt osób rocznie. Prawdopodobnie lista ofiar jest znacznie dłuższa, ale w niektórych krajach Trzeciego Świata nie są prowadzone żadne statystyki.

Australia i Egipt – niebezpieczne kurorty

Najwięcej ludzi ginie od ataków rekinów u wybrzeży Australii. Najczęściej ich ofiarami są surferzy, pływacy i nurkowie, choć również osoby kąpiące się przy brzegu – ataki rekinów w Egipcie w 2011 roku.

W Bałtyku nie ma rekinów…

Bałtyk jest zimnym morzem, a rekiny preferują morza ciepłe. Nie oznacza to jednak, że nie ma rekinów w zimnych wodach. W zachodniej części Bałtyku pojawiają się rekin śledziowy (Lamna nasus), koleń (Squalus acanthias) oraz czasami podobno raszpla zwyczajna (Squatina squatina). Rekin śledziowy został w 2007 roku wyłowiony przez rybaków z Kołobrzegu.

Żarłacz biały, rekin biały, rekin ludojad, żarłacz ludojad (Carcharodon carcharias).

Rekiny posiadają największe mózgi pośród ryb

Rekiny mają największe mózgi wśród ryb i dysponują zmysłami: wzroku, węchu, słuchu, smaku, dotyku, linii bocznej (wyczuwanie drobnych przemieszczeń wody) oraz elektrorecepcji (wyczuwanie zmian pola elektrycznego). Rekiny widzą w ciemnościach 10-krotnie lepiej niż człowiek.

Szczegółowe dane/wymiary

Rekiny:

 • Długość: 0,17 m – 20m
 • Waga: do 12 ton

Charakterystyka poszczególnych gatunków rekinów

Więcej na temat rekinów, omówienie poszczególnych gatunków, w tym tych największych i najgroźniejszych znaleźć można w dziale poświęconym tym wielkim i groźnym rybom – Rekiny.

Rekiny - zestawienie wielkości
Rekiny – zestawienie wielkości. Wymarły rekin megalodon (Carcharodon megalodon), największy współcześnie żyjący rekin – rekin wielorybi (Rhincodon typus), żarłacz biały (Carcharodon carcharias).

Polecamy


Baza Dinozaurów

14 komentarzy

  1. Trzeci Świat, to obecnie ubogie kraje Afryki i Azji oraz Ameryki Łacińskiej. W czasach zimnej wojny (1947-1991) do krajów Trzeciego Świata zaliczono 130 państw – były tam również kraje Ameryki Południowej. Dziś to określenie przynależne jest do ubogich państw niezachodnich, które mają tradycje postkolonialne.

 1. Droga Redakcji Dino! Prosze wiecej poczytac o rekinach, gdyz w M.Baltyckim zyja rekiny. Nijakie ŻARŁACZE ŚLEDZIOWE. Pozdrawiam;)

  1. Termin „rekin” został również użyty w odniesieniu do wymarłych członków podklasy Elasmobranchii poza Selachimorpha, takich jak Cladoselache i Xenacanthus , a także innych Chondrichthyes, takich jak holocephalid eugenedontidans .
   Zgodnie z tą szerszą definicją najwcześniejsze znane rekiny pochodzą sprzed ponad 420 milionów lat. Fałdopłetwe, akantody (Acanthodii) są często określani jako „rekiny kolczaste”; chociaż nie są częścią ryb chrzetnoszkiletowych (Chondrichthyes), są zbiorem parafiletycznym. To gromada wymarłych ryb słodkowodnych i morskich łączących cechy późniejszych ryb chrzęstnych i kostnych.

 2. Zrobicie artykuł o rekinach słodkowodnych z rodzaju Glyphis? Moim zdaniem bardzo ciekawe zwierzęta, a mało o nich informacji w internecie. Do niedawna nie wiedziałem o ich istnieniu ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button