AzjaGadyWężeZwierzęta

Pyton siatkowy – najdłuższy wąż świata

Pyton siatkowy (Python reticulatus)

Pytony – najdłuższe węże na świecie

13 metrów długości i 250 kg wagi – czy taki wąż rzeczywiście istnieje?

Nie – na szczęście nie ma takiego węża 🙂 Musielibyśmy połączyć anakondę z pytonem siatkowym, aby powstał taki kolos, choć i tak byśmy nieco przesadzili;)

Titanoboa – prehistoryczny kolos

W czasach paleocenu (60 mln lat temu), istniał wprawdzie wąż Titanoboa, który miał aż 15 metrów długości, osiągał wagę 1 tony, a jego średnica w najszerszym miejscu wynosiła 1 metr… Wtedy jednak, jak wszyscy doskonale wiemy, wszystko było „nieco” większe… – patrz: Dinozaury.

Titanoboa – wizualizacja. Porównanie wielkości z człowiekiem.

Czy największy wąż świata jest jednocześnie najdłuższy i najcięższy?

Wiele osób zastanawia się który wąż jest największy na świecie. Z odpowiedzią na takie pytanie jest zazwyczaj problem, nieco podobny do kwestii – jakie zwierzę lądowe jest największe na świecie? Żyrafa, czy słoń? Trudno podać jednoznaczną odpowiedź – uciekamy zatem zazwyczaj do określenia – najwyższy, czy najcięższy. Nikt zaś nie ma takich wątpliwości w przypadku wielorybapłetwal błękitny jest z pewnością największy,  najcięższy i najdłuższy 🙂

…wracając do węży

Musimy tę kwestię rozstrzygnąć w kategoriach: najdłuższy wąż i najcięższy wąż. Oba należą do rodziny dusicieli, choć występują na różnych kontynentach i różnią się sposobem rozmnażania.

Pyton siatkowy występuje w południowo-wschodniej Azji.

Najcięższy wąż

Najcięższym wężem jest zdecydowanie anakonda (Eunectes) osiągająca nawet 250 kg wagi.
Choć podobnie jak pytony węże te są dusicielami, to w przeciwieństwie do tych pierwszych samica Anakondy nie znosi jaj, lecz małe rodzą się żywe. Węże te są bowiem żyworodne.

Najdłuższy wąż

Najdłuższe węże należą zaś do rodziny Pytonów (Pythonidae). Dwa węże z tej rodziny walczą o palmę pierwszeństwa w zakresie długości:

• Pyton siatkowy (Python reticulatus / Broghammerus reticulatus)
• Pyton tygrysi (Python molurus)

Pyton siatkowy – najdłuższy wąż świata.

Pyton siatkowy (Python reticulatus / Broghammerus reticulatus)

Pyton siatkowy to gatunek węża należący do  rodziny Pythonidae. Węże te należą do rodziny dusicieli (nie posiadają jadu). Nie stanowią raczej zagrożenia dla człowieka, choć dorosłe osobniki są wystarczająco silne, aby zabić nawet dorosłego człowieka. Ataki tych węży na człowieka zdarzają się niezmiernie rzadko.

Występowanie

Azja południowo-wschodnia, Indie, Bangladesz, Birma, Tajlandia, Laos, Kambodża, Wietnam, Singapur, Filipiny oraz Indonezja.Występuje również na indonezyjskiej Sumatrze.

Środowisko

Pyton siatkowy jest wężem występującym na nizinach. Żyje zazwyczaj poniżej 1200 m n.p.m. Preferuje wilgotne tereny leśne, oraz porośnięte bujną roślinnością, gdzie może się doskonale ukryć i maskować. Można go często spotykać nad brzegami wód (rzeki, jeziora) –  jest bowiem świetnym pływakiem.

Pyton siatkowy potrafi pływać zarówno w rzekach, jeziorach jak i oceanach (węże te spotykane są nawet dość daleko na morzu i potrafią kolonizować wyspy).

Nie obawia się ludzi – dość często odwiedza domostwa w poszukiwaniu pożywienia i atakuje drobny inwentarz.

Czaszka pytona siatkowego.
Wygląd

Pyton siatkowy ma grzbiet w kolorze żółtym, ceglastoczerwonym lub oliwkowobrązowym z ciemnobrązowymi lub czarnymi zygzakowatymi liniami, które wzajemnie krzyżują się tworząc deseń w formie sieci z oczkami.

Pożywienie

Pyton siatkowy poluje głównie na ssaki, rzadziej na ptaki. Wielkość jego ofiar waha się od zwierząt wielkości szczura aż po świnię domową. Mniejsze osobniki polują zazwyczaj na gryzonie. Wąż ten poluje również na inne drapieżniki – np. na występujące na terenie Azji warany. W gospodarstwach domowych jego ofiarami padają kury, koty i bezpańskie psy.

Największe udokumentowane ofiary tych węży to świnie o wadze 60 kg!

Węże są przystosowane do połykania ofiar większych od nich. Luźne więzadła i stawy pozwalają na oddalenie od siebie górnej i dolnej części szczeki podczas połykania ofiary. Węże potrafią połknąć ofiarę, która nie przekracza 1/4 ich długości oraz ma wagę porównywalną z samym wężem. Zatem wąż taki jak Medusa – patrz niżej – teoretycznie mógłby zjeść dorosłego człowieka…

Pyton siatkowy – polując dusi swoje ofiary.
Sposób polowania

Węże te polują w sposób typowy dla dusicieli – kiedy ofiara znajduje się w ich zasięgu chwytają ją i oplatając się wokół niej zaciskają aż do uduszenia. W rzeczywistości zaciskają zwoje swego ciała jedynie w takim stopniu, aby pozbawić ją oddechu – niezwykle rzadko aby ją zmiażdżyć.

Jest kilka udokumentowanych przypadków porwania i uduszenia przez pytona siatkowego małych dzieci.

Rozród

Samica pytona siatkowego składa od 15 do 80 jaj, które wysiaduje ok. 88 dni. Małe węże tuż po urodzeniu osiągają zazwyczaj długość od 60 do 75 cm. Ich waga waha się w granicach 110 – 170 g. Rosną około 60 cm rocznie, choć wiele osobników po pierwszym roku może osiągać 180 cm. Po 4-5 roku przyrosty słabną i wynoszą ok. 30 cm rocznie. Długość życia  tych węży wynosi maksymalnie 21 lat.

Pyton siatkowy może osiągać długość 10 metrów i 160 kg wagi.

Najdłuższy wąż odnotowany w Księdze rekordów Guinnessa – edycja 2013

Obecnie najdłuższym wężem w niewoli jest pyton siatkowy o wdzięcznej nazwie Medusa. Medusa ma 767,08 cm długości i waży 158,76 kg. Meduza mieszka w Nawiedzonym Domu lub jak kto woli – Przedsionku Piekieł (The Edge of Hell) w Kansas City w stanie Missouri. Ma obecnie 9 lat i ciągle rośnie…

Należy mieć jednak na względzie, że wąż ten jest w niewoli i nie ma najmniejszego problemu z pożywieniem, o co skwapliwie dbają jego właściciele, stanowi bowiem wielką atrakcję. Osobniki występujące w stanie naturalnym, które muszą polować raczej nie dorastają do takich rozmiarów. Podobną kwestię opisywaliśmy w przypadku Harpii. Stąd nasza wątpliwość dotycząca 13-metrowego szkieletu jakoby znalezionego w Kolumbii.

Człowiek zjedzony przez pytona

W marcu 2017 roku media na całym świecie podały informację, iż 25-letni Indonezyjczyk (Akbar Salubiro) z wyspy Sulawesi (Celebes) został w całości połknięty przez pytona siatkowego, którego długość wynosiła ok. 7 metrów.

W obecnej chwili nie jesteśmy w stanie potwierdzić prawdziwości tych doniesień, jak również czy dostępny w sieci film oraz zdjęcia są prawdziwe, czy też zostały sfabrykowane, aby wywołać sensację.

Pyton siatkowy – wymiary

 • Długość: 3 – 6 m (rekord 9.76 m; podobno znaleziono szkielet o długości 13 m). Rzadko jednak węże te przekraczają 6 metrów długości.
 • Waga: ponad 100 kg (rekord 160 kg)
Medusa / Meduza – najdłuższy wąż świata: 7.67 m długości i prawie 160 kg wagi.

Pyton – ciekawostki

 • Najdłuższym wężem jaki występował na Ziemi, był wymarły, a występujący w okresie paleocenu (ok. 60-58 mln lat temu) wąż Titanoboa.
 • Titanoboa osiągał długość od 12 do 15 metrów a jego waga sięgała 1100 kg. Ciekawostką jest fakt, że Titanoboa w najgrubszym miejscu miał 100 cm średnicy…
 • W marcu 2017 roku media na całym świecie podały informację, iż 25-letni Indonezyjczyk został w całości połknięty przez 7-metrowego pytona siatkowego.
 • Przy okazji wiadomości dotyczącej Indonezyjczyka, BBC podało nieprawdziwą informację, że odnaleziono na Sumatrze pytona siatkowego o długości 14.85 m i wadze 447 kg. Radzimy z ostrożnością podchodzić do takich danych, nawet jeśli prezentuje je BBC, nie ma bowiem tak wielkich węży. Informacja dotycząca niemal 15-metrowego pytona krążyła w mediach w 2004 roku i została zweryfikowana poprzez dokonanie pomiaru rzekomego węża, który jak się okazało miał długość pomiędzy 6,5 a 7 metrów. Właściciel węża twierdził, że wąż w trakcie weryfikacyjnych pomiarów był sporo mniejszy, nie jadł bowiem od 6 tygodni…
Medusa – najdłuższy pyton siatkowy na świecie.

Polecamy:


Baza Dinozaurów

51 komentarzy

 1. no nie powiem ale po prostu to jest super 10\10 ale powinno być więcej obrazków no ja mam 8 lat to nie dziwne ale lubię to czytać ja chodzę do klasy 3 no i tyle ok w porządku.

 2. Mam 2 pytania:jaki obwód ciała ma pyton siatkowany i czy wąż może połknąć ofiarę o długości 1/3 jego samego?

  1. Nie do końca rozumiemy Twoje pytanie 🙂 Masz na myśli, czy czeka się długo aby wejść do słoniarni?
   Do zoo najlepiej zawsze wybrać się (o ile jest taka możliwość) do południa w środku tygodnia. Wówczas jest tam niewiele osób.
   Najlepsze do tego typu zwiedzania są wakacje.

 3. Witam, mam 2 pytania.
  1. Jaką siłę nacisku mają pytony? Wiadomo im większy tym większa siła, ale jakie są proporcje masy i siły.
  2. Waże 80kg, jestem wysportowany, z jakiej wielkości pytonem moge sobie maksymalnie dać rade?

  1. Siła uścisku (nacisku) dorosłego pytona siatkowego wynosi około 100 PSI (to odpowiada około 7 kg/cm2 = 70 ton/m2).

   Nie dysponujemy tak szczegółowymi danymi jak proporcje masy do siły uścisku (obawiamy się, że takich badań nikt nie prowadził).

   Węże dusiciele, szczególnie pytony siatkowe są raczej defensywnie nastawione do człowieka, więc raczej nie atakowałyby Ciebie – nie jest w stanie zjeść tak dużej ofiary, więc jej nie atakuje, chyba, że będzie czuł się zagrożony. Jeśli jednak do tego by doszło i pyton zdołałby się owinąć wokół Twojego ciała, to nie miałbyś szans tego przeżyć. Siła nacisku spowodowałaby, że nie mógłbyś oddychać i umarłbyś z powodu uduszenia. Nawet, jeśli pyton nie użyłby całej swojej siły (a zazwyczaj tak czyni – pozbawia jedynie ofiarę oddechu). Jedyną Twoją bronią musiałaby być szybkość reakcji i próba wyswobodzenia na samym początku ataku, nie walka z pytonem, który już zdołałby się wokół Ciebie owinąć (to nie film o Tarzanie :)).

   Wąż dusiciel nie atakuje kiedy jest najedzony – nie widzi w tym sensu. To nie kobra królewska, czy czarna mamba (węże jadowite, które są szczególnie agresywne).

   Znane przypadki zabicia dorosłych ludzi przez pytony dotyczą najczęściej dużych węży, których długość wynosiła 6-7 metrów. Niemniej 5-metrowy wąż również dysponuje wystarczającą siłą do zabicia dorosłego człowieka.

   Nie musimy chyba dodawać, że najsłabszym miejscem jest nasza szyja, a do tego wystarczy uścisk bardzo słaby…

   Problem w tym, że gdyby doszło do ataku w dżungli poziom zaskoczenia i strachu byłby tak wielki, że trudno byłoby o racjonalną reakcję. Czym innym jest hipotetyczna sytuacja, a czym innym rzeczywisty atak, kiedy się go nie spodziewamy i jesteśmy nim zaskoczeni w niesprzyjającym dla nas środowisku.

 4. Nigdy nie widziałem artykułu z tyloma błędami ale widzę że robi wrażenie na laikach. Nie wiem od czego zacząć. Po 1 tutaj nie ma podziału na najcięższy i najdłuższy. Pyton siatkowany jest gadzim płetwalem błękitnym. Rekordowa anakonda ważyła 113kg, a pyton siatkowany 167 – medusa (w artykule jest błąd) jedyne co można porównać to to że pyton siatkowany przy 5metrach waży 50-60kg… Po 2 żaden pyton nie wpływa do morza a co dopiero do oceanu. To nie są słonowodne zwierzęta!!! Po 3 nie da się zmierzyć siły nacisku bo nie uciska z dwóch stron jak krokodyl czy lew tylko z każdej bo się owija! Po 4 anakondy są jajożyworodne – w ciele samicy dojrzewają w postaci jaja!!! Widać to choćby przy porodzie gdzie anakondy często radzą tzw. Slugi – niezapłodnione „jaja” występują w postaci czystego żółtka. Po 5 pytony siatkowane noe składają około 100jaj!!!!! Nawet wikipedia takich bzdur nie pisze. Najmniejsza ilość z jaką sie spotkałem to 9 a największą to 86 jaj i to nawet nie u mnie. A o większej ilości nie słyszałem. A najczęściej jest to ok. 30-45!!! Po 6 po wykluciu mierzą 70-100cm. Po 7 i tu największy błąd!!! Przez pierwszy rok mogą urosnąć do 3m!!!! Czyli roczniak będzie mierzył 380cm!!! 2 letnie osobniki osiągają 5m a 3 letnie dochodzą do 6m. W 4 roku mogą przekroczyć 6m i tutaj następuje dopiero zastój gdzie rosną do ~ 30cm na rok… Mam nadzieję że poprawicie te herezje albo cały artykuł…

  1. Dziękujemy za wszystkie uwagi, zawsze bierzemy je pod uwagę i staramy się weryfikować informacje zwarte w artykułach.

   W kontekście anakondy odsyłamy do artykułu poświęconego temu wężowi, w który można znaleźć szczegółowe informacje na temat rekordowych osobników. Tam również znajdują się takie informacje jak wspomniana jajożyworodność anakondy.

   W kontekście pływania pytonów, odsyłamy do źródła: Gotch AF. 1986. Reptiles – Their Latin Names Explained. Poole, UK: Blandford Press. ISBN 0-7137-1704-1.

   Meduza w 2013 roku ważyła 350 funtów, co w przeliczeniu daje 158,76 kg – odsyłamy do Księgi Rekordów Guinessa. Inne pomiary nie są dostępne. Pisaliśmy do właścicieli tego węża odnośnie jego aktualnych wymiarów w 2014 i w 2015 roku, ale nie otrzymaliśmy informacji zwrotnej.

   Oczywiście, że można zmierzyć siłę uścisku splotów węża.

   Pytany siatkowe składają od 15 do 80 jaj, rzadziej nawet do 100 (tu poprawiliśmy sformułowanie)

   W kontekście szybkości wzrostu, pytony siatkowe potrafią osiągnąć w pierwszym roku 180 cm, nie dysponujemy jednak źródłem, które wskazywałoby na osiąganie przez te węże 3 metrów po pierwszym roku. Chętnie jednak poznalibyśmy je, wówczas byłoby nam łatwiej zweryfikować dane.

   1. Wiem że lampart i jaguar są w astanie pokonać pytona siatkowego i anakonde zieoloną. Zastanawiam się czy puma też była by wstanie pokonać wyżej wymienione węże zkładając że owszystkie zwierzęta są przeciętnej wielkości i wagi i nie mają wyjścia muszą walczyć?

     1. Ok już widziałem z tego co tam widzę to Puma pokonała by przeciętnej wielkości pytona siatkowego i anakąde zieloną. A zastanawiam się czy te węże były by wstanę połknąć ofiarę która waży podań połowę ih wagi

     2. Z tego co przeczytałam w komentarzach to nawet duży Ważący ważący o wiele więcej niż puma Nawet gdyby Pumy pokonał to nie zjadły jej bo by nie dał rady czy tak by żeczywiście było

     3. Węże potrafią zjeść ogromne ofiary – możesz zobaczyć to na zdjęciach a nawet filmach. Po prostu rozciągają się a później trawią je miesiącami.

     4. Dobrze Ale taki Wąż musiałby być od Pumy o wiele większy Bo przeciętnych rozmiarów wyżej wymienione węże Puma by pokonała A nawet jeśli takiej o wiele większe od Pumy Wąż był już pokonał to po jakimś czasie padłby od obrażeń

     5. Niekoniecznie. W 2018 r. pyton birmański, który ważył około 14 kg połknął młodego mulaka białoogonowego o wadze 16 kilogramów. Jak zatem widzisz, węże potrafią naprawdę wciąć duże ofiary w stosunku do swojej wielkości.

     6. Ok, skoro tak było to może i tak ale przeciętną anakonda przeciętna puma by pokonała a duża anakonda nawet gdyby już pumę pokonała to po nie sądzę że zdołała by ją zjeść bo by padła od obrażeń nawet jeśli by jej się udało to i tak by po jakimś czasie by umarła przez obrażenia

     7. Jest i takie prawdopodobieństwo, o którym piszesz. Pojedynki zwierząt zależą od wielu czynników i nie zawsze oczywisty, potencjalny zwycięzca zwycięża. Tak jak u ludzi – jak powiedział kiedyś słynny polski bokser i trener Feliks „Papa” Stamm: „Nie ma odpornych na ciosy, są tylko źle trafieni”.

    1. faktycznie, lampart i jaguar są w stanie pokonać pytona i anakondę jednak same też czasem stają się ofiarami wielkich węży.
     co do pumy to mam pewne wątpliwości zwłaszcza, że żyją na różnych kontynentach

  2. Ad 3. Oczywiście, że to da się zmierzyć! Można bowiem zmierzyć rozkład ciśnień przypadających na powierzchnię ściskanego obiektu. Z przebiegu zmienności owej „mapy” da się wyznaczyć zarówno ciśnienie maksymalne jak i średnie maksymalne (w momencie największego nacisku). Jednocześnie, znając powierzchnię, na której występuje podwyższone ciśnienie, możemy łatwo otrzymać sumaryczną siłę nacisku. Nie trzeba tu stosować żadnych skomplikowanych analizatorów ani metod numerycznych. Tyle mogę powiedzieć jako pomiarowiec. Na tematy hodowli oraz właściwości węży się nie wypowiadam, bo się na tym nie znam. Nec sutor ultra crepidam.

 5. Proszę zapytać kogokolwiek na forum terrarium.pl ile mierzą ich roczne pytony siatkowane. Wszyscy mnożą za zwyczaj 3 letnie 5,5m samice to jak to jest możliwe???????? Przecież według was rośnie 60cm w ciągu roku. To daje 240cm w ciągu 3 lat… Nie zamierzam nikogo obrazić a jedynie dążę do poprawienia błędnego artykułu. Uważam że ja mogę być źródłem tak szybkiego wzrostu tych węży. Głupotą byłoby nie uwierzyć mnie a innemu człowiekowi który napisze to samo ale w innym artykule. Nikt wam nie udowodni że wąż żyje tyle lub tyle. Trzeba go hodować aby się przekonać. Jest pełno artykułów i forów w sieci wystarczy poszukać np. Wklejając w Google „reticulated pythons fast growing” i nie napisałem o osiąganiu 3metrow po pierwszym roku tylko o takim wzroście co łącznie daje 380~cm rok od dnia wyklucia. Moja samica która rosła najszybciej. Osiągnęła 430cm w 18miesiecy i 30kg wagi.

  1. Bierzemy pod uwagę każdy komentarz sugerujący, iż w artykule jest coś, co wymaga korekty. Proszę uwzględnić, że obecnie w serwisie scharakteryzowanych jest ponad 1000 zwierząt i nie sposób abyśmy znali je wszystkie z autopsji. Każdy artykuł przygotowywany jest na podstawie dostępnych jak najbardziej wiarygodnych źródeł. Kiedy jednak jakaś informacja wymaga korekty, to ją korygujemy.
   Musimy mieć jednak jakieś źródło, publikację. Taką przyjęliśmy dewizę przy opracowywaniu artykułów.

   Proszę jednocześnie wziąć pod uwagę, że artykuły powstają na podstawie aktualnych źródeł w momencie ich tworzenia i nie jesteśmy w stanie monitorować ich wszystkich na bieżąco.

   Zawsze chętnie słuchamy osób, których doświadczenie w danej dziedzinie jest duże i zapraszamy do współpracy.

   Jak widać po ostatnich artykułach jest Pan kopalnią wiedzy na temat węży dusicieli, zapraszamy zatem do kontaktu, gdyby chciał Pan publikować artykuły na ten temat, czy prowadzić własny blog w naszym serwisie poświęcony tej tematyce.

 6. Liczba jaj wynosi 9-100 i najlepiej taką podać. Wszędzie taką podają. Aczkolwiek u mnie najwięcej złożyła 82 a u znajomego 86. Z większą ilością się nie spotkałem…

   1. Odpowiadałem dziś na podobne pytanie pod artykułem na temat jaguara.
    Jaguar powinien wygrać. Zresztą jet film, jak lampart (mniejszy od jaguara) pokonuje takiego dużego pytona.

    1. jaguar raczej nie pokonałby pytona (i na odwrót), bo pyton jest raczej za silny, by stać się ofiarą drapieżnego kota, a jaguar jest zbyt szybki i zwinny, aby pokonać pytona.
     zresztą widziałem film na którym nawet lwica miała z pytonem pewne trudności i dopiero musiały przyjść inne lwice, żeby zabić przeciwnika.

 7. Pytony u mnie potrafiły żyć bez jedzenia ponad rok. Bo nie chciały. Ale bez wody pitnej nie dadzą rady przeżyć ponad 4-6tygodni. Proszę logicznie pomyśleć pyton nie jest w stanie pokonać fal i wypłynąć na otwarte morze a co dopiero ocean!!! Nie ma tam słodkiej wody której mogłyby się napić. Co więcej słona woda by je wysuszyła na śmierć w ciągu 1-2dni… Żaden dusiciel nie poluje czynnie!! Siedzą schowane w norach i wychodzą jak ziemia zadrży itp. Lub tak jak to robią duże dusiciele typu anakonda, pyton skalny, tygrysi, siatkowany leżą przy brzegu rzeki i wystawiają oczy i nozdrza. Jak podejdzie kapibara (anakonda) lub jeleń, dzik (pytony) to atakują z ukrycia. Żaden z dusicieli nie pływa dobrze a tym bardziej nie wyruszy do oceanu w celu polowania skoro polują biernie. Wystarczy obejrzeć filmy na NG. Uważam że ta informacja jest do usunięcia. Jest to informacja jak każda inna dla kogoś kto się nie zna. I traktuje wszystkie fakty na tym samym poziomie. Ale żaden hodowca czy myśliwy nie potwierdzi że wypływają w może…

  1. Nie jestem do końca przekonany o tym, że dusiciele nie pływają. W sieci znalazłem zdjęcia zarówno pytona sitkowego jak i inwazyjnego pytona birmańskiego pływające w morzu (w słonej wodzie).

 8. Mnie to zawsze zadziwia to żę takie Pytony potrafia połknąć ofiarę większą od swojej szczęki.
  Np tutaj youtube.com/watch?v=HLYpWSg3QKs
  Czy potrafi ktoś mi odpowiedzieć na pytanie jak długo PYTON potrafi trzymać ofiarę wewnątrz ? Czy po takim połknięciu ofiary ważącej ponad 100 kg czy więcej wąż potrafi się skutecznie poruszać ?

  1. Gryczak @ proces trawienia zależny jest od temperatur tj im cieplej tym szybszy, im zimniej tym wolniejszy Bywa że po dużym jedzeniu wąż całymi miesiącami nie je.A 100kg ofiara? To chyba tylko jakiś krokodyl czy ,aligator l(kajman) bo co mógłby dusiciel połknąć o takiej wadze?One nie biorą się za jedzenie czegoś co jest większe od nich czytaj nie do zjedzenia.Z jaguarami czy lampartami wojują ale raczej ich nie jedzą bo zazwyczaj po takim pojedynku wąż …pada zbyt poraniony pazurami i kłami kota,chyba że dobierze się do niedużego ocelota lub młodego kota z gatunku Panthera. Nawet kapibary takie ciężkie nie są(do 65 kg).A co do objedzonego węża taki zazwyczaj się nie porusza tylko szuka kryjówki w której odpoczywa i trawi tak długo jak trzeba,a w przypadku gdy zostaje zaatakowany to ..wypluwa jedzenie.To akurat jest potwierdzone z tym że ofiara jest już martwa bo wcześniej zeszła na atak serca, a potem została porządnie połamana.

  1. Raczej anakonda ma silniejszy uścisk – poluje nawet krokodyle. Wynika to zapewne również z faktu, że jest mocniej zbudowana. Pytony są dłuższe, ale mniej masywne przy tej samej długości od anakond.

 9. Czy są odnotowane przypadki upolowanie i zjedzenia przez pyton krokodyla albo warana? Mam tutaj na myśli większe gatunki waranów np pakowanego albo z Komodo.

 10. Mnie ciekawi jaki byłby wynik spotkania dorosłego pyton siatkowego z dorosłym krokodylem różnicowym, ale zakładam wąż nie wyszedlby żywy ze starcia.

  1. Co, niby byłby w stanie zrobić 150kg pyton ponad 1300kg krokodylowi (tak zakładając górne gabaryty obu gatunków)… ?

   1. Wiesz, teoretycznie, gdyby zdołał owinąć się krokodylowi wokół paszczy, to krokodyl miałby problem – bo o ile ma silne mięśnie przy zaciskaniu, to bardzo słabe przy rozwieraniu paszczy 🙂 A taki 130 kg pyton, potrafi z ogromną się zawinąć. To oczywiście hipotetyczna sytuacja i mało prawdopodobna w praktyce, ale mogłaby się zdarzyć.

    1. Podczas tego owijania się węża wokół pyska krokodyl musiałby chyba głęboko spać 😉 Żaden dusiciel nie byłby w stanie owinąć się do zacisku w 1-2 sekundy a krokodyl zareagowałby momentalnie.
     Ale teoretyzując to zawsze jest szansa 1 na 1000, że słabszy, mniejszy i skazywany na porażkę przeciwnik wygra mając, kolokwialnie mówiąc jakiegoś wyjątkowego „fuska”.

     1. To i tak większe prawdopodobieństwo niż wygrana w lotto, ale mizerne w rzeczywistości. Pyton byłby bez szans 🙂

 11. w temacie węży pyton siatkowy jest nie tylko najdłuższy, ale i najcięższy.
  pyton siatkowy 10 m /160 kg
  anakonda zielona 6 m /100 kg

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button