GadySsakiTop 10Zwierzęta

Największe drapieżniki – Top 10

Największe drapieżniki lądowe.

Zestawienie największych drapieżników obejmuje zwierzęta lądowe oraz jak w przypadku dwóch gatunków – słonia morskiego i krokodyla, zwierzęta wodno-lądowe. Nie ujęto zatem w tabeli największych drapieżników na Ziemi – jak rekin, czy orka, którym poświęcony jest oddzielny ranking – między innymi Największe rekiny.

Wielkie koty

W tabeli ujęto czterech przedstawicieli wielkich kotów – trzy gatunki występujące w naturze samoistnie (tygrys, lew i jaguar) oraz największego z kotów – stanowiącego hybrydę (połączenie samca lwa oraz tygrysicy) – lygrysa/ligera.

Pominięto kolejnych przedstawicieli wielkich kotów – lamparta, geparda (najszybsze zwierzę świata) oraz pumę, aby zrobić miejsce dla przedstawicieli innych gatunków.

Jaguar (Panthera onca).

Niedźwiedzie

Podobnie w przypadku niedźwiedzi wyszczególniono jedynie dwóch największych przedstawicieli gatunku – niedźwiedzia polarnego oraz największego z niedźwiedzi brunatnych – kodiaka, pomijając pozostałych przedstawicieli niedźwiedziowatych (np. grizzly), gdyż zdominowałyby one zestawienie.

Krokodyle

Największym krokodylem jest krokodyl różańcowy i to on gości w naszym zestawieniu. Pozostałe wielkie drapieżne gady znaleźć można w niezależnym zestawieniu – Największe gady – TOP10.

Słoń morski południowy  (Mirounga leonina) – największy drapieżnik.

Największe drapieżniki – TOP10.

Lp.ZwierzęPrzeciętna waga [kg]Maksymalna waga [kg]Długość [cm]Wysokość max. [cm]
1Słoń morski (Mirounga leonina)2200-40005000450-680-
2Krokodyl różańcowy (Crocodylus porosus)4502000410-1000-
3Niedźwiedź polarny (Ursus maritimus)350-6801002310161
4Niedźwiedź brunatny Kodiak (Ursus arctos middendorffi) 360-635750310160
5Liger360450300-370165
6Tygrys syberyjski (Panthera tigris altaica)230-310389350122
7Lew150-250313170-270123
8Jaguar56-96160120-19576
9Hiena45-649090-16092
10Szary wilk43-4586100-16085

Największe zwierzęta drapieżne – fotografie.

Lew / (Panthera leo)

Biały lew
Biały lew.

Polecamy:


Baza Dinozaurów

55 komentarzy

  1. Tak, na Alasce ich terytoria graniczą ze sobą. Samiec słonia morskiego to kolos, może ważyć nawet 5 ton, zatem niedźwiedź polarny nie ma czego szukać w takim starciu. Ponadto samce słoni morskich są bardzo agresywne. Niedźwiedź nie porwałby się na tak dużą ofiarę.

   1. z tego co wiem to słoń morski południowy waży do 4000 kg (rekord 5000 kg) północny waży do 2300 kg i to z nim niedźwiedź polarny się z nim spotyka załóżmy jednak że niedźwiedź spotyka 5 tonowego słonia morskiego i co mu daje ta waga skoro na lądzie jest powolny niedźwiedź może atakować i odskakiwać

  1. Z niedźwiedziem to sytuacja szczególna, gdyż mamy niedźwiedzia polarnego i brunatnego. Nie chcieliśmy w zestawieniu umieszczać więcej podgatunków niedźwiedzi brunatnych i krokodyli, gdyż zdominowałyby zestawienie.

 1. Skoro mowa o największych drapieznikach dlaczego nie ujęte zostało największe zwierzę miesozerne jakie żyje na naszej planecie przy którym cala reszta wygląda mizerne -kaszalot

  1. Ponieważ to zestawienie największych drapieżników lądowych, a nie drapieżników w ogóle. Na liście największych drapieżników musiałyby się znaleźć i orki i rekiny poza wspomnianym przez ciebie kaszalotem.

  1. W sensie podawanej długości tak, ponieważ liger ma długi ogon, a niedźwiedź nie ma w zasadzie ogona. Stąd długość lygrysa (ligera) jest większa. Gdyby zaś liczyć bez ogona, to niedźwiedź jest dłuższy.
   Liger normalnie nie jest aż tak wysoki, dane z kolumny wysokość obejmują rekordowe osobniki, które odnotowano.

 2. Zapomniałeś o człowieku i jego inteligencji, która czyni zeń najgroźniejszego drapieżnika na tej planecie (nawet gdy działa w pojedynkę)

  1. Człowiek, to chyba jest poza wszelkimi rankingami. Największy drapieżnik wszech czasów. Oczywiście nie w kategoriach rozmiarów a spustoszenia, którego dokonał.

  1. Oczywiście, że wodno-lądowy, o czym jest w zestawieniu napisane, ale klasyfikowanie tutaj kaszalota, który z lądem nie ma nic wspólnego byłoby nieporozumieniem. Wtedy pewnie należałoby dołożyć orkę, rekiny, lamparty morskie itd i byłoby to zestawienie największych drapieżników w ogóle 😉

 3. Raz piszecie ze lygrys ma 160 a raz 165 które jest prawidłowe dla mnie małe cm są ważne i skróciliscie wilka oraz zwiększyliście hiene

 4. Piszecie ze grizzly by zdominował tabele dlatego go nie podajecie a w artykule i grizzly rekord to 150 cm wys a tu polarny ma 161

  1. Nie grizzly by zdominował tabelę, tylko podajemy dwóch przedstawicieli niedźwiedziowatych (niedźwiedzia polarnego i kodiaka) jako największych przedstawicieli niedźwiedzi, gdyż wprowadzając pozostała niedźwiedzie, zdominowałyby one tabelę.

     1. Niby kaszalot większy, ale orka to jednak król oceanu, nawet najwieksze morskie drapieżniki jej nie dorównują.

     2. Jeżeli Ty pytałeś się o argumenty dlaczego napisałem że delfin jest głupi, to nie było na poważnie, wiem że delfin jest bardzo inteligentny, bardziej od nawet szympansów.

  1. Ponieważ to zestawienie lądowych i półlądowych (słoń morski i krokodyl) drapieżników, a nie morskich. A orka na brzeg nie wychodzi 🙂

 5. a gdzie tu jest pyton siatkowy? największe okazy mogą dorastać do 10 metrów długości i 160 kg wagi. A jego waga średnia to jakieś 100 kg, więc zmieściłby się w zestawieniu.

     1. Nie jest. Przeciętny krokodyl różańcowy mniej waży od niedźwiedzie polarnego, lub co najwyżej porównywalnie. Jedynie rzadkie, bardzo stare, krokodyle mogą ważyć więcej od niedźwiedzia polarnego. Ponadto widziałeś zapewne, jak jaguar poluje na kajmany, czy tygrys na krokodyle. Podobnie niedźwiedź polarny byłby w stanie upolować krokodyla, gdyby żyły na tym samym terytorium.

 6. Przepraszam za błąd kociaka i błąd wygryza przepraszam mi chodziło o to jak tygrys syberyjski może być wyższy od wygryza i kociaka no jak pytam redakcjo?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button