AfrykaSsakiZwierzęta

Hiena – zachłanny drapieżnik

Hieny (Hyaenidae) – najsilniejsze szczęki wśród ssaków

Hieny to zwierzęta, w których społeczeństwie rządzą samice. To one tworzą trzon stada, walczą ze sobą o władzę, a podczas polowania potrafią odgonić od zdobyczy nawet lwa. Nic dziwnego, że nie odczuwają strachu, gdy posiadają szczęki, którymi jednym ugryzieniem potrafią zabić – bez zadawania większych ran.

Klasyfikacja

  • Gromada: ssaki (Mammalia)
  • Rząd: drapieżne (Carnivora)
  • Rodzina: hienowate (Hyaenidae)
Młode hieny, czyż nie są sympatyczne?

Gatunki

Do rodziny hienowatych (Hyaenidae) zalicza się następujące gatunki:

Rodzaj: Crocuta:
  • Hiena cętkowana / krokuta cętkowana / hiena plamistaCrocuta crocuta
Rodzaj: Hyaena:
  • Hiena pręgowanaHyaena hyaena
  • Hiena brunatnaHyaena brunnea
Rodzaj: Proteles
  • ProtelProteles cristatus

Oprócz tego do rodziny zalicza się także kilka gatunków wymarłych, np.:  hiena jaskiniowa (Crocuta crocuta spelaea / Crocuta spelaea) czy Chasmaporthetes ossifragus. Niektórzy naukowcy stosują inną klasyfikację i w obrębie rodziny hienowatych wyróżniają dodatkowo dwie podrodziny – protele i hieny.

Hieny występują na terenie Afryki, Półwyspu Arabskiego, Azji Mniejszej, Pakistanie oraz w Indiach.

Ewolucja i miejsce występowania

Przodkowie hien zamieszkiwali dżungle Eurazji już w epoce miocenu, czyli około 22 milionów lat temu.

Obecnie hieny występują na terenie Afryki na południe od Sahary, Półwyspu Arabskiego, Azji Mniejszej, Pakistanie i Indiach. Prehistoryczne formy – jeszcze w plejstocenie – zamieszkiwały natomiast całą Europę łącznie w Wyspami Brytyjskimi oraz południowymi częściami Syberii.

Jednemu z wymarłych gatunków – Chasmaporthetes ossifragus – udało się zasiedlić nawet Amerykę Północną.

Hiena posiada najsilniejsze szczęki ze wszystkich ssaków. Nie radzimy wkładać tam ręki…

Budowa

Hieny mają stosunkowo krótkie torsy i masywną, podobną do wilków, budowę ciała. Kończyny przednie są dość długie, tylne wręcz przeciwnie – nie osiągają znacznej długości. Czaszki hien przypominają te występujące u zwierząt z rodziny psowatych, ale są znacznie większe i cięższe o innych proporcjach twarzy.

Szyje hienowatych są podobnie jak tors krótkie i masywne. Ich uszy są bardzo duże, zakończone okrągło lub szpiczaście. Hiena należą do zwierząt palcochodnych, a ich łapy zakończone są tępymi pazurami.

Zęby hien są bardzo wytrzymałe, a szczęki niewiarygodnie silne. Mogą one zabić psa jednym ugryzieniem bez zdzierania z niego skóry.

Hiena pręgowana (Hyaena hyaena).

Umaszczenie

Umaszczenie sierści różni się pomiędzy poszczególnymi gatunkami.

  • Hiena cętkowana (krokuta cętkowana) – ma brązowo-żółte futro pokryte nieregularnymi cętkami o brązowej barwie
  • Hiena pręgowana oraz protel – posiadają szarą sierść, na której widać czarne pręgi. Charakteryzuje je też bujna grzywa ciemnych włosów na karku
  • Hiena brunatna – ma ciemnobrązową sierść oraz słabo zaznaczone pręgi. Posiada za to gęstą grzywę pokrywającą cały przód ciała.
Hiena brunatna (Hyaena brunnea).

Dieta

Hieny są aktywnymi drapieżnikami. Ich pożywienie stanowią głównie ssaki kopytne o małej i średniej wielkości. Polują zwłaszcza na gnu, ale czasem uda im się zdobyć młodego hipopotama czy bawoła afrykańskiego.

Szczególnie agresywna jest hiena cętkowana, która poluje pojedynczo lub w grupie. Stosują one metodę pogoni za ofiarą, aż do jej zamęczenia i atakują ostatecznie tylko w momencie, gdy są przekonane o swoim zwycięstwie. Hieny cętkowane odżywiają się także padliną – potrafią nawet odgonić lwy od ich posiłku. Samica tego gatunku hienowatych jest w stanie samodzielnie upolować antylopę, która ważny nawet 3 razy więcej niż atakujący drapieżnik.

Trochę inaczej odżywiają się hieny brunatne oraz pręgowane. Przede wszystkim polują one na mniejsze zwierzęta, jak gryzonie czy młode gazele. W dużym stopniu rezygnują z aktywnego polowania na rzecz padliny. Jedzą także owoce – szczególnie melony. Charakterystyczną cechą hieny pręgowanej jest zaadaptowanie się na terenach bliskich siedzibom ludzkim. Atakuje więc psy, drób czy trzodę, a także je odpadki ze śmietników.

Zupełnie inaczej wygląda dieta ostatniego z przedstawicieli hienowatych. Protel odżywia się głównie termitami, larwami chrząszczy, a bardzo rzadko jego posiłkiem stają się kręgowce.

Hieny cętkowane, hieny plamiste (Crocuta crocuta).

Życie społeczne

Organizacja społeczna hien różni się pomiędzy poszczególnymi gatunkami. Najbardziej hierarchiczną społeczność, opartą na zasadzie matriarchatu, tworzy hiena cętkowana. Stado może liczyć nawet 80 osobników. Samice tworzą trzon klanu, a samce wędrują pomiędzy różnymi grupami. Jako, że żeńskie osobniki hieny cętkowanej mają bardzo dużo hormonów męskich można zaobserwować agresywne walki między samicami o pozycję w stadzie. Jest ona dziedziczona z matki na córkę.

Dość często zdarzają się także walki pomiędzy stadami. Ich przedmiotem są głównie tereny do polowania.

Hieny brunatne natomiast łączą się raczej w luźne grupy. Jest to zdeterminowane przez osiedlanie się w bardziej nieprzyjaznych terenach niż hieny cętkowane. Nie występują tu także walki o dominację w stadzie.

Hiena pręgowana wybiera życie samotne lub w niewielkich grupach o dość dowolnej strukturze. Wynika to głównie z zasiedlania terenów zurbanizowanych lub ich okolic.

Protel prowadzi życie samotne lub w parach.

Okres ciąży u hien wynosi od 90 do 125 dni. Na świat przychodzi od 1 do 6 młodych.

Rozmnażanie

Okres ciąży u hien wynosi od 90 do 125 dni. Na świat przychodzi od 1 do 6 młodych, które rodzą się prawie w pełni rozwinięte – z otwartymi oczami i wyrzynającymi się zębami.

Najsilniejsze szczęki

Hiena cętkowana posiada najsilniejsze szczęki wśród ssaków. Jej zdolność do kruszenia kości jest imponująca. Obserwowano, jak kruszyła kości żyrafy o średnicy 7 cm. Siła nacisku jej szczęk wynosi ok. 800 kg/cm2, co oznacza, że przewyższa nawet jaguara (najsilniejsze szczeki wśród kotów) czy niedźwiedzia brunatnego. Nacisk szczęk hieny cętkowanej zbliżony jest do nacisku szczęk wielu krokodyli – patrz artykuł: Tyranozaur mity i fakty. Dla porównania – nacisk szczęk człowieka to tylko 73 kg/cm2, a lamparta o 40% słabszy niż hieny. Siła szczęk hieny powstała w wyniku połączenia bardzo silnych mięśni szczęki oraz wyjątkowej konstrukcji sklepienia czaszki, które chroni ją przed dużymi siłami i naprężeniami powstałymi w ich wyniku.

Hiena a psy

National Geographic przeprowadził badania nacisku szczęk wśród psów i uzyskał następujące dane: największy uścisk szczęk należy do Owczarka anatolijskiego – jego siła ugryzienia wynosi 337 kg, kolejny to Mastif – 252 kg, Rottweiler – 149 kg, Buldog amerykański – 138 kg, Owczarek niemiecki – 108 kg, American Pit Bull Terrier – 107 kg, Owczarek holenderski – 104 kg, Owczarek belgijski – 88 kg.

W starciu z hieną cętkowaną, żaden pies nie ma najmniejszych szans. Hiena, jak wspomniano wcześniej potrafi zabić psa jednym ugryzieniem, miażdżąc mu kark.

Młode hieny rodzą się prawie w pełni rozwinięte – z otwartymi oczami i wyrzynającymi się zębami.

Dane/Wymiary

Hiena cętkowana, hiena plamista (Crocuta crocuta)

Największy gatunek hien to hiena cętkowana. Jej wymiary to:

  • Wysokość w kłębie: 70-91 cm
  • Długość ciała: 95-166 cm
  • Długość ogona: 30-35 cm
  • Masa ciała: 40-90 kg (w zależności od regionu oraz płci. Hieny występujące w Serengeti są mniejsze niż hieny z Zambii)

U hieny cętkowanej wyraźny jest dymorfizm płciowy, ale w tym przypadku to samice są większe i cięższe od samców.

U hieny cętkowanej wyraźny jest dymorfizm płciowy, samice są większe i cięższe od samców.

Hiena brunatna (Hyaena brunnea)

  • Wysokość w kłębie: 70-80 cm
  • Długość ciała: 86-140 cm
  • Długość ogona: 25-35 cm
  • Masa ciała: samica: 38-40 kg; samiec: 40-44 kg (rekordowo 67-73 kg)
  • Długość włosów: do 30 cm

Samce mogą być nieco większe od samic.

Hiena pręgowana (Hyaena hyaena).

Hiena pręgowana (Hyaena hyaena)

  • Wysokość w kłębie: 60-80 cm
  • Długość ciała bez ogona: 85-130 cm
  • Długość ogona: 25-40 cm
  • Masa ciała: 22-55 kg (przeciętnie 35 kg)

Samce mogą być nieco większe od samic.

Hiena cętkowana, hiena plamista (Crocuta crocuta).

Hieny – ciekawostki

  • W momencie, kiedy hieny zostają zaatakowane przez silniejsze drapieżniki, takie jak lwy, będą udawać martwe. Zaciekle broni się w takiej sytuacji jedynie hiena cętkowana.
  • Hiena cętkowana ma najsilniejsze szczęki ze wszystkich ssaków – silniejsze nawet od jaguara. Nacisk jej szczek  wynosi 800 kg/cm2. Dla porównania człowieka 73 kg/cm2.
  • Starożytni Grecy uważali, że poszczególne części hieny odganiają nieszczęście i zło. Do tej pory wykorzystywana jest ona do celów spożywczych i leczniczych na niektórych obszarach muzułmańskich.
  • Hiena cętkowana jest zwierzęciem bardzo rozwiniętym wokalnie. Może ona wydawać dźwięki takie jak okrzyki, pomruki, chichoty, krzyki, ryki, śpiewy i skomlenie. Pozostałe gatunki nie mają takich zdolności.
Hiena cętkowana jest zwierzęciem bardzo rozwiniętym wokalnie. Potrafi wydawać dźwięki takie jak okrzyki, pomruki, chichoty, krzyki, ryki, śpiewy i skomlenie.

Polecamy:


Baza Dinozaurów

53 komentarzy

  1. Chciałbym zapytać o źródła, z których Redakcja czerpała informację na temat 800 kg nacisku szczęk u hieny, gdzie nie spojrzę/usłyszę jest to wynik 450 kg (niemal 2 razy mniejszy) .

    1. Artykuł powstał już dość dawno i musimy odnaleźć źródła do niego, aby udzielić precyzyjnej odpowiedzi. Prosimy więc o chwilę cierpliwości 🙂 Przeglądając pobieżnie pozycje nienaukowe, króluje co gorsza nawet nie 400 kg, tylko 1100 PSI czyli odpowiednik 77 kg/cm2. Musimy zatem tę kwestię dokładnie zweryfikować.

        1. W naszej ocenie, przy porównywalnej wielkości obu zwierząt, puma miałaby nieco większe szanse na zwycięstwo w takim pojedynku. Choć hiena jest przyzwyczajona do otwartych konfrontacji, a puma poluje z zaskoczenia, to jednak pazury stanowią dodatkowy atut, który puma mogłaby wykorzystać i dotkliwie poranić hienę. Oczywiście założeniem jest pojedynek, w który zwierzęta nie mają wyjścia. W przeciwnym wypadku puma, podobnie jak lampart, odpuściłaby zbędną konfrontację, która mogłaby być groźna dla niej.

          1. Niezupełnie. Aby była porównywalna dobrze posłużyć się kategoriami z boksu:
            – kategoria piórkowa – do 57 kg,
            – kategoria lekka – do 60 kg,
            – kategoria lekkopółśrednia – do 64 kg,
            – kategoria półśrednia – do 69 kg,
            – kategoria średnia – do 75 kg
            Puma więc byłaby w innej kategorii, niż hiena, gdyby zastosować ludzką miarę.

          2. Na pewno taka hiena byłaby większym problemem dla pumy, niż w przypadku, gdyby oba zwierzęta ważyły tyle samo.

          3. Ok podając wage 69kg podałem wagę przeciętnej samicy hieny ,a 62kg przeciętnego samca pumy to jaki byłby wynik takiego starcia

          4. Nie potrafię odpowiedzieć ci na to pytanie, ile musiałaby mieć hiena przewagi w kilogramach. Jest wiele zmiennych – jak choćby duch walki, charakter danego zwierzęcia, stoczone dotychczas potyczki. Nie można porównać tylko kilogramów.
            Może być pojedynek w którym puma o wadze 62 kg pokona hienę o wadze 70 kg, ale może być i odwrotnie, w którym to mniejsza hiena pokonałaby pumę, choć szanse na akurat taki wynik pojedynku są znikome.

            Aby ci to uzmysłowić – weź przeciętnego faceta i wytrenowanego faceta. Przeciętny facet 80 kg, to ciepłe kluchy, a wytrenowany facet nawet 50 kilogramowy, załatwi go bez wysiłku odpowiednio trafiając. Ze zwierzętami także jest podobnie, jednak puma będzie bardziej odważna i zdeterminowana, niż inna.

            Tak jak powyżej napisała Redakcja – przy podobnej wielości puma ma większe szanse na zwycięstwo, moim zdaniem także.

          5. Czyli ostatecznie, przeciętny samiec pumy (62kg) vs samica hieny (70kg) wygrywa puma

          6. Chodzi o to kto ma większe szanse w pojedynku puma 62 kg vs hiena 70 kg zakładając że oba nie mają wyjścia i muszą walczyć

          7. Bo redakcje napisała rze przy PORÓWNYWALNEJ wielkości a u góry napisałeś że puma62kg i hiena 70kg to nie jest porównywalna wielkość

          8. Pomimo różnicy w wadze, którą podajesz, przy takich warunkach, że oba zwierzęta nie mają wyjścia, więcej szans w takim pojedynku dałbym pumie 65:35 dla pumy).

  2. Hieny nale do najwaniejszych nitw w konstrukcji samolotu, ktrym jest ich rodowisko. Tylko prymitywni nieucy uwaaj je za niebezpiczne szkodniki, ktre trzeba wytpi.

        1. Oba zwierzęta wyszłyby z takiej walki ciężko poturbowane. Choć wilk kanadyjski, to największy podgatunek wilka, to przy osobnikach porównywalnych wagowo, naszym zdaniem delikatną przewagę miałaby hiena.
          Mamy sugestię, aby pytania dotyczące pojedynków zamieszczać pod artykułem dotyczącym pojedynków zwierząt https://dinoanimals.pl/zwierzeta/hipotetyczne-pojedynki-zwierzat/. Innym czytelnikom będzie łatwiej odnaleźć taką dyskusję.

  3. Krokuty cętkowane to moje ulubione zwierzęta 🙂 Inteligentne, skuteczne drapieżniki, o ciekawych i złożonych zachowaniach społecznych. Trochę dziwne, że w powszechnej opinii nadal są uważane za typowych padlinożerców (a nawet w podręcznikach tak jest!), skoro to lwy tak naprawdę częściej jedzą padlinę.

    Czy zrobicie może oddzielny artykuł o hienie jaskiniowej? Myślę, że to byłoby ciekawe, skoro kiedyś występowała ona również na terenach obecnej Polski.

  4. „trochę inaczej odżywiają się hieny brunatne i cętkowane”
    Chyba chodzi o hieny pregowane, bo chwilę wcześniej jest napisane o hienie cętkowanej, jak poluje itp.
    Chyba hiena cętkowana nie może odżywiać się inaczej niż hiena cętkowana ?

  5. Hiena cetkowana to zdecydowanie moje ulubione zwierze ze wszystkich mi znanych. Moja milosc i zainteresowanie tym zwierzeciem rozpoczelo sie latem 2015 roku po obejrzeniu dokumentu w ktorym byly przedstawione relacje miedzy zwierzetami i ludzmi. Jedna z takich relacji byla relacja mezczyzny i stada hien cetkowanych. Moja milosc i zainteresowanie tym gatunkiem trwa do dzisiaj.

    1. Ale dlaczego akurat hieny cię tak zainteresowały? Co w nich jest takiego szczególnego, wyjątkowego? Ich wygląd raczej nie przyciąga zainteresowania a raczej odstrasza?

  6. To pewnie zabrzmi troche dziwnie i smiesznie ale pierwsze na co zwrocilem uwage, i to mnie jako pierwsze w nich zaciekawilo kiedy ogladalem dokument o ktorym juz wspomnialem, to wielkosc tych wspanialych drapieznikow. Wiedzialem o tym dobrze ze to sa sporej wielkosci zwierzeta, ale nie wiedzialem ze sa az tak duze w stosunku do czlowieka. W tym dokumencie mialem doskonale porownanie wielkosci doroslego mezczyzny ktory to przyjazni sie z nimi i poszczegolnych osobnikow. Hieny byly roznej wielkosci, a te najwieksze zapewne samice ktore to jak wiadomo sa wieksze od samcow byly naprawde duze. Tym co mnie jako pierwsze do nich przyciagnelo i zaimponowalo to wlasnie ich wielkosc. Od razu juz ogladajac ten dokument sie nimi zafascynowalem. Dla mnie sa ladnymi zwierzetami. Nie bardzo ladnymi ale ladnymi wlasnie, ale to nie o to w glownej mierze sie rozchodzi, tylko o to ze swietnie wygladaja i maja w sobie to „cos”. Podoba mi sie ich dosyc specyficzna sylwetka oraz ich zachowania, a takze bogaty repertuar odglosow ktore to w zaleznosci od sytuacji z siebie wydaja. Niesamowitym odglosem ktory z siebie wydobywaja jest ten przypominajacy ludzki smiech. Hieny cetkowane sa tez dobrymi mysliwymi, co rowniez wzbudza we mnie podziw dla nich. Jedyna kwestia ktora mi sie w nich niepodoba jest to, ze to samice sa wieksze od samcow i ze to one dominuja w stadzie. Bardzo dziwna i specyficzna cecha hien cetkowanych jest budowa narzadow rozrodczych u samic, ktora to z tego co wiem i do dzisiaj jest kwestia malo jasna. Dla tych ktorych to zainteresuje polecam co nie co o tym poczytac czy obejrzec cos na ten temat. Jak juz wspomnialem naprawde zadziwiajaca i specyficzna kwestia dotyczaca tego gatunku. Polecam takze wpisanie w wyszukiwarce „Roxy hyena” i odnalezienie filmiku z przepiekna hiena cetkowana ktora mnie zauroczyla swa uroda i wspanialym wygladem. Naprawde jest bardzo piekna i wspaniale wyglada.

  7. chciał bym zapytać jaki nacisk szczęk posiada orka gdzieś widziałem że jest to 1360kg i chciałem się upewnić czy to prawda ponieważ orka jest pod każdym względem lepszym drapieżnikiem od żarłacza białego którego zacisk wynosi 1800 kg i ciekawi mnie czy pod tym względem jest faktycznie lepszy od orki

    1. Dokładne pomiary nie zostały przeprowadzone, jak się domyślasz, jest to problematyczne, niemniej wszelkie źródła sugerują, że maksymalna siła nacisku szczęk orki oscyluje wokół 19 000 PSI, co odpowiada 1336 kg/cm2.

  8. Witam chciałabym zapytać dlaczego uważacie że żaden pies nie wygrałby z hieną jest kilka ras które miałyby spore szanse np. mastif tybetański, dog argentyński, dog Kanaryjski, bully kutta, boerboel, kangal, alabai, owczarek kaukaski pozwolę sobie przeanalizować starcie wszystkich tych ras z hieną pod uwagę będę brał najwyższe parametry

    MASTIF TYBETAŃSKI VS HIENA
    Waga: 90kg vs 90kg
    Wysokość: 83cm vs 90cm
    Zacisk szczęk: 300kg vs 450kg

    Porównanie: mastif tybetański jest trochę masywniejszy i ma o połowę słabszy zacisk ale musimy się zastanowić czy hiena da radę zacisnąć szczęki z siłą 450kg ponieważ szyja mastifa jest za gruba aby hieną mogła mocno ugryźć więc pozostawało by jej odrywanie kawałów mięsa nie było by to łatwe ponieważ mastif też może się bronić

    Walka: jeżeli mastif zaatakuje hienę z góry ma szansę ją przewrócić i zacisnąć szczęki na przełyku jeśli jednak hiena zacznie szarpać mastifa wykończy go po przez odrywanie kawałów mięsa więc szansę są wyrównane jednak nie możemy zapominać że hiena jest dzikim zwierzęciem mastif co prawda w obecnej formie jest na ziemi około 4000 tysięcy lat ale stawiał bym na hienę mastif prawdopodobnie zginie po długiej walce wykrwawiając się chociaż gdyby mastif wykorzystał by swoją siłę mógł by zabić hienę poprzez mocne szarpanie szyi więc szanse w tej walce szanse są wyrównane

    Wynik: 50% vs 50%
    REMIS

    DOG ARGENTYŃSKI VS HIENA
    Waga: 65kg vs 90kg
    Wysokość: 80cm vs 90cm
    Zacisk szczęk 260kg vs 450 kg

    Porównanie: dog argentyński jest mniejszy od hieny przeciętny pies waży 40kg ale zdarzają się i większe i o takich będę mówił jednak żaden dog argentyński nie posiada tak mocnego zacisku szczęk jak hiena ale ma o wiele większą głowę należy też wspomnieć o tym że dog argentyński w pojedynkę może pokonać dzika, pumę lub wilka więc z hieną też by miał duże szanse

    Walka: dog argentyński zapiął by się hienie na szyi i zaczął by się odkręcać jeśli hiena szybko by się nie wydostała dog by ją rozszarpał jednak gdyby udało jej się uwolnić z uścisku psa mogła by to starcie wygrać o ile oczywiście zdążyła by to zrobić przed utraceniem dużej ilości krwi

    Wynik: 55% vs 45%
    DOG ARGENTYŃSKI WYGRAŁ

    DOG KANARYJSKI VS HIENA
    Waga: 90kg vs 90kg
    Wysokość: 85cm vs 90cm
    Zacisk szczęk: 300kg vs 450kg

    Dog Kanaryjski przeciętnie waży mniej pies ważący 90 to rekordowy nieprzepasiony osobnik, dog Kanaryjski dzięki swojej ogromnej głowie mógł by bez problemu chwycić hienę nie mógł by oczywiście dopuścić hieny do swojego karku bo wtedy wszystko mogło by się potoczyć inaczej

    Walka: dog Kanaryjski rzucił by się na hienę ta by odskoczyła po chwili sama przeszła by do ataku jednak dog Kanaryjski złapał by ją za głowę krusząc hienie czaszkę

    55% vs 45%
    DOG KANARYJSKI
    WYGRAŁ

    BULLY KUTTA VS HIENA
    Waga: 100kg vs 90kg
    Wysokość: 110cm vs 90cm
    Zacisk szczęk: 320kg vs 450kg

    Porównanie: bully kutta jest większa i cięższa ma słabsze i większe szczęki wiadomo też że bully kutta potrafi zabijać np. lamparty na dodatek (niestety) często są wykorzystywane do walk psów co jeszcze bardziej zwiększa szanse bojowego psa z Pakistanu

    Walka: bully kutta zaatakował by hienę rzucając się jej na szyję hiena uniknęła by ataku po chwili przeszła by do ataku złapała by psa za szyję ale bully kutta dzięki przesuwnej skurze na szyi okręcił by się i przewrócił by hienę przegryzając jej gardło

    Wynik: 60% vs 40%
    BULLY KUTTA WYGRAŁ

    BOERBOEL VS HIENA
    Waga: 100kg vs 90 kg
    Wysokość: 90cm vs 90 cm
    Zacisk szczęk: 340kg vs 450kg

    Porównanie: boerboel to masywny pies który umie pokonać lwa (oczywiście nie w pojedynkę) więc pewnie do starć między hienami a tymi psami też dochodzi ale nikt tego nie udokumentował

    Walka: boerboel przepchnął by hienę przewracając ją i przegryzając jej gardło hienie ciężko by było pokonać w pełni wyrośniętego, silnego boerboela

    Wynik: 60% vs 40%
    BOERBOEL WYGRAŁ

    ALABAI VS HIENA
    Waga: 120kg vs 90kg
    Wysokość: 100cm vs 90 cm
    Zacisk szczęk: 340kg vs 450kg

    Porównanie: alabai jest większy i silniejszy od hieny i posiada od niej większą głowę alabai jest rasą psa która bez problemu zabija wilka i robi to od 5000 lat hiena nie dała by rady mocno zacisnąć szczęk ponieważ alabai ma za gróbą szyję nie wątpię alabai wyszedł by z tego pojedynku poraniony ale by wygrał

    Przebieg walki: hiena rzuciła by się na psa łapiąc go za szyję ale alabai okręcił by się łapiąc hienę za kark może i stracił by kawałek mięsa ale zmiażdżył by hienie kręgi

    Wynik: 65% vs 35%
    ALABAI WYGRAŁ

    KANGAL VS HIENA
    Waga: 100kg vs 90 kg
    Wysokość: 110cm vs 90 cm
    Zacisk szczęk: 360kg vs 450kg

    Porównanie: kangal jest w stanie zabić dwa średnie wilki w pojedynkę pies ten ma bardzo mocne szczęki w połączeniu z dużą głową i muskularną sylwetką staje się idealnym wojownikiem który może pokonać hienę podałem informacje że pies ten posiada zacisk szczęk o sile 360 kg często spotyka się z siłą 337 kg ale nie był to pies maksymalnych rozmiarów

    Przebieg walki: hiena zaatakowałaby kangala jednak ten niedałby się chwycić poczym szybko przeszedł by do ofensywy przewracając hienę i łamiąc jej kręgosłup

    Wynik 65% vs 35%
    KANGAL WYGRAŁ

    OWCZAREK KAUKASKI VS HIENA
    Waga: 120kg vs 90kg
    Wysokość: 100cm vs 90cm
    Zacisk szczęk: 370kg vs 450kg

    Porównanie: owczarek kaukaski jest bardzo silnym dobrze zbudowanym psem ma trudny charakter potrafi sam szybko podejmować decyzje nigdy nie działa w chaosie można powiedzieć że bije od niego spokojem do tego atakuje z góry jak niedźwiedź robi to tylko kilka ras
    psów np. afgan kuchi owczarek kaukaski bez problemu zabija nawet najsilniejszego wilka o ile jest to w pełni rozwinięty, zdrowy pies więc w walce z hieną miałby ogromne szanse, owczarki kaukaskie które obecnie spotykamy to psy tej samej rasy ale nie z tej samej hodowli co kaukazy które prawdopodobnie pojawiły się około 7000 lat temu

    Walka: owczarek kaukaski zaatakował by hienę ta jednak próbowała by się bronić ale owczarek kaukaski przepchnął by ją swoją masą dostał by się jej do szyi i by ją rozszarpał dusząc ją jednocześnie

    75% vs 25%
    OWCZAREK KAUKASKI WYGRAŁ

    OWCZAREK KAUKASKI (STAREJ LINII) VS HIENA
    Waga: 175kg vs 90kg
    Wysokość: 120cm vs 90cm
    Zacisk szczęk: 460kg vs 450kg

    Porównanie: owczarek kaukaski (starej linii) prawie całkowicie wyginął większość obecnie żyjących kaukazów pochodzi z rosyjskiej hodowli która miała zminimalizować ich samowystarczalność i sprawić żeby w każdej sytuacji słuchały przewodnika ale zostało jeszcze trochę psów z pierwotnej linii co prawda nie są tak silne i wielkie jak te co żyły 200 lat temu dlatego też wymiary jakie podałem są niepewne ale jeśli te psy były tak duże to bez problemu zabiły by hienę a może nawet i dwie pies ten był po prostu ogromny

    Walka: owczarek kaukaski (starej linii) zaatakował by hienę przewracając ją tak szybko że nie miałaby pojęcia co się dzieje po chwili Kaukaz betonowym uściskiem wygryzł by hienie gardło

    90% vs 10%
    OWCZAREK KAUKASKI (STAREJ LINII) WYGRAŁ

    Podsumowując niektóre psy mogą pokonać nawet wyrośniętą hienę oczywiście znajdą się osoby które powiedzą że hiena wygra bo ma olbrzymi zacisk szczęk ale hiena żeby jakkolwiek objąć szyję niektórych psów musiałaby bardzo szeroko otworzyć szczęki a w tedy jej nacisk nie był by zbyt duży oczywiście przeciętny pies typu owczarka niemieckiego nie miałby z hieną żadnych szans może i będą tacy co stwierdzą że hiena to przecież dzikie zwierzę może i tak ale wilk to też dzikie zwierzę a mimo to kilkanaście ras psów może pokonać

    Droga Redakcjo jeśli się ze mną zgadzacie to fajnie by było jakbyście dodali do artykułu listę ras psów które mogły by pokonać hienę ja już kilka wymieniłem

    Macie jakieś zastrzeżenia do mojej analizy jeśli tak to chętnie usłyszę wasze zdanie

    1. Bardzo fajna i szczegółowa analiza!

      Często jesteśmy wywoływani do tablicy i pytani o analizy pojedynków. Staramy się unikać jednoznacznych osądów, gdyż oczywiście można teoretycznie poddać analizie pojedynek na podstawie obserwacji zachowań zwierząt, ale jak wiemy praktyka często wymyka się teorii i widzimy takie zabawne historie, jak niewielkiego psa przepędzającego lwy.

      Hiena ma zasadniczą przewagę nad każdą z ras psów – aby przeżyć musi zabić i czyni to przez całe swoje życie, w przeciwieństwie do psów, które po prostu dostają miskę z pokarmem. Oczywiście można sobie wyobrazić psy szkolone do walk, które stają do walki z hieną jak równy z równym i być może nawet ją pokonują (nie ma bowiem podobno zawodników niepokonanych, tylko źle trafieni, choć np. w judo Teddy Riner czy wcześniej Yasuhiro Yamashita tej teorii „przeczą” 🙂

      Najlepsza nawet analiza, którą byśmy przeprowadzili, nie odzwierciedli realnego pojedynku (może być oczywiście bliska prawdy, ale i tak każdy będzie miał na ten temat swoje zdanie – tak ostatnio modne powiedzenie polityków – to jest tylko Wasza/Twoja opinia 🙂
      Konkluzja – nie odrzucamy możliwości pokonania hieny przez psa o porównywalnych gabarytach z ras uznanych za niebezpieczne/agresywne, niemniej uważamy, że mają mniejsze szanse w takim starciu. Gdyby pies dominował gabarytami, to sytuacji byłaby bardziej wyrównana.

      ————-
      Co do tych ekstremalnych osobników psów z analizy, których waga przekracza grubo 100 kg, to psy te są nieruchawe i otłuszczone. Nawet, gdyby to były same mięśnie (a w przypadku takiej wagi nie są), to z tymi psami byłby podobny problem do walk w MMA kulturystów, którzy ważą po 150-180 kg, choć w przypadku niektórych wystarczy i 120kg. Nie są sprawni, nie są szybcy, układ mięśniowy szybko staje się niedotleniony i nie mają wystarczającej kondycji, aby taką walkę przetrwać. Taka waga nie jest dla nich naturalna – czym innym jest waga 250 kg dla tygrysa czy lwa, a czym inny 120 kg dla psa.

  9. Psy obronne często zabijają wilki w obronie stada Sam posiadam owczarka kaukaskiego który mimo 90 kg wagi i jest górą mięśni jego obwody to 80 cm szyja 120 cm klata 46 cm pysk a potrafi wystartować za kotem zmniejszyć odległość i zajechać go kondycyjnie więc moim zdaniem pies który jest dobrze karmiony (mój je na zmianę surowe mięso i suchą karmę + kości + startą skorupa jajka na mięso dla wzmocnienia kości)wybiegany i z charakterem może wygrać z hieną ponieważ hiena raczej zbyt mocno by nie ugryzła przy tak dużym rozwarciu szczęk

    1. Zależy jaki kot.Są koty co molosa i dogowatego popędzi i do konia wystartuje co jest przewodnikiem stada. Mam kumpla,który ma też dwa kaukazy i opowiada mi,że jego kot w furii na małe drzewka owocowe wpędził te psy.Pytam jak,przecież psy nie łażą na drzewa- na co mi on: jak będzie musiał i się boi to wlezie.

  10. Witam serdecznie. Meega prównania. Ciężko mi się zachwycać hienami bo to paskudny drapieżnik i nie rozumiem zachwytu autora tekstu, Hiena to zwierzę tchórzliwe, parszywe i wredne w charakterze(czyżby z matriarchatu się brało;) Wystarczy popatrzeć na strategię polowań i jak zabija,a właściwie nie zabija ofiar pożerając żywcem.Jak na imponującą masę, szczęki itp. itd. słabo wypada przy zwierzętach jak rosomak, ratel-miodożer. Nie jestem pewien co do prawdziwości informacji o nacisku szczęki-czy nie uwzględnia się też do tego nacisku masy ciała. Jaguar chyba ten nacisk ma wydajniejszy a na pewno diabeł tasmański biorąc pod uwagę,że to nieduże stworzenie.W hienach nie dostrzegam nic szlachetnego,taki wybryk natury, jedynie wspominane,,wokalne” chichoty mogą bawić.

  11. Pytanie do redakcji. Na jakim obszarze występują największe hieny i jaka jest przeciętna wag samic na tym obszarze

    1. Największym współcześnie żyjącym gatunkiem hien, jest hiena cętkowana (plamista) (Crocuta crocuta). Występuje na terenie 38 krajów afrykańskich: Algeria, Angola, Benin, Botswana, BurkinaFaso, Burundi, Cameroon, Central African Republic, Chad, Republic of the Congo, Democratic Republic of Congo, Djibouti, Equatorial Guinea, Eritrea, Ethiopia, Gabon, Ghana, Guinea-Bissau, Kenya, Liberia, Malawi, Mali, Mauritania, Mozambique, Namibia, Niger, Nigeria, Rwanda, Senegal, SierraLeone, Somalia, SouthAfrica, Sudan, Tanzania, Togo, Uganda, Zambia, Zimbabwe.

      Trudno nam wskazać, gdzie dokładnie występują populacje o największym wzroście. Nie dysponujemy takimi danymi. Możemy jedynie podać, że samice hien cętkowanych z Serengeti ważą w przedziale 44.5–64 kg, podczas gdy w Zambii osiągają do 69 kg.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button