DomowePsySsakiZwierzęta

Jamnik

Rasy psów – Jamnik

W małym, niepozornym ciele jamnika drzemie silny charakter, zadziorność i ogromna żywiołowość. Jeśli zatem chcesz wziąć go pod swój dach, zastanów się czy Wasze temperamenty dobrze się ze sobą zgrają. Małe rozmiary jamnika mogą łatwo zmylić – niektórych rozczarować, innych zachwycić. Jedno jest pewne – z tym psem nie można się nudzić.

Klasyfikacja FCI

 • Grupa 4: Jamniki
 • Typ: jamnikowaty
 • Inne nazwy: Dachshund, Teckel, Dackel
 • Próby pracy: wymagane
Jamnik
Jamnik długowłosy.

Historia i pochodzenie rasy

Dzisiejsza rasa jamników powstała w Niemczech, łącząc w sobie geny niemieckich, francuskich i angielskich psów myśliwskich, w tym terierów. W czasach świetności jamniki były ulubieńcami koronowanych głów, w tym królowej Wiktorii. Pierwotnie hodowano je jako psy polujące na zwierzęta żyjące w norach, głównie na borsuki. Głównym zmysłem, jakim kierowały się podczas namierzania ofiary był zapach.

Rasa wyodrębniona została w średniowieczu. Dzięki niej polowano nie tylko na borsuki, ale również na króliki. Krótkie kończyny i wydłużone, wąskie ciało umożliwiało wejście do nory zwierzęcia i zabicie go. Istnieją także mniejsze odmiany jamników, które zajmują się polowaniem na zające i gronostaje. Jamniki posiadały i posiadają wiele cech wspólnych z terierami;elastyczny umysł i odwaga, dzięki której potrafią upolować lisa, a nawet wydrę. Populacja jamnika zmniejszyła się w czasie I wojny światowej, ale wiele z tych psów przewieziono do USA, gdzie rasę udało się odtworzyć.

Jamnik
Młode jamniki krótkowłose.

Charakterystyka

Wygląd

Długa sylwetka wsparta na krótkich, umięśnionych kończynach jest chyba wszystkim dobrze znana. Pysk jest nieco wydłużony i smukły, uszy osadzone wysoko, zwisające, lekko zaokrąglone na końcach. Oczy mają owalny kształt, są pełne serdeczności i inteligencji, ale również przenikliwości. Tęczówki mogą mieć kolor ciemnobrązowy, choć zdarza się odcień porcelanowy, perłowy lub rybi (występują one głównie u odmiany marmurkowej). W obrębie rasy sklasyfikowano 3 odmiany sierści: krótkowłosą, długowłosą i szorstkowłosą:

Odmiana krótkowłosa

Charakteryzuje się gęstą, twardą, przylegającą, krótką sierścią. Wyróżnia się również 3 rodzaje umaszczenia:

• jednokolorowe (rude, żółte, rudo – żółte, rudo – brązowe, z nalotem lub bez; pazury i nos czarne, czasem brązowe)
• dwukolorowe (czarny lub czekoladowy z rdzawymi podpaleniami nad oczami, po bokach pyska, na żuchwie, w wewnętrznych krawędziach uszu, na przedpiersiu, na kończynach, wokół odbytu i na części ogona. U jamników czarnych pazury i nos są czarne, natomiast u czekoladowych mogą być czarne lub brązowe)
• marmurkowe, pręgowane lub tygrysie (na ciemnym tle widnieją szare lub beżowe, nieregularne plamy lub pręgi)

Jamnik
Jamniki krótkowłose.

Odmiana długowłosa

Sierść prosta, błyszcząca, dwuwarstwowa. Na szyi i podbrzuszu dłuższa. Na uszach tworzy zwisające pióra; najdłuższa sierść porasta ogon. Umaszczenie takie jak u odmiany krótkowłosej.

Odmiana szorstkowłosa

Sierść szorstka, przylegająca, z podszerstkiem (nie występuje on na kufie, brwiach i uszach). Kufę porasta broda, a nad oczami zauważyć można krzaczaste brwi. Sierść na uszach jest krótsza niż na reszcie ciała. Umaszczenie takie jak u odmiany krótkowłosej, plus odcień jasno- lub ciemnodziczy.

Jamnik
Jamniki: długowłosy, krótkowłosy i szorstkowłosy.

Temperament

Współczesny jamnik to pies pełen życia i czułości. Wykazuje dużą odwagę, jest dumny, ale i zabawny. Ze względu na swe instynkty może być trudnym współlokatorem w niewielkim mieszkaniu, ale dobre szkolenie powinno owe instynkty wygasić. Dobrze czuje się w podróży, ale potrzebuje właściciela – lidera, który nie da sobie wejść na głowę.

Kiedy jamnik zauważy, że góruje nad człowiekiem, przestaje go szanować i sprawia problemy, np. niszczy meble lub wykazuje lęk separacyjny, obsesyjnie pilnuje swego pożywienia, zabawek i innych przedmiotów.

Jamnik
Jamnik krótkowłosy.

Istotne odpowiednie wychowanie

Jamnik pozostawiony sam sobie może stać się nerwowy, a swoje frustracje będzie próbował rozładować poprzez gryzienie przedmiotów lub nadmierne szczekanie. Nieodpowiednio wychowany może stać się nieprzewidywalny w stosunku do dzieci i nieznajomych dorosłych. W ekstremalnych przypadkach może być nieprzyjemny nawet dla właściciela.

Odpowiednio ułożony jamnik to dobry kompan, choć w stosunku do dzieci może wykazywać nadopiekuńczość, bowiem w małym człowieku trudno mu dostrzec lidera stada. Jeśli w członkach rodziny nie będzie widział przywódców, może wykazywać zazdrość, rozdrażnienie, upór. Byłby również w stanie ugryźć nawet osobę bliską.

Jamnik
Jamnik długowłosy.

Silny charakter

Jak zatem widać, mimo niepozornych rozmiarów, jamnik to pies o mocnym charakterze, potrzebujący mądrego opiekuna. Większość osób traktuje jamniki z góry, niczym dzieci, nie widząc w nich siły i nie doceniając potencjału. A to może się obrócić przeciwko człowiekowi. Jamnikowi należy stawiać wyraźne granice, których nie wolno mu przekraczać. Pozwalając mu na wszystko dajemy mu do zrozumienia, że jest naszym liderem.

Kopanie nor

Jamniki słyną z miłości do kopania nor – jest to ich naturalna potrzeba, dzięki której dobrze sprawdzają się jako psy polujące na zwierzęta podziemne. Zachowanie to świadczy również o dużej wytrzymałości i potrzebie ruchu. Z jamnikiem należy wychodzić na codzienne spacery i bawić się na otwartych, bezpiecznych przestrzeniach. Nie należy jednak w zabawie zmuszać go do skakania – może się to skończyć uszkodzeniem kręgosłupa.

Jamnik
Jamniki mają obsesję na punkcie kopania nor…

Szczegółowe dane i wymiary

Jamnik

 • Jamniki standardowe:
  • Obwód klatki piersiowej: pow. 35 cm
  • Wysokość w kłębie: ok. 30 cm
  • waga: max. 9 kg
 • Jamniki miniaturowe:
  • Obwód klatki piersiowej: 30-35 cm
  • Wysokość w kłębie: 20-27 cm
  • Waga: ok. 5 kg
 • Jamniki królicze:
  • Obwód klatki piersiowej: do 30 cm
  • Wysokość w kłębie: 13-18 cm
  • Waga: 3,6-5 kg
 • Długość życia: 12-15 lat
Jamnik
Młode jamniki.

Dyskusja na forum

Na naszym forum polecamy dyskusję zatytułowaną Czy jamniki są uparciuchami.

Jamnik – ciekawostki

 • Niemiecka nazwa jamnika – Dachshund oznacza tyle co „borsuczy pies” (Dachs oznacza „borsuk”, Hund to „pies”).
 • W obrębie rasy często występują problemy z kręgosłupem, głównie choroba zwyrodnieniowa dysków. Ma to związek z długim ciałem połączonym z krótką klatką piersiową. Ryzyko urazów kręgosłupa wzrasta u osobników otyłych, często skaczących, traktowanych niedelikatnie. Choroba zwyrodnieniowa występuje u 20-25% jamników.
 • Jamnik uznawany jest za symbol Niemiec.
 • Rokrocznie w Krakowie odbywa się Marsz Jamników. Impreza organizowana jest od 1994 r. i biorą w niej udział jamniki z całego świata. Jest to jedyne takie wydarzenie zarówno w Polsce, jak i na świecie.
Jamnik
Młody jamnik.

Polecamy:


Baza Dinozaurów

32 komentarzy

  1. chciałem jeszcze dodać że przeżyły tylko 2 szczeniaki – brązowy piesek (nie czekoladowy) i suczka z wadą umaszczenia (była cała czarna) i one już też nie żyją

 1. mam pytanie: czy jeśli mieszany jamnik (mieszaniec standardowego i miniaturowego) pokryje miniaturową suczkę może się coś stać?

 2. mam takie pytania: mój jamnik miał być miniaturowy lecz waży 9 kg i mierzy w kłębie 39 cm a obwód jego klatki piersiowej to 25 cm czy coś z nim jest nie tak? czy występują jamniki czekoladowe bez podpalania? chcę sobie kupić drugą suczkę, ale moja jest w ciąży, więc czy mój pies wytrzyma z dwoma sukami i czy 2-miesięczne szczenię nie będzie zagrożeniem dla małych szczeniąt?

  1. Dziwny ten twój jamnik. Jamnik, który ma prawie 40 cm wysokości w kłębie i do tego tylko 25 obwodu klatki? Dobrze zmierzyłeś?

 3. Bartek ło boże,przedstaw szczegóły ( raczej SZCZEKóły 😀 ) czyli jak szybko biega,jak bardzo go/ją to męczy,jak długo taki „typowy spacerek” trwa,patrz na godzinę,no i co by tu powiedzieć,może jeszcze podaj więcej szczegółów jak np.szerokość,wysokość,szybkość,długość przednich oraz tylnych łap itd. 🙂 .

  1. ok
   1. biega z prędkością ok. 40 km/h, na otwartej przestrzeni nawet ok. 45 km/h
   2. przy przyspieszeniu męczy się po 10-30 sekundach, a przy swobodnym biegu może biec 3-5 minut
   3. taki ,,typowy spacerek” trwa ok. 1 godziny
   4. łapy ma jak typowy jamnik 🙂
   oto szczegóły

   1. Dzięki Bartek za te szczegóły,czyli nawet taki „typowy spacerek” może zamienić przeciętnego jamnika w Hulka 🙂 .

  1. Z dzikiem, to raczej nie ma żadnych szans. jamnik po prostu głośno szczeka, a kiedyś w sforach używane były na polowaniach aby wypłaszać zwierzynę właśnie szczekaniem. jeden na jeden, jamnik nie pokona żadnego z tych zwierząt.

 4. jamnik szorstkowłosy typowy pies myśliwski nie polecam osobom które nie miały doświadczenia z tą rasą.pomimo że byłam właścicielką jamników ale krótkowłosych to szorstkowłosy jamnik to duże wyzwanie i zanim ktoś się decyduje na tą rasę jamnika polecam lekturę fachowców i hodowców na ich temat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button