DomowePsowatePsySsakiZwierzęta

Pies domowy (Canis lupus familiaris)

Pies domowy (Canis lupus familiaris)

Ponoć zwierzęta nie mają duszy. Jak jednak w to uwierzyć, patrząc w oczy psa – najwierniejszego przyjaciela człowieka? Każdy ma inny rys psychologiczny, inne upodobania i inaczej podchodzi do ludzi, ale wszystkie psy łączy jedno – świadomość.

Klasyfikacja

  • Gromada: ssaki
  • Rząd: drapieżne
  • Podrząd: psokształtne
  • Rząd: psowate
  • Rodzaj: Canis
  • Gatunek: wilk
  • Podgatunek: pies domowy

Występowanie

Rozpowszechniony na wszystkich kontynentach, w każdej strefie klimatycznej. Nie poradziłby sobie tylko na biegunach, ale spokojnie żyje mu się na Alasce, istnieją bowiem rasy świetnie przystosowane do mrozów (np. husky syberyjski, alaskan malamute).

Pies domowy (Canis lupus familiaris).

Pochodzenie

Materiał genetyczny pokazuje, że pies domowy oddzielił się od wilka szarego ok. 100 tys. lat temu, ale w 2013 roku odnaleziono skamieliny powiązane genetycznie ze współczesnym psem domowym datowane na 33 – 36 000 lat.

Pies od zawsze był ważnym dla człowieka towarzyszem i pomocnikiem, stając się przyjacielem łowców-zbieraczy, a to doprowadziło do szybkiego rozprzestrzeniania się tych zwierząt, które pojawiły się we wszystkich kulturach świata. Większość ras liczy najwyżej kilkaset lat i zostały sztucznie wyselekcjonowane przez ludzi na podstawie wyglądu i zachowania. Dzięki selektywnej hodowli powstały setki ras, co, świadczy o ogromnej różnorodności pod względem usposobienia i morfologii.

Szybkość zmian i owa różnorodność jest większa niż u jakiekolwiek innego ssaka lądowego.

Pies domowy (Canis lupus familiaris). Na zdjęciu powyżej od góry: chow chow, pudel, sznaucer, buldog, Owczarek szkocki długowłosy(Collie), owczarek niemiecki.

Przypuszcza się, że pochodzi z Azji Wschodniej, gdzie wyewoluował z gatunku wilka, następnie rozprzestrzenił się na cała planetę, konkurując z lokalnymi populacjami wilków.

Po udomowieniu psa doszło do mutacji genowej, w wyniku której wyodrębniły się rasy małych psów, a ponieważ wydawały się one estetycznie atrakcyjne dla ludzi, podtrzymywano tę prawidłowość.

Z czasem psy stawały się co raz mniej przydatne podczas polowań, ponieważ nie były już dobrze przystosowane do tej roli, za wyjątkiem kilku ras (ogary, wyżły).

Teorii na temat pochodzenia psa domowego jest jednak kilka i każda ma wielu zwolenników oraz przeciwników.

Cóż, poszczególne rasy psów różnią się dość znacznie wielkością…

Charakterystyka

Wygląd

Istnieje mnóstwo ras psa domowego, a każda z nich charakteryzuje się inną wielkością, wagą, umaszczeniem, rodzajem sierści. Wysokość w kłębie waha się między 15,2 cm (Chihuahua), a 90 cm (wilczarz irlandzki), waga mieści się w przedziale 1 – 80 kg, natomiast długość od 36 do 145 cm. Oczywiście rekordowe osobniki potrafią być znacznie większe.

Sierść i umaszczenie

Ubarwienie sierści często jest jaśniejsze na spodzie ciała, natomiast grzbiet i głowa mają odcień ciemniejszy, choć można spotkać wiele ras jednokolorowych.

W zależności od długości sierści wyróżnia się:

Podobne artykuły
  • psy krótkowłose
  • psy długowłose
  • psy szorstkowłose

Warstwy futra zdeterminowane są przez warunki klimatyczne, z jakich dana rasa się wywodzi. Rasy pochodzące z chłodniejszych regionów świata posiadają grube włosy okrywowe i miękki podszerstek, psy klimatów cieplejszych są pokryte jedną, lekką warstwą futra, aby nie doszło do przegrzania organizmu.

Rozróżnienie ras

Odróżniając rasy, specjaliści zwracają uwagę na długość uszu (krótkie lub długie), kształt głowy (okrągłe, kwadratowe z krótką szczęką, długie), rodzaj sierści, kształt ogona (prosty, sterczący, sierpowaty, śrubowaty).

… sierścią i umaszczeniem.

1 2 3 4Następna strona

Baza Dinozaurów

23 komentarzy

    1. Chyba Maćku nie zjednasz sobie tym komentarzem miłośników psów 😉

      Skąd aż takie radykalne stwierdzenia? Jakieś złe doświadczenia z psami?
      My mamy zgoła odwrotne wrażenie (oczywiście bywają psy złośliwe), ale w przeciwieństwie do kotów nie są egoistami i naprawdę są niezwykle mocno związane ze swoim właścicielem.

  1. sorry że odkopuje stary temat, ale: Maćku, wiec to znaczy że tygrysów i krokodyli też nie lubisz, bo napisałeś że psów nielubisz bo mogą zabić więc innych zwierząt takie jak lwy i tygrysy też nielubisz 🙂

  2. Nie ma złych psów, są nieodpowiedzialni właściciele. Każda rasa to odrębny charakter, natura, usposobienie i zachowanie. Zanim weźmiemy psa konkretnej rasy, dobrze się zastanówmy czy decyzja jest słuszna. Ja mam mieszanca wyzła niemieckiego, adoptowany ze schroniska. Łobuz niesamowity, pełen energii, ale jest kochany ogromnie. Moi synowie go uwielbiają, ja również. Ma niespełna 7 m-cy, ale szybko się uczy, jest pojetny i posłuszny. Trochę uparty, ale da się to wytrzymać, kocham tego psiaka bardzo.

    1. Pozdrawiam serdecznie; P. Ewę i Violettę. Zgadzam się z opinią, to od nas ludzi zależy, jak ułożone są psy. Miałem suczkę, mieszaniec pinczera przez 16 lat, przyjaciel do rany przyłożyć, Odeszła 🙁 choroby wiek, byłem z nią do ostatniej chwili, do ostatniego tchnienia.
      Minęło 2 lata bez psa. Mam teraz szczeniaka mieszańca ( jamnika ? ) ma 5 m-cy i znów obowiązki wychowania, jak z dzieckiem. Jest to prezent Mikołajkowy od dzieci, gdyż stwierdziły, że jestem jakiś dziwny nie znośny, że mi czegoś brak, nie mogłem sobie miejsca znaleźć, i trafiły w 10. Znów wspólne spacery, wyjścia do sklepu itp itd. spojrzenie na świat z innej perspektywy.Już wiem, że poszedł by za mną w ogień, tam gdzie ja, tam i on, zaczynamy się rozumieć.
      Psy są też różne, jak większość ludzi, dobrze pokazuje to wypowiedz 🙁 w/w ” pana ” Macieja.
      W świecie zwierząt, to my ludzie jesteśmy najgorszymi bestiami, potrafimy i mamy narzędzia, którymi w perfidny sposób, zadajemy cierpienia i dopuszczamy się czynów bestialstwa.

  3. Witam. Zgadzam sie z P.Ewą, że od ludzi zależy to jak zachowuje się pies. Wszędzie w artykułach czytam, że Yorki to małe wredne i hałaśliwe pieski. Więc ja mam jakiegoś ODMIEŃCA. Bo moja suczka ma 10 miesięcy, wcale nie szczeka, a od 4 miesiąca zna już proste komendy. Uwielbia kąpanie, czesanie i tylko trochę robi focha gdy jej pazurki obetnę.

    z kolei wpis pana Macka mnie zirytował, bo to nie psy, lecz ludzie potrafią być wredni i okrutni o wiele bardziej.
    Pozdrawiam wszystkich co kochaja zwierzeta:)

  4. Wzialem psa ze schroniska . Taki mily posluszny i grzeczny .Pytam siebie samego jak mozna takie zwierze wyrzucic z domu ? Ja pojechalem po niego okolo 1000 km . Jestem zadowolony .

    1. Nie wszyscy widzisz tak uważają, co jest smutne. Z drugiej strony jest wiele sytuacji losowych, które powodują, że psy trafiają na ulicę. Choć jak dla mnie,niewiele z nich można w ogóle usprawiedliwić.

    1. To przychodzi z wiekiem. Szczeniaki tego nie potrafią, ale z biegiem czasu w naturalny sposób to zachowanie się pojawia. Nie trzeba psa tego uczyć.

    1. Z analiz wynika, że zadowolony pies macha bardziej w prawo ogonem. Kiedy jest przestraszony, to bardziej w lewo. Takie badania prowadzone we Włoszech na 43 psach.

  5. Zgadzam się z p.Ewą ,Januszem Z i Violettą K. Dobrze że zostało też zamieszczone pytanie odn. merdania ogonem,bo ja sama często się nad tym zastanawiałam. Jednak nadal nie mam pojęcia co to może znaczyć u kotów?. Moja siostra ma jednego i on cżęsto macha ogonem i jeszcze go podnosi!. Co to oznacza? Dominację?…A co do tego początku artykułu to ja niezłomnie WIERZĘ,że wszystkie zwierżęta (a złaszcza te, które pomagają człowiekowi całe życie) moją wręcz PRAWO mieć duszę i na pewno te dobre(zwierzęta też bywają dobre i złe jak my) idą do Nieba! WIERZĘ,że wszystkie moje zmarłe zwierzaki(oprócz świnek morskich miałam: chomika dżungalskiego,myszkę,papugę NIMFĘ) są w Niebie razem z innymi moim ludzkimi członkami rodziny i innymi bliskimi mi ludźmi! A jestem wierzącą, praktykująca katoliczką i nie wstydzę się tego!!! Zresztą jeśli któś czytał książkę albo oglądał film ,,Niebo istnieje… naprawdę!” i chce w to uwierzyć to tam na pewno znajdzie odp. …. No i nie byłabym sobą gdybym nie zadłą jeszcze pytania na koniec(w końcu kto pyta nie błądzi). Jak się nazywa ten
    mały biały pieseK ze sterczącymi uszami(rasa)?. Często go widuję ale kojarzy mi się tylko z filmami o ASTERIXIE I OBERIXIE. Gdybym chciała mieć psa (a musi być mały!) to wybrałabym właśnie tego z głównego zdjęcia art.! Uważam jednak,że dobrze by było jednak czegoś się o i nim przedtem dowiedzieć….
    To wszystko co mam do powiedzenia. Również pozdrawiam serdecznie wszystkich miłośników zwierząt!.

      1. Dziękuję uprzejmie.Teraz już na pewno to zapamiętam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button