DomoweKotySsakiZwierzęta

LaPerm – kot z trwałą

LaPerm – kot z loczkami

Jeśli widzieliście kiedykolwiek kobietę z tzw. „trwałą”, możecie łatwo wyobrazić sobie sierść opisywanego w tym artykule mruczka. LaPerm to bowiem rasa charakteryzująca się kędziorkowatą szatą, przywołującą na myśl kobiece loki. Z połączenia kręconej sierści z niebywale puchatym ogonem i bardzo przyjaznym usposobieniem powstała mieszanka pełna uroku i delikatności.

Klasyfikacja

W 2013 roku FIFe uznało wstępnie rasę LaPerm.

Kot LaPerm
Kot LaPerm

Historia i pochodzenie rasy

LaPerm to rasa stosunkowo młoda, pojawiła się bowiem w latach ’80-tych XX wieku jako wynik spontanicznej mutacji genetycznej. Specyficzne koty zaczęły pojawiać się wśród mruczków hodowanych do zwalczania szkodników.

Założycielami rasy są Linda i Richard Koehl z Oregonu, których kotka imieniem Speedy urodziła kocię pokryte kręconą sierścią. Z tego powodu otrzymało imię Curly i stało się protoplastą rasy LaPerm.

Kot LaPerm
Kot LaPerm

Charakterystyka

Wygląd

Głowa przypomina zaokrąglony klin. Na jej szczycie rosną średnie lub duże, szeroko rozstawione uszy. Na twarzy widoczne są stosunkowo duże oczy w kształcie migdałów.

Całe ciało jest raczej duże i wsparte na stosunkowo długich kończynach. LaPerm charakteryzuje się jednak przede wszystkim kręconą sierścią, która w obrębie rasy może być długa lub krótka.

Federacje felinologiczne akceptują każde umaszczenie i wzór na futrze, dlatego koty te są bardzo różnorodne pod względem ubarwienia. Loczki (czasem fale) pokrywające ciało LaPerma mogą być luźne, ale również zbite i sprężyste. Bez względu jednak na wygląd loków, kot sprawia wrażenie rozczochranego, kudłatego. Wokół szyi tworzy się kryza, mocno owłosione są również okolice uszu. Sierść w dotyku nie jest jedwabiście gładka – fakturą bliżej jej do miękkiego moheru.

Kot LaPerm
Kot LaPerm

Temperament

Pełen pozytywnej energii LaPerm przejawia dużą chęć do zabaw i figli. Zabawą dla niego może okazać się otwieranie drzwi czy zaczepianie łapą swych opiekunów. Lubi przebywać blisko swych ludzi, dlatego chętnie usiądzie na biurku czy położy się na ramieniu właściciela. Przepada również za siadaniem na kolana. Mimo potrzeby bliskości nie jest jednak natrętny. Między innymi z tego powodu zalicza się go do kotów umiarkowanie aktywnych.

Rzadko wydaje z siebie jakiekolwiek dźwięki, ale jest czuły, delikatny i cierpliwy w stosunku do ludzi, których kocha.

Wydawać by się mogło, że ze względu na pochodzenie od kotów pracujących, polujących na gryzonie, powyższe cechy nie pasują do LaPerma. Od swych przodków odziedziczył jednak spryt i zaradność. Potrzebuje zatem codziennej dawki zabawy i przestrzeni do poruszania się. W małych pomieszczeniach będzie czuł się dobrze, ale może mieć tendencję do wskakiwania na meble, co z kolei może skończyć się zrzucaniem przedmiotów stojących na owych meblach.

Kot LaPerm
Kot LaPerm

Szczegółowe dane / wymiary

Kot LaPerm

  • Waga: 2-5 kg
  • Długość życia: 10-15 lat
Kot LaPerm
Kot LaPerm

LaPerm – ciekawostki

  • Nazwa rasy pochodzi od słowa perm, które na polski można tłumaczyć jako „trwała”. Jak nietrudno się domyślić, chodzi o loki na ciele kota, przypominające te po trwałej ondulacji.
  • U LaPermów zakręcone są także wibrysy (włosy czuciowe).
Kot LaPerm
Kot LaPerm

Polecamy

Podobne artykuły

Baza Dinozaurów

5 komentarzy

  1. Proszę o nie pisanie „kobiece loki” ,ponieważ jestem mężczyzną i mam naturalnie kręcone włosy więc pojęcie „kobiece loki” mnie obraża

      1. No właśnie robią! Fakt, to, że kobiece loki miałyby obrażać mężczyznę, jest idiotyczny – może akurat kot nie wygląda jak męskie loki. Ale trwała była w latach 80. bardzo popularna i wśród mężczyzn – można powiedzieć, że kot wygląda jak członek zespołu glamrockowego 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button