DomowePsowatePsySsakiZwierzęta

Pies domowy (Canis lupus familiaris)

Nacisk szczęk psa domowego

Wokół tego tematu narosło wiele mitów i często w swych listach pytacie o tę kwestię. Postanowiliśmy więc przytoczyć dane, jakie uzyskano po przeprowadzeniu badania wśród wybranych ras psów.

Siła nacisku szczęk psa domowego

Dla porównania – siła nacisku szczęk człowieka wynosi ok 73 kg/cm2.

Jak zapewne wiecie – największą siłę uścisku szczęk wśród ssaków posiada hiena. O innych wielkich siłach szczęk możecie poczytać zapoznając się z artykułami: T. rex ciekawostki, Megalodon, Kronozaur czy Diabeł tasmański.

Psy maskotki…

Szczegółowe dane i wymiary

Pies domowy (Canis lupus familiaris)

 • Długość: 36 – 145 cm
 • Wysokość w kłębie: 15,2 – 90 cm
 • Długość ogona: 13 – 51 cm
 • Masa: 1 – 80 kg
 • Długość życia: 10 – 14 lat
… i dystyngowane, jak charty rosyjskie.

Pies domowyciekawostki

 • Początki udomowienia psa szacuje się na 17-12 tys lat temu.
 • W Polsce najstarsze datowane szczątki psa pochodzą sprzed 6 tys lat (4 tys. lat p.n.e.). Odkryto je w miejscu, w którym swoją działalność detektywistyczną prowadzi Ojciec Mateusz 🙂
 • W 2001 roku oszacowano, że na świecie żyje ok. 400 mln psów.
 • Podczas, gdy różnorodność genetyczna wilka nie zmniejsza się od ok. 200 lat, różnorodność genetyczna psa domowego została zmniejszona przez hodowlę selektywną.
 • Choć większość psów posiada sierść, istnieją rasy całkowicie nieowłosione (nagi pies peruwiański) i częściowo owłosione (grzywacz chiński).
 • Za poruszanie uszami odpowiada ok. 18 mięśni, dzięki którym pies może nimi obracać, podnosić je, obniżać lub przechylać.
 • Psem o najbardziej czułym węchu jest prawdopodobnie pies gończy – bloodhound, który posiada prawie 300 mln receptorów węchowych, a sama wrażliwość na zapachy jest wrażliwsza od ludzkiej do 100 mln razy.
 • Jednym z najinteligentniejszych psów rasowych jest Border Collie.
 • Najnowsze badania wykonane na Węgrzech wykazały, że pies jest w stanie określić wielkość innego psa tylko na podstawie jego szczekania.
 • Pies przesypia ok. 10 godzin dziennie i, podobnie do ludzi, sen składa się z dwóch faz: NREM i REM. W fazie REM występują marzenia senne.
 • Niektóre rasy nabierają cech hodowli selektywnej zakłócających reprodukcję, np. samce buldoga francuskiego nie są w stanie pokryć suki, w związku z czym muszą być one zapładniane sztucznie, aby rasa nie wymarła.
 • Badania Briana Hare’a wykazały, że psy – lepiej niż orangutany, szympansy i wilki – potrafią odczytywać sygnały komunikacyjne człowieka.
Owczarek niemiecki – wspaniały towarzysz i obrońca człowieka.

Polecamy

Poprzednia strona 1 2 3 4

22 komentarzy

  1. Chyba Maćku nie zjednasz sobie tym komentarzem miłośników psów 😉

   Skąd aż takie radykalne stwierdzenia? Jakieś złe doświadczenia z psami?
   My mamy zgoła odwrotne wrażenie (oczywiście bywają psy złośliwe), ale w przeciwieństwie do kotów nie są egoistami i naprawdę są niezwykle mocno związane ze swoim właścicielem.

 1. sorry że odkopuje stary temat, ale: Maćku, wiec to znaczy że tygrysów i krokodyli też nie lubisz, bo napisałeś że psów nielubisz bo mogą zabić więc innych zwierząt takie jak lwy i tygrysy też nielubisz 🙂

 2. Nie ma złych psów, są nieodpowiedzialni właściciele. Każda rasa to odrębny charakter, natura, usposobienie i zachowanie. Zanim weźmiemy psa konkretnej rasy, dobrze się zastanówmy czy decyzja jest słuszna. Ja mam mieszanca wyzła niemieckiego, adoptowany ze schroniska. Łobuz niesamowity, pełen energii, ale jest kochany ogromnie. Moi synowie go uwielbiają, ja również. Ma niespełna 7 m-cy, ale szybko się uczy, jest pojetny i posłuszny. Trochę uparty, ale da się to wytrzymać, kocham tego psiaka bardzo.

  1. Pozdrawiam serdecznie; P. Ewę i Violettę. Zgadzam się z opinią, to od nas ludzi zależy, jak ułożone są psy. Miałem suczkę, mieszaniec pinczera przez 16 lat, przyjaciel do rany przyłożyć, Odeszła 🙁 choroby wiek, byłem z nią do ostatniej chwili, do ostatniego tchnienia.
   Minęło 2 lata bez psa. Mam teraz szczeniaka mieszańca ( jamnika ? ) ma 5 m-cy i znów obowiązki wychowania, jak z dzieckiem. Jest to prezent Mikołajkowy od dzieci, gdyż stwierdziły, że jestem jakiś dziwny nie znośny, że mi czegoś brak, nie mogłem sobie miejsca znaleźć, i trafiły w 10. Znów wspólne spacery, wyjścia do sklepu itp itd. spojrzenie na świat z innej perspektywy.Już wiem, że poszedł by za mną w ogień, tam gdzie ja, tam i on, zaczynamy się rozumieć.
   Psy są też różne, jak większość ludzi, dobrze pokazuje to wypowiedz 🙁 w/w ” pana ” Macieja.
   W świecie zwierząt, to my ludzie jesteśmy najgorszymi bestiami, potrafimy i mamy narzędzia, którymi w perfidny sposób, zadajemy cierpienia i dopuszczamy się czynów bestialstwa.

 3. Witam. Zgadzam sie z P.Ewą, że od ludzi zależy to jak zachowuje się pies. Wszędzie w artykułach czytam, że Yorki to małe wredne i hałaśliwe pieski. Więc ja mam jakiegoś ODMIEŃCA. Bo moja suczka ma 10 miesięcy, wcale nie szczeka, a od 4 miesiąca zna już proste komendy. Uwielbia kąpanie, czesanie i tylko trochę robi focha gdy jej pazurki obetnę.

  z kolei wpis pana Macka mnie zirytował, bo to nie psy, lecz ludzie potrafią być wredni i okrutni o wiele bardziej.
  Pozdrawiam wszystkich co kochaja zwierzeta:)

 4. Wzialem psa ze schroniska . Taki mily posluszny i grzeczny .Pytam siebie samego jak mozna takie zwierze wyrzucic z domu ? Ja pojechalem po niego okolo 1000 km . Jestem zadowolony .

  1. Nie wszyscy widzisz tak uważają, co jest smutne. Z drugiej strony jest wiele sytuacji losowych, które powodują, że psy trafiają na ulicę. Choć jak dla mnie,niewiele z nich można w ogóle usprawiedliwić.

  1. To przychodzi z wiekiem. Szczeniaki tego nie potrafią, ale z biegiem czasu w naturalny sposób to zachowanie się pojawia. Nie trzeba psa tego uczyć.

  1. Z analiz wynika, że zadowolony pies macha bardziej w prawo ogonem. Kiedy jest przestraszony, to bardziej w lewo. Takie badania prowadzone we Włoszech na 43 psach.

 5. Zgadzam się z p.Ewą ,Januszem Z i Violettą K. Dobrze że zostało też zamieszczone pytanie odn. merdania ogonem,bo ja sama często się nad tym zastanawiałam. Jednak nadal nie mam pojęcia co to może znaczyć u kotów?. Moja siostra ma jednego i on cżęsto macha ogonem i jeszcze go podnosi!. Co to oznacza? Dominację?…A co do tego początku artykułu to ja niezłomnie WIERZĘ,że wszystkie zwierżęta (a złaszcza te, które pomagają człowiekowi całe życie) moją wręcz PRAWO mieć duszę i na pewno te dobre(zwierzęta też bywają dobre i złe jak my) idą do Nieba! WIERZĘ,że wszystkie moje zmarłe zwierzaki(oprócz świnek morskich miałam: chomika dżungalskiego,myszkę,papugę NIMFĘ) są w Niebie razem z innymi moim ludzkimi członkami rodziny i innymi bliskimi mi ludźmi! A jestem wierzącą, praktykująca katoliczką i nie wstydzę się tego!!! Zresztą jeśli któś czytał książkę albo oglądał film ,,Niebo istnieje… naprawdę!” i chce w to uwierzyć to tam na pewno znajdzie odp. …. No i nie byłabym sobą gdybym nie zadłą jeszcze pytania na koniec(w końcu kto pyta nie błądzi). Jak się nazywa ten
  mały biały pieseK ze sterczącymi uszami(rasa)?. Często go widuję ale kojarzy mi się tylko z filmami o ASTERIXIE I OBERIXIE. Gdybym chciała mieć psa (a musi być mały!) to wybrałabym właśnie tego z głównego zdjęcia art.! Uważam jednak,że dobrze by było jednak czegoś się o i nim przedtem dowiedzieć….
  To wszystko co mam do powiedzenia. Również pozdrawiam serdecznie wszystkich miłośników zwierząt!.

   1. Dziękuję uprzejmie.Teraz już na pewno to zapamiętam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Back to top button