NiedźwiedzieSsakiZwierzęta

Niedźwiedź polarny – król północy

Niedźwiedź polarny, niedźwiedź biały (Thalarctos maritimus)

Niedźwiedź polarny to gatunek dużego ssaka drapieżnego z rodziny niedźwiedziowatych, zamieszkującego Arktykę. To największy niedźwiedź na świecie i największy drapieżnik Arktyki. Niedźwiedzie polarne, są symbolem siły i wytrzymałości. Łacińska nazwa niedźwiedzia polarnego Ursus maritimus, oznacza „niedźwiedź morski”. To trafna nazwa dla tego majestatycznego gatunku, który spędza większość swojego życia w oceanie, wokół niego lub na nim – głównie na lodzie morskim.

Największy niedźwiedź

Niedźwiedź polarny jest największym gatunkiem niedźwiedzia. Wielkością ustępują mu nawet potężne północnoamerykańskie grizzli czy kodiak.

Biały niedźwiedź / niedźwiedź polarny

Występowanie

Niedźwiedzie polarne zamieszkują Arktykę, Grenlandię oraz północne rejony Ameryki Północnej i Azji. Najchętniej przebywają na terenach łączących lód z otwartymi wodami. Zwierzęta te są świetnie przystosowane do życia w lodowym środowisku Arktyki – ich biało-żółte futro jest bardzo grube i długie, co zapewnia doskonałą ochronę przed zimnem.

Pożywienie i polowanie

Pożywienie niedźwiedzi stanowią głównie foki. Polują samotnie, czatując obok przerębli, przez które foki łapią powietrze lub skradają się do zwierząt odpoczywających na krze lodowej. W trakcie takich polowań niedźwiedź polarny zachowuje się niczym kot. Zbliżając się, kryje się za blokami lodu, po czym – gdy jest dostatecznie blisko – kilkoma długimi susami pokonuje ostatni odcinek dzielący go od ofiary. Niedźwiedzie polarne są niezwykle silne, więc zabijają zwykle jednym uderzeniem łapy.

W okresie letnim niedźwiedzie polarne swój jadłospis uzupełniają o jagody, mchy i inne dostępne wówczas rośliny. Jedzą także padlinę – często patrolują wybrzeża w poszukiwaniu martwych zwierząt. Napadają też na kolonie ptaków, niekiedy zabijają renifery.

Niedźwiedzie polarne są świetnymi pływakami.
Niedźwiedzie polarne są świetnymi pływakami.

Niedźwiedź polarny pod ochroną

Polowanie na niedźwiedzie polarne jest obecnie surowo ograniczone. We wszystkich krajach, gdzie występują te niezwykłe zwierzęta, istnieją programy ich ochrony. Jednak Eskimosi co roku zabijają niewielką liczbę niedźwiedzi, głównie ze względu na futra i pożywne mięso.

Wielkość i wymiary

Większość dorosłych samców waży od 300 do 700 kg i osiąga długość 2,4-3,0 m. Wysokość w kłębie samca niedźwiedzia wynosi od 1,3 do 1,5 m. Stojąc pionowo, dorosły samiec może osiągnąć wysokość do 3,4 m. Samica jest zwykle ok. dwa razy mniejsza i waży w granicach 150-300 kg, mierząc 1,9-2,1 m długości. Po urodzeniu, młode niedźwiadki ważą tylko 600-700 g.

Największy biały niedźwiedź ważył ponad tonę…

Rekordowy biały niedźwiedź

Największym schwytanym niedźwiedziem był rekordowy duży samiec ważący 1002 kg, zabity w Kotzebue Sound w północno-wschodniej Alasce w 1960 roku.

Populacja

Populacja niedźwiedzi polarnych jest szacowana na 20 000 do 25 000 osobników.

Niedźwiedź polarny.
Niedźwiedź polarny to wspaniały myśliwy. Jest największym lądowym drapieżnikiem.

Biały niedźwiedź – ciekawostki

 • Niedźwiedź polarny doskonale radzi sobie na gładkich i śliskich zboczach lodowców. Zsuwa się po nich na brzuchu, gdy trzeba hamując rozłożonymi tylnymi łapami.
 • Mleko niedźwiedzicy zawiera bardzo dużo tłuszczu. Dzięki temu niedźwiadki rosną bardzo szybko i prawie nigdy nie marzną.
 • Zwierzęta te są znakomitymi pływakami i nurkami. Pod powierzchnią wody potrafią wytrzymać do 2 minut.
 • Niedźwiedzie polarne mają doskonały węch. Potrafią odnaleźć padlinę foki nawet pod dwumetrową warstwą lodu.
 • Zwierzęta te mogą biec z prędkością 40 km/godz.
 • Młode niedźwiedzie polarne, zaraz po urodzeniu, są nie większe od szczura.
 • Wątroba niedźwiedzia polarnego ze względu na wysoką zawartość witaminy A jest… trująca.
 • Skóra niedźwiedzia polarnego jest czarna… (nie mylić z futrem, które jest białe, lub kremowe). Czarna skóra lepiej pochłania promienie słoneczne, dzięki czemu niedźwiedzie szybciej się ogrzewają w słoneczne dni.
 • Futro niedźwiedzia polarnego staje się z wiekiem żółte.
 • W niewoli barwa futra niedźwiedzia polarnego staje się często zielonkawa, w wyniku rozwijania się w futrze glonów.
 • Największym schwytanym niedźwiedziem był rekordowy duży samiec ważący 1002 kg.
 • Niedźwiedzie polarne spędzają ponad 50% czasu na polowaniu w poszukiwaniu pożywienia.
 • Niedźwiedź polarny może złapać tylko jedną lub dwie z dziesięciu fok, na które poluje. Polowanie jest więc okupione dużym wydatkiem energetycznym
Biały miś…

Polecamy


Baza Dinozaurów

38 komentarzy

 1. Mam pytanie dosyć nie dawno znalazłem 2 filmiki spotkania niedźwiedzia polarnego z grizzli .
  1- W pierwszym filmie dwa misie polarne jadły padlinę , nagle nadbiegł grizzli i przegonił ich .
  2-W drugim filmie grizzli rzucił się na znacznie większego niedźwiedzia polarnego po czym ten drugi wycofał się .
  Nie wiem dlaczego potężniejszy niedźwiedź polarny wycofał się skoro grizzli jest mniejszy . Czyli król północy nie miał by szans z grizzli ? Proszę o szybką odpowiedź 🙂

 2. Ostatni znalazłem dwa filmy o spotkaniu dwóch niedźwiedzi , polarnego i grizzli
  1-W pierwszym filmie dwa niedźwiedzie polarne jadły padlinę wieloryba , nagle nadbiegł grizli i przepędził aż dwóch białych kuzynów .
  2-W drugim filmie Grizzli zaatakował znacznie większego polarnego i przepedził go .
  Według mnie albo to niedźwiedzie się najadły i nie chciały walczyć albo nie wiem .
  Który by wygrał ? Proszę o szybką odpowiedź 🙂

 3. Niedźwiedzie grizzly są silnie terytorialne , natomiast polarne nie są terytorialne, w miarę możliwości unikają konfliktów. Podobnie jest, jeśli chodzi o pożywienie, grizzly po prostu nie lubi się dzielić, a polarny pacyfista woli umknąć zamiast narażać się na niepotrzebną walkę 😉

 4. Witam mam pytanie niedawno spotkałem się z informacją że mogły żyć osobniki ważące więcej niż 1000 kg ale teraz już nie ma tak dużych niedźwiedzi chciałem zapytać czy to prawda jeśli tak to dlatego że odpowiednie geny zostały w dużej części wytępione tak jak jest napisane w artykule o krokodylu różańcowym czy dlatego że obecnie niedźwiedzią brakuje pożywienia?

  1. W zoo mają pożywienia pod dostatkiem i tak wielkie niedźwiedzie polarne nie żyją.
   Takie wielkie niedźwiedzie ważące ponad 1000 kg to ewenement, jak ludzie mierzący ponad 2.5 metra.

   1. Tak ale chodziło mi o to czy niedźwiedzie polarne faktycznie są coraz mniejsze i szansę na taki ewenement też się zmniejszają?

    1. Tak się dzieje ze wszystkimi zwierzętami. Jak zerkniesz do wielu artykułów na temat słoni, niedźwiedzi, lwów, tygrysów czy krokodyli, to zobaczysz, że największe zarejestrowane osobniki były dekady lub sto lat temu. Zatem tendencja jest zauważalna i szansa na takiego osobnika się zmniejsza.

     W przypadku niedźwiedzi polarnych dochodzi ocieplenie klimatu oraz ich niedożywienie. Zatem w praktyce niedźwiedź, który osiągnąłbym taką wagę musiałby być utuczony w zoo lub cierpieć na akromegalię (nadmiernym wydzielaniem hormonu wzrostu).

     Poza tym nie sugerowałbym się tą wagę maksymalną u niedźwiedzi, bo to są niedźwiedzie utuczone przed zimą. Normalnie niedźwiedź tyle nie waży – tylko pod koniec sezonu.

     1. Co do jednej rzeczy się nie zgadzam ponieważ niedźwiedzie polarne w zoo osiągają mniejsze rozmiary niż w naturze ponieważ na wolności jedzą pokarm zawierający więcej tłuszczu

 5. Chciałbym też zapytać kiedy będzie kolejny artykuł o ludojadach albo stworzeniach w których istnienie jest niepotwierdzone?

 6. Dzisiaj widziałem ślad po racicy dzika miała 20 cm długości i 10 cm szerokości długość kroków od pięty do pięty wynosiła 155 i 125 cm wiem że po śladzie ciężko jest ocenić rozmiar ale strasznie mnie to ciekawi czy moglibyście mniej więcej oszacować ile ważył ten osobnik?

  1. Nie można na tej podstawie oszacować ile ważył dzik. To tak jakbyś chciał oszacować ile waży osoba, która nosi rozmiar buta 44. Jedna może ważyć 65 kg a inna 165 kg.
   Ponadto odcisk dojrzałych dzików ma ok. 5-8 cm długości i 4-6 cm szerokości. ślad 20×10 cm to musiałby być hipopotam a nie dzik. A tak serio to bardziej wskazywałoby na łosia, którego odciski mogą osiągać 20×15 cm.
   Długość kroku dorosłego dzika to 50-80 cm.

 7. Raczej nie w moich okolicach nie ma łosi i dokonałem dobrego pomiaru ślad nie był rozjechany i jestem pewien że to dzik bo miał szpile a długość 20 cm to długość z szpilami bez szpil około 12 cm a poza tym chodzi mi o przybliżenie wagi np człowiek mający rozmiar buta 45 ma najczęściej plus minus 185 cm a osoba mająca 185 waży często w granicach 90-100 kg nie mówimy tu o mocno otyłych ludziach ponieważ dzik na wolności nie będzie tak otyły bo musi sobie szukać jedzenia przecież nie pójdzie po chipsy do sklepu

   1. Tak jak pisał Wiktor powyżej – 5-8 cm, nie ma mowy o 12 cm. W Polsce dziki obecnie nie są duże. Zerknij do artykułu na temat dzików – w PL dziki mają zazwyczaj kilkadziesiąt kilo, max 100kg.

     1. Oprócz tego chciałbym zaznaczyć że dziki w Polsce są większe niedawno widziałem 80 kilogramowe podrostki a kilka lat temu przez drogę przeszły mi ogromne dziki spokojnie ponad 200 kg może dlatego że mieszkam niedaleko od Czech a tam podobno są duże dziki

 8. Ten ślad miał 20 cm z szpilami pomiędzy 11,5 a 12 bez szpil i 10 szerokości ja duży mógłby być taki dzik bo to mnie interesuje dlatego że widziałem i mierzyłem ten ślad a jeżeli mi nie wierzycie to trudno nie zależy mi na tym by dowieść swojej racji

  1. Nie kwestionuję 🙂 Niemniej nie jestem w stanie ocenić wielkości – sądząc jednak po tropie, to musiałaby być całkiem spory dzik.

    1. Sprawdziłem to dokładnie i okazało się że to ślad Jelenia bo szpile były rozłożone na tej samej szerokości co racice ale moje pytanie nadal jest aktualne

 9. mam jedno pytanie kiedyś słyszałem że jedna foka ma 100 000 kalori i niedźwiedź polarny może jeść tylko jedną fokę na tydzień ?

  1. 1 kg mięsa foki ma ok. 250 kalorii. Zatem ile foka ma kalorii zależy od jej wielkości. Tłuszcz jest oczywiście bardziej kaloryczny, ale niedźwiedź raczej gustuje w mięsie a nie tłuszczu.
   Jeśli zatem przyjmiemy, że zjada zarówno mięso i tłuszcz w pewnych proporcjach, to można przyjąć, że 1 kg posiłku z foki w uproszczeniu zawiera powiedzmy 300 kalorii.

   – Dla foki o wadze 250 kg będzie to zatem 75 000 kalorii
   – Dla foki o wadze 300 kg będzie to zatem 90 000 kalorii

   Niedźwiedź zatem nie potrzebuje codziennych posiłków, bo taka ilość kalorii wystarcza mu na kilka dni.

   1. ale na stronie nazywanej medianauka pisano że on jest jednym z największych drapieżników lądowych skopiowałem ich treść tak piszą Niedźwiedź polarny to jeden z największych lądowych drapieżników świata. Waga niedźwiedzia białego oscyluje od 400 kg do nawet 1 tony. Długość ciała wynosi od 220 do 250 cm. Samice są mniejsze od samców.

  1. Futro niedźwiedzia polarnego wydaje się białe, ponieważ odbija światło widzialne, dzięki czemu dobrze maskuje się w środowiskach arktycznych. W rzeczywistości futro jest półprzezroczyste i pozbawione białego pigmentu, a skóra niedźwiedzia polarnego jest czarna. Przestrzenie powietrzne w każdym włosie rozpraszają światło każdego koloru, dzięki czemu kolor biały jest widoczny dla naszych oczu. Dodatkowo, cząsteczki białka we włosach mają lekko białawy kolor, przyczyniając się do wyglądu białego futra. Futro może również mieć różne kolory w różnych warunkach oświetleniowych, takie jak żółty, szary, pomarańczowy, a nawet zielony. Wynika to z przezroczystej i pozbawionej wybarwień natury futra, która pozwala na pochłanianie i rozpraszanie światła na różne sposoby. Dlatego też, chociaż futro niedźwiedzia polarnego jest w większości przezroczyste, może wydawać się białe i mieć inne kolory w zależności od oświetlenia i warunków środowiskowych. Dodatkowo futro niedźwiedzi w ogrodach zoologicznych, w ciepłych i wilgotnych warunkach może mieć zielonkawy kolor. Jest to spowodowane rozwijaniem się glonów w ich futrze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button