Ameryka PnAzjaEuropaRogateSsakiZwierzęta

Renifery i karibu (Rangifer tarandus)

Karibu i renifery (ren, Rangifer tarandus) – jelenie z północy

Renifer najbardziej znany jest ze swej funkcji, którą spełnia w okresie świąt Bożego Narodzenia, ciągnąc sanie Świętego Mikołaja. W rzeczywistości to wyjątkowo wytrzymałe zwierzę także uwielbia podróżować i to z prędkością nawet 70 km/h.

Klasyfikacja

 • Rząd: parzystokopytne (Artiodactyla)
 • Rodzina: jeleniowate (Cervidae)
 • Rodzaj: Rangifer
 • Gatunek: renifer (Rangifer tarandus)

Wśród reniferów można wyróżnić aż 28 podgatunków. Najbardziej znanymi są te zamieszkujące północną część Ameryki – nazywane karibu. Poszczególne rodzaje reniferów różnią się od siebie rozmiarem i ubarwieniem.

Najbardziej znanym podgatunkiem renifera jest karibu zamieszkujący północną część Ameryki.

Występowanie

Renifery należą do tych gatunków zwierząt, którym zdecydowanie bardziej odpowiada mroźne, surowe środowisko. W związku z tym można je spotkać w arktycznej tundrze i lasotundrze w Ameryce Północnej i Eurazji.

Największe populacje dzikich reniferów zamieszkują Norwegię, Finlandię, Syberię, Grenlandię, Alaskę oraz Kanadę.

Renifery należą do tych gatunków zwierząt, którym odpowiada mroźne i surowe środowisko.

Charakterystyka

Charakterystyczną cechą renifera jest wyjątkowo grube futro, które chroni zwierzę przed mrozem. Pokrywa ono nawet jego pysk, aby chronić go przed odmrożeniem podczas żerowania. Kolor futra jest cechą bardzo indywidualną, uzależnioną od podgatunku, jednostki oraz pory roku. Latem ma ono często barwę szarobrązową, a zimą złamanej bieli.

Poroże – nie rogi

Poroże to typowy element wyposażenia jeleniowatych – występuje zarówno u samców, jak i u samic. Jest ono półkoliście zakrzywione, a na jego końcach występuje wiele rozgałęzień.

Co roku reniferom rośnie nowe poroże, a stare zrzucane jest przez samce zazwyczaj w grudniu. Samice pozbywają się go na wiosnę, a młode latem.

Nosy i węch

Nosy reniferów – podobnie jak łosi – wyposażone jest w kostne małżowiny, które zwiększają jej powierzchnię wewnątrz nozdrzy. W efekcie do płuc przedostaje się bardziej ogrzane powietrze.

Renifery żywią się głównie porostami, mchem, liśćmi wierzb i brzóz, a także trawą.

Dieta

Żywią się głównie porostami, mchem, liśćmi wierzb i brzóz, a także trawą. Istnieją także dowody, że czasami ich posiłkiem stają się lemingi oraz jaja ptaków.

Renifery należą do przeżuwaczy, posiadających aż cztery żołądki.

Ze względu na warunki klimatyczne, w których żyje renifer, potrafi on strawić nawet zamarznięte pożywienie.

Reniferom co roku rośnie nowe poroże, a stare zrzucane jest przez samce zazwyczaj w grudniu. Samice pozbywają się go na wiosnę, a młode latem.

Walki o samice i rozmnażanie

Okres rui u reniferów przypada na późne lato i jesień – od sierpnia do listopada. Męskie osobniki walczą o względy samic w pojedynkach na poroże. Najsilniejszy z nich może zdobyć nawet do 20 samic. Zazwyczaj samce w tym czasie przestają jeść i tracą bardzo dużo rezerw energetycznych.

Ciąża trwa od 225 do 235 dni. Młode przychodzi na świat na przełomie maja i czerwca, przez pół roku jest karmione mlekiem matki.

Samice osiągają dojrzałość płciową o wiele wcześniej niż samce – 18 miesięcy po urodzeniu. Męskie osobniki dopiero w 3 roku życia. Renifery dożywają do 20 lat.

Męskie osobniki reniferów walczą o względy samic w pojedynkach na poroże. Najsilniejszy z nich może zdobyć do 20 samic (w przypadku karibu nawet 40).

Migracje

Niektóre gatunki reniferów podróżują na bardzo duże odległości – najdłuższe ze wszystkich lądowych ssaków.

Populacje północnoamerykańskie wędrują nawet do 5000 km, co daje zasięg aż 1 000 000 km2 rocznie. Inne podgatunki poruszają się jedynie lokalnie.

Prędkość migracji wynosi zazwyczaj 19-55 km/h, ale karibu potrafią podróżować z prędkością dochodzącą do 70 km/h. Wiąże się to niewątpliwe z faktem, że budowa nóg reniferów pozwala im na długie i wytrwałe biegi.

Renifery potrafią również dobrze pływać – zazwyczaj 6,5 km/h, a w razie potrzeby nawet 10 km/h.

Karibu potrafią przemieszczać się z prędkością dochodzącą do 70 km/h.

Zagrożenia

Renifery muszą uważać na wiele czyhających na nie drapieżników. Są to głównie orły – polujące na młode, niedźwiedzie oraz wilki.

Ochrona

Obecnie ochronie podlega tylko jedna odmiana renifera – karibu Peary’ego. Na inne gatunki wciąż organizowane są polowania.

Renifer i człowiek

Większość gatunków Euroazjatyckich została częściowo udomowiona. Spełniają one funkcje zwierząt jucznych, pociągowych i wierzchowych. Są także źródłem mięsa, skór, kości i mleka.

Wielkość poroża u reniferów: maksymalna wysokość – 100 cm, szerokość do 135 cm. U samic jest poroże jest mniejsze.

Karibu (Rangifer tarandus caribou) – kuzyn renifera

Zwyczajowa nazwa północnoamerykańskiego gatunku renifera to karibu. Jest to najprawdopodobniej gatunek powstały w wyniku krzyżowania się reniferów tundrowych i leśnych. Dzięki temu w odmienny sposób reaguje na degradację siedlisk oraz zmiany klimatyczne.

Nazwa karibu „xalibu” pochodzi z języka Indian Algonkinów i oznacza „szuflujący”.

Nazwa ta odnosi się do sposobu, w jaki karibu poszukuje jedzenia – grzebiąc pyskiem i racicami w śniegu. Jego budowa, sposób ubarwienia oraz dieta, nie różnią się zbytnio od innych podgatunków reniferów.

Ze względu na ciągłą konieczność poszukiwania pożywienia, karibu dużo podróżuje – najwięcej ze wszystkich gatunków reniferów.

Społeczeństwa karibu są bardzo poligamiczne – na jednego samca przypada harem złożony nawet z 40 samic.

W przeciwieństwie do swoich krewnych z Eurazji – karibu nigdy nie zostały udomowione.
Karibu w przeciwieństwie do reniferów występujących w Europie i Azji nigdy nie zostały udomowione.

Zmiana koloru oczu reniferów i karibu

Naukowcy z Norwegii i Anglii odkryli adaptację reniferów: jedna część oka renifera zmienia kolor zimą i zwiększa wrażliwość wzroku zwierzęcia.

Część oka, o której mowa, to tapetum lucidum, warstwa tkanki za siatkówką, która odbija światło i pomaga zwierzęciu lepiej widzieć w słabym świetle. Jest często określana jako „kocie oko”, ponieważ jest to warstwa, która powoduje, że oczy kota i innych stworzeń świecą w nocy, gdy niewielka ilość światła zostaje skierowana na oko. U większości ssaków ten blask oczu jest złocisty. I tak jest również w przypadku reniferów w lecie. Zimą jednak tapetum lucidum renifera staje się niebieskie.

Głęboki niebieski kolor jest niezwykły dla ssaków, a tego typu zmiany sezonowe są wyjątkowe.. Przejście na kolor niebieski zwiększa rozproszenie światła odbitego, trafia więc ono do większej liczby fotoreceptorów. Zwiększa to wrażliwość siatkówki, ale kosztem ostrości, co może być korzystnym kompromisem zimowym. Renifery widzą bowiem trochę więcej, choć to, co widzą, może nie być aż tak ostre. Wystarczy jednak, że renifer zauważy drapieżnika i nie zostanie zjedzony.

Renifer (Rangifer tarandus)

Szczegółowe dane / wymiary

Renifer (Rangifer tarandus)

 • Długość:
  • samiec – 180-214 cm
  • samica – 162-205 cm
 • Wysokość obu płci w kłębie: do 130 cm
 • Waga:
  • samiec – 100 do 314 kg
  • samica – 60-170 kg
 • Wielkość poroża
  • maksymalna wysokość – 100 cm
  • szerokość 135 cm
 • Długość życia: do 20 lat

Wśród reniferów występuje słabo zaznaczony dymorfizm płciowy, widoczny głównie w masie ciała.

Renifery to jedyne ssaki, które widzą światło ultrafioletowe.

Renifer i karibu – ciekawostki

 • Renifer i karibu to ten sam gatunek (ren, Rangifer tarandus).
 • Karibu to nazwa północnoamerykańskiego gatunku renifera.
 • Karibu widywane były przy zlizywaniu soli z jezdni.
 • Renifery to jedyne ssaki, które mogą zobaczyć światło ultrafioletowe.
 • Młode pije mleko matki już 3 minuty po urodzeniu, a później średnio co 18 minut.
 • Renifery miały ciągnąć zaprzęg św. Mikołaja.
 • Uważa się, że populacja karibu powstała wskutek połączenie się dwóch głównych podgatunków reniferów (tundrowych i leśnych), które miało miejsce około 10 000 lat temu, po ostatnim zlodowaceniu.
Renifery
Renifery w zaprzęgu Św. Mikołaja:)

Polecamy


Baza Dinozaurów

4 komentarzy

 1. Świetny artykuł!
  Mogę sobie tylko wyobrazić jak wiele czasu poświęcacie tej stronie 😉
  Chociaż niezwykle się cieszę z istnienia waszej strony, gdyż dowiedziałem się wielu nowych interesujących rzeczy, o których nie wiedziałem wcześniej.
  Ja, jako osoba interesująca się zwierzętami, liczę za was kciuki na przyszłość by było coraz więcej like’ów itd.

  +Mam prośbę dość dużą, ale myślę, że pomysł nie jest zły.
  Straszni bym chciał zobaczyć rysunki z porównaniami wielkości danych zwierząt z człowiekiem.
  (przykład:kilka przedstawicieli bawołów i człowiek rozumny).
  Dla mnie, i myślę że dla wielu innych byłoby to bardzo interesujące 🙂
  Mam nadzieję, że posłuchacie mojej prośby i zrobicie coś takiego w oddzielnym artykule bo często ciężko sobie wyobrazić dane zwierzę w aspekcie wielkości.

  Pozdrawiam 🙂

  1. Dziękujemy za pomysł. W dziesiątkach naszych artykułów znajdują się już takie rysunki. Nie dysponujemy jednak zestawieniem człowieka z tysiącem zwierząt, które zostały dotychczas przez nas scharakteryzowane. Jeśli umieścilibyśmy kilkadziesiąt rysunków oderwanych od siebie (ssaki, gady, ptaki, dinozaury) to powstałaby taka nieco chaotyczna galeria 🙂

  1. To zależne jest od podgatunku. Np. Rangifer tarandus caribou jest największym podgatunkiem. Z kolei inne karibu np. Rangifer tarandus groenlandicus są mniejsze od reniferów azjatyckich i europejskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button