DinozauryDinozaury roślinożerneKreda

Opancerzone dinozaury – Euoplocephalus

Opancerzone dinozaury

Euoplocefal (Euoplocephalus) – wymarłe gady z rodziny ankylozaurów

Charakterystyka

Euoplocephalus („dobrze opancerzony łeb”) – początkowo zwany stereocefalem – był typowym przedstawicielem rodziny ankylozaurów (dinozaurów pancernych): miał maczugę na ogonie i krótką, szeroką czaszkę ze złożonym układem zatok nosowych. Jej wierzch chroniły płyty kostne, tworzące jakby brukowy pancerz. Na oczy – wrażliwe na ataki wrogów – jak pancerne klapy opadały kostne powieki. Z tyłu głowy sterczały krótkie, masywne rogi. Szyja, tułów i nasada ogona wzmocnione były pierścieniami kostnych guzów, kolców i dużych tarcz rogowych z grzebieniem, a usztywniony ogon kończył się ciężką maczugą kostną.

Euoplocefal (Euoplocephalus) – ankylozaur (Ankylosaurus) – porównanie wielkości. Obecnie długość ankylozaura szacuje się na 6,25 m. Szacunki 8-9 metrów pochodzą z 2004 i 2005 roku.

Występowanie

Rozproszone znaleziska ponad 40 kopalnych okazów euoplocefala wskazują na jego samotny tryb życia. Był on najpospolitszym dinozaurem pancernym na zachodzie Ameryki Północnej przed 70 milionami lat. Ten szerokodzioby dinozaur przemierzał lasy skubiąc runo. Jadał wszelkie niskie rośliny zielne, rozdrabniając je krótkimi zębami. Pogryziony pokarm był następnie rozcierany na miazgę w umięśnionym odcinku przewodu pokarmowego.

Zagrożenia

Największym zagrożeniem dla euoplocefala był atak tyranozaura, który przewróciwszy go na grzbiet, zdołałby dobrać się do najsłabiej opancerzonego, stosunkowo miękkiego podbrzusza. Zwrotny, jak na swoją masę, euoplocefal mógł zrobić unik przed atakującym z boku drapieżnikiem i powalić swego imponującego przeciwnika, przetrącając mu kości ciosem ogona w goleń lub kolano. Buława na ogonie euoplocefalów składała się z dwóch wielkich płyt bocznych i pary mniejszych płyt końcowych, zrośniętych ze sobą nawzajem i z ostatnimi kręgami ogonowymi. Potężne mięśnie, które rozhuśtywały ogon, kończyły się skostniałymi ścięgnami, usztywniającymi dalszy odcinek ogona.

Pancerne dinozaury
Najlepiej opancerzone dinozaury: Sauropelta, Euoplocephalus, Silvisaurus, Talarurus, Saichania, Struthiosaurus, Panoplosaurus, Nodosaurus, Ankylozaur (Ankylosaurus).

Euoplocefal (Euoplocephalus)

Wymiary:
  • Długość: 7 metrów
  • Wysokość: 1.8-2 metry
  • Waga: ok 2 ton
  • Żył: 73 mln lat temu
  • Pokarm: rośliny zielone
Występowanie:
  • Kanada (Alberta) USA (Montana)
Klasyfikacja:
  • Rodzina: Ankylosauridae
  • Infrarząd: Ankylosauria
  • Podrząd: Thyreophora
  • Rząd: Ornithischia

Polecamy:


Baza Dinozaurów

11 komentarzy

    1. Panoplozaur (Panoplosaurus) i Edmontonia (Edmontonia) należą do tej samej rodziny nodozaurów, ale to nie są te same gady.

  1. Ankylozaur nie miał 8 – 9 m długości a jedynie 6 – 6.5; wywalcie tę grafikę porównawczą bowiem zawiera ona nieaktualne info sprzed wielu lat.

      1. Mam jeszcze inny pomysł: możecie zastąpić tego przerośniętego Ankylozaura z obrazka Tarchią (zmieniając po prostu podpis, bo jeśli chodzi o wygląd to miały podobny i nie musielibyście nic zmieniać) która wedle najnowszych (chyba?) szacunków dorastała aż do 8.5 m, czyli pasowałaby do podanych tam wartości jak ulał.

          1. Hej redakcjo,zauważyłem zmianę,dobrze przemyślane rozwiązanie 😉 .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button