InneOwadyPolskaZwierzęta

Motyle – 180 tysięcy gatunków

Motyle (Lepidoptera) czyli łuskoskrzydłe

Motyle po chrząszczach stanowią drugą pod względem liczebności grupę owadów. Obecnie na świecie żyje około 180 tysięcy gatunków motyli. W Polsce występuje ponad 3 tysiące gatunków. Motele żyją na wszystkich kontynentach poza Antarktydą.


Rozpiętość skrzydeł największych gatunków motyli dochodzi do 30 centymetrów. Są też takie, które podejmują coroczne, długie migracje, podobnie jak czynią to ptaki…

Motyle należą do najliczniej reprezentowanych owadów. Występują na wszystkich kontynentach z wyjątkiem skutych wiecznym lodem obszarów Antarktydy. Dzięki różnorodnym barwom ciała i rysunkom skrzydeł są chyba najpiękniejszymi owadami.

Monarch (Danaus plexippus).

Dieta motyli

Większość motyli żywi się nektarem z kwiatów lub sokami z owoców. Posiadają charakterystyczne, zwijane niczym karnawałowe trąbki ssawki, które służą im do pobierania płynów z roślin.

Przemiany motyli

Życie motyla to ciąg przemian wyglądu – żadne inne stworzenie nie może się z nim pod tym względem równać. Ze złożonego przez samicę jajeczka wykluwa się gąsienica, której życie sprowadza się do jednego: jedzenia.


Gąsienica odżywia się niemal wyłącznie roślinami. Po jakimś czasie skóra na jej grzbiecie pęka i na świat wydostaje się podobne, ale nieco większe stadium owada. Zwykle po 4 wylinkach gąsienica osiąga swe ostateczne wymiary – szuka wówczas odpowiedniej kryjówki i przędzie wokół siebie kokon. Wkrótce wylęga się poczwarka, której wygląd zupełnie nie przypomina ruchliwej gąsienicy. Na jej ciele można już jednak rozpoznać wiele cech dorosłego osobnika – zaczątki skrzydeł, oczu, nóg, niekiedy ssawki.

Kiedy wszystkie etapy rozwoju narządów wewnętrznych zostają zakończone, skórka poczwarki pęka i wyłania się motyl. Cały owad schnie i wkrótce rozpościera piękne, pokryte barwnymi łuskami skrzydła.

Życie motyla to ciąg przemian.

Barwy motyli

Skąd biorą się barwy skrzydeł? Otóż skrzydła motyli pokryte są drobnymi łuseczkami, których różne ustawienie powoduje, że inaczej załamują światło, co daje wielobarwne efekty. Kolory na skrzydłach układają się często w charakterystyczne wzory, które – w zależności od gatunków – służą maskowaniu ciała lub odstraszaniu wrogów.

Co ciekawe, mimo że motyle skrzydło jest niezwykle cienkie, charakteryzuje się dużą wytrzymałością i nie łamie się nawet pod wpływem bardzo silnych wiatrów.


Barwy motyli służą maskowaniu ciała lub odstraszaniu wrogów.

Motyle – ciekawostki

  • Rozpiętość skrzydeł największych motyli dochodzi do 30 cm. Największym europejskim motylem jest ćma zmierzchnica trupia główka, o rozpiętości skrzydeł dochodzącej do 12 centymetrów.
  • Najmniejsze gatunki osiągają rozpiętość skrzydeł zaledwie około 3 mm.
  • Niektóre tropikalne gatunki motyli nie mają naturalnych wrogów, ponieważ wydzielają trującą, piekącą ciecz.
  • Pewien gatunek, zwany monarchą, podejmuje coroczne, długie migracje, podobnie jak czynią to ptaki. W ciągu dnia może pokonać dystans nawet 130 km!
  • Najszybsze motyle latają z prędkością 65 km/h.
  • Niektóre gatunki żyją w tak licznych koloniach, że pod ich ciężarem łamią się nawet grube gałęzie.
  • Motyle są reprezentowane przez największą (po chrząszczach) w świecie zwierząt liczbę gatunków – około 174 250.
Motyle.

Polecamy:

⇒ Wspieraj ochronę przyrody i nasze działania ⇐

Wybrane specjalnie dla Ciebie

7 komentarzy

  1. Świetna strona, często tu zaglądam bo natura, flora i fauna to moje zainteresowania. Szata graficzna strony bardzo ładna. Dziękuję bardzo za ciekawą, interesującą stronę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.