InneOwadyPolskaZwierzęta

Motyle – 180 tysięcy gatunków

Motyle (Lepidoptera) czyli łuskoskrzydłe

Motyle po chrząszczach stanowią drugą pod względem liczebności grupę owadów. Obecnie na świecie żyje około 180 tysięcy gatunków motyli. W Polsce występuje ponad 3 tysiące gatunków. Motele żyją na wszystkich kontynentach poza Antarktydą.

Rozpiętość skrzydeł największych gatunków motyli dochodzi do 30 centymetrów. Są też takie, które podejmują coroczne, długie migracje, podobnie jak czynią to ptaki…

Motyle należą do najliczniej reprezentowanych owadów. Występują na wszystkich kontynentach z wyjątkiem skutych wiecznym lodem obszarów Antarktydy. Dzięki różnorodnym barwom ciała i rysunkom skrzydeł są chyba najpiękniejszymi owadami.

Monarch (Danaus plexippus).

Dieta motyli

Większość motyli żywi się nektarem z kwiatów lub sokami z owoców. Posiadają charakterystyczne, zwijane niczym karnawałowe trąbki ssawki, które służą im do pobierania płynów z roślin.

Przemiany motyli

Życie motyla to ciąg przemian wyglądu – żadne inne stworzenie nie może się z nim pod tym względem równać. Ze złożonego przez samicę jajeczka wykluwa się gąsienica, której życie sprowadza się do jednego: jedzenia.

Gąsienica odżywia się niemal wyłącznie roślinami. Po jakimś czasie skóra na jej grzbiecie pęka i na świat wydostaje się podobne, ale nieco większe stadium owada. Zwykle po 4 wylinkach gąsienica osiąga swe ostateczne wymiary – szuka wówczas odpowiedniej kryjówki i przędzie wokół siebie kokon. Wkrótce wylęga się poczwarka, której wygląd zupełnie nie przypomina ruchliwej gąsienicy. Na jej ciele można już jednak rozpoznać wiele cech dorosłego osobnika – zaczątki skrzydeł, oczu, nóg, niekiedy ssawki.

Kiedy wszystkie etapy rozwoju narządów wewnętrznych zostają zakończone, skórka poczwarki pęka i wyłania się motyl. Cały owad schnie i wkrótce rozpościera piękne, pokryte barwnymi łuskami skrzydła.

Życie motyla to ciąg przemian.

Barwy motyli

Skąd biorą się barwy skrzydeł? Otóż skrzydła motyli pokryte są drobnymi łuseczkami, których różne ustawienie powoduje, że inaczej załamują światło, co daje wielobarwne efekty. Kolory na skrzydłach układają się często w charakterystyczne wzory, które – w zależności od gatunków – służą maskowaniu ciała lub odstraszaniu wrogów.

Co ciekawe, mimo że motyle skrzydło jest niezwykle cienkie, charakteryzuje się dużą wytrzymałością i nie łamie się nawet pod wpływem bardzo silnych wiatrów.

Barwy motyli służą maskowaniu ciała lub odstraszaniu wrogów.

Motyle – ciekawostki

 • Rozpiętość skrzydeł największych motyli dochodzi do 30 cm.
 • Największym europejskim motylem jest ćma pawica gruszówka (Saturnia pyri), rozpiętość jej skrzydeł wynosi od 15 do 20 cm.
 • Największym motylem spotykanym w Polsce jest ćma zmierzchnica trupia główka (Acherontia atropos), o rozpiętości skrzydeł dochodzącej do 12 centymetrów.
 • Najmniejsze gatunki osiągają rozpiętość skrzydeł zaledwie około 3 mm.
 • Niektóre tropikalne gatunki motyli nie mają naturalnych wrogów, ponieważ wydzielają trującą, piekącą ciecz.
 • Pewien gatunek, zwany monarchą, podejmuje coroczne, długie migracje, podobnie jak czynią to ptaki. W ciągu dnia może pokonać dystans nawet 130 km!
 • Najszybsze motyle latają z prędkością 65 km/h.
 • Niektóre gatunki żyją w tak licznych koloniach, że pod ich ciężarem łamią się nawet grube gałęzie.
 • Motyle są reprezentowane przez największą (po chrząszczach) w świecie zwierząt liczbę gatunków – około 174 250.
Motyle.

Polecamy:


Baza Dinozaurów

24 komentarzy

 1. Świetna strona, często tu zaglądam bo natura, flora i fauna to moje zainteresowania. Szata graficzna strony bardzo ładna. Dziękuję bardzo za ciekawą, interesującą stronę.

    1. Zawisakowate (Sphingidae) to ćmy, czyli motyle nocne. Z 1450 znanych gatunków przynależących do tej rodziny, tylko nieliczne prowadzą aktywność w ciągu dnia, większość aktywna jest w nocy i o zmierzchu.

     1. A mógłbyś mi powiedzieć co jest czym Np rozpisze Tobie około 35 rodzin w Polsce motyli dziennych i nocnych a ty mi napiszesz która rodzina to ćmy a która motyle dzięki temu pomożesz mi i Dinoanimals a jeśli nie masz czasu to mógłbyś mi po podać źródło skąd to wiesz które to ćmy które motyle dzienne z góry dzięki
      Skrzydliniakowate
      Plątaczkowate
      Niesobkowate
      Barczatkowate
      Drążelowate
      Garbatkowate
      Koszówkowate
      Kibitnikowate
      Kraśnikowate
      Krzywikowate
      Miernikowcowate
      Molowate
      Mrocznicowate
      Modraszkowate
      Niedźwiedziówkowate
      Namiotnikowate
      Nasierszycowate
      Omacnicowate
      Pasynkowate
      Pawicowate
      Piórolotkowate
      Płożkowate
      Pochwikowate
      Pomrowicowate
      Przelotnicowate
      Przeziernikowate
      Powszelatkowate
      Rostrzępiakowate
      Sówkowate
      Tantnisiowate
      Trociniarkowate
      Tyszerkowate
      Wachlarzykowate
      Wąsikowate
      Wycinkowate
      Wielenowate
      Wystrojowate
      Zawisakowate
      Zwójkowate
      Jeśli będziesz chciał

     2. Nie chce mi się aż tak dokładnie tego wszystkiego sprawdzać, bo to czasochłonne, ale to co mogłem, to sprawdziłem:
      Barczatkowate – ćmy
      Drążelowate – ćmy
      Garbatkowate – ćmy
      Kibitnikowate – ćmy
      Koszówkowate – ćmy
      Kraśnikowate – motyle dzienne
      Krzywikowate – ćmy
      Miernikowcowate – motyle dzienne
      Modraszkowate – ćmy
      Molowate – ćmy
      Mrocznicowate – ćmy
      Namiotnikowate – ćmy
      Nasierszycowate – ćmy
      Niedźwiedziówkowate – ćmy
      Niesobkowate – ćmy

     3. To podaj źródło co wpisujesz w google że wiesz czy ta rodzina to motyl czy ćma błagam to bardzo jest mi potrzebne

     4. Ale ja to akurat z książek angielskich sprawdzałem, ale jak coś znajdę to ci napiszę, spoko. Trochę cierpliwości 🙂

     5. Kurde cały net przeszukuje i nie mogę znaleźć czy Skrzydliniakowate to dzienne czy nocne :((

 2. Redakcjo pomocy dzisiaj znalazłem dość dużo pomarańczową gąsiennice przeszukuje cały internet i nie moge jej znaleść było widać jej nogi była pomarańczowa i miała jakieś białe kropki ale nie była włochata

   1. nie wiedziałem że tak ktos napisze ale to najwiekszy bląd to zupełnie inna gąsennica szkoda że nie można wysyłać zdjęc

 3. Szanowna Redakcjo!
  Największym motylem europejskim jest pawica gruszówka (Saturnia pyri), natomiast zmierzchnica trupia główka jest największym motylem występującym w Polsce. Dziwię się, że przez tyle lat nikt tego nie sprostował. Jeśli mnie pamięć nie myli, pawica gruszówka była sporadycznie notowana w Polsce (bodaj w okolicach Zamościa). Jeśli ocieplenie klimatu będzie nadal postępować tak szybko, to niewykluczone, że pawica gruszówka już niedługo na stałe „osiedli się” w naszym kraju.
  Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button