InneOwadyZwierzęta

Chrząszcze – najliczniejsze owady na świecie

Chrząszcze, tęgopokrywe (Coleoptera)

Owady będące uosobieniem boskości, siły i mocy. Choć opis ten dotyczy tylko jednego rodzaju chrząszczy – skarabeuszy, wszyscy przedstawiciele rzędu posiadają unikalne cechy wyglądu i usposobienia. To przecież najsilniejsze owady, a jeśli porównać ich siłę względem masy również najsilniejsze zwierzęta na świecie, o czym więcej w głębi artykułu. Przedstawiamy czołgi wśród owadów – chrząszcze, zwane również tęgopokrywymi.

Chrząszcz brzmi w trzcinie w Szczebrzeszynie,
W szczękach chrząszcza trzeszczy miąższ,
Czcza szczypawka czka w Szczecinie,
Chrząszcza szczudłem przechrzcił wąż,
Strząsa skrzydła z dżdżu,
A trzmiel w puszczy, tuż przy Pszczynie,
Straszny wszczyna szum…

Chrząszcze, tęgopokrywe (Coleoptera)
Chrząszcze, tęgopokrywe (Coleoptera).

Klasyfikacja

 • Typ: stawonogi
 • Podtyp: sześcionogi
 • Gromada: owady
 • Podgromada: owady uskrzydlone
 • Rząd: chrząszcze

W obrębie rzędu sklasyfikowano 4 podrzędy chrząszczy:

 • Archostemata
 • Myxophaga
 • Chrząszcze drapieżne (Adephaga)
 • Chrząszcze wielożerne (Polyphaga) – najbardziej zróżnicowana grupa chrząszczy; stanowi ok. 90% wszystkich odkrytych dotychczas przedstawicieli rzędu. Do chrząszczy wielożernych należy najbardziej rozpoznawalny rodzaj skarabeusz (Scarabaeus), zwany też poświętnikiem.
Chrząszcze, tęgopokrywe (Coleoptera)
Chrząszcze, tęgopokrywe (Coleoptera).

Występowanie i liczebność

Chrząszcze zamieszkują niemal wszystkie możliwe siedliska. Znajdziemy je zarówno w wodzie słonej, jak i słodkiej, w miejscach zadrzewionych, w kwiatach, na liściach, a nawet pod ziemią, blisko korzeni roślinnych.

Do tej pory sklasyfikowano ok. 500 rodzin i podrodzin chrząszczy, różnorodność gatunków jest niezwykle szeroka, obejmuje bowiem 350 000-400 000, w zależności od szacunków. W samej Australii występuje ok. 23 000 gatunków z 3265 rodzajów i 121 rodzin, choć według innych obliczeń w faunie australijskiej żyje 80 000-100 000 gatunków. W Polsce stwierdzono występowanie ok. 6200 gatunków.

Niektóre szacunki mówią nawet o całkowitej liczbie gatunków opisanych i nieopisanych sięgającej 100 milionów. Niemniej dość powszechnie przyjmuje się, iż liczba ta sięga co najmniej jednego miliona.

Chrząszcze, tęgopokrywe (Coleoptera)
Chrząszcze, tęgopokrywe (Coleoptera).

1 2 3 4 5Następna strona

Baza Dinozaurów

7 komentarzy

  1. Na czym opierasz swoją wiedzę o zasadach takiej pisowni? Czy aby nie dlatego, że w Wikipedii przyjęto taką notację zapisu, która zresztą budzi wątpliwości samych autorów encyklopedii i traktowana jest jako archaiczna?

   Międzynarodowy Kodeks Nomenklatury Botanicznej dla przykładu nie reguluje wprost sposobu zapisu naukowych nazw taksonów. Jednak w całym dokumencie wszelkiej rangi taksonów roślinnych zapisywane są kursywą.

   Z kolei International Code Of Zoological Nomenclature zaleca pisanie nazw naukowych rodzajów i gatunków wraz z jednostkami pomocniczymi (podrodzaj, podgatunek, forma itp.) odmiennym krojem czcionki od stosowanej w tekście, nazwy te zwykle zapisywane są kursywą, która nie powinna być stosowana przy zapisywaniu nazw taksonów wyższej rangi. Niemniej środowisko naukowe jest nieco podzielone w tej kwestii i nie należy traktować odmiennego sposobu zapisu w kategoriach błędu, jak Ty to podnosisz przy niektórych artykułach. Wiele uznanych autorytetów czyni to bowiem odmiennie. To kwestia przyjętej konwencji nie zaś istoty rzeczy.

   Z naszego punktu widzenia użycie kursywy wskazuje wyraźnie na nazwę naukową i jest łatwiejsze do wychwycenia przez czytelnika. Nie zawsze jest to konsekwentne, gdyż artykuły tworzone są przez kilku autorów i niektórzy używają nomenklatury podobnej do Wiki, inni zaś nie. Tworzenie jednak z tego przedmiotu dyskusji za każdym razem gdy taki element się pojawia uważamy za zupełnie bezprzedmiotowe dla całości artykułu.

 1. Jakoś ciężko mi uwierzyć w te siły. Z tego co widzę ten Herkules wagowo dochodzi do 115g. 850 swojej wagi daje prawie 100kg. Tyle to ja sam nie uniosę. ^^

  Jakieś potwierdzenie tych liczb?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button