Ameryka PnGeografiaParki NarodowePodróżeWodospadyZwierzęta

Park Narodowy Yosemite

Park Narodowy Yosemite – zagłębie pierwotnej przyrody

Dom indiańskich duchów

Jedno z miejsc na Ziemi, którego obecna forma ma ścisły związek z procesami związanymi z wodą. Pierwotna siła wody do dzisiaj jest widoczna w tym Parku Narodowym. Podziwiamy tam bowiem tysiące jezior i stawów oraz 2600 km strumieni.

Większość terenów Parku to natura nietknięta ręką człowieka, jednak wybuchające regularnie pożary niszczą duże fragmenty gruntów porośniętych wiekowymi sekwojami, daglezjami i sosnami. Oto kraina tętniąca życiem swoich pierwotnych mieszkańców oraz dom indiańskich duchów – Yosemite.

Park Narodowy Yosemite
Park Narodowy Yosemite

Lokalizacja

Sierra Nevada to pasmo górskie w Ameryce Północnej, ulokowane w stanie Kalifornia. W centralnej części pasma znajduje się PN Yosemite. Sąsiaduje z trzema dużymi pierwotnymi formacjami leśnymi: Ansel Adams Wilderness (na południowym wschodzie), Hoover Wilderness (na północnym wschodzie) oraz Emigrant Wilderness (na północy).

Park Narodowy Yosemite
Park Narodowy Yosemite

Powstanie Parku

Ustanowienie Parku Narodowego wynikło bezpośrednio z zagrożeń, jakie czyhały na tamtejszą przyrodę. Na łąkach Yosemite wypasano wiele stad owiec, a piękne sekwoje wycinano. Niejaki John Muir – szkocko-amerykański przyrodnik i filozof, był jednym z propagatorów powstania tamtejszego terenu chronionego. Muir wraz z Robertem Johnsonem – amerykańskim pisarzem i dyplomatą, stanęli przed Kongresem z prośbą o stworzenie ustawy o ochronie Yosemite. 1 października 1890 r. ich prośba weszła w życie – ustanowiono PN Yosemite.

Park Narodowy Yosemite
Park Narodowy Yosemite

Podstawowe dane

Całkowita powierzchnia Parku wynosi 3027 km2. Terytorium Yosemite obejmuje tysiące pięknych jezior i stawów, kilometry strumieni oraz pieszych szlaków.

Park Narodowy Yosemite
Park Narodowy Yosemite

Klimat

Zimy są łagodne, jednak w czasie ich trwania opadów jest najwięcej. Pozostałe miesiące w roku są niemal całkowicie suche. Śnieg gromadzi się zazwyczaj przez całą zimę, zalegając do marca lub nawet kwietnia. Tego typu warunki atmosferyczne są typowe dla klimatu śródziemnomorskiego, będącego odmianą klimatu podzwrotnikowego.

Średnia dzienna temperatura na wyższych obszarach (ok. 2600 m n.p.m) wynosi 4-12oC. W niższych partiach temperatura wzrasta – na 1500 m n.p.m. sięga 19oC, natomiast na wysokościach ok. 1200 m n.p.m. waha się od 8 do 32oC.

Latem powietrze jest suche i gorące, co łączy się z występowaniem częstych letnich burz. W tym czasie, na wysokościach powyżej 2400 m n.p.m. zalega jeszcze śnieg. Dodając do tego niską wilgotność powietrza, otrzymamy burze z piorunami – najczęstszą przyczynę pożarów na terenie PN Yosemite.

Park Narodowy Yosemite
Park Narodowy Yosemite

Środowisko naturalne

Spotykamy charakterystyczne dla Ameryki Północnej formacje leśne, zwane chaparralem. Poza tym podziwiać można połacie lasów sosnowych i jodłowych, a także okazałe sekwoje. Skupiska drzew przecinają alpejskie łąki.

Park Narodowy Yosemite
Park Narodowy Yosemite

Wodospady – domy duchów

Yosemite to miejsce skupiające dużą liczbę wodospadów na stosunkowo niewielkim obszarze. Przyczynia się do tego oczywiście ukształtowanie terenu – liczne stromizny, doliny U-kształtne i inne formy glacjalne (lodowcowe). Najwięcej wodospadów obserwować można w kwietniu, maju i czerwcu, czyli w czasie roztopów. Obok tych płynących przez cały rok, spotkamy również setki nietrwałych, pojawiających się cyklicznie wodospadów.

Na terenie PN Yosemite znajduje się jeden z najwyższych wodospadów Ameryki Północnej – Yosemite Falls. Osiąga on wysokość 739 m, jednak nie jest to najpopularniejszy wodospad w Parku. Pod tym względem wygrywają Ribbon Falls – najwyższy w Ameryce Północnej wodospad o pojedynczej strudze (491 m) oraz Bridalveil Falls, osiągający wysokość 188 m, funkcjonujący przez cały rok. Pierwotne plemię Ahwahnechee, zamieszkujące w przeszłości dolinę Yosemite, wierzyło, że ten ostatni wodospad był domem mściwego ducha Pohono, strzegącego wejścia do doliny. Uważali również, że wychodząc z doliny nie wolno było spojrzeć na wodospad. Kto to czynił, zostawał przeklęty.

Park Narodowy Yosemite
Park Narodowy Yosemite

Pożary

Paradoksem jest, że w parku pełnym zbiorników wodnych regularnie wybuchają pożary. Po spaleniu starej, martwej powłoki roślinnej, powstają warunki do wzrostu nowych, młodych roślin. Choć brzmi to bardzo ekologicznie, pożary są z gruntu szkodliwe dla flory i fauny PN Yosemite. Ponadto zmuszają nadzorców parku do zamykania na jakiś czas pewnych jego części turystom, co z kolei wiąże się z ogromnymi stratami finansowymi.

Podobne artykuły

Jednym z najbardziej niszczycielskich pożarów był tzw. Rim Fire. Wybuchł 17 sierpnia 2013, ugaszono go całkowicie dopiero 24 października. W czasie kilkutygodniowego pożaru z „dymem poszło” ponad 1000 km2 dzikiej roślinności. Był to trzeci największy pożar w historii Kalifornii.

Park Narodowy Yosemite
Park Narodowy Yosemite

Ogniospady

Niezwykłe i rzadkie zjawisko, jakie występuje w PN Yosemite to tzw. ogniospady. Nie są to jednak spadające strumienie lawy, lecz odpowiednio oświetlony słońcem wodospad. Ostatni raz zjawisko to miało miejsc w lutym 2016 r.

Ogniospady pojawiają się wtedy, gdy promienie słoneczne odbiją się od Horsetail Falls, a na szczycie góry zalega jeszcze duża ilość śniegu. Wysoka temperatura powietrza powoduje jego topnienie. Śnieg zamienia się w wodę spadającą z progu skalnego. Aby słońce odpowiednio oświetliło wodospad, niebo musi być bezchmurne. Żeby więc ogniospad powstał, musi zostać spełnionych sporo warunków jednocześnie. Z tego też powodu opisywane zjawisko jest bardzo rzadkie.

Park Narodowy Yosemite
Park Narodowy Yosemite

Zwierzęta

Park Narodowy Yosemite jest domem 250 gatunków kręgowców (ssaków, płazów, gadów, ptaków). Najbardziej rozpoznawalne gatunki to niedźwiedzie czarne, kojoty, szopy, wydry kanadyjskie, rysie rude, lisy rude, kuguary, scynkowate z gatunku Plestiodon gilberti, połozowate z rodzaju Lampropeltis, wędrowne dzięcioły z gatunku Leuconotopicus albolarvatus, puszczyki plamiste i wiele innych. Yosemite chwali się również dwoma gatunkami skunksa i dużą liczbą gatunków nietoperzy.

Park Narodowy Yosemite
Park Narodowy Yosemite

Rośliny

W skład pierwotnych formacji leśnych wchodzą lasy mieszane, składające się z daglezji zielonych, jodeł kalifornijskich, cedrzyńców, sosen cukrowych i sosen żółtych. W kilku rejonach Parku rosną potężne sekwoje – mamutowce olbrzymie. Jednym z najbardziej imponujących przedstawicieli mamutowców w PN Yosemite jest Grizzly Giant, osiągający 63,7 m wysokości oraz 7,8 m obwodu u podstawy. Obok ogromnych sekwoi spotykamy również okazałe dęby.

Park Narodowy Yosemite
Park Narodowy Yosemite

Szczegółowe dane / wymiary

Park Narodowy Yosemite

 • Powierzchnia: 3027,19 km2
 • Data utworzenia: 1 października 1890 r.
 • Główne atrakcje: Wodospady, w tym jeden z najwyższych w Ameryce Północnej – Yosemite Falls oraz najwyższy północnoamerykański wodospad z pojedynczą strugą – Ribbon Falls, piesze wędrówki, sporty zimowe (w tym biegi narciarskie)
 • Rekordy: jeden z największych i najmniej rozproszonych habitatów (siedlisk, biotopów) Sierra Nevada
 • Najwyższy szczyt: Mount Lyell (3,997 m n.p.m.)
 • Największe jeziora:
  • Eleanor
  • Merced
  • Mirror
  • Tenaya
 • Główna rzeka: Merced
 • Liczba odwiedzających rocznie: 4,150,217 (2015 rok)
 • W PN Yosemite znajduje się:
  • 2600 km strumieni
  • 1300 km szlaków górskich
  • 560 km dróg.
Park Narodowy Yosemite
Hotel w Parku Narodowym Yosemite

Park Narodowy Yosemite – ciekawostki

 • Yosemite to słowo pochodzące z języka Miwoków – plemion Indian kalifornijskich. Oznacza ono „zabójcę” i miało związek z plemionami wyrzuconymi lub wybitymi przez żołnierzy z batalionu Mariposa. Wcześniej obszar Parku nazywano Ahwahnee – „duże usta”.
 • Powierzchnia PN Yosemite jest zbliżona do powierzchni Rhode Island – jednego ze stanów Nowej Anglii.
 • Yosemite Valley (Dolina Yosemite) stanowi ok. 1% powierzchni Parku, ale przyjeżdża tu najwięcej turystów odwiedzających PN.
 • Prawie 95% powierzchni Parku stanowią lasy pierwotne – formacje leśne nie przekształcone przez człowieka.
 • Czarne niedźwiedzie (baribale) z Yosemite słynęły niegdyś z umiejętności włamywania się do zaparkowanych samochodów i kradzieży żywności.
 • Zwiększenie zanieczyszczeń powietrza jest przyczyną uszkodzenia tkanek mamutowców olbrzymich. Z tego powodu są one bardziej podatne na choroby i inwazje owadów.
Park Narodowy Yosemite
Park Narodowy Yosemite

Polecamy


Baza Dinozaurów

12 komentarzy

 1. Artykuł super , jak zaszwankowało mi się podoba .Czy można by było dołæczać mapki lokalizacyjne Park na kontynencie i rysunkową mapkę terenu Parku jak w artykule o wodospadzie Niagara i parkach w Australii . Pozdawiam i gratuluje

   1. Po pierwsze parki na świecie są dla nas egzotyką – o istnieniu wielu z nich nawet nie wiemy. Występują w nich rośliny i zwierzęta, których nie możemy zobaczyć na co dzień. W Polskich parkach mamy naszą rodzimą faunę i florę, którą dobrze znamy. Polska ma oczywiście wiele pięknych miejsc, ale niemal każdy z nas może te miejsca sobie zobaczyć na własne oczy, a parki na świecie raczej nie będę osiągalne dla większości z nas. Mało kto uda się bowiem np. w podróż na antypody do Australii, czy do Ameryki Południowej. Stąd moim zdaniem artykuły przybliżające takie miejsca są daleko bardziej fascynujące.

 2. Masz racje, że zagraniczne parki narodowe są ciekawsze, ale nie karzdy ma szanse odwiedźć nawet Polski park narodowy i dowiedźeć się czegoś o nim.

  1. Pewnie redakcja mogłaby opisać polskie parki, ale po co to robić, skoro każdy park ma swoją stronę i opisuje się sam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button