AfrykaAmeryka PnAustraliaAzjaRoślinyTop 10

Najwyższe gatunki drzew – Top 10

Najwyższe gatunki drzew – Top 10

Jeśli mieliście wyobrażenie, że najwyższe drzewa świata to sekwoje, to rzeczywiście mieliście rację. Pytanie otwarte, czy mamy świadomość, iż pośród nich znajdują się drzewa, których liście są ulubionym przysmakiem „niedźwiadków” koala czyli eukaliptusy?

Pośród gigantycznych drzew można spotkać również i te gatunki, które występują w naszym kraju, choć w naszych warunkach nie osiągają aż tak imponujących rozmiarów. Jest to między innym daglezja zielona (Pseudotsuga menziesii), która jest najwyższym drzewem w Polsce (osiąga ponad 50 metrów wysokości).

Wiarygodny pomiar wysokości najwyższych drzew odbywa się za pomocą taśmy, która dostarczają na szczyt wspinacze.

Wysokość drzew

Wysokości najwyższych drzew na świecie, była od dawana przedmiotem poważnych sporów. Nowoczesne zweryfikowane metody pomiaru z wykorzystaniem dalmierzy laserowych, oraz pomiarów dokonanych za pośrednictwem taśmy spuszczonej ze szczytu drzew do ich podnóża przez wspinaczy, wykazały, iż niektóre starsze metody pomiarowe i wcześniejsze pomiary są często zawodne.

Wysokość drzew szacowana wcześniej była o 5% do 15% większa niż ich wysokość rzeczywista. Historyczne dane mówiące o drzewach o wysokości 130 a nawet 150 metrów są obecnie uznawane jako niewiarygodne. Historyczne zapisy powalonych drzew mierzonych na ziemi są uważane za nieco bardziej wiarygodne (choć jak wiemy choćby z artykułów dotyczących wielkości dinozaurów np. Amifecelias), pogoń za sławą jest często tak wielka, że i te dane mogły zostać zafałszowane jak w przypadku rybaka i taaaakiej ryby).

Poniżej przedstawiamy kilkanaście najwyższych gatunków drzew świata, których wysokość jest powszechnie akceptowana w środowisku naukowym.

Sekwoja wiecznie zielona (Sequoia sempervirens): 115.72 m, Hyperion, Redwood National Park, Kalifornia, USA. Najwyższe drzewo świata.

Najwyższe gatunki drzew – Top 10

 1. Sekwoja wiecznie zielona (Sequoia sempervirens): 115.72 m, Hyperion, Redwood National Park, Kalifornia, USA
 2. Yellow Meranti (Shorea faguetiana): 100.8 m, Danum Valley Conservation Area, Sabah na wyspie Borneo
 3. Daglezja zielona (Pseudotsuga menziesii): 99.76 m, Brummit Creek, Coos County, Oregon, USA
 4. Eukaliptus królewski (Eucalyptus regnans): 99.6 m, Centurion, na południe od Hobart, Tasmania, Australia
 5. Yellow Meranti (Shorea faguetiana): 96,9 m, Tawau Hills National Park, Sabah na wyspie Borneo
 6. Świerk sitkajski (Picea sitchensis): 96.7 m, Prairie Creek Redwoods State Park, Kalifornia, USA
 7. Mamutowiec olbrzymi (Sequoiadendron giganteum): 95.8 m, Sequoia National Forest, Kalifornia, USA
 8. Yellow Meranti (Shorea faguetiana): 95.2 m, Danum Valley Conservation Area
 9. Eukaliptus gałkowy (Eucalyptus globulus): 90.7 m, Tasmania, Australia
 10. Yellow Meranti (Shorea faguetiana): 89,5 m, “Sabah’s Lost World” – Maliau Basin Conservation Area, Borneo
 11. Eukaliptus rózgowaty (Eucalyptus viminalis): 89 m, Evercreech Forest Reserve, Tasmania, Australia
 12. Yellow Meranti (Shorea faguetiana): 88.3 m Tawau Hills National Park, Sabah na wyspie Borneo
 13. Eucalyptus delegatensis: 87.9 m, Tasmania, Australia
Mamutowiec olbrzymi (Sequoiadendron giganteum), General Sherman Tree Sequoia National Forest, Kalifornia, USA – 83,8 metra wysokości.

Polecamy:


Baza Dinozaurów

13 komentarzy

 1. czytałem, że pewien eukaliptus (przed złamaniem górnej części) miał prawie 150 m wysokości ps Jak w warunkach domowych wyhodować gunnerę olbrzymią
  proszę o odpowiedz i czy zrobicie artykuł o największych rybach słodkowodnych lub o heracleum Sosnowskyi? bardzo mi na tym zależy

  1. Witaj Wiktorze,

   Informacje o eukaliptusach sięgających 150 metrów, dziś uważa się za mało wiarygodne. Rzeczywiście takie zapiski zachowały się z XIX wieku, lecz wynikały z przeszacowania.

   Mamy w planie artykuł na temat największych ryb słodkowodnych, wiec zapewne w pierwszym kwartale się pojawi.

   Na temat barszczu Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) raczej nie przewidujemy artykułu. Przynajmniej nie w najbliższym czasie.
   Gunnera olbrzymia (Gunnera manicata) uprawiana jest w Europie, zatem nie powinno być problemu z jej uprawą.

 2. jak ratować moją dynię olbrzymią !? mięknie u nasady łodygi ( roślina ma już małe kwiaty) bardzo mi na tym zależy by przetrwała bo hoduję ją na konkurs i liczę na 200 kilowy okaz pomóżcie!

  1. Różne mogą być przyczyny mięknięcia łodygi u nasady. Może to być nadmiar wilgoci (niektóre rośliny w taki sposób reagują), lub jakiś pasożyt. Sprawdź, czy dynia nie jest nadmiernie podlewana.

 3. Najwyższe drzewo liściaste odkryto na Borneo, są to drzewa meranti (shorea faguetiana) , najwyższe do tej pory zmierzone ma 100,8 m. W pobliżu jest więcej podobnych, to może znajdą się jeszcze wyższe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button