AustraliaSsakiTorbaczeZwierzęta

Koala – torbacz, który nie pije wody

Koala (Phascolarctos cinereus) – torbacz z rodziny koalowatych

Przybywający do Australii pierwsi europejscy koloniści, miejscowym zwierzętom nadawali nazwy zapożyczone od europejskich gatunków, do których były one najbardziej zbliżone wyglądem. I tak pojawiły się nazwy:

 • Miś koala
 • Wilk tasmański
 • Kret workowaty
 • Mysz workowata

Wszystkie z wymienionych zwierząt, to torbacze, które swym wyglądem i zachowaniem jedynie w pewnym stopniu przypominają niespokrewnione z nim ssaki łożyskowe, od których zaczerpnęły swe nazwy.

Odmienne jest pochodzenie nazwy kangura, który nie przypominał żadnego ze znanych Europejczykom zwierząt – patrz kangur.

Koala w ciągu dnia śpi w rozwidleniach gałęzi eukaliptusów.

Koala (Phascolarctos cinereus)

Koala to żyjący we wschodniej części Australii niezwykle łagodny torbacz o wyglądzie pluszowego niedźwiadka. Jako jedno z nielicznych zwierząt na świecie żywi się tylko jednym rodzajem pokarmu – są to liście wybranych gatunków eukaliptusów.

Koala jest wspaniałym, chociaż niezwykle powolnym wspinaczem. Doskonale wspina się po gałęziach drzew, mocno obejmując swoimi silnymi nogami pień drzewa. Palce koali są bardzo mocne i chwytne, a ostre pazury pozwalają pewnie zaczepiać się nawet o gładką korę.

Te sympatyczne torbacze mieszkają wyłącznie w koronach drzew eukaliptusowych. Na ziemię schodzą rzadko, jedynie po to, aby przenieść się z jednego drzewa na inne, jeśli nie mogą na nie przeskoczyć. Koale zjadają duże ilości liści – przeciętnie od 0.5 do 1 kg dziennie – stąd zmuszone bywają do „dalekich” podróży na inne drzewa w poszukiwaniu pokarmu. Ponieważ ich nogi są krótkie, więc po ziemi poruszają się z trudnością i niezgrabnie choć mają więcej gracji, niż leniwce.

Co oznacza nazwa Koala?

Nazwa „koala” pochodzi z języka aborygenów Dharuk od słowa gula i oznacza: „ten, który nie pije”. Koala większość substancji mineralnych i potrzebnych mu płynów pobiera z liści eukaliptusa. Wodę pije niezwykle rzadko, dopiero wówczas, kiedy z powodu suszy zmniejsza się jej ilość w liściach.

Mały koala pozostaje pod opieką matki przez okres około 2 lat.
Dlaczego koala schodzi na ziemię?

Wiecie zapewne, że zwierzę, z którym ze względu na swój temperament koala jest kojarzone, czyli leniwiec – schodzi na ziemię, tylko z jednego powodu – aby się wypróżnić i wejść na inne drzewo. Jedynym powodem dla którego koala schodzi na ziemię, jest możliwość wejścia na inne drzewo…:)

Czy koala jest niedźwiedziem?

Koala uchodził początkowo za niedźwiedzia. To urocze stworzenie popularnie określane jako „miś koala”, przypominające wyglądem pluszowego niedźwiadka, swym trybem życia przypomina raczej leniwce lub odżywiające się liśćmi małpy. Koala nie jest niedźwiedziem, jest torbaczem z rodziny koalowatych.

Czy koala żyje w stadach?

Koala żyje zazwyczaj samotnie, jedynie czasami zdarzają niewielkie grupy złożone z samca i kilku samic.

Kiedy koala jest aktywny?

Koala to zwierzę, które jest aktywne nocą. Podczas dnia torbacze te śpią na rozwidlonych gałęziach. Kiedy nadchodzi noc wspinają się na najwyższe gałęzie, aby pożywić się dojrzałymi pędami i liśćmi niektórych gatunków eukaliptusa, które stanowią ich jedyne pożywienie.

Koala odżywia się liśćmi eukaliptusa.
Młode koala

Młode koala rodzą się ślepe i pozbawione sierści. Ich waga jest niewielka – poniżej 1 grama, a długość ok. 20 mm. Koala dorasta w torbie matki przez okres około 6 miesięcy. Podczas pierwszych 5 miesięcy żywi się mlekiem matki. Młode koala pozostają z matką około 2 lat – najczęściej uczepione są do jej grzbietu – do następnego okresu godowego.

Czy koala jest pod ochroną?

Koale od roku 1927 objęte są całkowitą ochroną.  Na skutek wycinania lasów eukaliptusowych oraz polowań dla cenionego futra, gatunek ten jest zagrożony wyginięciem. Dużym zagrożeniem są dla nich także pożary buszu, które zdarzają się w Australii praktycznie każdego roku.

Koala – ciekawostki. Czy wiesz, że…

 • Koala w rzeczywistości jest bardzo szczupłym zwierzęciem. Wełnista sierść nadaje ciału tego torbacza krępy wygląd.
 • To powolne, niezdarnie wyglądające zwierzę może przenosić się z drzewa na drzewo, wykonując bardzo długie skoki.
 • Koale zjadają wyłącznie dojrzałe liście eukaliptusów. Młode pędy często zawierają zabójcze ilości cyjanowodoru, dlatego pierwsze koale trzymane w zoo, które karmiono młodym eukaliptusem często zdychały.
 • Zwierzę to posiada na policzkach torebki, wykorzystywane jako spiżarnie.
 • Koale bardzo dobrze pływają.
 • Zwierzęta te posiadają układ trawienny pozwalający im żywić się wyłącznie liśćmi wybranych gatunków eukaliptusów.
 • Koala śpi od 16 do 18 godziny na dobę.
Koala ma sierść szarobrązową, na brzuchu białą.

Koala (Phascolarctos cinereus)

 • Długość: 60–85 cm
 • Waga: 8–15 kg
 • Ciąża trwa tylko: 25–35 dni (torbacze)
 • Liczba młodych: 1
 • Okres godowy – co dwa lata
 • Długość życia: 15–20 lat

Polecamy

11 komentarzy

  1. Owszem, być może sformułowanie użyte, iż koale preferują wyłącznie dojrzałe liście eukaliptusów mogło sprawić takie wrażenie. Koale preferują w swojej diecie eukaliptusy, ale uzupełniają ją również o inne rośliny

 1. Raczej nie Izo, chyba że będzie miało odpowiednie warunki. Ja bym ci nie proponował mieć koali bo spyszałem że są: brudne, śmierdzące, roznoszą choroby, zjadają własne odchody. A gdyby było tego mało są leniwe i wytwarzają papkę którą młode zjadają-dlatego powodują bezpłodność zarówno u koali, jak i u ludzi. Informacje mam z kanału dokumentalnego „ nat geo wild”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Back to top button