AustraliaSsakiTorbaczeZwierzęta

Koala – torbacz, który nie pije wody

Koala australijski (Phascolarctos cinereus) – torbacz z rodziny koalowatych

Przybywający do Australii pierwsi europejscy koloniści, miejscowym zwierzętom nadawali nazwy zapożyczone od europejskich gatunków, do których były one najbardziej zbliżone wyglądem. I tak pojawiły się nazwy:

Wszystkie z wymienionych zwierząt, to torbacze, które swym wyglądem i zachowaniem jedynie w pewnym stopniu przypominają niespokrewnione z nim ssaki łożyskowe, od których zaczerpnęły swe nazwy.

Odmienne jest pochodzenie nazwy kangura, który nie przypominał żadnego ze znanych Europejczykom zwierząt – patrz kangur.

Koala w ciągu dnia śpi w rozwidleniach gałęzi eukaliptusów.

Koala australijski (Phascolarctos cinereus)

Koala to żyjący we wschodniej części Australii niezwykle łagodny torbacz o wyglądzie pluszowego niedźwiadka. Jako jedno z nielicznych zwierząt na świecie żywi się tylko jednym rodzajem pokarmu – są to liście wybranych gatunków eukaliptusów.

Koala jest wspaniałym, chociaż niezwykle powolnym wspinaczem. Doskonale wspina się po gałęziach drzew, mocno obejmując swoimi silnymi nogami pień drzewa. Palce koali są bardzo mocne i chwytne, a ostre pazury pozwalają pewnie zaczepiać się nawet o gładką korę.

Te sympatyczne torbacze mieszkają wyłącznie w koronach drzew eukaliptusowych. Na ziemię schodzą rzadko, jedynie po to, aby przenieść się z jednego drzewa na inne, jeśli nie mogą na nie przeskoczyć. Koale zjadają duże ilości liści – przeciętnie od 0.5 do 1 kg dziennie – stąd zmuszone bywają do „dalekich” podróży na inne drzewa w poszukiwaniu pokarmu. Ponieważ ich nogi są krótkie, więc po ziemi poruszają się z trudnością i niezgrabnie choć mają więcej gracji, niż leniwce.

Co oznacza nazwa Koala?

Nazwa „koala” pochodzi z języka aborygenów Dharuk od słowa gula i oznacza: „ten, który nie pije”. Koala większość substancji mineralnych i potrzebnych mu płynów pobiera z liści eukaliptusa. Wodę pije niezwykle rzadko, dopiero wówczas, kiedy z powodu suszy zmniejsza się jej ilość w liściach.

Mały koala pozostaje pod opieką matki przez okres około 2 lat.
Dlaczego koala schodzi na ziemię?

Wiecie zapewne, że zwierzę, z którym ze względu na swój temperament koala jest kojarzone, czyli leniwiec – schodzi na ziemię, tylko z jednego powodu – aby się wypróżnić i wejść na inne drzewo. Jedynym powodem dla którego koala schodzi na ziemię, jest możliwość wejścia na inne drzewo…:)

Czy koala jest niedźwiedziem?

Koala uchodził początkowo za niedźwiedzia. To urocze stworzenie popularnie określane jako „miś koala”, przypominające wyglądem pluszowego niedźwiadka, swym trybem życia przypomina raczej leniwce lub odżywiające się liśćmi małpy. Koala nie jest niedźwiedziem, jest torbaczem z rodziny koalowatych.

Czy koala żyje w stadach?

Koala żyje zazwyczaj samotnie, jedynie czasami zdarzają niewielkie grupy złożone z samca i kilku samic.

Kiedy koala jest aktywny?

Koala to zwierzę, które jest aktywne nocą. Podczas dnia torbacze te śpią na rozwidlonych gałęziach. Kiedy nadchodzi noc wspinają się na najwyższe gałęzie, aby pożywić się dojrzałymi pędami i liśćmi niektórych gatunków eukaliptusa, które stanowią ich jedyne pożywienie.

Koala odżywia się liśćmi eukaliptusa.
Młode koala

Młode koala rodzą się ślepe i pozbawione sierści. Ich waga jest niewielka – poniżej 1 grama, a długość ok. 20 mm. Koala dorasta w torbie matki przez okres około 6 miesięcy. Podczas pierwszych 5 miesięcy żywi się mlekiem matki. Młode koala pozostają z matką około 2 lat – najczęściej uczepione są do jej grzbietu – do następnego okresu godowego.

Podobne artykuły
Czy koala jest pod ochroną?

Koale od roku 1927 objęte są całkowitą ochroną.  Na skutek wycinania lasów eukaliptusowych oraz polowań dla cenionego futra, gatunek ten jest zagrożony wyginięciem. Dużym zagrożeniem są dla nich także pożary buszu, które zdarzają się w Australii praktycznie każdego roku.

Koala ma sierść szarobrązową, na brzuchu białą.

Szczegółowe dane / wymiary

Koala australijski (Phascolarctos cinereus)

 • Długość: 60–85 cm
 • Waga: 4–15 kg (samice są o połowę mniejsze od samców)
 • Ciąża trwa tylko: 25–35 dni (torbacze)
 • Liczba młodych: 1
 • Okres godowy: co dwa lata
 • Długość życia: 13–18 lat (w niewoli dłużej)

Koala – ciekawostki. Czy wiesz, że…

 • Koala w rzeczywistości jest bardzo szczupłym zwierzęciem. Wełnista sierść nadaje ciału tego torbacza krępy wygląd.
 • To powolne, niezdarnie wyglądające zwierzę może przenosić się z drzewa na drzewo, wykonując bardzo długie skoki.
 • Koale zjadają wyłącznie dojrzałe liście eukaliptusów. Młode pędy często zawierają zabójcze ilości cyjanowodoru, dlatego pierwsze koale trzymane w zoo, które karmiono młodym eukaliptusem często zdychały.
 • Zwierzę to posiada na policzkach torebki, wykorzystywane jako spiżarnie.
 • Koale bardzo dobrze pływają.
 • Zwierzęta te posiadają układ trawienny pozwalający im żywić się wyłącznie liśćmi wybranych gatunków eukaliptusów.
 • Koala śpi od 16 do 18 godziny na dobę.
 • Gatunek endemiczny: Koala australijski jest gatunkiem endemicznym, co oznacza, że ​​żyje naturalnie tylko na terenie Australii.
 • Dieta: Koale są roślinożercami i głównie żywią się liśćmi eukaliptusa. Mają wyjątkowe przystosowania fizjologiczne, które pozwalają im trawić te liście, które są trujące dla większości innych zwierząt.
 • Aktywność: Koale są głównie nocnymi zwierzętami, co oznacza, że są aktywne głównie w nocy.
 • Niski metabolizm: Koale mają stosunkowo niski metabolizm w porównaniu z innymi ssakami, co oznacza, że ​​zużywają niewiele energii. Jest to spowodowane ograniczonym poziomem energii, jaki uzyskują z liści eukaliptusa.
 • Wolne ruchy: Chociaż koale są świetnie przystosowane do życia na drzewach, ich ruchy na ziemi są bardzo wolne i dość nieporadne.
 • Terytorialne samce: Samce koali mogą wykazywać zachowania terytorialne, a ich terytorium może obejmować teren kilku samic.
 • Zagrożenia: Koale są zagrożone utratą naturalnego siedliska z powodu wycinki lasów oraz zmian klimatu. Są również narażone na ataki ze strony drapieżników i mogą ucierpieć na skutek wypadków drogowych.
 • Ochrona: Koale są objęte ochroną w Australii. Wiele organizacji i programów podejmuje wysiłki na rzecz zachowania tego gatunku i jego siedlisk.
Koala australijski (Phascolarctos cinereus)

Polecamy


Baza Dinozaurów

25 komentarzy

  1. Owszem, być może sformułowanie użyte, iż koale preferują wyłącznie dojrzałe liście eukaliptusów mogło sprawić takie wrażenie. Koale preferują w swojej diecie eukaliptusy, ale uzupełniają ją również o inne rośliny

   1. dlaczego jest napisane miś koala przecież to nie jest miś tylko torbacz wykasujcie wszystkie słowa jakie znajdziecie z ze słowem miś koala.

 1. Raczej nie Izo, chyba że będzie miało odpowiednie warunki. Ja bym ci nie proponował mieć koali bo spyszałem że są: brudne, śmierdzące, roznoszą choroby, zjadają własne odchody. A gdyby było tego mało są leniwe i wytwarzają papkę którą młode zjadają-dlatego powodują bezpłodność zarówno u koali, jak i u ludzi. Informacje mam z kanału dokumentalnego „ nat geo wild”

 2. widzę błąd jest napisane miś koala przecież to jest torbacz a nie niedźwiedź zmieńcie nazwę na koala z miś koala.

 3. dlaczego na stronie koala w dinoanimals piszę koala a nie koala australijski przecież to cała nazwa gatunkowa?

 4. czy koala to miś,niedźwiadek,niedźwiedź no czy jest niedźwiedziowatym bo wszyscy mówią na niego miś koala,miś koala australijski,niedźwiadek koala,niedźwiedź koala,niedźwiadek z australli,niedźwiedź z australli no czy koala więc jest niedźwiedziowatym sami na niego piszecie miś koala więc czy jest niedźwiedziowatym czy nie bo piszecie że nie jest misiem,niedźwiadkiem czy niedźwiedziem ale także piszecie w artykule na niego miś koala więc czy koala jest niedźwiedziowatym pytam dinoanimals pytam?

  1. Koala jest torbaczem, nie jest niedźwiedziowatym. Po prostu ze względu na swój wygląd nazywany jest niedźwiadkiem, albo misiem.

   1. a dlaczego niezmienicie nazwy z „miś koala” na koala przecież wy nie jesteście małe dzieci co mówią miś koala słodki koala miś nie wy macie to poprawić redakcjo zauważyłem jedno słowo miś koala bez cudzosłowa więc dajcie tam cudzysłów redakcjo i wirungo proszę waz zróbcie coś z tym to jest koala torbacz a nie miś koala redakcjo pytam?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button