DomoweKotySsakiZwierzęta

Kot Toyger – „kieszonkowy tygrys”

Toyger – jedna z najrzadszych ras kotów

Kieszonkowy tygrys

Toyger to jedna z najrzadszych kocich ras. „Tygrys zabawka” swą nazwę zawdzięcza orientalnemu wyglądowi, który upodabnia go do wielkich kuzynów – tygrysów.

Nazwę rasy tłumaczyć można jak „tygrys – zabawka” lub „tygrys kieszonkowy”. Określenie to wynika z umaszczenia toygerów – posiadają niezwykle wyraźne, wręcz tygrysie pręgi. Mimo jednak dzikiego wyglądu, koty te określane są jako zwierzęta bardzo rodzinne i przyjacielskie. Postarajmy się poznać nieco bliżej jedną z najrzadszych ras, którą w Polsce znaleźć niezmiernie trudno.

Klasyfikacja

Toyger to rasa bardzo młoda, którą hodowcy nadal udoskonalają. Do tej pory FIFe nie zarejestrowało toygera jako odrębnej rasy. Jako pierwsza dokonała tego TICA (The International Cat Association) w roku 1993, jednak pełne prawo do udziału w wystawach kotów rasowych toyger zdobył dopiero w 2007 roku.

Kot toyger
Kot toyger

Pochodzenie rasy

Za twórczynię rasy uznaje się Judy Sugden. W latach osiemdziesiątych postanowiła ona stworzyć kota przypominającego swym wyglądem tygrysa, ale posiadającego charakter kota domowego. Aby osiągnąć swój cel, hodowczyni skrzyżowała krótkowłosego paskowanego kota z pręgowanym kotem bengalskim importowanym z Kaszmiru. W wyniku tej krzyżówki na świecie pojawiły się koty duże, wydłużone, pokryte pręgami i rozetami, które na głowie posiadały okrągłe wzory, nie zaś paski, jak ma to miejsce u większości kotów pręgowanych.

Przez lata hodowli wykorzystano ok. 40 kotów domowych pochodzących z różnych zakątków świata. Każdy z nich miał konkretną, pożądaną przez Sugden cechę, która pomogła w stworzeniu obecnej rasy toyger.

Kot toyger
Kot toyger

Charakterystyka

Wygląd

Według standardu rasy TICA, powstałego w roku 2003, toyger ma małe i zaokrąglone uszy, które są szeroko rozstawione i kierują się ku tyłowi. Oczy mają średnią wielkość, są okrągłe, szeroko rozstawione; kolor tęczówki powinien być głęboki. Cała głowa ma owalny kształt, pysk jest szeroki, a pyszczek przypomina kształtem serce. Sylwetka jest muskularna, atletyczna, zwłaszcza u młodych kocurów. Ciało wieńczy bardzo długi, ale raczej cienki ogon, zakończony zaokrąglonym czubkiem.

Sierść jest krótka na całym ciele, ale wokół szyi może tworzyć się kryza. Wzory na futrze powinny mieć kolor czarny lub brązowy. Hodowcy preferują jednak bardzo ciemne oznaczenia. Tłem dla pięknych, wyraźnych pręg jest sierść w odcieniach jasnej dyni lub ziemi.

Na ciele występują pręgi, które wyraźnie odznaczają się na futrze; wzór nie może być zatem rozmyty jak u wielu kotów pręgowanych. Na pyszczku i głowie widoczne powinny być wzory okrągłe. Wokół oczu występować muszą czarne kreski i/lub „okulary”. Wokół ust i na podbródku może pojawić się biel.

Kot toyger
Kot toyger

Temperament

Nieco dziki wygląd nie powinien budzić niepokoju, bowiem toyger to tak naprawdę zwierzę przyjazne i lubiące zabawę. Przepada za innymi zwierzętami i ludźmi, uwielbia biegać za piórkiem, udawać pogoń i polować na zabawki. Bardzo ważne jest jednak dla niego, aby spędzać z nim jak najwięcej czasu.

Dzięki swej energiczności może uczyć się rozmaitych sztuczek, ale nie jest nadpobudliwy. Jego wewnętrzny spokój sprawia więc, że bardzo dobrze nada się dla większości rodzin kochających koty.

Przejawia wysoki poziom inteligencji, dlatego potrzebuje nie tylko stymulacji fizycznej, ale również umysłowej. Pomoże w tym nauka nowych umiejętności, np. wspomnianych wcześniej sztuczek oraz otaczanie go zabawkami różnego typu.

Kot toyger
Kot toyger

Kondycja zdrowotna

Choć rasa jest raczej mało chorowita, w jej obrębie mogą pojawiać się szmery sercowe, które mogą wskazywać na kardiomiopatię przerostową.

Toygera, tak jak wszystkie zwierzęta domowe, należy chronić przed otyłością. Jeżeli kot nie stanie się grubasem, jego kondycja zdrowotna będzie miała się dobrze. Wiadomo bowiem powszechnie, że zarówno u zwierząt, jak i ludzi otyłość niesie ze sobą wiele konsekwencji zdrowotnych.

Kot toyger
Kot toyger

Szczegółowe dane/wymiary

Kot toyger

  • Waga: kocury 4-7 kg, kotki 3-4,5 kg
  • Długość życia: ponad 12 lat
  • Cena: 750 – 3500 USD
Kot toyger
Kot toyger

Toyger – ciekawostki

  • Nazwa toyger to połączenie słów toy („zabawka”) i tiger („tygrys”).
  • Na początku rasa ta nazywana była California toyger.
  • Północnoamerykańska federacja felinologiczna TICA jest jedyną organizacją na świecie, która zarejestrowała rasę toyger.
  • W USA (kraju pochodzenia rasy) działa ok. 20 hodowli toygera. W pozostałych częściach świata doliczono się ich ok. 15. Oznacza to, że toyger to jedna z najrzadszych ras kota. W Polsce jest niemal całkowicie nieznana.
Kot toyger
Kot toyger

Polecamy


Baza Dinozaurów

6 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button