PtakiTop 10WymieranieZwierzęta

Najbardziej zagrożone gatunki ptaków – TOP10

Najbardziej zagrożone gatunki ptaków

Na naszej liście znalazło się ich zaledwie 11, ale łączna liczba zagrożonych wyginięciem gatunków ptaków jest znacznie większa. Od XVII wieku w wyniku działalności człowieka wyginęło 120-130 gatunków ptaków. Obecnie nasza działalność zagraża istnieniu ok. 1200 gatunków ptaków, choć rzecz jasna podejmowane są wysiłki w celu ich ochrony. Zapraszamy do zapoznania się z zestawieniem gatunków, których większość z nas nigdy nie zobaczy na własne oczy ze względu na ich egzotyczne pochodzenie i kurczącą się liczebność.

Najbardziej zagrożone gatunki ptaków – TOP10

Szpak balijski (Leucopsar rothschildi)

Jak sama nazwa wskazuje, jego zasięg obejmuje wyłącznie indonezyjską wyspę Bali. Odkryto go w 1910 r., a w 1991 ogłoszono symbolem tamtejszej fauny. Jego wizerunek znajduje się na 200-ruplowej krajowej monecie.

Posiada śnieżnobiałe upierzenie, na czubku głowy znajdują się nieco dłuższe pióra, które mogą unosić się, tworząc grzebień. Na skrzydłach i ogonie widoczne są czarne lotki. Wokół oczu dostrzeżemy gołą niebieską skórę, która na nogach ma domieszkę szarości, dziób jest natomiast żółty.

Wymiera z powodu nielegalnego łowiectwa przyczyniającego się znacznie do nielegalnego handlu tymi pięknymi ptakami jako zwierzętami ozdobnymi. Choć kraj dzielnie walczy z tym procederem, trudno go całkowicie wyplenić, zwłaszcza w sytuacji, gdy czuwający nad tą sprawą ludzie są niegospodarni i przekupni.

W 1999 roku, kiedy ceny tych ptaków na czarnym rynku wzrosły (ok. 2000 dolarów za sztukę), członkowie grupy przestępczej wykradli z parku prawie wszystkie osobniki czekające na uwolnienie. Wisienką na zgniłym torcie jest masowa utrata siedlisk przyprawiona zubożeniem puli genowej spowodowanej drapieżnictwem, zjawiskiem konkurencji i chorobami.

Nie poznano wielkości populacji na wolności, ale szacuje się, że w Parku Narodowym Wschodniego Bali w 2012 przebywało ich ok. 24, a na wyspie Nusa Penida ok. 100. W niewoli legalną populację stanowi ok. 1000 okazów.

Szpak balijski
Szpak balijski (Leucopsar rothschildi).

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11Następna strona

Baza Dinozaurów

3 komentarzy

  1. W większości endemity z wrażliwych na zmiany środowisk. Zbyt przystosowane do specyficznych warunków swoich odciętych od reszty świata ekosystemów, aby przetrwać w dynamicznie zmieniającym się świecie zdominowanym przez człowieka. Wolne populacje prędzej czy później wyginą.

    1. Już giną…
      Na przestrzeni ostatnich 42 lat – od roku 1970 do 2012 – populacja kręgowców zmniejszyła się o 58%.
      W przypadku kręgowców lądowych spadek ten wyniósł 32%, słodkowodnych 81% a morskich – 36%.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button